1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали целта ги оправдува средствата?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.102
  Пол:
  Женски
  Дали целта ги оправдува средствата?
  Дали вие кога ќе зацртате некоја цел подготвени сте да ја исполните на било кој начин?
  Дали за да стигнете до целта рушите се’ пред себе?
   
 2. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.254
  Допаѓања:
  5.111
  зависно за што станува збор. за дома удирам со глава во ѕид само да добијам нешто што сметам дека треба да добијам. мислам никогаш не претерувам во барањата ама и најосновното што ми следува сакам да го добијам. и затоа да правам се. меѓутоа кога станува збор за кариера не не правам се. мислам ако ми се понуди некој непристоен предлог ама по никоја цел не би прифатила па незнам за кое место да станува збор, а и не сакам на било кој начин да стигнам до целта. сакам да постигнам успеси по чесен, прав начин со труд. не сум таков карактер да срушам се за да добијам нешто. може сум наивна ама искрена и поштена и се надевам ќе се најде место и за мене во овој свет :$ :wasntme:
   
 3. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.365


  kroz skroz isto ...samo sto jas seuste nemam kariera ama i koga ke imam ke bidam takva :D
   
 4. Miss-Perfect

  Miss-Perfect Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2010
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  72
  Комплетно се сложувам. Би направила се што можам и што е во границите на нормалата за да дојдам до замислената цел, но никогаш не би газела преку "живи луѓе" како што се вели, само за да дојдам до тоа.
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Кратко и јасно - ДА! Да живее Макијавели! ;)
   
  На Sara123 и miss.pretty им се допаѓа ова.
 6. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  498
  Се е релативно во животот,се зависи од ситуацијата во која се наоѓа човек, зошто секогаш и целите и средствата се различни и луѓето различно се однесуваат, мислат и реагираат. До некаде се согласувам дека целта ги оправдува средствата, само треба да се остане морален и да се користат на некој начин дозволени средства, а не да се гази преку лешеви за да се стигне до посакуваното.
   
 7. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.332
  и тоа како :lol: :lol: :lol:
   
  На barbie-hilton му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  337
  Ги оправдува, ДА! Се до оној момент додека не се загрозува нечиј туѓ интерес, во смисла додека не се прави некому штета за сопственото добро. Ако за да си ја остварам целта треба безкрупулозно да одам преку се', тогаш не. Никогаш не би наштетила некому за да постигнам нешто. Има и други начини. Да ме гризе мене совеста после, па нема да можам да уживам во успехот, не фала! Успех со мирис на гнило не ми треба! Во посебни ситуации кога се работи за живот или смрт, да тогаш целта ги оправдува средствата, но во секојдневното преживување, НЕ!
   
 9. LoOnyD

  LoOnyD Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Целта не ги оправдува средствата воопшто! |(
   
  На meow22 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Superiska

  Superiska Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  33
  Se soglasuvam so Nina 24ka
   
 11. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.473
  Истото го мислам и јас.
   
 12. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  96
  Се согласувам не секогаш
   
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.357
  Понекогаш да, зависи која е целта... Не може да се оправдаат средствата, за цел настанување на трета светска војна?!?
  Затоа ако целта е добронамерна, и не повредува никого ДА.
   
 14. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.452
  Допаѓања:
  58.560
  Пол:
  Женски
  Ако ги оправдува значи сеедно е дали ќе повредиш некој или ќе си ги погазиш принципите и моралите. Важна е целта нели. Е затоа мислам дека не ги оправдува.
   
 15. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.826
  Допаѓања:
  10.124
  Пол:
  Женски

  И јас мислам исто. Кога се кажува “целта ги оправдува средствата“ се мисли на сите средства кои можат да се употребат без разлика на тоа дали на некој ќе наштетат. Тука дури може да спаѓа и одземање на човечки живот. Тоа значи превземање на се, апсолутно на се, за да се дојде до целта, а таа секако може да биде дефинирана на различни начини. Без рализка на какви средства ќе се одлучи некој, секогаш ќе има рационално објаснување за тоа, па така и убиците имаат рационално размислување за извршеното дело нели?
  значи според мене не ги оправдува.
  Општо земено ова учење на Макијавели е земено за негативно во филозофијата.
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.797
  Целта НЕ ги оправдува средствата.
  Средствата даваат оправдание целта да не се исполни.
  И апсурдно е да рушиме се пред себе заради лична сатисфакција. Па луѓе сме бре. Се надевам дека уште ги има.
   
 17. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  145
  да, понекогаш мора се да се направи за да се оствари целта...
   
 18. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.254
  Допаѓања:
  5.111
  јас извини али не се сложувам со тебе ама воопшто браво ако правиш се за да стигнеш до она што го сакаш. сепак секој е различен и има различен карактер
   
 19. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.804
  Moeto moto :)

  Da,celta gi opravduva sredstvata!!!
   
 20. girl12

  girl12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2010
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  43
  потполно се согласувам од збор до збор :)