1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дете без родители !?

Дискусија во 'Психологија' започната од lovely-girl, 20 ноември 2013.

 1. lovely-girl

  lovely-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  8 септември 2010
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  653
  Пол:
  Женски
  Се прашував каде да ја ставам темава па решив овде, ако не е ок , слободно во канта . Еве го мојот проблем се надевам дека некој ке ми помогне !!

  Се работи за моја најдобра другарка и колешка , таа пред 4години ја изгуби нејзината мајка, а сега пред 4 месеци нејзиниот татко, останаа сираци, таа има две сестри една 2 година средно, друга на факултет 2 година, и таа самата 22 години . Тие живеат на село работат колку сто можат но останаа сега сосем сами, и државата не рпеземам ништо за да им помогне, и да ги заштити некако. Сега се во положба каде што незнаат што да прават , инаку имат баба и дедо по 80 и повеке години , живеат со нив, но немаат никаква пензија или слично . Ве молам упатете ме да и помогнам некако навистина ми е жал за неа, инаку нејзиниот татко ( бог да го прости ) работеше во рудник и секако има стаж над 25 години , па дали некако од таму може да им помогнат ?!
  Навистина и тие самите незнаат каде да се обратат и кој да им помогне, па ве молам за мислење .
  Убав ден :)
   
  На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fighter

  fighter Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.479
  Децата кои студираат имаат право на користење на семејна пензија , мислам до 27 години, ако не се лажам. А и другата сестра која е втора година средно има право на некаков паричен надомест, мислам социјален, а воедно може да аплицира и за стипендија за средношколци .
  Мислам дека треба да се обратите во социјално и во министерство за образование. Штом таткото имал стаж, мора да им следува семејна пензија на децата.
   
  На mira.mira, cresa-jagoda, kravce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. ciudad_juarez

  ciudad_juarez Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Машки
  Јас сум дете без родители неколку месеци и немам помош од никаде, не ми се живее.
   
 4. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.521
  Допаѓања:
  72.381
  Пол:
  Женски
  Што се случува сега? Ти помогна ли некој? Како се држиш?
   
 5. ciudad_juarez

  ciudad_juarez Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2016
  Пораки:
  198
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Машки
  Кој ќе ми помогни,сам си се издржувам,сам си работам,имам нешто што ми оставија мојте и то е се.Не знам шо ќе се прај од септември за факултет,дали ќе продолжам.
   
 6. Glorcheto

  Glorcheto Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 август 2016
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  12
  Пол:
  Женски
  Имам еден другаар има родители ама проблемот е што тие живеат во друга држава и доаѓаат само за празници кога е лето и тн..проблемот е што на детето му фалат многу и неможам така да го гледампомошш што да прави ја му кажав да разговара ама тој викаа што да разговарал машко е па може не е многу отворено незз
   
 7. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  978
  Допаѓања:
  7.104
  Mora da razgovara so niv.Razdelenosta od roditelite ne e vo moznost da ja sovlada.Toj mora da kaze sto mu fali na niv. Drugo chare jas ne gledam.