1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Не ми кажа мене докторката, читав на интернет, така се информирав.
    И секој пат ми е исто, пошто неколку пати ги имам прекинато.
    Па кога ги почнувам на ново, гледам да е во период кога маж е дома, а и кај мајка ми имам одено еднаш, за тие 2-3 недели да бидам со чоек дома. Паники, тахикардии, растревоженост... катастрофа.
    Ама после тоа, кога ќе почнеа да делуваат, ко некој со гума да ми ги избришал сите симптоми.
    Затоа и не се противам за медикаменти, откако почувствував која е разликата.
    Иначе, бев скептик за антидепресивите, посебно ме плашеше тоа што знаев дека можат да предизвикаат суицидални мисли.
     
    На Snowflake97, Meckicja, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  2. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.536
    Допаѓања:
    28.784
    Пол:
    Женски
    Ќе споделам и јас дел од моето искуство може на некого ќе му помогне. Јас имам депресија во комбинација со анксиозност и панични напади. Според психолозите/психијатрите депресијата ми е последица од анксиозноста, зошто од анксиозноста не можам да излегувам од дома, страв ми е да правам голем дел од работи поради една фобија, и тој начин на живот не е нормален, и фала богу телово престанува да ми произведува серотонин. И полека полека запаѓам во депресија.

    Прв пат бев клинички дијагностицирана на 19 години, постојано плачев, не можев да ги контролирам емоциите, не јадев ништо, не правев ништо, не спиев, немав желба за ништо, буквално без некаква надворешна причина. И ми препишаа антидепресиви. Ги пиев три години, не ми беа баш омилено нешто, сеуште имав депресивни епизоди периодично, меѓутоа анксиозноста и паничните напади беа сведени на минимум и функционирав воглавно нормално. После трите години пиење, добив ептен сила за борење да се справам сама со ситуацијава и своеволно одлучив да се откажам од апчињата, секако со консултација со психијатарот. На одлуката ми влијаеше и фактот што се поправив 20-тина кила од апчињата. Инаку пиев 6 месеци елицеа, од кои ослабев, меѓутоа не ми помагаа, и пиев две и пол години депрозел, од кои ги качив 20-те кила, меѓутоа ме смирија. За откажувањето спомнав во некои од претходните постови во темава, тешко е, меѓутоа постепено намалување и со голема волја се издржува.

    Година ипол бев без апчиња, ми одеше добро, секако со по некоја депресивна епизодичка, меѓутоа и тоа е нормално со оглед на тоа дека имав смрт во потесното семејство. И беше океј се додека од сосема други здравствени проблеми не останав заглавена дома подолг период, и пак ми се јави анксиозноста овој пат многу посилна со панични напади какви што претходно немав доживеано. Почнав на психотерапија за да не се доведам себеси до депресија, зошто знаев дека ако пак се затворам дома, ќе следи тоа, меѓутоа околностите беа такви што неколку пати завршив во болница, не можев активно да работам на проблемот со анксиозноста и почнав повторно да плачам неконтролирано, да немам желба да станувам од кревет, да не правам ништо, и со одлука од невропсихијатар повторно почнав со антидепресиви.

    Моментално ја пијам најмалата доза, четвртинка елицеа насабајле, и хелекс навечер. 9 дена ги пијам и веќе забележувам подобрување. А без апчињата се мачев, многу. Имаше нус појави деновиве, меѓутоа ги истрпев. Некогаш едноставно мора да се прифати дека без апчињата не оди, јас самата се противев на нив по втор пат да ги пијам, меѓутоа и без нив не ми одеше и не правев ништо.

    Од сето ова што го имам поминато, научив многу. Депресијата не се манифестира кај секого исто, некои имаат функционална депресија, некои имаат клиничка како мојата. Не секој може да се третира исто. Кај некого може да се помогне само со психотерапија, кај некого веќе мора со медикаменти. Првиот чекор што треба да се направи е да се побара помош. Не е срамно да се чувствуваш вака, не си слаба личност ако се чувствуваш вака, не си крив ако се чувствуваш вака. Кај психолог со разговор и со психолошки тестови се согледува сериозноста на степенот на ситуацијата, и понатаму се донесува одлука. Кај некои луѓе вежбањето, излегувањето, дружењето, сексот, начинот на исхрана можат да сменат многу. Сето тоа допринесува до лачење на серотонин. Меѓутоа се е тоа индивидуално. И не треба да се чувствуваме лошо ако кај некого помогнало ова, а тебе не ти помага. Затоа апелирам, не давајте вакви совети, можете сосема контра ефект да направите.

    И тврдам, свесно, дека може да стане подобро во оваа состојба, не е вечно чувство, вреди да се бори, не се откажувајте. Baby steps, ама се стига до целта :)
     
    На Anie93, Dentina, Lolipop23 и 12 други им се допаѓа ова.
  3. Ichbinschmetterling

    Ichbinschmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    87
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki se izvinuvam za latinicava.Sakam da prasam dali nekoja od vas ima iskustvo na lecenje depresija so primena na hipnoterapija(zamoluvam za preporaki i iskustva dokolku da).
     
