1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

Дискусија во 'Брак' започната од Dream-Girl, 22 декември 2014.

?

Дали успешна кариера влијае лошо на семејниот живот?

  1. Да

    44 глас(а)
    44,0%
  2. Не

    36 глас(а)
    36,0%
  3. Не знам

    20 глас(а)
    20,0%
  1. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Секоја од нас гледа на темава од своја перспектива, свое искуство, затоа нема потреба да се навредуваме и омаловажуваме една друга, сите сме исправни и сите грешиме е работава.

    За мене не е проблем да направам отстапка за доброто на семејството и да не работам 3-4 години додека не ми тргнат децава на училиште, кога и да се вратам на работа ништо ново нема да има, деца се раѓаат на ист начин како што почнало од памтивек, нема што ново да научам, нема новитети, тоа е тоа.

    Тоа што сум дома не значи дека домот ми свети и се е цакум-пакум, не сум останата дома за куќата да ми свети сум останата дома за да ги гледам децата а не да гланцам прозори секој ден, не живеам во кочина, далеку од тоа ама не се потресувам околу куќата многу, многу.
    Храна зготвена има секој ден, чисти алишта за децата е сега играчки има насекаде, прстиња по масите, комодите и вратите, навечер се бришам и наутро пак почнуваме од почеток.

    Не мислам дека со тоа што седам дома ќе си ги направам децата паразити, самата сум почнала да работам од 16 години така да според истиот принцип и децава ги воспитувам, не мислам дека ќерка ми погрешно ќе мисли дека треба да си најде некој богат да ја издржува или пак синовите дека ги учам дека жените треба да се издржуваат и дека се неспособни и не вредат колку мажите.

    Јас немам можност за баби, дедовци да помагаат сеуште се сите вработени, дете испод 12 години да го оставиш дома само ти го одземаат службите за заштита на децата така да еден родител мора да направи мал компромис за доброто на семејството, се сложувам со Даничап дека тој што помалку заработува треба да го направи компромисот и да биде дома со децата.

    Свекрва ми е типичен пример на жена која има супер успешна кариера и мајка на четворица синови.
    Таа 20-тите години ги посветила на семејството и образованието, кариерата ја започнала на 31 година кога го пратила најмалиот син на училиште.
    Ги има сите титули, мр, др итн,има откриено нови методи на лекување на изгореници, гостин предавач е на неколку универзитети по светот има куп награди и признанија за својата на работа.
    Свекор ми ја подржувал цело време во кариерата, тој го превзема одгледувањето на децата и домот на себе, тој си е ветеринар и си има амбуланта во склоп на имотот и плус се бави со органско фармерство и земјоделие, значи од дома работи.
    Сите деца им се добро воспитани, успешни личности ете на родителите на мм им успеало да направат некој баланс и сите да бидат задоволни.
     
