1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски

    И јас сум во иста ситуација како тебе само што ќе пишев, но да не се повторувам. Само ќе кажам дека сум до тој степен нервозна и под стресови што вчера сред диско се онесвестив. Ве молам ако има некое чаре, кажувајте бидејќи итно е.
     
    На theowndemon и ShawtyGIRL им се допаѓа ова.
  2. bandit2018

    bandit2018 Нов член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    sakam da zapocnam eden razgovor. imam 25 godini.neodamna bev vo stranstvo i se zapoznav so edno devojce od slovacka. mnogu slicno na mene-hor znak, karakter i se. ednostavno se zaljubiv kako malo dete. se se sluci naednas. pred toa devojceto odelo 2 godini so eden afrikanec ama toa ne bilo nekoja vrska bidejki poveke bilo preku net.mozebi e sramno ne znam ama jas ja izgubiv nevinosta so nea i ednostavno ne mi bese vazno sto bila so tok afrikanec. deluvav zastitnicki kon nea sakav da i ja pokazam makedonija. pred da si dojdam za makedonija mi se svrte umot i ednostavno ne sakav da bidam so nea. mislev deka koga ke odam vo makedonija ke trcaat devojki po mene. no vo sebe znaev deka samo ona me ljubi kakov sto sum i nikoj drug. bidejki znaev deka i ona imala teZok zivot kako mene me fati depresija od vina sto sum go napravil toa, sto i kazav deka ne ja sakam. jasno mi e deka ne e se do nadv. ubavina tuku do toa sto go nosis. bez zapadnal vo depresija 2 nedeli no malko po malko izlegov so raZgovor so majka mi. pomisluvav malku i na samoibistvo. ednostavno tolku golema sreka ne bev pocuvstvuval cel zivot pred da bidam so nea. sega nemam devojka bidejki sum sramezliv da prijdam.potajno znam deka ne e vazno kolku imas iskustvo vo seks i kako izgledas. ama devojceto ima ubava dusa , mnogu me saka. koga ke pomislam deka bila so toj afrikanecot me boli zeludnik bidejki toj ja lazel 2 godini.imam nekoj strav vo sebe. non stop imam losi misli sakam da go ostvaram toa sto sum i go vetil.devojceto e postaro 2 godini no mnogu e mila. ve molam za komentari pomognete mi nekako da razberam deka vazno e da bides so nekoj sto te saka neiZmerno i sto
    moze da ti dade sreken zivot. inaku imam simptomi- me boli srce malku i glavata i imam strav da ja povikam vo makedonija. a ona bi dosla za mene i peski od slovacka.
     
  3. sexygrils236

    sexygrils236 Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Јас паднав во депресија веке 3недели и не сум се кренала помош и имам мисли за самоубиство ви благодарам на сите за советите :)(ако згрешив темата извинете многу )
     
  4. simonna.a

    simonna.a Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    4.449
    Допаѓања:
    32.641
    Пол:
    Женски
    Еве ДАС тест(тест за Депресија Анксиозност Стрес)
     

    Прикачени фајлови:

    • dass-42.pdf
      Големина на фајлот:
      464,8 KB
      Прегледи:
      94
    На sexygrils236 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... имаш ник име ,,сексидевојка,, а си во депресија и сакаш да се самоубиеш? барем да напишеше што се случи со тебе, па да ти помогнеме, вака со помисла за смоубиство ќе избркаш све околу тебе, па и самата себе ! :(
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. sexygrils236

    sexygrils236 Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Јас сакам да се самубијам бидејки никој не ме сака пречам на секој вишок сум на оваа планета јас не разговарм веке 3недели со никој и само јадам чоколади и чипс и мислам како да се самубијам но без да наштетам на моето семејство и блиските (да не плачат по мене откако ке умрам )во случај ако сум ја промашила темата извинете :)
     
  7. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... не ти е срам вака да размислуваш да си играш со зборот ,,самоубиство,, иако си свесна дека тоа нема да се случи, а доколку навистина помислуваш на тоа, се прашувам кој ти ги купува чоколадите и чипсот? мама? тато? не ти е жал да тие се мачеле да те направат и родат, а ти без никаква совест помислуваш да дигнеш рака на себе и да се убиеш ? или ти е финта да привлечеш некого да те сожалува? па ти нели си секси грл, размислувај така , флертувај, животот е пред тебе ....фати си фраер, смотана една ! :sun:
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.054
    Допаѓања:
    76.056
    Пол:
    Женски
    Прво, нема самоубиство со кое не му се наштетува на семејството и блиските.
    Второ, самоубиството е себичен чин, баш заради тоа. Те пораснале, те воспитувале... за така да им вратиш?
    Трето, за сѐ има решение, а самоубиството не е тоа. Сите имаме проблеми, ама не сите мислиме песимистички и на смрт. Туку се бориме и ги пребродуваме проблемите. Сум преживеала многу тешки денови и благодарна сум за тоа. Тешкотиите ме ојачале, а не ме ослабеле. Само смени го начинот на размислување. Животот зависи од нашите мисли. Пробај тоа наместо да креваш раце од сѐ. Еден ден ќе си бидеш благодарна на себеси за таа одлука.
     
