1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дете без родители !?

Дискусија во 'Психологија' започната од lovely-girl, 20 ноември 2013.

  1. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Се прашував каде да ја ставам темава па решив овде, ако не е ок , слободно во канта . Еве го мојот проблем се надевам дека некој ке ми помогне !!

    Се работи за моја најдобра другарка и колешка , таа пред 4години ја изгуби нејзината мајка, а сега пред 4 месеци нејзиниот татко, останаа сираци, таа има две сестри една 2 година средно, друга на факултет 2 година, и таа самата 22 години . Тие живеат на село работат колку сто можат но останаа сега сосем сами, и државата не рпеземам ништо за да им помогне, и да ги заштити некако. Сега се во положба каде што незнаат што да прават , инаку имат баба и дедо по 80 и повеке години , живеат со нив, но немаат никаква пензија или слично . Ве молам упатете ме да и помогнам некако навистина ми е жал за неа, инаку нејзиниот татко ( бог да го прости ) работеше во рудник и секако има стаж над 25 години , па дали некако од таму може да им помогнат ?!
    Навистина и тие самите незнаат каде да се обратат и кој да им помогне, па ве молам за мислење .
    Убав ден :)
     
    На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
  2. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Децата кои студираат имаат право на користење на семејна пензија , мислам до 27 години, ако не се лажам. А и другата сестра која е втора година средно има право на некаков паричен надомест, мислам социјален, а воедно може да аплицира и за стипендија за средношколци .
    Мислам дека треба да се обратите во социјално и во министерство за образование. Штом таткото имал стаж, мора да им следува семејна пензија на децата.
     
    На mira.mira, cresa-jagoda, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Машки
    Јас сум дете без родители неколку месеци и немам помош од никаде, не ми се живее.
     
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Што се случува сега? Ти помогна ли некој? Како се држиш?
     
  5. ciudad_juarez

    ciudad_juarez Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2016
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Машки
    Кој ќе ми помогни,сам си се издржувам,сам си работам,имам нешто што ми оставија мојте и то е се.Не знам шо ќе се прај од септември за факултет,дали ќе продолжам.
     
  6. Glorcheto

    Glorcheto Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам еден другаар има родители ама проблемот е што тие живеат во друга држава и доаѓаат само за празници кога е лето и тн..проблемот е што на детето му фалат многу и неможам така да го гледампомошш што да прави ја му кажав да разговара ама тој викаа што да разговарал машко е па може не е многу отворено незз
     
  7. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Mora da razgovara so niv.Razdelenosta od roditelite ne e vo moznost da ja sovlada.Toj mora da kaze sto mu fali na niv. Drugo chare jas ne gledam.