1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Далтонизам

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од srcekrsacka, 20 октомври 2011.

 1. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.751
  Далтонизам е неспособност за разликување на некои или на сите бои. Обично се смета за слепило за бои. Далтонизмот го добил името по англискиот физичар и хемичар Џон Далтон (1766 - 1844) кој прв ја проучувал оваа болест бидејќи самиот страдал од неа. Човечката мрежница содржи три типа клетки што апсорбираат светлина во различни делови од спектрумот. Отсуството на овие типови клетки предизвикува далтонизам за црвена, зелена и сина боја. Далтонизам е рецесивна карактеристика поврзана со полот, и е 20 пати повеќе карактеристична за мажите отколку за жените. Слепило за бои е заеднички термин за било кое нарушување во перцепцијата на боја. Првиот беше опишан од англискиот научник Џон Далтон врз основа на лично искуство, бидејќи тој самиот имаше проблеми со идентификувањето на боите.

  Мрежницата содржи нервни завршетоци - фоторецептори во три основни бранови должини на светлината и поделени се во различни канали кои одговараат на црвена, зелена и сина боја.

  Луѓе кои не ја признаваат постои нарушување во боја рецептори - на дистрибуција не се прави правилно, и затоа не го признаваат боја или да го замени една боја во друга.

  Човекот има пет сетила преку кој прима информации од животната средина. Сепак, најмногу информации ќе добиеме преку сетилата за вид (околу 90%). Слепилото за бои води кон несигурни информации што секако влијае на квалитетот на животот на луѓето погодени од ова нарушување.

  На ниво на светска популација околу 8% од мажите и 0,5% од жените се засегнати со ова нарушување. Во Хрватска постојат 180.000 слепи, и во Европа, САД и Јапонија, вкупно 32.600.000. Луѓе со ова нарушување страдаат во сите сфери на животот и немаат можност да работат во повеќе од 150 струки.

  Оваа аномалија е наследна и личноста ја има од раѓање. Се пренесува од родител на деца, како и други наследни црти кои ги одредуваат физичките својства на поединецот. Во исклучителни случаи, слепилото може да резултира од оштетување на оптичкиот нерв или мрежницата.

  Здрави лица се разликуваат околу 2000 бои, а далтонистите значително помалку. Кај мажи ова нарушување е 16 пати почесто отколку кај жените, што ја објаснува половиот начин на наследување. (Жените имаат ХХ генотип, и XY мажи)

  Поради поврзаноста со X-хромозомот, мажите уште страдаат од оваа болест, за разлика од жените кои може да бидат носители без симптоми.

  Џон Далтон живеел во Англија и студирал физика и хемија. Болеста е откриена во почетокот на 19 век и фактички се работи за недостаток на рецепторите за сина, црвена или зелена боја.
   
 2. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  224
  Татко ми е далтониста. Основните бои ги препознава, но не и другите. Често пати за розево вели црвено. Досега немал некој поголем проблем поврзам со далтонизмот. а тоа што прочитав дека постои можност за пренесување на децата,во нашиот случај не е така.
   
 3. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Бившиот дечко е далтонист, ги препознава само првостепените (основни) бои. Второстепените и другите не баш, но тој си ги гледа сосема поинаку и постојано го прашував како ги гледа. Нема проблем со возење, што е многу важно. Оваа болест се пренесува најчесто на машки, мн поретко на женски. Него на пример му е наследно од дедо му.
  Уште не бевме заедно, ама седевме покрај плажа и гледавме зајдисонце. Какви бои имаше баш тогаш - 10 бои се прелеваа. И тогаш му објаснував нешто за небото и ми рече: Јас само 3 бои гледам.
  Упс, си помислив, како то? И ми објасна.