1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Делење на креветот со партнерот

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 24 ноември 2011.

  1. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Преубаво ми е, освен кога грчи. Сега му научив тактика. Не го пуштам да спие на грб, тогаш е како пила за сечење дрва. :devil:
    Во секој случај, нема поубави ноќи од оние кога заспивам во неговата прегратка :inlove:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.862
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Не ми е тешко да го делам креветот, спиеме мирно и двајцата така да нема ударање у сон, тегнење кебе итн, али ако легне тој на грб мака мачам да го свртам, некоаш коа сум уморна не го секавам дека рчи ама се дешава и по цела нок да го боцкам да се сврти и да прекине.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SwanMay

    SwanMay Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2011
    Пораки:
    855
    Допаѓања:
    4.674
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми било тешко да го делам креветот, но нему му било! Обично спијам мирно, но на неколку пати кога бевме на одмор сами се случувало рачето случајно да ми се префрли право врз неговото лице и ШЛАП! Кога ми кажуваше утрината што го снашло не можевме да се соземеме од смеење. Милион пати го бакнав и му се извинив. Несвесно било. Сега сигурно би спиел со едно око подотворено, за секој случај. :D
     
    На Arthur и alana95 им се допаѓа ова.
  4. tatuvcee

    tatuvcee Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Го делиме креветот, се ќе се наместиме гушнати поточно тој е научен да ме гушка нонстоп додека спие а јас сум малку саклетџија и ме нервира кога некој ме допира додека спијам,и пополека му бегам,кутриот мисли дека тој се тргнал од мене и во спиење повторно иде до мене.Сакам да спиеме заедно,но понекогаш си мислам подобро сама ми е ќе си се изнаспијам.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    мене ми се допаѓа кога спијам до него, спие мирно и постојано ме гушка, ама јас пак многу мрдам, и нему често му смета тоа
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Најмногу од се на светот сакам да спијам со него. Посебно во зима! Јас сум ептен зиморлива личност и никако неможам да се стоплам пред легнување. Тој ќе ме гушне и нозете помеѓу неговите, моето тело припиено кон неговото за 5мин. сум згреана, ептен зрачи топлина бе.
    Скоро бевме во Банско и во собата која бевме се погодија два кревети одделени.Легнавме да се одмориме преку ден и само тој: Еднаш се гледам со тебе, па и тогаш да не спијам со тебе? Стана, ги спои креветите и си се гушнавме. :inlove:
    Лани летото од 3 месеци цел месец се погоди да спиеме заедно, по одмори едно друго. Кога се враќавме, кога си легнував аууу ептен чудно ми беше, ми недостигаше. Едвај чекам повторно да спијам со него, гушнати.
    * Се чудам на моите како тоа не спијат заедно.Јас се би дала да бидам до него.
     
    На dayla, Arthur, mims-89 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Го делиме креветот и нормално тоа е најуавото нешто :) но тој не сака да спиеме гушнати, ми вика многу гледаш филмови, кој може да спие така :D и плус не сака да сме под иста покривка, ќе сме се отскривале....и така да исто како да спијам сама...:(
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  8. popovich

    popovich Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    533
    На почетокот заспивавме гушнати, со тек на време почна да ни пречи (ситуации од типот умрев од жешко а како спие ми е жал да го поместам, или класика: мислам дека раката ми умре. Морам. Да. Ја. Извлечам.) и сега ќе се гушнеме, и после неколку секунди секој на своја страна. Иако секогаш се држиме или за малото прсте или со ноџињата или бар со лактот да го осетам до мене :)
     
  9. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Обожавам да го делам креветот со него.
    Обично легнуваме гушнати, после тоа јас се му се вртам со грбот а тој ми ја префрла раката на половината и така си спиеме.
    Зимно време дека ладно нели стално се пикам во него, ќе ги испреплетиме нозете и така стуткани спиеме :D
    И без разлика на колку голем кревет спиеме, секогаш сме на крајот.
     
    На Arthur, Luna91, mims-89 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Кога бевме лани на одмор спиевме заедно. Прекрасно чувство. Секоја вечер му заспивав на гради.
    Сега, не спиеме заедно, но едвај го чекам летово..:)
     
    На Arthur и kjukli им се допаѓа ова.
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Спијaм мирнo,нo тoј вoјнa вoди :( ќе ме истепa некoј ден ххх незнaм штo ќе прaвaм..

