1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депилирани мажи, дали и во колкава мера

Дискусија во 'Канта' започната од PapillonGirl, 10 февруари 2013.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. PapillonGirl

  PapillonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  25
  Модерните времиња доведоа до постепено напуштање на традиционалните норми за мажественост и нивно приближување до нормите за женственост како во однесувањето така и во изгледот.Денешните мажи се повеќе внимание посветуваат на телото, косата, негата на кожата, депилацијата итн. Постои ли граница до каде можат да одат, постои ли црвена линија која доколку ја преминат ќе станат изфеминизирани?
  Темава ја отворам да можеме да продискутираме какви мажи сакаме и до која мерка можеме да ја толерираме нивната метросексуалност. Еве ги накратко моите размислувања околу тоа дали и каде треба да се депилираат:

  1. Интима – да секако, како и кај нас жените секој современ маж што се грижи за изгледот и хигиената мора да биде среден таму. На партнерката секако ќе и се допадне наместо грмушка ќе пречи во сексот, особено во оралниот, таму да наиде на мазна и мека кожа. Сега во ред може целосна депилација а може и да се остави мала форма на трапез, нели на мажите им прилега кратка брадичка па по таа аналогија може и долу нешто малку но сепак кратко и средено.
  2. Стомак – убаво би било поради тоа што доколку има средена интима, би било логично и стомакот да е исто така. Мислам дека ќе изгледа смешно ако има влакна на стомакот а депилирана интима.
  3. Гради и пазуви – може и немора. Немам проблем со тоа ако ги депилираат градите и пазувите но доколку не, треба барем со машинка од време на време да се поминуваат чисто да не излезе работата од контрола.
  4. Нозе и раце – никако. Мислам дека предалеку ќе отидат, треба да има какви такви разлики помеѓу мажите и жените, во спротивно незнам што би било следно, креонче?! Сепак доколку имаат проблем со преголема влакнетост на нозете можат и тука со машинка да одржуваат пристоен изглен ама депилирање не.
   
  На FamousGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.777
  Допаѓања:
  4.143
  Пол:
  Женски
 3. PapillonGirl

  PapillonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  25
  Мислам дека е логично оваа тема да биде во категоријата „врски“ поради тоа што идејата беше да продискутираме за мажите кои се наши интимни партнери или за мажите со кои реално би сакале да бидеме во врска. Проверив во категоријата, немаше нешто такво па затоа отворив нова тема.
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  20.043
  Допаѓања:
  55.883
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.