1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешната младина...

Дискусија во 'Психологија' започната од Offspring, 4 септември 2010.

  1. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Моето мислење за денешната младина е многу променето.Откако ја променив средината од основно во средно сфатив дека всушност и не е толку лоша денешната младина.Прекрасно е денешното време нуди можности кои порано ги немало.Благодарение на повеќето отворени врати денешната младина има поголема можност да просперира.Има прекрасни и талентирани деца.Исто ми се допаѓа што младината има колку-толку полиберални размислувања.За жал има и такви млади кои се водат по сето зло на 21 век(
    Кардашијанс,Лажно совршенство,најголемо достигнување во животот им е да имаат тело како на Ким или Кајли)
    Од друга страна многу ми е жал за младината бидејќи живееме во волку сурово време каде се ценат погрешни вредности и лесно се набиваат комплекси на една млада личност .
     
    На Peperutce1115, WildMk и Blue.Sky им се допаѓа ова.
  2. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Луѓе денешнава маладина е тотален пропаст..Децава не гледаат ништо подалеку од телефоните, не излегуваат, не се дружат.
    Можеби не беше бајно и сјајно во наше време ама беше бар посоцијализрано.
     
    На Tanjamm, tina2018, turist и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Ма.нев

    Ма.нев Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    1.224
    Пол:
    Машки
    Како технологијата оди напред така луѓето стануваат по затворени, некомуникативни, незаинтересирани и тн...
     
    На Tanjamm, hermosa, Shmizla94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Не бидете технофоби...
     
    На Zavisnaodblago му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Ова е нешто кое најмногу ми смета.Сме седнале на кафе и наместо да разговараме телефонот во рака и никој никого не регистрира.Би забранила вифи во кафичите,рестораните жими се
     
    На hermosa, Peperutce1115 и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    А што е со мобилниот интернет? И него ќе го забраниш? :^)
    Се согласувам дека не е во ред да одиш на кафе и цело време да бидеш со телефонот во раце, но не можеш да забраниш на никој. Едноставно нареден пат кога таа личност ќе те вика на кафе, кажи и дека за таков муабет и дома имаш друштво :D
     
    На theowndemon, Zavisnaodblago и WildMk им се допаѓа ова.
  7. Zavisnaodblago

    Zavisnaodblago Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2016
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    236
    Пол:
    Женски
    Сега да не бидам буквално сфатена,никој на никого не смее да му забранува.Дури некогаш и имаме итна потреба од интернет било каде и да сме.Ама сме седнале заедно и наместо да разговараме за нешто,тие да се допишуваат константно со некој,да читаат статуси и сл.(Што не ѐ нешто лошо да се разбереме и јас ова го правам,ама има место и време)Јас не излегувам да се уверам во телефонот и да одговарам,излегувам убаво да си поминам.
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Еден предлог , за друштвена игра нареден пат . Ем нема да користите телефон , ем ќе се намуабетите и видите како што треба :D .

    Соберете ги телефоните на едно купче , и договорете се тој што прв ќе го земе телефонот во раце плаќа се што има на масата . Било да е кафе или алкохол , храна ..

    Јас ја играв оваа игра пред неколку години , и верувај никој од 10 луѓе не си го зема телефонот , иако на сите ни ѕвонеа :D . На крај си плати секој својот дел . Но излезе така бидејќи беше навечер и келнерите веќе ќе не избркаа од кафиќот ако не заминевме , затвараа :D . Во секој случај , интересен начин за да се видиш со друштвото , а притоа да не се фатите сите за телефоните ;)
     
    На theowndemon, Zavisnaodblago и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.808
    Допаѓања:
    21.027
    Пол:
    Женски
    Денешнава младина е крајно расипана и некултурна.
    Прееска девојче од некои 15 години од мрза и некултура се убута баш у ќерка ми на тротинет, иако ние си одевме по крај и имаше место.
    Урлаат и се дерат по улици, фрлаат кај стигнат. Се исмеваат на сите што ќе пројдат.
    Што повеќе се истакнат тоа подобро.
    И да, до родителите е што немаат време за нив и се правдаат па деца се, шо да праам.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    И во мојата генерација имаше еден куп такви.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    Денешните возрасни се исто така крајно расипани и некултурни.:)
     
    На Ducky, tinka-mace, Regina.Phalange и 9 други им се допаѓа ова.
  12. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.164
    Допаѓања:
    1.046
    Пол:
    Женски
    Денешните возрасни не ги фермаа родители, свекор и свекрва и роднини. Битно сами да живеат и со друштво, пријатели. Ајде до кај стигнавме..
     
