1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Две различни вери

Дискусија во 'Врски' започната од NoriS1, 7 јуни 2021.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Ко така:
    Мајка ти се прај пишман што се омажила за христијанин?
     
    На simona_baby и gjoker4e им се допаѓа ова.
  2. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Ќе си најдеш друг дечко. Истото и за сестра ти.
    Размислувајте со време и оставете ги. Сестра ти ќе биде покрај тебе цел живот, а за овој не се знае, можеби ќе му текне да те остави.
     
    На cresa-jagoda, Осе, eliesaab и 3 други им се допаѓа ова.
  3. Liu

    Liu Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2016
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Мислам дека денешното опшество е многу понапредно за овие работи и ради презимето мајка ти или вие како семејство не би требало да имате проблеми, можеби тоа било порано. Тоа не е реален проблем за мајка ти да се кае дека склучила брак со човек од друга вера или националност. Проблем е доколку човекот не е човек односно татко ти, не дај боже алкохоличар, проблематичен тип, коцкар и сл. Тогаш би можела да речи не требаше. И немојте да си стварате проблеми каде што ги нема, освен пак ќе речам ако нема некој реален проблем. Ако дечкото не ја прифаќа твојата фамилија онаква каква е тогаш дај му ги клоците. Значи ти доколку ја одбереше другата вера тој тебе подифол ќе те мразеше без причина, немаше да те погледни а можеби и ќе ти наштетеше. Таков човек не ти треба.
     
    На cresa-jagoda и Luminary им се допаѓа ова.
  4. NoriS1

    NoriS1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Da oti ne razmisli za posledicite odnosno za decata
     
  5. NoriS1

    NoriS1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ne majka mi e hristijanka tatko mi e musliman
     
  6. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    А што последици конкретно имате ти и сестра ти? Мислам освен ова што бирате токмаци за дечковци.
     
    На Hellobeautiful, Frosty!, cresa-jagoda и 17 други им се допаѓа ова.
  7. NoriS1

    NoriS1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ama sestra mi ne razmisluva taka misli ke pravi se i sesto koga ke odi kaj decko mu ako se mazi za nego. A posledici se nikoj ne sakase da me primi na rabota samo sto ke videa kako se prezivam. I ovaj slucaj koga dvete odbravme deckovci od razlicna vera i nacija.
     
  8. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Како‏‏‎ ‎прво,‏‏‎ воопшто‏‏‎ ‎не‏‏‎ ‎ти‏‏‎ ‎поверував‏‏‎ ‎дека‏‏‎ ‎го‏‏‎ ‎имаш‏‏‎ ‎‎проблемов,‏‏‎ ‎иако‏‏‎ ‎за‏‏‎ ‎жал‏‏‎ ‎повеќето‏‏‎ ‎на‏‏‎ ‎овие‏‏‎ ‎простори‏‏‎ ‎навистина‏‏‎ ‎‏‏‎се‏‏‎ ‎вакви‏‏‎ ‎како‏‏‎ ‎што‏‏‎ ‎ги‏‏‎ ‎опишуваш‏‏‎ ‎во‏‏‎ ‎приказната.‏‏‎ ‎Нивното‏‏‎ ‎нема‏‏‎ ‎врска‏‏‎ ‎со‏‏‎ ‎вера.‏‏‎ ‎Тоа‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎заслепени‏‏‎ ‎националисти‏‏‎ ‎од‏‏‎ ‎кои‏‏‎ ‎треба‏‏‎ ‎да‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎бега,‏‏‎ ‎а‏‏‎ ‎не‏‏‎ ‎да‏‏‎ ‎се‏‏‎ ‎планира‏‏‎ ‎иднина‏‏‎ ‎со‏‏‎ ‎нив.
    Ко‏‏‎ ‎второ,‏‏‎ ‎подфорум‏‏‎ ‎серии‏‏‎ ‎е‏‏‎ ‎најдолу,‏‏‎ ‎добредојдена‏‏‎ ‎си‏‏‎ ‎таму,‏‏‎ ‎можеби‏‏‎ ‎ќе‏‏‎ ја‏‏‎ ‎најдеш‏‏‎‏‏‎ ‎занимацијата‏‏‎ ‎која‏‏‎ ‎ти‏‏‎ ‎е‏‏‎ ‎потребна.
     
    На Modernistka, eliesaab, spacegirl92 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Јас и сто пати да прочитам заборавам кој е христијанин кој муслиман во приказнава.
    Сестра ти ако види дека не и чини може да се разведе. Дечко ти не смее да те уценува.
    Не е религијата таа што ве раздвојува, мозокот е.
    А ти со твојот токмак дечко здравје ако имаш ќерка и се заљуби во муслиман? Ќе ја убие ќерка ви? Така одат тие работи. Отвори ги очите на време и бегај подалеку. Размисли малку пошироко каква иднина ќе имаш со тој човек.
    Заборавете кој е христијанин кој муслиман и погледнете се меѓу себе кој е човек кој не е.