    Или некoгaш ме гушнЕ и мoевo лице вo негoвите грaди вoздух не мoжaм дa земaм..a знaе декa сaкaм дa спијaм сo грбoт свртенa кoн негo и дa ме гушнее <3 или кoгa мoјaтa нoгa е врз негoвoтo телo..
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Па тоа е најубаво, си спиеме гушнати, а нешто што секогаш ќе го паметам е кога се свртав јас на другата страна така што двајцата бевме со грб свртени еден кон друг и тој тогаш ми ја зеде раката преку него за да ме држи. :hug:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    На почетокот имавме големи проблеми, дур да се навикнеме. Тој хрчеше, јас се нервирав. Знаеше да ме избутка несакајќи.. Па, и добро сеа не е баш брачен кревет. Нешто измеѓу е :)
    Но, сега тие проблеми ги надминавме. Јас легнувам порано од него, а некогаш и во исто време. А, и ослабе доста и сега нема проблеми со хрчењето. Имаме повеќе простор.
    Права идила! :)
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kara1

    kara1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2013
    Пораки:
    131
    Допаѓања:
    101
    Пол:
    Женски
    Najmirno si zaspivam koga ke si go gusnam ke se stutkam do nego i si zaspivaml,i posle nekoe vreme slusam idi malce ponataka na kraj sum na krevetot ke padnam :):D go delam krevetot ama pak e cel moj ]:)]:)
     
    На Arthur и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Вечерва баш коментирав пред да пишам тука за темава:D

    Јас војна водам со перницата..никогаш не ми се погодува. И со жешкото..100 пати можам да се превртам. Ама се превртувам само на мојата страна од креветот:wasntme:
    А бившиот буквално од кревет ме туркаше, не можел на туѓ кревет мирно да спие:envy: И така Дасти пола одмори ги помина на фотеља, тросед, двосед, под...И место да се одмори, се заморуваше:whew::rofl:

    А така мирољубиво човече сум..обожавам да делам кревет:inlove:
     
  16. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Прочитав дека во принцип, кога е прашање ноќното спиење партнерите не би требале да го делат креветот ниту собата бидејќи постои можност едниот да го ремети мирот на другиот. Тоа подоцна може да се одразува врз дневниот ритам.

    Секој би требало да има своја соба која ќе ја уреди како таа/тој искрено сака за себе, едно свое мало царство каде ќе може да се повлече кога ќе има потреба. А среќавањето може да се одвива во некој трет заеднички простор. На тој начин би се одбегнале многу непотребни караници и напнатости.

    За жал, поради материјалните околности понекогаш луѓето немаат можност секој да има своја соба. Тогаш би требало барем во собата да се уреди да има секој свое „катче„.
     
    На BlackNight и Arthur им се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.999
    Пол:
    Женски
    Не ми пречи да спиеме во ист кревет само доколку не испушта никакви звуци при спиење :D. Значи никако длабоко гласно дишење или недај Боже хрчење. Е тек тогаш ќе летне низ прозор. :devil: Сакам да си спијам во мир и тишина и мислам дека не барам многу.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    На одмор спиевме заедно, ама добар е не ми смета. :lol: Шо е дури и чудно знаејќи дека јас многу сакам да се ширам, ама тој ни мрда, ни прета, ни се покрива дур спие, а и екстра пази дур јас спијам ако тој е станат така да засега проблем нема. :lol:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Frose Nose

    Frose Nose Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Веројатно јас како и сите други ќе морам да се прилагодам на тој начин на живот да морам креветот да го делам со партнерот. Ниту сме толку богати ниту толку цивилизирани да секој од нас си има свој кревет и да ние во креветот на партнерот или тој во нашиот влегуваме во определени ситуации заради извршување на брачните обврски.
    Веројатно има милион работи кои нема да ми се допагаат во брачниот живот ама ќе морам да ги прифатам, една од тие работи е прифаќање само презимето на партнерот што ужасно ме нервир, потоа живеење со родителите, да ја викам свервами мамо, золвата дадо затоа што е постара, правење свадба на традиционален начин... Уф, веќе ми се кренаа живците.
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.
  20. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Абе не дека јас не сакам да го делам креветот со мм , ама брате мили , тој ползи надоле :rofl: јас обично мирно спијам , е сега имам некогаш испади , ама многу ретко . Тој пак , ич не спие мирно . Како што кажав погоре , ползи надоле по креветот , еднаш дури и ќе паднеше ако не го разбудев :Dсе гушкаме многу често , и во сон знае да ме гушне , по малку 'рчи што и не ми смета толку . Единствена маана е што многу го бркам од креветот :D ( спие до ѕидот , јас заради децата станувам често и морам од другата страна да сум ) . И ќе заборавев . Зборува во сон . Понекогаш врзуваме по 2-3 реда муабет додека спие :D
    Мислам дека ако некогаш ја слупам колата , најлесно ќе ми биде да му кажам во сон :rofl::devil:
     
    На Arthur му/ѝ се допаѓа ова.