    На Madonna и smile:) им се допаѓа ова.
  13. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Многу, многу едукација е потребна. И многу суровост да се почувствува во животот за да некој се вразуми и да почитува.
     
    На Tanjamm и sjdgo им се допаѓа ова.
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.547
    Допаѓања:
    115.508
    Пол:
    Женски
    За некои животот е мајка,а за други е маќеа или кучка.
    Џабе е образованието,ако домашното воспитување е непостоечко,мало или лошо.
    Денешната младина е премногу збесната.
     
    На Tanjamm, candy.cane и Keanu_R.Wick им се допаѓа ова.
  15. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Пак со генерализации :emo:

    Секогаш имало и лоши и добри примери меѓу помладите.
    Само затоа што некој има лошо искуство со поединци, не значи дека цела младина е за никаде.

    Јас знам и убаво воспитани, фини и културни млади деца.
     
    На candy.cane, blackpanter, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    Поднесена од форуми кои читам одвреме навреме и од случки кои ми ги коментираат ми се врти една мисла за која мислам дека оваа е погодна тема за да се искажам. Мене стварно не ми е јасно,сум била млада и јас ама ете не ми е јасно. Како бе женско си има дечко долго време си ја знаеме оди кај него не погледнува други не паѓа на провокации и оп... Одеднаш од нигде никаде ја гледаш со друг. Кога раскинала кога фатила друг.... Нели не паѓала на провокации си го сакала дечкото ... :^) стварно ми е нејасна денешнава младина
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  17. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Добро а зошто мора да значи дека паднала на провокации? Читаш ли по другите теми, дека многу се во врска што ги гуши и баш ради некој друг добиваат сила да прекинат и да си ја најдат среќата и спокојот на друго место?
    А дури и да прекинала од чиста мира и да си нашла одма друг, се додека била фер кон претходниот дечко, не гледам зошто да се има вака лошо мислење..
     
    На Herrera, theowndemon и Mantub им се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Мене не ми сте јасни кога се жалите дека не одиме напред со државава, а ширите простотилук ко некои баби од 80 години. Глеј си дома да ти е средено, не гледај некоја кога раскинала, кога фатила друг, кога и се посакало, ете тогаш.
     
    На Angie1432, marchi-cool, Tan4ence и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    563
    Пол:
    Женски
    Katastrofa.

    Nepocituvanje na drugari, partmeri, roditeli, rodnini...
    Alhokolno zavisni i od cigari...
    Ne sakaat da rabotat, ne da zarabotat, zastedat i napravat nesto vo domot
     
    На Tanjamm, SummerGirl, Dayanna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. HaleemO

    HaleemO Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам. Сметам дека само им е преместен прагот на толеранција и тоа со право. Не треба да очекуваме само заради тоа што се помлади да трпат секакви однесувања од секого.
    Ако некој се однесува лошо кон тебе имаш право да ја изгубиш почитта кон истиот.
    Околу алкохолот и цигарите, се зависи од средината. Во Македонија мнозинството се пушачи - како да очекуваме нешто друго од младите?
    И на крај, не сакат да работат бидејќи никој не им го цени трудот. Се очекува од нив за минималец да сработуваат се што ќе им се нареди само заради тоа што се млади.
    Затоа сме до овој степен дојдени, оди работи за 15 илјади, кој ти ги дава. Никој не им ги дава. Самите си ги сработуваат и имаат целосно право да напуштат работни места доколку сметаат дека се експлоатирани или потценети.