1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Kakov lek
     
  2. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Da, kakov lek?
     
  3. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Депразел
     
  4. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Kolku vreme gi piese
     
  5. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Пола година,краток период ама ми годеа.
     
  6. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    28.794
    Пол:
    Женски
    Ова со лековите е многу индивидуално, не секој организам исто реагира. Пример јас пиев депрозел 2 години и немав никакво подобрување, само се поправив многу и кога решив да ги откажам side effects-от ми беа ужасни.

    Друга работа е што антидепресивите не се решение на оваа состојба. Тие се само привремено да те смират, но проблемот пак постои. Затоа треба психотерапија.
     
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Многу луѓе мислат дека депресија е само кога си лошо расположен но тоа е болест со длабоки корени и не е така едноставна за лекување. Јас од лично искуство ќе кажам за мене, веќе 5 години има од како се извлеков од канџите на депресијата и сега после таа борба мислам дека денеска не постој по оптимистична и по борбена личност од мене.
    Се појави во тинејџерските години и се борев со тоа цели 2 години, 2 години не излегував од дома ептен ако беше нешто стварно потребно само во такви случаи, бидејќи домот ми беше комфорна зона, да не зборувам за тие лоши напади кои беа секојдневие и каков стрес им приредував на мојте, плачев и се мавав од земја, немав причина зошто да живеам и после долга борба сакав да ставам крај и на мојте маки и на мојте родители, често имав обиди за самоубиство кога мојте дознаа за тоа беа во постојана паника и постојано имаше некој до мене, сите работи за самоповредување беа скриени, мајка ми дури и во WC доаѓаше со мене. Што пиев апчиња тие додатно делуваа и страшно качив на килажа.
    После тоа можеби ќе ви звучи чудно или незнам како но една другарка ми рече сакаш ли да пробаш трава (марихуана) и од радозналост сакав да пробам, после неколку месеци конзумирање чисто од радозналост некако го снема сето тоа дури толку несвесно и ми беше многу чудно како се случи тоа и не бев свесна дека е од ова, кога читав на интернет за марихуаната всушност сфатив дека е лек број еден против депресија и ми стана јасно од што сум се излечила.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Znaci treba sega da se drogiram jas,marihuana da pijam??
     
  9. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Хахахаха, бидејќи немаш читано за тоа ќе ти објаснам иако темава не е за марихуана. Пред се тој стереотип од народната проста маса дека марихуаната е дрога треба да се исфрли за да почне се да се одвива како што треба, се смета за опијат а не за дрога, иако јас го гледам како лек а веќе и 60% од луѓето го сфатија тоа, марихуаната е билка што расте од земја дадена од Господ, и не само што лечи депресија според најнови истражувања тоа е единствен лек кој е на располагање и против КАНЦЕР и не за џабе и кај нас прават напори да се легализира. Ако е дрога нема да биде легална во повеќето западни земји.
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Daj objasni kako pravese ti,ke zemam I ja da se naslokam I kraj cel zivot so depresija ke se zamaram.
     
    На Snowflake97 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски

    Девојче дали имаш воопшто посетено стручно лице?
    Психолог, психијатар нешто?
     
  12. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Pa cel zivot samo niv gi ppsetuvam,asalen ne sum nasla,10min razgovor I pij ekovi,nemalee vreme poveke toa e,kaj da baram vistinska pomos??,kaj da odam vise,kaj kogo da see obratam,ke mi ja resi li nekoj socijalnata fobija.
     
  13. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Епа сега јас преку форумов неможам баш да ти помогнам, пред се треба да видиш да најдеш или може и веќе знаеш некој што пуши ама глеј да ти е некој по близок другар и ќе му речеш да ти среди или коа ќе пуши он дека сакаш и ти да пробаш второво ти е по сигурно оти бар ќе знаеш дека нема да те заебе ако и он пуши.
    Сите што се почетници и што немаат поима често ги заебуваат.
     
  14. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Ova za marihuanava prv pat slusam.
     
  15. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Марихуана не е лек против канцер, од каде тоа? Може само да ги ублажи болките ништо друго.
     
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Темата е за депресија и затоа несакам да објаснувам сега детално за марихуаната не е потврдено и неможе да се каже дека е 100% лек за канцер. Отвори и прочитај за Рик Симпсон како се има излечено скроз од рак и колку луѓе има излечено со помош на масло од канабис, а отвори и слушај го Филип Достовски дечко од Мк па ќе ти биде се појасно, има гостувано скоро на сите телевизии има видеа на YT.
     
  17. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Fala za preporakata :)
    Jas sum na hemii momentalno a na prirodnive lekovi odamna im go nadminav dejstvoto :)
     
  18. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Nikakva marihuana za anksioznost i depresija.Anksioznosta i depresijata se zgolemuva puta 5 otposle.
     
    На Crnookata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Kakvi prirodni lekovi piese?
     
  20. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Lek za niv znaes li?