1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дволичност

Дискусија во 'Психологија' започната од Lux, 16 јули 2010.

  1. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Колку и да е добра таа личност што ќе ја запознаам ако е дволична нема шанси на крај да излеземе,цело време ќе замеравам нешо и ќе дојде до тепачка,така да штом приметам дволичност ја избегнувам малку :)
     
  2. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Нема веќе дволични луѓе сега сите се столични.
     
  3. Sanji4ka21

    Sanji4ka21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2010
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    88
    Нешто што највеќе мразам во животот е дволичноста.Не сум дволична особа практикувам што му мислам на човек да му кажам во лице,а не зад грб.
     
  4. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Што ќе ни е лице, си имаме маска за секоја пригода.
     
  5. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Не дека сум светица,ама несакам да зборам за втори лица пред трети,што прават во животот другите ама ич не ме засегало.И ако мразам некоја карактерна особина,тоа е дволичноста,која сметам е најлоша.Да лажеш,ке помине,тоа е лудило моментално ,секако,нема да ти трае вечно.Да крадеш не го сметам за грев,ама да се правиш срце душичка со сите,а зад секој од тие сите,си се*еш гомца кај кој стигнеш.Е тоа нит проага,нит имаш излез,туку само се расипуваш и си се поскапана личност.Лично познавам девојка,која е најголема лицимерка која постои,невина фаца пред сите,се смешка,лике мике,комплименти,се топи на нивни возвратени такви ниски удари,а за сите што се не збори.Ми требаше време да ја осознаам,бидејки навидум таквите се најневини и душички,ама среќа сега ја знам,и комотно други нека фолира,кај мене не проаѓа од дамна нит нејзиното "другарство",нит фацата...Едноставно организмот мој не ја поднесува :puke:
     
  6. fashionista

    fashionista Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    328
    Допаѓања:
    153
    Ми ги зема зборовите. морам да кажам дека најмногу боли кога најблиските ќе го покажат вистинското лице!
     
  7. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    Не ми смета туѓата дволичност од причина што ја очекувам од многумина па тешко дека некој ќе ме изненади...Се познава, тоа не може да се скрие, ќе те издаде еден поглед, еден збор...Помина времето кога барав искреност и чисти односи од пријателите и кога се чудев и кукав како можеле да ми забијат нож во грб??? Е така, може, на некој му се сака и си може, и баш му е гајле...напротив, интересно му е...
    Вистински се дружам со луѓе што ги знам од малечка и што се бројат на прсти, а останатите се за површна кафе дружба, и нит сум изненадена ако си чујам муабети за мене од нив, ниту пак го прекинувам и онака површниот однос што сум го имала...
    :music: Ма луѓе се, нек си прозборат... :music:
     
  8. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Мене ме изморува и не ми се дава да го трошам своето време на ефтини и плитки луѓе кои се исфрустрирани од себе или искомплексирани од мене, да мораат да ме опипаваат со прашања, да ме зборат пред други, да си изведуваат заклучоци врз база на перверзно лошо читање меѓу редови и превртени мои зборови.
    Ме фаќа сафра во нивно присуство, ми ја цицаат енергијата и ми прават чворови во стомакот.
    Не ги сакам околу себе.
    А за дали ги имам, ги имам. Некои ги отпишувам...некои не ги рачунам ама можам да го делам истиот воздух со нив пошто ете... не ме боли лев јајник за нив.
    Zeit ist Gelt - Gelt ist Teuer! - Времето е злато а златото е скапо...Минутиве не можам да ги трошам на безкичмењаци.
    НеќУм.
     
    На GeorGinnA му/ѝ се допаѓа ова.
  9. WinnieThePooh

    WinnieThePooh Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2011
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    201
    Колку е само распространета по светооовв :x :x
     
  10. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    Дволичност.. веднаш ми асоцира на најдобрата другарка на дечко ми.. па можете да сфатите зошто се расправаме цело време за неа
     
  11. Justice.Girl

    Justice.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    295
    Допаѓања:
    212
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервираат дволични луѓе :@ ГИ МРАЗАМ! :@
    Познавав 2-3 такви но се откачив од нив многу лесно и едноставно ]:)
    Останав на помалку другарки од кои само една најблиска, но подобро така одколку со 100 лажни и ДВОЛИЧНИ :devil:
     
  12. COollLady

    COollLady Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.337
    Не можам да поднесам дволични луге :devil: :devil: |(
    Тоа ти е нешто пред тебе е друг а пред другите друг...
    А најмногу боли кога најблиската личност ќе се покаже како дволичен ;( :?:
     
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ги игнорирам.
    Тоа е единствениот начин да останам неповредена.
    Сум сретнала многу дволични луѓе низ мојот живот, дури и стекнав способност да ги препознавам.
    Само не ми е јасно која им е поентата да имаат двоен карактер. Веројатно немаат свое „јас“ и не остануваат достојни на зборот.
     
    На Gordana10 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Сите сме дволични, само некој повеќе некој помалку и точка. Deal with it.
    Темата е заклучена :D
     
  15. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    ^^
    You know you're right . :D
    Се сложувам со АнаКаренина само толелирање му е потребно на оние "повеќе" дволични луѓе.
     
  16. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Познавав две такви девојчиња и АУФИДЕРЗЕН ;)
    Тоа е како : Би ти кажала се во лице ама незнам во кое!! :)
     
  17. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Ги има на секое ќоше..кај што сакаш можеш да ги најдеш.Мислам дека не вреди за нив да се зборува бидејќи едноставно ми се одвратни и бегам од нив,секако ако во вистинско време ја приметам таа нивна доза на дволичност.Сум се сретнала со многу такви,кои на почетокот глумеле невини `заробенички, и поданици`.Сум била во ситуација да бидам запрепастена и да неможам да си поверувам на очиве дека тие испаднале нешто што не се прикажувале..Ама сега со повеќе искуство имам вградено детектор на таквите.. ;)
     
  18. s.t.e.f.a.n.j.a

    s.t.e.f.a.n.j.a Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    365
    Допаѓања:
    51
    ДЕНЕС ДВОЛИЧНОСТА Е МНОГУ РАЗВИЕНА.
     
  19. samomarija

    samomarija Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2011
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    45
    Мразам дволични луѓе
     
  20. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Препрепрепрепрепрепрепрелоша особина е дволичност.Луге што не се дволични се за жал многу малку.Моето право(откачена,насмеана,шеговита итн).За луќето што имааа две лица мислам де се злобни, со задни намери,плашливци од вистината инаку нема зошто да си дволичени.
    И верував до смрт а тааа излезе најдволичната особа и вејке на никој не верувам и на никој не се отварам пред мене глумеше добра,сродна душа,срамежлива ,а зад мене трачерка,оговарачка,личност со задни намери итн.