    Во мое село, жената муслиманка, мажот христијанин, ќерката се гледаше со муслиман и ја отпишаа од дома, избега, никој не знае каде е ни ден денес. Логика?
     
    На hermosa, cresa-jagoda, Luminary и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Мислиш е до тоа? Да ти викнам едно чудо луѓе со "нормални" презимиња да ти објаснат колку лесно се наоѓа работа кај нас така.

    За ова верувам, ама види го од друг агол. Инстатно си се отстрануваат баш такви примероци што не ти требаат во животот. На некој начин услуга ти прави презимето со тоа. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.136
    Пол:
    Женски
    Проблемов на девојкава е реален,не се работи само за вера,туку и за националност.
    Кој живеел во мешани средини ,знае .
    И мајка и е во право.
    Секоја птица кон свое јато лета.
    Се комплицираат животи во мешани бракови и национално и верски.
    Последиците се тие,децата се изгубени во кој правец да одат,ко девојчево.
    Љубовни филмови дека не е важно,дека е важна само љубовта е многу наивен муабет.
     
    На Erika.greeneyes, Anne Boleyn и Nikolina35 им се допаѓа ова.
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Ех сеа јбг.
    И моето презиме не е македонско, ни на моите роднини, па не можам секој мој и нивни проблем во животот да го препишам на дискриминација. Не дека не постои, но не е секогаш тоа причина.
    И јас и моите другарки кои се македонки сме биле во иста каша со невработеност. Не дека не ме примале зошто сум со муслиманско презиме, туку од Х други причини, а и некогаш едноставно може не сум била доволно квалификувана за одредено место, едноставно имало луѓе со повеќе искуство, со повеќе знаење.
    А повеќе пати имало луѓе кои биле бутнати со врски или партиски и да ти кажам тие биле на еднаков број и од ДУИ и од СДСМ или ВМРО ако ме разбираш што сакам да кажам.
    Мајка ти верувам дека била осудувана од другите, знаејќи го нашиот менталитет, особено тогаш.
    А имам во фамилија мешани бракови. Да ти кажам, супер се, никој ништо не сменил, сите си почитуваат семејства и вери.
    Но, ти еве како помлада генерација, бираш некоја затапена будала што не те прифаќа како индивидуа, туку уште од сега те менува и ти забранува. И ти и сестра ти.
    После цел живот ќе кукате како сте неприфатени. Сами си го правите тоа.
     
    На cresa-jagoda, Осе, violetblue и 6 други им се допаѓа ова.
  13. NoriS1

    NoriS1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si no site ne razmisluvaat i razbiraat taka dodeka ne osetat. A jas ne sakam i moite deca da go doziveat ova.
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    А да имаше нормален дечко што нема да го интересира за сестра ти? И дали треба да се откажеш и од татко ти бидејќи е муслиман, тоа најмногу ме интересира???
     
    На cresa-jagoda, Luminary, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не знам колку си свесна ама дечко ти и тебе те понижува со ова што не сака муслимани, бидејќи како и да ја вртиш ти сепак си пола муслиманка затоа што семејството ти е мешано, ти не можеш да го смениш своето потекло, на дотичниот твој дечко ќе му кажеш или ќе те прифати и тебе и семејството или нека брка работа.
     
    На cresa-jagoda, WildMk, spacegirl92 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Како е пола муслиманка? :drunk:
    Исламот (муслиманството) е религија, не националност.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. NoriS1

    NoriS1 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2021
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Jas sum makedonka a religija hristijanstvo.
     
  18. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.241
    Допаѓања:
    166.064
    Јас овде гледам само едно решение- да си најдете дечко странец и атеист:mm:.
     
    На gjoker4e и Ugly Duckling им се допаѓа ова.
  19. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.756
    Допаѓања:
    40.246
    Пол:
    Женски

    A ти размислуваш? Всушност ти си таа што не размислува.
    За да ги задоволиш потребите на дечко ти спремна си да се откажеш од сестра ти.
    Што ќе биде ако утре раскинеш со тој дечко?
    Јас да сум ко сестра ти нема ни да те погледнам.
    И причината поради кои не те примале на работа не е поради презимето али океј, ти си знаеш.
     
    На cresa-jagoda, spacegirl92 и Snowflake97 им се допаѓа ова.
  20. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    На дечко ти му смета што сестра ти и а дечко муслиман???
    А не му смета татко ти???
    Сфаќа тој твој дечко дека сакал или не вашите деца сепак ќе имаат дел муслимански во нив??

    Ако те сака тебе нема што да го интересираат други.
    И нели мислиш дека тоа е непочитување твое спрема татко ти?
    Да се откажеш од сестра само зошто има дечко муслиман???
    Не бе деца не ве разбирам.

    И не нема тешко ако се сакате,еден куп мешани фамилии знам, функционираат топ.
    Секој треба да ја почитува сечија вера.
     
    На cresa-jagoda, Mrs.Precious, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.