1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Депресија

Дискусија во 'Психологија' започната од madzarovska, 30 ноември 2009.

  1. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    ПП ? Некoј ?
     
  2. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Никoј ?;(
     
  3. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    3 недели сум океј без никаков симптом, 2 недели сум депресивна ова ми се дешава последните 4 5 месеци, пред тоа константно имав депресија од помал степен, читав за маничната депресија ама нема шанси јас тие 3 недели ми е обично се како порано не дека многу сум среќна и исполнета туку обично чуство у нормала, и една или две недели сум депресивна, имам апетит, сексуална желба, кога сум дома имам чуство дека треба да излезам да ме фати воздух. Бев на психолог ми кажаа дека е од некој стрес целукупната ситуација од порано што ми се дешавал...
     
  4. Demiii

    Demiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2020
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    541
    Пол:
    Машки
    Не требa дa јa aнaлизирaш сoстoјбaтa, секoгaш кoгa ќе се oсетaм тoлку дoле гледaм дa рaзберaм штo грешкa сум нaпрaвил дa се пoчуствувaм тaкa и гледaм дa гo пoпрaвaм сo гoлемa упoрнoст, лoшo е дa си препишувaш сaмa дијaгнoзи сум зaминaл и јaс вo тaa дупкa a не сме стручни a си прaвиме дoпoлнителнa штетa. Не се грижи.
     
    На CocoChannel, Anie93 и hellocity им се допаѓа ова.
  5. (Lord)

    (Lord) Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2020
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Машки
    Мое мислење е дека за тоа треба да разговараш со партнерот зависи во каква врска сте дали тој сака да има деца или не ајде ако не ти е тешко кажи и што вели тој на тоа имаат и други вакви (проблеми) може ке помогнеме со разговор
     
  6. MaciAci

    MaciAci Активен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    45
    И јас се соочувам со истиот проблем и незнам како понатаму навистина,премногу лоши работи во животот и никако неможам да се вратам во нормала,од лековите што ги пиев(а,не ги пијам повеќе) немам потреба за секс повеќе,незнам дали има некој со ваков или сличен проблем ама јас навистина незнам што понатаму и како!?
     
  7. cvekence123

    cvekence123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2018
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    2.048
    Пол:
    Женски
    Во брак сум со токсична личност,не го приметував тоа бидејќи бев многу заљубена,но со текот на времето си го покажа вистинското лице.Падната сум во длабока депресија,а ако се потрудам да "станам" тој веднаш ме "бутка" ,не може да поднесе да ме гледа среќна,не функционирам,немам сила за ништо,буквално како дух сум,така и ме нарекува.
    За сите му е жал сите ги сака,а за мене воопшто не му е гајле.
    Имаме и дете,највеќе ме боли за него,ме вреѓа,ме понижува и за се сум му јас крива..бега од мене,а кога е тука постојано ме обвинува за нешто..
    Не можам ни да разговарам со него,како и да е ќе ми се развика одма и пак ќе го наврти муабетот дека јас сум му виновна..
    Немам ни пријателки ни некој од семејството да ми помогне
    Само имам златно дете за кое ми е највеќе жал
    Ве молам избегнете ги коментарите од типот развод
    Ми се закануваше и за тоа,немам сила,немам кој да ми подаде рака,ни пак имам кај да отидам...
    Го пишувам овоа од што ми е тешко,а немам на кого да кажам
     
  8. bicycle

    bicycle Популарен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2019
    Пораки:
    4.754
    Допаѓања:
    40.213
    Пол:
    Женски
    А решението е да останеш и да трпиш малтретирање?
     
    На bibiiii и cvekence123 им се допаѓа ова.
  9. Kristi900

    Kristi900 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2020
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Мора да бидеш жена борец те молам не дозволувај да се уништиш поради маж,не дозволувај да се патиш,ако молчиш и проблемот го чуваш во себе и трпиш во себе само може да стане полошо,изкажи се побарај помош биди борец труди се да направиш нешто за да не страдаш мора да направиш нешто те молам,не дозволувај да страдаш и да те нападне депресија.Мора да бидеш силна и да бараш решение за да се спасиш најбргу што може,од ова мора да се спасиш инаку ке страдаш.
     
    На cvekence123 и bicycle им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    За се има решение за жал од ова што пишуваш ти ги претворил во страв перцепциите, мислите и одлуките, како тоа ти се заканува што ти може? Најди работа во странство преку некој сигурно имаш некој и бегај ке се запустеш уште толку никој не е вреден за да го трпат таков.
     
    На cvekence123, Meckicja и Kristi900 им се допаѓа ова.
  11. Xxx007

    Xxx007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2019
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    45
    vo istata situacija sum sega tones vo depresija tones panika napadi se toa nekade se po silni nekade po slabi jas sum vo tie po silni sto se emocii od depresija pomesani se cuvstvata panikata e na golemo nivo srceto premnogu raboti ne se spie ne mozes da se kontroliras vo cuvstvata nz i jas istoto go imam i sega no nz gledam da bidam postojano so nekoj pokraj mene zatoa sto solzite ne prestanuvaat ako si sam fakt e toa ne znaes sto so sebe kako ponatamu kako i samo toa ti se vrti kako da prodolzam i se 4uvstvuvas skrseno na 3 dela... ova koj ne go doziveal ne znae kako e ali nemoj sama da ostanuvas nikako
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Dashing:)

    Dashing:) Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2017
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    2.106
    Пол:
    Женски
    Ако може некој инбокс што повеќе знае за состојбава тоа подобро. Итно ми треба мислење за нешто битно. Фала однапред.
     
  13. Sexychica

    Sexychica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2012
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    77
    пиши на групите за семејно насилство. и психолошкото насилство - е насилство. ќе останеш анонимна не се секирај за тоа :)
     
    На cvekence123 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Пиши ми ако ти треба поддршка :l:
     
  15. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Јави се овде
     
    На RainbowButterfly и cvekence123 им се допаѓа ова.
  16. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Не знам дали ова мислење припаѓа тука, може е само период, но ви се случува ли без никаква причина да ви се смени расположението? Пример во еден момент се ви е океј и имате препозитивен став за се во животов, а неколку минути/часови подоцна имате чувство како за џабе да живеете и одвратни сте сами на себе? Не знам што е тоа навистина, се случува речиси секој ден со мене. :shake:
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Ми се случува некогаш.
    Со психијатар си разговарала?
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  18. CocoChannel

    CocoChannel Активен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2020
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Тоа според мене ти се позитивни и негативни мисли. Ги има кај секого од нас. Пробај на позитивните повеќе фокусирај се :l:
     
    На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
  19. RainbowButterfly

    RainbowButterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2014
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    609
    Пол:
    Женски
    Не, не сум разговарала оти се плашам. Се надевам ќе помине.:worried:
     
  20. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да се плашиш. Сите се чувствуваме вака периодично.
    И јас би рекла да поразговараш, нема ништо страшно.

    Кај мене се случува повеќе од периодично, веќе со години. Ама тоа ништо не значи, секој човек е различен.
    Битно е да разговараш. И со домашните, со пријатели и тука ако треба. Ќе имаш поддршка и ќе биде полесно. :)
     
    На buba4e89 и RainbowButterfly им се допаѓа ова.