1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дволичност

Дискусија во 'Психологија' започната од Lux, 16 јули 2010.

  1. MalaTaa

    MalaTaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    3
    Навистина е така , бидејќи тоа го почувствуваф на своја кожа ..
    Како на пр бифшата другачка кога ќе си купеше нештоо сите ии викааа убавоо ти е најубавоо а јас не го веелеф тоа бидејќи најверојатно имаф различен вкус од неа ии таа на крај лутаа ми вели дека јас ии љуморам нејзе бидејќи ништо нејзно не ми се допаѓа сум ја мразела бла бла и тогаш сватиф дека таа не бара вистина туку лага ии дека всушност таа така и постапува со мене -.-
    Како сакате кажете ноо едностано мразам лицомери кој ги сакаат луѓетоо( мислам така тие кажуваат .. уфф срценце душо злато ) аа уствари не се сакааат ниту себеси .. тие се најопасни :) .. Пазете се од такви лигави и фини .. бидејќи луѓето нема да поверуваат во лошотилокот кој живее во ниф :)
     
  2. Chocoholic

    Chocoholic Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    747
    Допаѓања:
    987
    Денес за жал многу честа појава. Ама кога-тогаш сите си го покажуваат вистинското лице :P
     
  3. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Не за бадијала имам речено дека меѓу две девојки е возможно ривалство ,но не и вистинско пријателство ... Мал дел од искуството ,мора да се пренесе...
     
  4. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Затоа слушајте си се само себеси и не ги прифаќајте советите од другите... зошто сигурно некој со својот "пријателски" совет ќе сака да ве прелаже и да стигне до својата цел..
     
  5. vendiii

    vendiii Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    2.464
    За моите драги луѓе оние кои ги ценам и искрено сакам еве нема да се осмелам да кажам пријатели но навистина битни луѓе бидејќи од неодамна се дел од мојот живот а за некој да го наречам Пријател ми треба мнооогу време и докази ....

    Јас знам да бидам брутално искрена :?: дури и то некогаш лошо се рефлектира , затоа го употребувам онаму каде знам дека тоа ќе го испочитуваат и сфатат па и ценат. Нема да мислат дека тоа го правам од некои икс причини. Искреноста е реткост .
    Дволичноста одамна не е особина туку одлика на секој поединец ! Такви се сите секоја чест на исклучоците :!:
    Признaвам со луѓе кои не ги сакам не ме почитуваат не ги почитувам тие мене 2 лица јас на нив 22 . :!: Попусто е да сум искрена едноставно морам да се приспособам на тие услови имам барем 100 пати пробано не се може поинаку |( . Но не сум дволична освен кога не морам и најмногу ценам искреност онака кога некој во очи ќе ми каже па макар и ме загубил .... Ама тоа го нема , го нема...
    А проклето тешко е да се бориш во вакви луѓе :tmi: |(
     
  6. Wild-GirL

    Wild-GirL Популарен член

    Се зачлени на:
    11 септември 2010
    Пораки:
    1.266
    Допаѓања:
    1.258
    Постојат секакви луѓе, за жал голем број од нив се дволични. Оваа особина е лоша, честопати луѓето се прават нешто што не се, само за да добијат нешто кое го посакувале или да стигнат до некоја цел. Некои играат на таа карта, дволичноста. Но, колку и да го прикриваат тоа, сепак ќе дојде ден кога ќе бидат откриени, и ќе сносат некои последици.
     
  7. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Денес нема кој не е дволичен, скоро сите се такви. Можеби има и исклучоци, но тешко нив ако се искрени со сите, на крај ќе ги зафркнат. Денес сите ти се прават циле миле божем другарки, а вистината е или им требаш да ти завршат некоја работа, или па нешто си им згешил па се фини демек се е ок ти опростиле и после ќе ти вратат дупло за тоа. Нема добар човек хаха... Освен машките, е сега незнам дали ќе се согласите со ова ја мислам дека машките како ПРИЈАТЕЛИ се подобри, не се дволични и се по искрени, и што е најубаво од нивна страна не ти зборат позади грб. Па затоа ја си имам повеќе машки пријателчиња. Ем пријатели а може и за повеќе да ти послужат :$ Хахаха.. Се шегувам ;)
     
  8. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Ги мразам ваквите личности и гледам што повеќе да стојат подалеку од мене и пак се нешто такви ме сретнуваат :puke:

    Многу ја мразам оваа особина кај луѓето,т.е не да ја мразам туку не можам да објаснам колку ме нервира :@
    Кај мене ваквите луѓе немаат ни грам почит.

    Во ни еден момент во животот не сум била дволична,ни пак некогаш ќе бидам! :!:
    Ако не го поднесувам некого ќе му дадам до знаење дека не го сакам покрај мене или едноставно ќе го игнорирам.Ама да се лигавам да изигравам циле-миле,а зад грб најлошото да му го зборувам тоа НИКОГАШ!

