1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

Дискусија во 'Брак' започната од Dream-Girl, 22 декември 2014.

?

Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

  1. Да

    44 глас(а)
    44,0%
  2. Не

    36 глас(а)
    36,0%
  3. Не знам

    20 глас(а)
    20,0%
  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не знаев дека сме вратени во 19 век па треба сами да си ги одгледуваме децата без помош или присуство на таткото, затоа што ако таткото помага тогаш сигурно жената е лигла која не може сама да се справи со сите обврски.|(

    Споредбите со порано и со 10-те деца ти се смешни прво затоа што порано се живеало во заедници така да свекрви, јатрви, золви итн биле на располагање, второ затоа што ги врзувале децата до скоро 2 години во фишеци, во повеќе делови од Мк им ставале и катран на устата за да не плачат и внимание никој не им обрнувал, барем не како во денешно време.

    Немам јас едно дете мила, три се што да сум во 19 век, две ќе биле во фишек врзани и сопругот си бил дома за да се грижи за децата затоа што колку што се мои толку се и негови.
     
    На CameliaMiller, Annath, senza.parole и 10 други им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^^
    Не е прашање дали можеш или не можеш, оти и сега да имаш 10 деца а сопругот да мора да оди на работа, ќе ги гледаш како така, сигурно нема да ги раздадеш оти многу ти се. Кои жени сами гледале деца од мали, нашите мајки и баби кои живееле на куп со уште две три фамилии?
     
    На okcenzi, CameliaMiller, Annath и 3 други им се допаѓа ова.
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Djabe vezeme,na taa sto ne i se raboti sto rala opinci da i kupis pak ke najde izgovor.
    Ne pravete gi majkite koi si ja gledat i profesijata i decata ne emotivni.Ne emotivnite imaat drugi karakteristiki.
    Sporedbite za edno vreme i sega ne drzat mesto vo nieden smisol.Nitu tie togas ne bile pogolemi majki od ovie sega ni obratno.Imalo i ke ima,majki i majki.
    Moite ne bile vo zaednica,baska i pari nemale za gradinki pa za mene super majka e majka mi,koja em si ja gledase profesijata em sama me ostavase ama vreme za pruzenje ljubov sekogas naogase.
     
    На Annath, nadja.d, tessie и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    Многу индивидуална одлука е во секој случај.Не може да се генерализира воопшто,секој различно е растен и воспитан.
    И јас сум дете на успешни родители,и да, се си има и предности и мани.И јас продолжив (свесно или не) да пловам по тој пат,и засега искрено не сум се покајала.Точно е, можеби на моменти моите не ми посветиле доволно внимание,не знам(не дека нешто ми фалело искрено),но створиле многу за мене,ми платиле и студии и дополнителни квалификации,убав комотен живот,помош да започнам свој индивидуален.
    За страдање ,секогаш нешто страда ,но прашањето е :Колкава е противтежата?? .

    Сум одела во градинка,ме почувувала некогаш некоја баба,па што?А знаете ли денес која е цената за обезбедено станбено прашање на своето дете?Сте го спасиле од страшни нервози,сте го ишколувале да си зема солидна плата некаде ,сте го насочиле во животот напред,па што ако ве погледале баби неколку години,мислам дека не е ни споредливо.Сум ја гледала мајка ми во години со книги во раце навечер,а што мислите за кој таа го правела,.за кој се жртвувала?за неа?или пак за нас?Размислете убаво за кој на крај се тие жртви.Се разбира тука е и нејзината морална сатисфакција за успехот,но крајно го правела за нас ,за поубав живот.
    И не,не се сложувам дека домаќинките се подобри мајки и родители од кариеристките.Самото присуство дома не те прави подобар родител. Родителството е многу посложено од тоа.
    Јас сум сватила од мала дека во животот се се добива со работа,без разлика интелектуална или физичка.Еманципацијата на жената ми дала можност за поинаков живот,да можам да бидам и родител и кариерист во исто време.Дали да го зграбам тоа или не ?Со сигурност ќе пробам,а дали ке успеам и јас ,времето ке покаже.Мене работењето ме прави среќна,ме исполнува,не би можела да се замислам да не работам.Некој друг можеби седењето дома и гледање 5 деца го исполнува,затоа реков дека е многу индивидуалана работа.Но мразам,мразам кога ме убедуваат во спротивното.Сум била,сум преживеала,знам.Не ме убедувајте дека не може.Можеби не може перфектно,но дали и другиот начин е перфектен?Дали ако седиме дома и посветуваме повеќе време на децата ги воспитуваме правилно?Можеби сум преку неделата постојано на работа,но за викенд ќе му овозможам да одиме во игротека,на викенд на планина на свеж воздух да си ги исчисти градите,на скијање,да му ги отворам хоризонтите.Доколку седиме дома подобро ке го воспитам,детето подобар живот ке има?
    Ќе прекинам тука,да не навлезам во друг правец на темава.Како што реков се си има и мани и доблести.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Милиони деца пораснаа кога нивните родители работеа, па не забегаа.
    ДДа не се правиме светци дека децата ни се се во живото.
    Да се, се во животот ама за да ги уживаат благодетите на животот ние родителите мора да грбачиме.
    Домаќинќи, лесно е кога некој носи, а вие сте жртви за децата ебави тоа жртвите кога немате свое јас.
    Да грубо звучам, ама кога ќе се научите дека друг придонесува, лесно е да се удирате во гради дека 24/7 сте со децата.ж
    Се прашувам дали ние без некој да ни носи сме помалку родители од останатите!?
     