    На Weird0 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sexygrils236

    sexygrils236 Нов член

    Се зачлени на:
    9 декември 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    0
    Не несакам никој да ме сожалува а зошто да се срамота да се самубиеш а за името така ми текна иначе не сум згодна а за чипсот и чоколадите јас лично си ги купувам:) но сепак ти благодарам на помошта Bijonse pozz:)
     
  10. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    @SexiLy

    @Hellobeautiful

    Членката што ја споменав прва ја читам првпат, а тебе Hellobeautiful те имам читано и на друга тема за проблемот твој. Јас навистина жалам што поминувате низ таква фаза, но искрено ако гледате дека работите излегуваат од контрола и дека не можете депресијата да ја намалите и контролирате да побарате совет од стручно лице. Сум споменал и порано ќе споменам и сега, не е срам ако се отиде на лекар, нека не ве спречуваат на тоа стереотипите кои владејат во нашето општество. Само храбрите луѓе бараат помош од луѓе кои можат сигурно да им помогнат. Не е тоа ништо срамота, туку е храброст. Ако вие лично сметате дека работите ви се лизгаат од рацете и станува ова неподносливо да отидете на лекар.

    Ви посакувам секое добро и се надевам дека ќе ви се реши проблемот.

    Срдечен поздрав
     
    Последна измена: 19 декември 2017
    На pe@tr@a, antonelala и Gosh им се допаѓа ова.
  11. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    20.743
    Пол:
    Женски
    @+++ Ти благодарам многу за одвоеното време, и искрена ќе бидам се осеќам многу подобро. Иако сеуште има работи на кои треба да се фокусирам, во главно поживо се осеќам. Поздрав до тебе и ти благодарам уште еднаш :hug:
     
    На +++ му/ѝ се допаѓа ова.
  12. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Нема проблем, убаво е што читам позитивна вест од тебе. :)
    Ако осетиш да ти треба помош или некаков совет можеш да ме контактираш во било кое време.

    Биди ми поздравена.
     
    На Hellobeautiful и sexygrils236 им се допаѓа ова.
  13. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Ти не си во депресија, јас кога бев во тешка депресија па не ми идеше никако ни насмеано човече да ставам во пост, побарај помош од психолог
     
    На sexygrils236 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    @sexygrils236
    Kako toa si vo depresijA, a samo nasmeano smiley stavas duri i koga zboruvas za samoubistvo?:?:
    Da ne ti e dosadno?
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.537
    Допаѓања:
    155.434
    Пол:
    Женски
    Има повеќе типови на депресија. Ако девојката се чувствува лошо можеби и е, а и " :) " како смајли мене ми е полно со иронија за да сфатам дека некој искрено го користи. Знам дека не е мое да кажам ама знам дека некогаш се случува, кога читам нешто во теми како "Самоубиство" и "Депресија", да изгледа како режирано и нереално приказниче ама ние не можеме да ја знаеме вистината зошто личноста не ја познаваме. Колку и да мислите дека некој ве трола, бидете добри и не ја напаѓајте личноста која тврди дека сака да се самоубие, макар и на мајтап.
     
    На antonelala и +++ им се допаѓа ова.
  16. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Девојче, нас тука на форумот исто би ни било и да те има и да те нема.
    Но има луѓе што те сакаат. Живеј за нив.
    За се постои решение. Секој проблем може да се реши.
    Ништо нема да решеш ако умреш.
    Живеј и поправи си ги сите грешки. Исфрли ги од мисли и од животот луѓето што ти штетат. Дружи се со оние на кои им значиш.
    Твоите те израснале за да се радуваат на твоите успеси, а не да тагуваат по тебе.
     
    На Aryaa, ku4ence, Agirlhasnoname и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ne ja napadnav voopsto, ni na kraj pamet ne mi bi mi padnal da si igram majtap so nekoj sto e vo depresija, zosto znam kako e da si od drugata strana.
    Samo mi padnalo cudno sto devojceto stava nasmeano smiley koga zboruva za samoubistvo, mislam deka treba pod itno da poseti psiholog.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Дечки сте слушнале за дистимија? Гугл вика дека е некој вид на депресија а мене тоа ми го дијагностицираат.
     
  19. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Тоа е блага доза на депресија, најчесто е пролазен период, може да е предизвикана од криза во карактерот.
     
    На Bunny2 и theowndemon им се допаѓа ова.
  20. Purelove92

    Purelove92 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2015
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    2.831
    Пол:
    Женски
    Депресијата не е географска, финансиска, емотивна или било каква конкретна аномалија. Чувството на длабока празнина и тонењето во бездна кое ги проткајува најодвратните тегоби, нема допирна точка со некаква животна ситуација, неуспех или фрагилност. И да, најлошо прашање е како си? Никаде не може да се лоцирам изворот на одвратноста и аверзијата кон живото, ама најмалку е од помош ведра мисла и мудомрсење. Доколку не си стручно лице не одмагај, едноставно замолчи. Јас кога бев под депресија не ми беше ни до лаптоп да отворам а камоли да се жалам зошто пријателките/дечкото/комшијата ми свртил грб. :sweat:
     
    На tea1221, blond.bunny, ivimis и 3 други им се допаѓа ова.