    На Kaja991, CameliaMiller, BoaVista и 22 други им се допаѓа ова.
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Super e se. Jas 300% te razbiram, ama , sekogas ima ama, ne sekoj te razbira.
    Zosto?
    Zatoa sto nie sto ne ziveeme vo MK imame sekojdnevni ubavi, ubavi sansi da najdeme dream job, a vo MK, edna e sansata. Ako ja ispustis, takva ne doaga pak.
    Eve jas sum edna od retkite koja povozdrasna zavrsila vtor fakultet (bas pred3 nedeli, taze).
    Koga ucev, imase nepeglani kosuli. Mas mi samo ke ja optegnese na sebe, zamaznese so race i gotovo. Vika arno e super sum si. Sarma vitkana nemase, samo rasturena (zelka od tegla, meleno meso,..). Niza raboti nebea kako jas sto znam, ama se nemozese.
    Full time rabota, full time school, domakinski raboti...Nesto mora da se skokne.
    No ne sum go trosela djabe vremeto. Se vo sluzba na podobro utre za mene i familijata.
    I koga nekoj ke mi rece:"Nemam vreme".
    Jas vo sebe si vikam "neorganizirana/neorganiziran".Time management big zero.
    Moram ova da go kazam. Se izvinuvam ako nekoj se najde megu ovie redovi.
    Posleden pat koga bev kaj majka mi, vo zgradata rabotite se smenile. Pretezno bea stari luge koj vo meguvreme pocinale i stanovite gi ostavile na vnucite.Ne mi se cekase lift i na nekolku navrata se kacuvav peski.
    Veruvate ili ne vidov nekolku od toa novite domakinki so tendjerinjata cekaat lift.Mladi sposobni, cekaat rucek majkite ili svekrvite da im napravat, a uz toa i decata im gi cuvaat.I da a prasas kako e ke ti rece mnogu zafatena.
    So sto? Nosenje tendjerinja od kuka vo kuka?
    Kade da pojdev ist odgovor dobivav:"skapana sum od rabota, samo jas rabotam, toa koleskite cel den na telefon, ha, ha ,hi , hi, i nivnata rabota mora da ja zavrsam".
    Kako be majko mu samo tie rabotat, kaj se ovie drugive sto nisto ne rabotat?
    Imama jas postovi pogore, koj deca mi cuval. Sama, bez nicija pomos. Nikogas ne sum se pozalila.
    Za se se ima vreme. Toa e moe moto, samo treba da se saka.
    Ke si gi reduciras i podredis rabotite kolku ti e mokta (silata).
    Bez mnogu raboti (sarma, peglano...eve jas na primer prv pat vo zivot kiflici denes napraviv...) se moze, ama zeni bez kariera nemojte da se ostavate. Nikogas ne se znae kako rabotite vo zivotot ke tecat. Nemojte da se ostavate vo situacija da zavisite.
    Vreme ima za se samo treba da se organizirate.
    (What does career mean?
    1.
    the particular occupation for which you are trained
    2. the general progression of your working or professional life
    Simple as that. Good Lack!
     
  3. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Кариеристите никогаш нема да имаат семејство во вистинска смисла на зборот. Да, може да имаат жена и деца, но тие никогаш нема да имаат „функционално“ семејство.

    И мажите и жените на кои работата им е на прво место, никогаш нема да имаат семејство кое ќе направи сè за нив. Родендени кои не се слават, имендени кои не постојат, куќни слави кои се исполнети со расправии, сето тоа од едноставна причина што целиот концепт на семејство и топлина за овие луѓе не е познат. Дури и да ги има сите овие нешта, тоа се нешта кои се страни за нив, не знаат да ги направат како луѓето кои се посветени на семејството. Не се сите „баџо, подај ракијата“ типови на луѓе.

    И да, кариеристите, воркохолиците, во 8 од 10 случаи ќе имаат несреќно израснати деца, незадоволни сопружници и лична неисполнетост и среќа кога се дома. Објаснувањето е едноставно, ќупот е еден, дали ќе го наполниш со златници или со вино, изборот е твој.
     
    На Kaja991, elimkd, glosipgirl и 4 други им се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Целосно те сваќам за поголемиот дел од постот.
    Паралелено да студираш и веќе возрасна да стекнеш втора диплома во странство, да држиш полно работно време, да обавуваш домаќински работи...

    Но испуштат еден битен факт, твоето дете во моментот кога можеш да ја уновчиш таа диплома и да вршиш напредок на работната позиција веќе е родено и веќе е тинејџер.
    Ми се чини дека твоето детенце веќе беше 3 год. кога се преселивте???
    Што викаме ние веќе опркнато и може веќе во градинка а родителот да држи работно место. Првите работни места се најчесто физички позахтевни, но не станува збор за кариера...туку работа за плаќање сметки.
    Паралелно со растењето на детето се дошло до таа диплома и напредок во работната позиција кој сега можеби може да се нарече кариера.

    Но што со оние кои имаат обратен распоред на настаните?
    Учеле, стекнале една..можеби и втора диплома, добра работна позиција...и веќе се 30 а детево сеуште не е родено(без разлика поради фактот дека вистинскиот партнер се појавил касно, имале здравствени проблеми или не биле спремни ).
    Очекувано и нормално е да направи пауза во работата и можеби да биде прескокана за унапредување бидејќи оформувањето на семејството, како многу важен сегмент од животот не е сеуште реализиран.