    На baby-star, CameliaMiller, Captain-Omni и 3 други им се допаѓа ова.
  6. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Зошто ако вие мора да работите ги напаѓате и вреѓате тие што не мораат?

    Јас не сум домаќинка, јас бирам да седам дома со децата затоа што прво сум обезбедила се што ми треба за среден живот пред да стапам во брак а второ државата ми ја покрива 100% платата додека малата не ми направи 2 години, треба сепак да одам на работа иако придонесувам и седејќи дома само за да имам свое јас?

    За мене е домаќинка онаа жена која немала никакви амбиции во животот освен да се омажи и роди едно, две деца, која нема ниеден ден работено во животот, ниту желба за работа.
    Според мене тоа е дефиниција за домаќинка а не жена која решила дел од животот да си го посвети на децата, барем додека да пркнат а има и образование и работно место/професија која е на пауза, инаку мене повеќе ми се допаѓа терминот кој се употребува овде а тоа е stay at home mom барем многу повеќе од домаќинка.
     
    На CameliaMiller, Annath, senza.parole и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Браво ама овде државате не обезбедува ништо и не ми споредувај баби и жаби.
    Или сам обезбеди или умри работава.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. nadja.d

    nadja.d Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2012
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    220
    bittersweet,ние сепак зборуваме за сопственото искуство овде во државата.
    Не знам ни зошто ти се пронајде во постот на Далерон,како што сватив ти си на подолго породилно,а не си домаќинка,па не знам зошто и би била увредена.
    Овде има 9 месеци породилно(и уште три ако се договориш со работодавецот),после тоа ние се вракаме на работа.Ниту условите за породилно ниту условите за работа се исти тука и во странство,така да ние си знаеме.Никој тука не ти чува работно место 2 год,
    Да би живеела во некоја од европските држави можеби и јас би имала различен став.А можеби и не,би се вратила порано на работа и би си го унапредила работното место погоре,сепак и тоа ти е опција и тебе нели?Би имала напредување на помлади години и повисока плата,нели?Ама јас не сум таму како што и ти не си тука во државата да коментираш.
     
    На okcenzi и Daleron им се допаѓа ова.
  9. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се најдов увредена, коментирам како и сите други што коментираат, не пишува никаде дека само ако живееш во Мк имаш право да коментираш.|(
    Мене општо ме иритира кога жени напаѓаат други жени за нивниот избор, ако некоја не сака да работи и има кој да и носи не значи дека нема свое јас, не мора да ги вреѓаме тие жени за нивниот избор.
    Не секоја жена има желба за кариера исто како што и не секоја жена има желба да стане мајка, секакви не има на светот и не гледам преичина зошто би се напаѓале без било каква причина.

    Пишав мислам пред тоа, во мојата професија немам можности да напредувам, со напредување би отишла во друг правец а работата ме исполнува и си ја сакам и немам намера да ја менувам, што пак ме прави само задоволна од професијата а не без амбиции.

