1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да сакаш или да си сакан?

Дискусија во 'Врски' започната од Theodora, 25 јануари 2011.

  1. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Јас не познавам некој кој нејќе да биде сакан....
     
    На biggirlsdontcry му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marija.hana.una

    marija.hana.una Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    35
    Јас една од ретките овдека мазохистички настроени жени.
    Си ја трескам главата у ѕид зашто не ме сака, и неможам да се помирам со тој факт.

    Еее кога би се опаметила нема да патам толку од овој мој мозок. Ама зашто да биде просто, кога може да биде сложено!? :fubar:
     
  3. LaBella

    LaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    1.082
    Пол:
    Женски
    Не можам да одберам, едноставно ми одат едно со друго... не би била исполнета да сакам, а да не ми биде возвратена љубовта, тоа ми е без целно, а од друга страна не би можела да бидам среќна ако сум сакана а јас да не ја сакам таа особа, џабе е и угодување и се по список кога нема да ја сакам таа љубов
     
  4. Skromna

    Skromna Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    118
    сакам да сум сакана ама и да сакам...според мене љубовта се прима и дава :inlove: преубаво е чувството дека си сакана.секаде околу тебе пеат птици,стомакот ти е полн со пеперутки,секагаш си насмеан и весел :inlove: кога сакаш го обсипуваш саканиот со внимание ,ситни изненадувања.го милуваш.бакнуваш,делиш со него преубави моменти... :lol: моментално не сум ни сакана а сакам само не сме заедно поќе...сепак вервам во љубов,дека ќе ме најди повторно...надежта псоледна умира... :*
     
  5. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    и двете но повеќе би одбрала да си сакан
     
  6. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    сакај и ќе бидеш сакан ;)

    иако повеќе сум да си сакан :$
     
  7. Angel.girl

    Angel.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    667
    Знам дека правило е да сакаш и да бидеш сакан, но јас сепак најпрво повеќе би го одбрала второто-да бидиш сакан
     
  8. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Едното без другото не оди. Најубаво е чувството кога знаеш дека си сакан од тој што го сакаш. А лошо е чувството да сакаш некој и љубовта да не ти биде возвратена или па да те сака некој, да гледаш како пати и тоа не е работа. Затоа најдобро е да си сакаш некој и тој тебе да те сака доволно.
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Да сум сакана дефинитивно, а да бирам сама, взаемно би било најубаво..Само тогаш би се чувствувала исполнето и би ги чувствувала благодетите на љубовта.
     
  10. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    И јас се сложувам со ова.
    Исто така воопшто не е убаво чувството да бидеш сакан, а да не возвраќаш. Искрено јас се осеќам како должна кон таа личност, како да не ме заслужува, ама што може да се прави не можеш да му наредиш на срцето. Тоа е најчесто момчето што е ставено во friend zone, а уште полошо ако е во brother zone. :worried:
     
    На Ammy.Lee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ilusionist

    Ilusionist Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.912
    Сега гледам можеби подобро е да си сакан.
    Но, не оди и ако ти не чувствуваш ништо кон тој што те сака. Па ќе бараш некој што ти ќе го сакаш...па ќе ти се погоди да не си сакана...и се така ќе бараш додека не ги пронајдеш и двете работи некаде!
    Абе филозофија...комплицирано е. :)
     
  12. Faline

    Faline Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    543
    Да сакаш,но да бидеш уште посакана од негова страна :)
     
  13. chocolate.chick

    chocolate.chick Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2011
    Пораки:
    922
    Допаѓања:
    644
    Сакам да сакам, и сакам, ама сакам да сум сакана кога сакам. :rofl: :rofl:
    Убаво е да знаеш да сакаш, лично за себе, зошто другите баш ги боли тасе. Се повеќе себично го злоупотребуваат тоа.
    А да си сакан е премногу пријатно чувство. Секој посакува да е сакан, почитуван. Кога знаеш дека си сакан се чувстуваш заштитено, среќно, посакувано.
    И двете имаат свои предности и маани. Но посреќна сум кога знам дека сум сакана. :angel:
     
  14. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.306
    Порано мислев дека е најубаво да си сакан, онака се чувствуваш поласкано, ти годи тоа што некој ти посветува внимание ама по некое време ти здосадува некој постојано да трча по тебе а ти да не си заинтересиран.
    Затоа е најубаво двајца да си се сакаат, чувствата се возвратени, нема зашто јас него го сакам, а он мене не или обратно..
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AnGel.fire

    AnGel.fire Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    533
    Допаѓања:
    222
    Се согласувам со blueeparadise.
    Најубаво е кога сакаш и си сакан. Најубаво е кога чуствата ти се возвратени! Едно без друго некако... како да не може. Не иде. Мора да има љубов и од двете страни :)
     
  16. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    едно од најтешките работи, одлуки уатеврррр

    Ја би и двете обострано, у иста мера ... - немогуча мисија ... Зашо секад еден ке сака повише а другиот помалку ...
     
  17. Tikvi4ka

    Tikvi4ka Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    938
    Допаѓања:
    451
    и да сакаш и да си сакан нема ништо поубаво од тоа :)
     
  18. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Да сакаш, ама да бидеш сакан.
     
  19. vita17

    vita17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    да сакаш... секако дека нема ништо поубаво од тоа да сакаш и да бидеш сакана ама кога веќе мора да се бира мислам дека е многу побитно да сакаш оти за да бидеш со некој мора да го сакаш инаку не би издржила ни една недела без разлика дали си сакана или не
     
  20. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.415
    Пол:
    Женски
    Никако не иде едното без другото.
    Долго ја читам темава, и искрено се чудам како некој порадо би избрал само да биде сакан.
    Нема ништо полошо од невозвратена љубов,за мене таа е празна љубов,не буквално нели, но која е магијата да чувствуваш и да осеќаш љубов а во себе да не го чувстуваш истото чувство за личноста која ти ја дарува?
    Мислам дека многумина од тука, имаат искусено неуспешна љубов, невозвратена и знаат колку одвратно тоа чувство.
    Среќа што љуби со полна пареа, а за возврат не добива ниту една искрена насмеавка, па камоли нешто повеќе.
    Знам дека љубовта треба да биде несебична, да љубиш без да очекуваш ништо за возврат, но за мене тоа искрено е измачување, не уживање,а во љубовта треба да се ужива.
    Од друга страна пак, сум почустувала и обратна ситуација, сум била сакана од личност која ништо не ми значала, ни најмалку и тоа за мене било товар, терет, грубо чувство на замарање и преголема сентименталност која ужасно ме нервирала. Зашто, бидејќи немаше никаков начин таа љубов ни најамалку да биде впиена од мене, зашто не ми беше важна, не ја посаквав ниту можев да ја негувам за да опстои и да цвета, како цвет.
    Себично ми е крајно да бидам само сакана, мене тоа не ми е доволно. Тоа ми е безполезно.
    Нема зборови со кој се опишува љубовта која двајцата ја пијат со очите.
    Кога барем едниот ќе престане да ја чувстува, магијата исчезнува.
    И повторно ќе кажам по милион пат,мразам ексремносити, секогаш бирам златна средина.