    Кога оваа девојка ќе се врати на својата работна позиција е нејзино да одлучи дали ќе продолжи да ја обавува својата позиција или ќе вложува екстра труд за да тера кариера.

    Добра мајка не значи виткање сарма и кифли...и дремење дома цел ден со крпата во рака.
    Убаво е е детето да се однесе на базен, плажа, планетариум, зоолошка, аква зоо, игрална..саати да се поминат во составување мозаици и друг вид на игри кои го поттикнуваат интелектуалниот развиток.
    Активности кои треба бареме днаш неделно да се спроведуваат а ти летнал повеќе од пола ден.

    Ако едниот има успешна кариера поминува многу саати закопан во работа, плус патот натаму наваму...
    Кој ќе го носи детето во градинка и зема (не постои секогаш опција баба-дедо).
    @bittersweet kaжа дека во некои земји не смееш да го оставиш детето само дома, значи после завршувањето на школо мораш да си дома, а по автоматизам тоа значи и работа со фикси работни саати.
    Да не зборувам за термини по лекари, административните обврски...кои имаат најчесто се со биро работно време.

    За мене е кариера 24 часа достапен на телефон и успех кој е резултата на работа многу повеќе од 8 часа.
    Познавам многу парови кои имаат работни позиции кои вистински можат да се дефинираат како кариери.
    Најголемиотдел се без деца или едно дете поради желбата на девојката да не отсуствува од работа и да ствара кариера.
    Од домот се отсутни повеќе од 12 часа во текот на неделата а викендите ги минат во голф клуб, скијаат, возат бродчиња...поради личното задоволство но и одржување на бизнис контактите.
    За оние кои имаат дете постои бејбиситерка го носи и пречекува од школо, пишуваат домашно, јадат..а викендите делумно со нив, делумно кај другарче, делумно со бебиситерката.
    Е она е 12 часа за детето тука.
    По потреба оди на термини и не мора родителот да отсуствува од работа, доколку се јават од школо дека детето треба порано да биде зедено од школо она е секогаш достапна, го развозува на спорт (кој е обично 2 пати неделно)...

    Муабетот е дека детето има потреба од возрасен покрај себе и доколку родителот е со вистинска кариера(без разлика каде) не е во состојба да го стори истото бидејќи работата ќе влече многу време.


    Само ме збуни делот за зависност од некого (т.с ќе испадне од партнерот) и да не се оставаат девојките без кариера.Т.с ако девојката се реши да ја задржи својата работна позиција од пред бременоста или ова не се оставајте без кариера?
    Зборуваме сепак сепак за девојки кои работат, заработуваат и успешно балансираат измеѓу сите обврски или?
     
