1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Dobar psihijatar koj ke ti ja pogodi terapijata i psihoterapija vo kombinacija e lekot.
     
  2. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Neolaksan,lunerba i uste nekoi
     
  3. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    799
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Dosega nee sum nasla dobar psihijatar nitu psiholog.
     
  4. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Spored mene i dosegasnava literatura iznacitana,vistinskata depresija kako bolest ne se lekuva.Se zalecuva i kako podmukla bolest se vrakja vo tekot na zivotot povekje pati.Zatoa dobar psihilog i psihijatar moze da ti pomognat da zivees normalno i produktivno vo toj meguperiod dodeka ne se pojavi povtorno.Ke naucis mnogu raboti za polesno spravuvanje.Za zal toa e realnosta i treba da ja prifatime kako i sekoja bolest koja ne se lekuva i mora da se kontrolira i koja ke ja nosime dozivotno.
     
  5. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Имам доста читано за тоа и не верувам дека се зголемува, сепак се е до индивидуата. Мене тоа ми помогна, апчињата не ми помагаа воопшто само се осеќав омалаксана, постојано спиев и многу качив на килажа. Лечењето на природен начин секогаш е по ефикасно и подобро отколку труење со апчиња, некогаш и тие апчиња помагаат но треба да се има на ум дека ако апчето едно лечи друго разболува посебно антидепресивите.
     
  6. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Sekako deka ti pomognalo vo tie momenti no od iskustvo kazuvam deka posle prestanokot na konsumacija se vrakja anksioznosta so pojak intenzitet.Izbegavajte gi ovie nacini.I alkoholot vlijae na slicen nacin.Duri poznavam i lugje koi dobile anksioznost i depresija od konsumacijata na tie lesni drogì.
     
  7. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Еве јас веќе не конзумирам па фала Богу не ми се врати ни со послаб ни појак интензитет. Не сум стручњак во оваа област ама мислам дека се зависи и од самата особа
     
  8. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Ne ti se vratila zatoa sto mozebi si se okupirala so drugi zbidnuvanja.Ti se slucile pozitivni raboti vo zivotot koi ti go odrzale nivoto na serotonin.Pretpostsvka moja.Marihuanata ne te izvlekla od sosyojbata nego nekoi drugi zbidnuvanja.:)
     
  9. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Јас верувам и знам дека тоа ме излечи, а претпоставката ти е лоша бидејќи животот постојано ме тестира колку можам да издржам сега се соочувам со катастрофални животни проблеми и ако е до збиднувањата досега требаше пак да бидам у депресија левел 1000.
     
  10. najmila447

    najmila447 Активен член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Jas sakav da pisam deka ne mora da se samo pozitivni zbidnuvanja nego postojana okupacija na misli i anksioznosta vo vtor plsn....Vo red mila,se nadevam deka e taka kako sto tvrdis.Pozdrav do tebe
     
  11. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Што разболуваат антидепресивите?
     
  12. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Виталните органи.
     
  13. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Што е поштетно, Елицеа или Хелекс?
     
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Неможам јас со сигурност да ти кажам што е поштетно, а што не, лековите и кај секој различно се манифестираат што е нормално. Елицеа немам користено и незнам баш сега отворив упатство да прочитам и според тоа мислам дека се добри, а хелексот влијаат на нервниот систем брат ми ги пиеше ама на своја рака, и од кога ги прекина му се појави параноја, а претходно не страдаше ни од депресија ни ништо туку така сакаше да ги пие, сакал смирен да биде. Ако ги примаш како терапија примај ги, а на своја рака не бидејќи ако наеднаш ги прекинеш заебано е после.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски

    Почни да практикуваш јога, медитација. Ваљда ќе те смири.


    И смени го психологот, психијатарот. Оди на второ, трето мислење.

    Не секогаш хемијата ( апчињата) се лек за се. Со нив добиваш само повремено чувство на смиреност , ти треба да си ги средиш и контролираш мислите.
     
    На Tatjana95, H.VAGA, Snowflake97 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. Heartagram

    Heartagram Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    8.779
    Пол:
    Машки
     
    На Peperutce1115, CrazyGirl15 и Biny им се допаѓа ова.
  17. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Не знам дали моево е депресија и дали му е тука местото на постов, но во последно време се чувствувам многу бескорисно, за ништо не ме бива, ништо не ми се прави, по цели денови лежам, умирам од досада, а од друга страна ме мрзи било што да правам. Сите ми се преку глава, се ми е здосадено, не ми се ни излегува со друштво. Ги гледам сите нешто прават, работа, хоби, дечковци/ девојки.. Јас буквално ништо. Работа немам моментално, барам, но не знам ни јас што барам. Сеуште не сум го пронашла она "што ме влече" што би рекле, а и немам надеж дека ќе се појави такво нешто. Имав желба за да работам како мејк ап артист, завршив курс, но ништо не научив, се разочарав, сфатив дека господ не ми дал дарба за тоа.. Дечко немам, имам неколку удварачи, но немам воља ни да излезам да се запознаам.. Сакам да се запишам нешто да вежбам (пилатес, јога) ама немам друштво, сама ми е срам, како што кажав погоре се ме мрзи ...Ми се собраа некои работи, разочарана сум во минатото од многу "другарки" , дечковци, симпатии и едно по едно се влијае на мене, станав безчувствителна, веќе ништо не може ни да ме усреќи ни да ме растажи.. Ладново плус ме убива, мразам зимо. Овој "период" веќе долго време ми трае и се плашам дека се полошо и полошо ми станува. Разговарав и дома, се решив да одам на психолог. Разговарав и таму и докторката ми рече дека ова не било проблем, се ми било до психата и блабла.. Да сум почнела да се занимавам нешто, да си го исполнам времето.. Знам дека е така, но НЕМАМ ЖЕЛБА за ништо да почнам да правам.... Му се случило ли ова на некој? Како да си помогнам? :(
     
    На PaLaVa и Meckicja им се допаѓа ова.
  18. newme

    newme Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    I toa kako e problem. Depresija e . Treba da najdis podobar psiholog za početok ,kolku tolku da ti go pokaži pravecot ...
     
    На Darlingzz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Scooby Doo

    Scooby Doo Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Машки
    Проба да одиш кај друг психолог?
     
  20. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    898
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Не.. :|
     
    На Scooby Doo му/ѝ се допаѓа ова.