1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дали целта ги оправдува средствата?

Дискусија во 'Психологија' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

  1. Angelinkka

    Angelinkka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    361
    Пол:
    Женски
    Па би рекла дека ги оправдува! :D
     
  2. macigv

    macigv Активен член

    Се зачлени на:
    1 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    12
    јас мислам колку и да пазиш да не згазиш никого кон остварување на своите целите сепак ќе се најде некој повреден од таа ситуација. така да вреди да се бориш, но сепак да се гледа што помалку лица да бидат повредени
     
  3. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.484
    Допаѓања:
    5.830
    Пол:
    Женски
    ( моето мото !)

    Мислам дека ги оправдува ! ;) :D
     
  4. lana8

    lana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    180
    Зависи какви средства се употребени.
     
  5. Pirana

    Pirana Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2012
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    1.507
    Да, да, и да, дефинитивно!
    Секогаш го потенцирам тоа, дека целта ги оправдува средствата, во секоја ситуација и без разлика кои средства се употребувани. Тоа е мое мислење, тргнувам од себе.
    Јас кога ќе зацртам некоја цел, кога сакам да добијам нешто, подготвена сум на се`, буквално на се`, за да го добијам тоа што го сакам. Ризикувам, се служам со се` и сешто, не бирам средства, можеби некогаш сум и премногу упорна, одам предалеку, и тоа што го правам се коси со сите правила, со човечките чувства, но таква сум.
    Можеби и со право ми наметнуваат некои епитети, ме нарекуваат бесчуствителна и брутална, како тоа моите апетити и размислувања немаат граници, но тоа сум јас.
    Спремна сум да срушам се` пред себе, за да го добијам она што го посакувам.
     
    На luliu му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Зависи за што, зависи од тоа дали е во согласност со моите принципи и критериуми.
    Во некои случаи,набљудувајќи одредени луѓе од страна, гледам како можат ниско да паднат и да се згазат себе пред се,а потоа другите за да добијат нешто кое прво не го заслужуваат, а второ и не можат да го добијат едноставно, но одат со глава во ѕид и се нарекуваат УПОРНИ со голема гордост. За мене се простаци.

    Зависи за што зборуваме, сепак проценките се поважни,што вложуваш,а што добиваш,но што и губиш. Треба да се игра мудро.
     
    На Neytiri и macigv им се допаѓа ова.
  7. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    зависи во кој контекст... кога оваа реченица била напишана од макијавели се мислело единствено на политички контекст (според моите познавања) а денес се користи за се и сешто.

    ако на пример некој ми го киднапира детето или сопругот и треба да го убијам тој за да ги ослободам нормално дека нема двапати да се размислувам но да се водам според ова за да остварам некоја бизарна идеја или во кариерата нема шанси. се може да да се постигне на убав начин и со сопствена пот нема потреба да ги газите другите за да се остварите себеси и на крај најбитно е да се остварите како личност и човек а не на било кој друг план .
     
  8. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    Зависи за што...но најчесто ДА!
     
  9. Katerinceee

    Katerinceee Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    814
    Допаѓања:
    1.230
    Пол:
    Женски
    Секогаш ѓи оправдувам...
     
  10. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Не знаев кај да си ја олеснам душата, скапав барајќи по темиве за да не отворам нова за безвезе, па еве овде. Пред една недела излегов минус на работа и бидеќји немав пари , а морав да ги дадам му го наместив минусот на колегата и он си го плати. Сега многу глупо се чувствувам и не знам како да му ги вратам парите бидејќи сега имам, а не сакам да дознае никој што ми се случи ;( Со колегата супер стоиме, ама мислам дека ако му признаам крај ќе биде со пријателството. Совет? Немојте да ме ругате и така веќе ужсно се чуствувам :@
     
  11. mjauuuuuu

    mjauuuuuu Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2012
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    64
    обично да е сега да не биде тоа да убиеш човек за да си ја оствариш својта цел па и тоа не го бидува :D
     
  12. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Кога ќе решам нешто или ќе биде тоа и готаво...мора да биде како закон еее....
     
  13. HurremSultan

    HurremSultan Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    119
    Се рaзбирa декa ги опрaвдувa... :)
    Дa бидaм многу искренa, зa дa стигнaм до целтa ќе нaпрaвaм се што требa. Единствено немa дa се згaзaм себеси, ништо друго не ме интересирa. Себично, но тaкa е.
     
  14. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.985
    Допаѓања:
    166.656
    Пол:
    Женски
    Не постои толку висока цел, која ја оправдува употребата на сите средства...
    Да, сите треба да имаме свои животни цели и да се бориме за нив, ама во таа борба никако не смееме да го изгубиме моралот, етиката и праведноста, односно човечноста!
     
    На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не знам кое ми било претходното мислење, ме мрзи да го барам, но со сигурност не ги оправдува.
    Не биди себичњак и безчувствителен само за да стигнеш степен на високо задоволство. Не, не, не.
     
  16. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Не секогаш целта ги оправдува средствата, никогаш не дозволувам одредена моја амбиција да ме доведе во ситуација да си го згазам моето достоинство.Значи да, доколку се работи за труд макотрпна работа да дојдеш до целта да прифаќам и се она што зависи од мене, но доколку треба да го искористам моето тело како сексуален објект само за да дојдам до целта, тоа не доага во предвид. Затоа велам не секогаш и секоја цел што во моментов ти се чини битна е вредна за да си го згазиш достоинстото само да дојеш до подобра позиција или материјална корист. За мене приоритетна цел е да можам со гордо крената глава да прошетам по улица и никој да неможе да покаже со прст на ене дека ете тој ми дал нешто во жиотот. Не е битно во каква облека ќе бидам даливо скапа марка или маица од пазар најбитно ми е да можам мирно да спијам и да дојдам до целта само со труд и пот.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. aleksandra362

    aleksandra362 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    9
    Целта ги оправдува средствата ако никој не биде на крај повреден(ретко денеска).
     
  18. luliu

    luliu Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Да.Целата треба да ги оправдува средствата.Ако вашиот морал и човечност ви дозволува да направите нешто,тогаш зашто да не.Сепак еднаш живеете.Да, постојат повеќе патишта за да стигнете до таа замислена цел,но не секој знае да чекори по нив на правиот начин.Фала богу секој успешен човек има барем една постапка кој не се оправдува во општеството.Не можете да успеете само со среќа.Така да доколку вашиот морал ви дозволува да крадете,да бидете безчуствителен и се останото,тогаш бидете.
     
  19. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.301
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Да. За да стигнам до целта рушам се што ќе ми се најде на патот. Без разлика дали некој повредувам или нешто слично природата ми е таква. Морам да добијам се што ќе посакам. ;)
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ И така се роди Хитлер.