    На Kaja991, Annath, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
  5. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Gledam site mesat poim kariera.
    Jas pogore izvadiv dve potocki sto e kariera.
    Na Pr: ako rabotish payroll account vo edna firma, i toa go rabotis dobro (bez greska i brzo), ti vsusnost gradis kariera tamu, se usovrsuvas. Denes zemas pr: $18 ako si dobar za 5 god bi zemal $25. Mozda tvojot gazda nemoze da ti ponudi povisoko rabotno mesto, zosto toa e mala firma, no sigurno ke te pofali na klientite i tie ke te zemat da rabotis za niv. Tamu ke zemas i pogolema plata i ke imas moznosti da naucis novi raboti. Toa e razvoj na kariera koja ke ti donese visoka pozicija po nekoj 20god.
    Ne e rabota so kariera samo vo senat da se raboti...
    Sekoja rabota si ima svoj rastez. Nikoj posle fakultet ne stignal na pozicija . Treba da si go odrobias svoeto.
    Toa za tel 24 casa available, toa poveke na televizija go ima.
    Vo zapadnite zemji i te kako se ceni familija i deca.
    Jas neznam deka nekogas bilo dozvoleno na fakultet da doneses dete, a posebno od 3-4god.
    Se cudele ili ne toa go ima ovde. Nekolku koleski imaat doneseno deca na vozrast od 3-4god, (kaslalo, nemala kade da go ostavi , da ne ispusta cas, etea so nejze go zela).
    Nemoze samovolno da go doneses, samo taka, tup vo klas, treba email da pratis na profesorot. Nema profesor sto ke rece nemoze. Decata se stvarno dobri. Posledniot pat koga imase dete vo klas, deteto bese 2,5god. Koleskava moja go seda na stol so trkalca i mu dade nesto da crta. Usta ne otvori, crtase, posle nekoe vreme si legna na zemja da gi ispita trkalcata (1,5 sat si kutese).
    Decata se slika i plrilika, rezultat na gradinkite. Ne velam deka nema neartikulirani, za takvite odma se reagira.
    Imase edni nasi dojdoa so dve deca i direkno vo skolo gi zapisaa. Po nedela direktorot na skoloto gi vikna dvata roditeli da gi prasa sto e ova , na sto se dolzi, samo nivnite deca koga ke zvoni trcaat niz hodnici kako neartikulisani.Vo takva sredina i te kako toa se izdvojuva i asocira deka nesto ne vo red.
    I da ne ja dolzam. Ima vreme za se. Se se moze, treba da se saka i ke se postigne.
    Jas pogore imam napisano, sekoj so svojot izbor. Ama ako izberes da sedis doma i silno se oslonuvas na finansiite od soprugot, nemoj da se cudite ako dojde do razdelba "sto sega da pravam".
    Kobinaciata spomnata prethodno, imala kariera pa rodila deca e najlesna. Stagniras i potoa prodolzuvas.
    Potesko e da gradis semejstvo i kariera vo isto vreme, a posebno za nas sto sme odlucile da smenime jazik, kultura....
     
    На SuperGirl24 и joy1 им се допаѓа ова.
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Е тој после 5 год. со 25 $ на саат ќе мисли дека тера каиера а некој веќе си го одработил/изучил своето и работи од старт со плата за 35$ па не се идентификува како кариерист и си има фиксно работно време и не мора да си ја носи работата дома.
    Таа девојка кога ќе се врати од породилно сеуште ќе заработува повеќе од кариеристов.
    24 достапност е за мене реалност од вистински кариеристи, не е нешто видено од филмовите исто како и фактот дека дете не е прифатливо во високо образовните институции.
    Онаа кариера која е од старт лимитирана на некои нормални примања и работни позиции кои се достапни за широките маси не е за мене кариера(или барем тука не би имала некакво пресудно влијание на семејниот живот). Само солидна работа која обезбедува комотен живот.
     
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Ти кариерата ја поистоветуваш некако со заработка. Што има врска кој колку заработува, некој може дома да си седи скоро по цел ден и да зема многу повеќе без да се трудел нешто посебно и во минатото со студирање и работа. Дали акции, среќа, добра проценка на некои работи, како и да е. Не можеш да кажеш дека тој е кариерист за разлика од некој што од петни жили се труди на работно место да напредува, и напредува, но зема далеку помалку. Може и на вториот не е кариера, но секако примањата не се тоа што одредува.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    @Bridget Не ја поистоветувам, но еден од критериумите за тоа колку си успешен во таа кариера е колку заработуваш.
    Гореспоменатиот пример за мене е само уште еден за некој кој како огромен процент од популацијата работи, се мачи, заработува и неговиот труд е соодветно платен.
    Е ако реши да отвори сопствено смедководствено биро, да се се осамостои со приватни клиенти...тогаш веќе прави чекори кон вистински успешна кариера а со тоа и соодветна заработувачка која е далеку од 18 или 25 долари на час. Или да е управител на одделението, одговорен за определен број сметководители и да ја надгледува нивната работа меѓудругото..