    Државата тоа што ми дава затоа што и јас сум и давала, 12% од секоја неделна плата а и во Мк даваат за трето дете продолжено породилно не само тука така да не мешам ни баби ни жаби.:)
     
    На Annath, senza.parole, danichap и 4 други им се допаѓа ова.
  10. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    Повеќе влијае тоа што постојат родители кои не ни имаат некоја си кујзнае каква кариера,па наоѓаат бедни изговори за да дремат и да гледаат турски серии по дома ко ќе се вратат од работа наместо да се „замараат’’ со сопствените деца. И родители кои пак,своите деца ги користат како изговор за да не си го мрднат гзот за да идат на работа,дур дома се маткаат ко прдеж у гаќи. Време може да се најде за се,проблемот е што некои луѓе не ни сакаат да го најдат. Па и да мора родителиот поретко дома да доаѓа,бар кога ќе дојде да си го види детето,да му се сневиди...
     
    На okcenzi, galapce и Daleron им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne treba da se bide vo ista drzava za da se zastiti vreganjeto na osnova na edna domakonka.
    Od kade pak toa deka ako nekoja ne odi na rabota nema svoe jas?
    Ete jas sum vo ista drzava so vas pa okolu uslovite za zivot delumno se soglasuvam so tebe delumno so Bitter.
    Zosto da mi e samo drzavata kriva za za sostojbata na mojot zivot?
    Da bideme realni ima dosta zeni i vo nasava drzava koi stanale dosta uspesni vo svojata kariera pred da resat da osnovat semejstvo.
    Na temata koga ste se omazile odma naidov na osuduvanje deka taa vozrast ne e pogodna za osnovankje semejsto,deka kasnam.Mozebi kasnam za nekoi raboti i sama si gi snosam posledicite,nema zosto cucko da mi e kriv.Ili pak svekrvata,drzavata,ili onie sto ne sakaat da razberat deka jas sum zrtva.

    Ne jas vo svojot zivot ne sum zrtva jas sum kormiloto.Brodot nekogas mi se nisa no jas sum tuka za da se boram.Na koj ke dozvolam da se kaci ili slezi od nego samo kas odlucuvam.
    Ima i nedaj boze situacii ama ima luge koi i togas se borat.

    Zasega ne se kaam sto sum odlucila prvo drugo da sozdadam a potoa da probam da osnovam familija.
     
    На CameliaMiller, Annath и bittersweet им се допаѓа ова.
  12. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Исти к*рац различни димензии.
     
  13. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Dimenziite ne se isti.:)
     
  14. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Е не се де, тоа и јас го велам........................
     
  15. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Jas pak ti velam deka ..Avtomatski toa dokazuva deka nemoze da e ist Daleronke.
    Ama razlicen covek razlicna percepcija.
     
  16. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.633
    Пол:
    Женски
    Има разлика помеѓу ПОРОДИЛНО отсуство од работа кое што е различно во различни земји (како на пример кај Битерсвит) и недостаток од амбиција за нешто повеке од перење,пеглање и чување деца кај поединецот. А факт е ,значи факт дека има многу девојки и жени кои немаат амбиција за нешто повеке па се кријат зад статусот "домаќинка" и ставот ја да си ги исчувам децата. Факт е дека има многу девојки и жени на кои единствената амбиција во животот им е да се омажат и да родат дете ,а сопругот да заработува за живот во домакинството. Па тука почнуваме со изговори "нема работа", "не сум доволно платена", "детето кенка по мене немам срце да го оставам само". Изговори колку ти душа сака.

    Лично работам зошто си ја сакам работата и опкружувањето во кое се наогам на работа,а не заради некоја кариера. Едноставно не можам да се замислам да седам дома по цели денови. Впрочем тоа и го правев 2 години и никогаш повеке па макар работела и за 1000ка месечно. Мешањето со народ,чувството дека си продуктивен,секојдневното учење на нови работи,чувството на исполнетост на денот за мене се незаменливи. Кариера ? Во блиска иднина дефинитивно ДА,со оглед на тоа дека ке отварам приватна канцеларија. Животен сон ми е,а гордоста во очите на моите родители гледајки ме амбициозна е непроценлива. Фактот дека утре кога ке бидам во брак и ке имам дете ,ќе можам да му пружам се без да го двојам исто како што моите правеле за мене ми и повеке од доволен мотив. Како личност не сакам да се задоволам со малце и со основното кога знам дека можам да постигнам многу повеке.