  4. VoodooGirl

    VoodooGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    514
    Допаѓања:
    4.176
    Пол:
    Женски
    Како знаете дека не е само тага во прашање, туку депресија и анксиозност?
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Летаргија, неизвршување на секојдневни обврски, изолација, губење интерес во светот околу вас, не ти е повеќе интересно и тоа што ти било, перзистентни чувства на себеобвинување, тага, разочараност, безизлезност, неадекватност... Животот е црн и нема ни една светла точка.. се' е за џабе...

    Едит: И чувство на осаменост, суштинска длабока осаменост, иако имаш околу себе луѓе кои те сакаат и ги сакаш
     
    На cresa-jagoda, Ugly Duckling, Dashing:) и 7 други им се допаѓа ова.
  6. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    10.398
    Пол:
    Женски
    Не поминува ко тага. Секој знае колку време му треба да се ослободи од тагата. Не свесно, ама знаеш колку трае и обично знаеш што ја предизвикува. Ако тагата нема причина и трае невообичаено долг период, не е тага.
     
    На cresa-jagoda, WildMk, VoodooGirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Тага е пократок период пример имав лош ден, малер ми е неделава и сл. Депресијата и анкс можат подолго да трајат мора да сепосети стручно лице и доста да се работи на себе и да се има подршка за тоа. Анскиозноста е страв што неможев да сванеш зошто е тој страв некои ги е срав да излезат од дома пример ама со труд се надминува :D
     
    На VoodooGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sarasaricka23

    Sarasaricka23 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2019
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Devojki sakam da prasam mozebi zvuci glupo prasanjeto vo depresija sum mnogu sum pod stres se naojgam vo teška situacija
    mi se spie celo vreme spijam nemam vojla za zivot koga šum nadvor dobivav pasivni napadi nejadam nisto a se debeleam možemo li pricinata da e od depresijata stres ?
     
  9. Dalia93

    Dalia93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2018
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Треба да се констатираш со доктор. Секако дека може да е до депресија, ама не е лошо тироидната да ја провериш и тироидните хормони. Што и да е, доктор ќе знае најдобро.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Tiroidna zlezda ispitaj ja inace na mene denes mi ja namalija zalasta od edno na pola apce dnevno I kontrola za Eden mesec a elicea ostana isto po edno apce dnevno
     
    На cvekence123, WildMk и Dalia93 им се допаѓа ова.
  11. Kolicka555

    Kolicka555 Активен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2019
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski imam eden problem so ne mozam da izlezam od doma,koga je izlezam da setam odma mi se losi panika me fajka za da se onesvestam odma.matno pred ocite gledam ova mi.se sluci posle porajgaj posle eden mesec ako.ima nekoj vakov problem neka mi kazi pozz
     
  12. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Odi na Dr toa e anksioznost
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Ахх оваа проклета депресија, нема играње, сериозна болест е. Си го изгубив татко ми, си го одзеде животот зашто не можеше три месеци да се извлече никако :( Почивај во мир, мој сакан тато :(;( Се надевам дека таму горе немаш болки во душата. ;(
     
  14. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.121
    Допаѓања:
    14.350
    Пол:
    Женски
    Имаш проблем што ти е потиснат во тебе, долго и долго. Исто и емоции имаш потиснати и сето тоа испливува на површина. Ете ја депресијата, анксиозноста.
    Не се плашиш.
    Покажи и заби и сила.
    Имаш МОЌ во себе ОГРОМНА.
    Секако посета на психолог и психијатар, ако треба и лекарства.
     
  15. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Зарем никој не му помогна да се избори и да спречете самоубиство?
     
    На bibiiii и GirlLove им се допаѓа ова.
  16. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.141
    Kako ne sme pomagale? Ne sakase da lezi vo bolnica. Go molevme,ama ne i ne. Samo velese deka go tera na samoubistvo i da si najde mir. Toj odese na psihijatar,ama izgleda terapijata ne mu pomogna poslednite meseci. Dzabe ja primase. Dojde do krajna faza. Jas samo sakav da se iskazam deka depresijata e opasna bolest i drugo povekje ne pisuvam za slucajot so tatko mi.
     
    На ЕденЧлен, Cka, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.
  17. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Да може да се предвиди и спречи самоубиство на друга особа, не би имало ниту едно самоубиство.
    Нема потреба од набивање кривица.
     
    На GirlLove, bibiiii, ЕденЧлен и 9 други им се допаѓа ова.
  18. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Не сакав лошо да кажам и мене така ме влечеше се надолу ама ме спасија некако,извини ак кажавв нешто погрешно.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Crnookata

    Crnookata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2017
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    1.221
    Пол:
    Женски
    Никако не мислев да набивам кривица само прашав.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.324
    Допаѓања:
    91.515
    Пол:
    Женски
    Прими сочуство нека почива во мир.