    Муабетот ми беше дека не треба целосно да се потценува трудот на мајката или жената која се решиле да има нормална работа, нормална акриера...без амбиции да биде помеѓу “успешните“ зашто многу луѓе секако погрешно се имаат себе или другите класифицирано.
    Во многу случаеви и со тоа што она го придонесува не зависи од никого и во случај ако утре мажот ја остави на улица ќе си ја обезбеди егзистенцијата.

    А јас баш нагласив дека често оние кои повеќе заработуваат не се кариеристи а некој кој помалку заработува или има помала или помалку проспективна позиција се нарекуваат такви, не обратно.
     
    Последна измена: 6 јануари 2015
  9. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Brojkite se dadeni za primer. Ne bi trebalo da gi koristis kako verodostojni podatoci . Ako sakas tocno da gi znaes tie brojki mozes da guglas na drzavnata lista za sredna plata za soodvetna rabotna pozicija.
    Gledam deka ne se razbirame. Jas neznam kako rabotat rabotite vo Mk, no ocito ne rabotat. Ja znam kako e vo Amerika i Canada , zosto imaat isti sistem, pa do nekade moze i Avstralija. Zatoa i se nadovrzav na postot na gospogata pogore sto go dade primerot za nejzinata svekrva.
    Moram da ja otpozdravam, izvonredna zena, retka, gledam deka snaata toa go znae i ceni.
    "Е ако реши да отвори сопствено смедководствено биро, да се се осамостои со приватни клиенти...тогаш веќе прави чекори кон вистински успешна кариера а со тоа и соодветна заработувачка која е далеку од 18 или 25 долари на час. Или да е управител на одделението, одговорен за определен број сметководители и да ја надгледува нивната работа меѓудругото.."
    Nemoze tuku taka da otvori svoe sopstveno smetkovosttvo, treba da pokaze godini na iskustvo (toa na drzavata, polozeni soodvetni cerifikati koj se dobivaat samo koga ke napunis 5,10,15god iskustvo, plus referenci od mal miljon kaj se si rabotala. Pa ne e ni Mk da ti pisuva cickoti referens i uste x drugi raboti.
    Na zapad se ceni iskustvo a ne kratka suknja. kolku si pomlad tolku si po neprivlecen. Sto mozes da doprineses za firmata, minic?dikolte?
    Toa e odamna premineta faza. Luge na 70god. rabotat i se barani kako konsultanti. Sigurno mlada zelena licnost nema da se najde na lista na barani kvaliteti.
    Iskustvoto nosi i te kako visoka plata.
    Mislam deka e dosta od moja strana za temava.
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.389
    Токму тоа, треба да покаже искуство, сертификати, референци...кои не се добиваат преку ноќ или за неколку години. Значи е потребно е континуитет, доквалификација и успех во работата. Одкако ќе исполни повеќе услови, ќе направи и скок во описот на работната позиција кој може да се декларира како успешна кариера. Али секое редовно покачување по неколку долари годишно не е успешна кариера, само ценење на вложениот труд.
    Никаде не го негирав истото.

    Само имаме различни перцепции кој се има успешна кариера.
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.801
    @toogood а каде тој младиот да почне да го стекнува тоа искуство кое што ќе го направи привлечен? И од каде по дифолт дека ако е млад/а, мора да врти минич и деколте со кое смета дека ќе ја добие посакуваната работа? Јас категорично не се сложувам со ова, бидејќи знам доста млади сериозни луѓе кои знаат како треба да се изгледа на работното место и се успешни во тоа што го прават. Сега не дека нема такви какви што спомна ти, ама не е добро да се ставаат сите млади во ист кош за да не гори и сувото покрај суровото, бидејќи искрено таквите за мене нити се интелектуалки, уште помалку кариеристки, туку класични мивки па на никој такви не му требаат и нормален и сериозен регрутор на работна сила таква појава не би земал во обзир.