    Овие луѓе за мене се кукавици без ни малку храброст,а за жал се повеќе ги има. :worried:
     
  9. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    За да бидат прифатени во околината и за бидата сакани од повеќето луѓе дволичните особи знаат да манипулираат со тие што ги нарекуваат нивни пријатели. Пример денес го гледаш со едно друштво, а утре секако зборува за тоа друштво во ново друштво и тоне се подолу и подолу :wasntme:
     
  10. MissSpark

    MissSpark Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2011
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    1.287
    Пол:
    Женски
    Дволичноста и лицемерието се единствените причини да се покаам што сум се родила во ова време.
    Дури се самопронаоѓам во ситуација да им завидам на постарите на веќе оддамна излитената фраза : ‘Ех во наше време беше подобро‘... Сепак такви луѓе имало и во праисторијата, ги замислувам такви полумајмуни, кои со фино го одвлекуваат соговорникот во хикс просторија, за да му ја изедат вечерата.

    Факт е, дека секој сака да му остави добар впечаток некому. Дури и тоа подразбира глумење, умилкување, лигавење.

    Ама па и факт е, дека не може едноставно да ти се допаѓаат сите и дека со сите мора да се дружиш. Па едноставно е па мајкуму, ако некој те нервира отстапи, не мораш да се присилуваш да му праиш некому муабет кога немате ниедна заедничка тема, ниту интереси. Или па и да имате, не ти се допаѓаат неговите размислувања.

    И после, трчанката - трачаренката.
    Живееме во имбецилно време, со дегенерици и плитки луѓе.
     
  11. CharmedGirl

    CharmedGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2011
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    1.662
    Пол:
    Женски
    Во 21 век, дволичноста е природна појава...не познавам некој што не е дволичен.Се научив да го прифатам тоа, па дури и јас да станам дволична.Ако не можеш да ги победиш, придружи им се...Зошто јас да бидам искрена и директна, ако сите други околу мене ми зборуваат зад грб?? :devil:
    Искрена сум само со луѓето што заслужиле искреност...Се друго е покварено ѓубре што не заслужува подобро... |(
     
  12. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Такви околу себе имам многу. Луѓево мислат дека такви треба да бидат. Отприлика ги знам кои се и ги одбегавам колку можам, но едноставно не можеш секого да одбегаваш. Се трудам некако да не влегувам во подлабоки дискусии со нив и да не откривам детали од мојот живот. Не верувам во таквите луѓе.
    За жал и братучедката која ми беше најдрага од сите поблиски, испадна таква. Тотално ме разочара. Сепак си ги покажа двете лица, не издржа до крај.
     
  13. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Во дволичноста најглупо нешто е ДА ЗБОРИШ ЗАД ГРБ! Можеби на некои пријатели им се претставувам со друго лице ама никогаш на никого не сум кажала нешто лошо за нив иако тоа навистина го мислам.. сето тоа се пренесува како пошта -.-'
     
  14. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Никогаш до сега мислам дека не сум била дволична, се кажувам во фаца а не зад грб ;)
     
  15. anneyy

    anneyy Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2010
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    1.421
    Најголемо разочарување е кога некој ќе ти го покаже второто лице или пак ќе му падне маската која си мислел дека е всушност негово лице. Многу мои другарки се покажале како дволични, о ниедна ситуација не не довела до тоа доживотно да се скараме.
    Што мислам за дволичните?...Па, ништо посебно...Нека се здрави и живи. Мислам дека Дволичноста не може да се контролира и никој (било да е дволичен или не) не сака да биде таков.


    А некои луѓе не се ни свесни колку се дволични.
     
  16. Irreplaceable.xD

    Irreplaceable.xD Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    67
    Мрзам дволичност !
    Прво се лизни мазни, и послем нож у грб, или позади грб ти се прават крвни непријатели.
    Не ги смислувам таквите воопште, одма ги елиминирам од мојот живот! Без нив лакше се дише !
     
  17. GlamorousGirl

    GlamorousGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    101
    Сакаше да ми забиеш нож во грб,но го погоди моето рамо...Брзо заборави како некогаш тоа рамо беше секогаш тука за да се потпреш на него...
    Охооо,колку само такви имам запознаено ...
    Добро што ги нема веќе,сите се исфрлени од мојот живот и среќна сум поради тоа! :)
     
  18. Cynthia

    Cynthia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    622
    Допаѓања:
    2.368
    Пол:
    Женски
    Со дволичноста си го зачинуваат животот. :)
    За жал сега секој втор ја поседува оваа особина, но научив како со таквите. Како и да е, јас лично од дволичноста немам ни „Д“.. Се си лупам во фаца и лесно ми е на душичката. :lol: 8)
     
  19. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Од секогаш знаев дека оние ''другарките'' со кои се дружев се лицемерни.
    Мразам такви личности.
    А пак затоа тие како со мене-така јас со нив. :evil: (сега повеќе не се дружам со нив. Фала богу. :whew: )
     
  20. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Прво и основно секогаш сум искрена со секого безразлика што е, каков е, од каде е ..
    сето тоа го барам и од другите но за жал премногу ретко го добивам.. нај иритационата појава во денешново опшество е дволичноста а пред се неискреноста спрема самиот себеси!