    Дали трпи животот? Секако дека трпи ама со споразум и разбирање се се постигнува. Среќно дете е она кое има среќни и исполнети родители а не родители полни со фрустрации и постојано напнати дали ќе имаат доволно пари на маса леб да стават. А парите без работа од небо за жал не пагаат.
     
    На Annath, bittersweet, FridaKahlo и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    За жал ги има се повеќе............:(
     
    На marama и tessie им се допаѓа ова.
  18. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    A зошто се напаѓаат жените што одлучиле да чуваат деца наместо да одат на работа или да прават научноистражувачка работа?

    Јас имам прекрасни пријателки кои се одлучиле да бидат домаќинки бидејќи имаат услови за тоа и се чувствуваат исполнето со мајчинството на долги стази. Тоа не се луѓе без никакви амбиции, тоа се луѓе без професионални амбиции.

    Кај нив е секогаш уредно, чисто, децата се згрижени и им се посветува целосно внимание. Тие се во предност со 8 - те саати кога другите родители не се во можност да ги чуваат децата (градинка, баба, дедо, жена за чување итн).

    И нив не ги прави подобри мајки за вашите деца, тие се најдобри мајки за нивните деца. Точно е дека денот им е исполнет со обврски околу домот, со одење на козметичар, фризер, со купување на намирници, со чистење итн. Меѓутоа ваквите жени се застапени во мал процент во Македонија бидејќи колку од мажите се во можност да работат за плата не помала од 1000 евра?
     
    На Annath, SV1911, do-re-mi и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Никој никого не нападна овде само се коментира и не секој има исти ставови и мислења.
    Ептен феминистички се настапува во одредени ситуации.
    Сепак мое мислење е дека се може да се постигне ако постои добра организација.
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Термините кариера и успешна се на различен начин протолкувани од различни лица.
    За една особа она што е стабилна работа со солидни приходи од кои може да си обезбеди кометен живот за друг е веќе кариера.
    За друг она што е успешен во една бранша или максимумот на примања кој го достигнал е смешки за некој трет.

    Се зависи од тоа кое гледиште го има лицето и колку високи биле амбициите.

    Мојот одговор би бил дека може, а не ни мора да влијае.
    За една харминична атмосфера и здрав развиток на децата кога двајцата родители водат вистински успешни кариери сос е што се подразбира под тој термин според мене би влијаело лошо.

    Го гледам мојов.
    Нема работно време, нема викенд или празник...единствено е добро што работната соба му е дома па не е секогаш на терен. Се разбира мора и приходите да бидат соодветни на истиот труд за да се окарактеризира како успешна кариера.
    Тоа е за мене кариера.
    Е сега и јас ако бев така сигурна сум дека и врската и децата би трпеле.

    Јас на пример и покрај двете дипломи и стабилни работни позиции со солидни примања не би рекла дека имав успешна кариера. Претпоставувам свесно се лишав од истата бидејќи не беше возможно се истовремено, а и не жалам.

    Здравје боже еве сакам 3 деца.
    Кога ќе помине неопходниот период кој јас сметам дека е неопходен за на тие деца да им пржам неопходно внимание би почнала првен со 4 часа на ден, потоа со 6.
    Можеби до школска возраст би работела само 30 часа неделно, можеби секогаш...
    Ќе имам стабилна работа, се надевам која ќе ја сакам и солидни примања но нема тоа да биде успешна кариера.
    Доколку двајцата родители се по 12 часа или повеќе закопани во работа
    (без разлика во биро или дома си ја носат) ќе треба да живеема како во штала, да се храниме само со готова храна и децата да израстат со дадилки или баба дедо(за тие кои воопшто ја имаат таа опција).

    Опцијата жена да ми чисти, друга деца да гледа и да готви, трета за не знам што не ја сакам...не сакам таква фамилија. Инаку стварно не гледам друг начин кога двајцата тераат вистински кариери да се одржува едно домаќинство.
    Подобро ќе работам помалку, ќе заработувам помалку и ќе си ги вршам работите сама. Колку и тоа да е активна работа и не вистински квалитетно поминато време со децата, барем ќе се врткам низ куќа додека ги зивршувам сите тие обврски и ќе им го посветам максималното внимание.

    И да најважното, многу разбирање и добра комуникација помеѓу партнерите и добро воспитвање на децата за да се одржи тој баланс.
     
    На Annath, Bozica1980, do-re-mi и 7 други им се допаѓа ова.