    Инаку во врска со ова прашање комплетно се сложувам со одговорот на Теодора. Има разлика од кариера и нормална работна позиција. Убаво има таа објаснето во нејзиниот последен пасус од постот што значи кариера, така да за таквите алал вера ако успеваат да избалансираат се. Лично за мене, би сакала да бидам добра и во двете работи. Брилијантна кариера можеби не, меѓутоа добра на својата работна функција да и исто така добра мајка и сопруга.Никогаш не би се ставила во позиција да чекам од соругот, ако можам да заработувам и јас, без разлика колку тој заработува. Со некое нормално работно време и со поддршка од партнерот сметам дека би успеала да избалансирам во поголем процент и на двете места. Меѓутоа, ако постои период каде заради одгледување на децата би требало да стагнирам некоја година, радо би доколку средствата од партнерот овозможуваат сите потреби да бидат подмирени. Многу зависи во кој период од животот се случува сето ова - бебе, добра работна позиција, создавање дом итн. Колку самата личност достигнала до тогаш, колку партнерот и колкави амбиции имаат и двајцата за понатаму да направат заедно да успеат на овие полиња.
    Но, ако зборуваме за кариера која би ме направила вечен патник, да не можам куферот да го распакувам и да бидам номад наместо фамилијарна жена, јас би го одбрала второто без ни една секунда размислување, затоа што познавам личности кои се сик анд тајрд од ваков живот, имаат се, немаат семејство на скоро свои 40год и се орни да го создадат истото што е можно побрзо без разлика колку кариерата ќе им трпи.
     
    На Annath и Teodora* им се допаѓа ова.
  12. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Еве го моето искуство: се вработив во фирмата во која што сеуште работам тазе дипломирана ( претходно волонтирав шест месеци без надомест, три пред да дипломорам и три после тоа). Работев по минимум 10 саати, најчесто 12, по потреба и саботи и недели. Немав маж, секако ниту деца. Откако магистрирав ме унапредија за две позиции нагоре, земајќи ги во предвид и моите заложби, не само титулата магистер. Па се омажив, па едно дете.....и не можев веќе со тоа темпо да се вложувам како претходно. Запишав и докторски студии, кои за жал се во мирување бидејќи дојде и второто дете. Сами сме, нема баби ни дедовци да помагаат па знам дека докторатот и те како ќе почека. Сега засега успешно балансирам меѓу семејството и работата ама не е исто. После 'нормалното' раб.време мене мозокот ми е кај децата...се уште сум на истата раб.позиција, со која сум задоволна, ама за нагоре тешко во моментов. Сопругот исто да кажам, брка кариера, ама може повеќе да помага низ дома зошто работи на проекти од странство и да кажам од дома. Тој за среќа докторираше на време. Е тогаш меѓусебно се договоривме кој прв да докторира и дали да се оди на 2 дете, и решивме да биде тој зошто кај него со докт.има повеќе користи отколку јас.
    Искрено тешко е, а посебно кога и двајцата сакаат да направат кариера, ама еве јас решив да се посветам на семејството, да подпораснат децата па здравје ќе видиме како ќе биде.
     
    На Mishela, Annath, Cka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. zvecarka

    zvecarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2014
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    728
    Пол:
    Женски
    Дајте да не се лажеме дека се е до организираноста и до менаџирањето на времето и дека не трпи и не мора да трпи семејството. Јас сум максимално организирана имам жена која готви и чисти, имам жена која пегла е сега работава е ми фали уште,, жена “ која ќе му посвети време и внимание на маж ми додека сум по состаноци и семинари. Па уште кога ќе имам деца е тогаш господ да ми е на помош.
    Од искуство сметам дека да се биде успешен на работа и дома, како сопруга и мајка е невозможна мисија,секогаш едниот сегмент од животот мора да трпи или да трпи еден од партнерите или децата.
     
  14. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Јас пораснав како дете на двајца "кариеристи".Сестра ми,најстара се снајде,а јас и брат ми,
    ...ручавме сами,учевме сами,скоро секое попладне бевме сами....нашите доаѓаа после 22.00часот,или пак ако имаа дежурства не ги ни гледавме....така да бркањето кариера не иде заедно со совршен фамилијарен живот,нешто мора да трпи.
     
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не гледам причина зошто кариерата би била ризик за среќно и исполнето семејство и брак.
    Да се има задоволителна и успешна кариера а истовремено и среќно семејство не е причина за одбирање едно од двете.
    Ако се сака се наоѓаат шанси, може да се успее и тоа како, нема ништо нерешливо на светот, а наше е колку ќе се потрудиме да ги отствариме нашите замисли и цели. Турбуленција секогаш ќе постои, се бара само искрена желба и организираност.
    Имало примери, има и ќе има секогаш дека успешна кариера и успешно семејство и тоа како опстојуваат.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.090
    Допаѓања:
    11.257
    Еден позитивен пример, може ќе мотивира некого. Имам пријателка која е мајка на 3 деца, работи, сега веќе е и магистер, и плус се ангажира на еден куп проекти, нешто за сатисфакција, нешто за хонорар. Секогаш е убава, средена. Секогаш одмерена и културна кога зборува. Дополнително децата ги носи на курсеви, пливање, и што уште не, а и семејно често патуваат. Така што ако се работи со љубов ништо не е тешко.
     
  17. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    За жал да. Премногу сум задоволна со моето работно место и напредокот. Маж ми работи две работи. Јас во слободно време прифаќам проекти и работам онлајн. Се беше супер додека не добивме дете. ОК не беше совршено, не стигнував секогаш да зготвам или да исчистам, ама во глобала ОК беше. Кога ќе останевме слободни се договаравме и се усогласувавме околу активности.

    Со дете сликата е друга. Хаосот дома не може никако да се среди. Средувам и за 2 дена веќе имам нов big ass mess. За готвење почнав однапред да готвам за 2-3 дена и некогаш функционира, некогаш не.
    Ама најголем проблем од сѐ е тоа што друг ми го воспитува детето додека сум на работа. Свекрвата, баба ми, сестра ми.. Ми помагаат, го чуваат, но му ствараат и лоши навики. Не сум од потресените мајки ако се извалка, ако изеде некое зрнце песок или чоколадо. Нити пак се оптеретувам со здрава исхрана и грамажа, но детево стана нејадач од лошите навики. Значи не дека јас не давам благо или нездрава храна, давам понекогаш, ама благо и грицки може само после оброк. Грицки во мојата фиока нема, а еве малиот научил да бара чипс затоа што му давале. 2 годинки е, ама многу итро и вешто избегнува храна за да добие грицки и благо. Тоа е само од лошите навики кои му ги ствараат.Јас го учам да зборува убаво, свекрвата нагалено и лигаво. Ми смета премногу..Јас го учам да станува и да си зема сам тоа што сака (вода,играчки) свекорот и свекрвата го седнуваат и цел ден цртани му пуштаат. И јас пуштам цртан кога морам нешто да сработам за да е мирен, ама цел ден не е во ред да гледа. Кога сум дома му воспоставувам некој ред, ама многу тешко оди и за брзо пак го губи тој ред.
     
  18. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.142
    Допаѓања:
    25.093
    Пол:
    Женски
    Градинка?
     
    На Мамичка му/ѝ се допаѓа ова.
  19. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.326
    Допаѓања:
    101.567
    Пол:
    Женски
    Споре темава жениве кои работат и имаат кариера се немајки а оние кои дале отказ и седат дома се најмајки? Само колку постови читам - Јас не работам, дадов отказ, маж ми работи две работи не го гледам по цели денови дома-. И тоа е као среќно семејство?
     
    На Anie93 и DarkStormm им се допаѓа ова.
  20. Мамичка

    Мамичка Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    691
    Пол:
    Женски
    Може и кариера и семејство, само треба да балансираат. Јас додека сум на работа децата се во градинка од причина што свекрва ми правеше се обратно од тоа што јас и маж ми ќе кажеме. Пример пред јадење нема чоколади, ама ко за инает што е едно чоколадо. И да не се караме и расправаме решение градинка. И не можам да се пожалам.
     
    На DarkStormm и minne992 им се допаѓа ова.