1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детско насилство/булинг

Дискусија во 'Психологија' започната од WarriorAngel, 4 август 2013.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Овде се криви родителите на малтретираните деца. Пошто менталитетот ни е засотанат и сеуште се понашаме ѕверски, јас како родител, доколку моето дете е малтретирано, а класниот, психологот, директорот и родителите на другото не превзеле ништо, тогаш јас ке превземам се. Е тоа дете-ѕверче, ке биде дете-немче. И така.
     
    На blackwave, MilaP, maca cvet и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Victorian

    Victorian Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    5.308
    Пол:
    Женски
    Не е проблемот во родителите на малтретираното дете туку во родителите на малтретирачот (или како и да се вика), затоа што не знаеле да си го воспитаат детето како што треба.
    А не е и дека жртвата толку лесно сама ќе им каже на родителите што и се случува во школо. Родителите можат да гледаат промени во однесувањето на детето ама не можат со сигурност да знаат како резултат на што настанале тие промени. Така е се додека детето(жртва) не каже што му се случува во школо (што не е многу веројатно) или додека некој од соучениците на жртвата не ги извести родителите.
    Ние имавме ваков случај во класот, една моја соученичка постојано беше навредувана и исмевана (јас и уште неколку други реагиравме ама без успех секогаш). Доаѓаа нејзините родители во школото неколку пати ама реално ништо не се смени. Класната реагираше, им се закануваше со казни на оние што ја малтретираа ама џабе, тие беа деца на поимотни луѓе и знаеа дека нема да има ништо од казните и си тераа по старо. Се додека еден ден на девојчето не му скисна и почна да се брани. Толку беше бесна што зема столче и мислам дека ако не ја спречевме лом ќе ги направеше. Од тогаш малтретирањето не запре целосно, ама доста се намали, а и тоа малку што го имаше таа го игнорираше.

    Дефинитивно ни треба антибулинг кампања и закони, ама исто ни требаат и совесни родители кои ќе знаат да си ги воспитаат децата.
     
    Последна измена: 5 август 2016
    На lasthope, WarriorAngel и ToksycznaReakcja им се допаѓа ова.
  3. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Bullying е далеку од задевање. Далеку од се што задевање значи. Не е шега, не е шала, не е детска игра туку е силеџиство, насилство, малтретирање, тортура, заканување, заплашување...
    Не знам колку е дека ништо не се презема, колку што е дека никој поима си немам како да го корегира поведението на силеџиите или како да спречи да децата растат и се развиваат како силеџии. Се случува баш родителите да го поттикнуваат тоа оти нели, ако се такви сите ќе им се плашат, сите ќе знаат кој е главен, уште од мали демек се гледа кој ќе има утре последен збор и кој ќе се снајде во животот, а кој ќе трпи..кој е ветрушка и жива смешка, а кој газда. Има па ситуации кога никој, особено не родителите не го поттикнале таквото однесување кај децата ама поради некоја си причина, природно,вродено... хормони или што год децата им се такви. И џабе им е што и да прават,колку и да ги караат, превоспитуваат, носат по психолози... си тераат исто и исто и исто.
     
    На MilaP, WarriorAngel, Victorian и 2 други им се допаѓа ова.
  4. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.113
    Допаѓања:
    100.248
    Пол:
    Женски
    Според мене децата гледаат како реагираат родителите во одредени ситуации. Ако родителот се става над сите во одредена ситуација, тогаш и детето смета дека така треба. Според мене ако родитеот е силеџија, насилник, некој кој омлаоважува други , детето го гледа и го копира затоа што не знае за подобро. Според мене корените на ова треба да се бара подлабоко, во однесувањето на родителите, и разговори со психолози и педагози.
     
    На eloves, referentka, WarriorAngel и 6 други им се допаѓа ова.
  5. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.808
    Во училиштата во Македонија професорите/наставниците најчесто не превземаат мерки додека не се појави и пожали родителот на детето.
    Не можам да потврдам со сигурност дека секаде е така, но сепак највеќе зависи се од класниот раководител, дали се бори и е заинтересиран за класот или пак се бори само за да земе плата.
    Децата кои се жртви на малтретирање , се жртви од страна на деца кои се наоѓаат во така наречено '' Лошо Друштво,, кое има влијание врз нивното мислење и предрасуди , исто така тука спаѓа и Домашното Воспитување.
    И да надополнам некои се едноставно родени да бидат проблематични, што дури ни родителите не можат да влијаат и да ги натераат да направат промена. (На овие деца им е потребна стручна помош,и повеќе се за во поправен дом.)
    Според мене и на децата кои прават проблеми и на оние кои се жртви на тоа им е потребна помош.
    Доколку се запостави може да влијае на психичката состојба на детето во понатамошниот негов живот како: намалена самодоверба, страв, насилство, агресивност итн.
    И се сложувам со тоа дека училиштата во Македонија треба да поработат на овој случај, бидејќи е нешто сериозно и во оваква ситуација може да се најде и возрасен човек на работно место.
     
    На Victorian му/ѝ се допаѓа ова.
  6. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Кога јас бев дете моите родители не знаеја дека имав проблеми на училиште бидејќи секогаш си бев повлечено и срамежливо дете и навидум немав никакви промени во однесувањето. Никогаш не им признав и не им кажав што ми се случуваше. Дознаа дека имам проблеми кога ме соблекоа да ме бањаат и ми ги видоа модринките и кога во сон сум се тресела и не сакајќи сум си кажала.
    Откако дознаа кој ми ги правеше модринките мајка ми го начека од школо, едно убаво го измлати и веќе не ме пипна, дури после истото дете ме бранеше од други деца. Ама, ова дете беше од прилично разбрани родители кои го стегнаа малце и после немав проблеми со него.
    Другите деца со кои си имав проблеми (имаше свашта - тепање, ставање имиња, вреѓање и изживување врз мене) нејќам очи да им видам и можам да кажам дека да, ми донесе сатисфакција тоа што после одредено време дојдоа да ми бараат услуги и ги истерав од дома.
    Ова го имам размислувано многу време. Едното од тие деца, женско, кое ме има повредено многу, знам дека нема видено љубов и внимание во животот, потекнува од дисфункционално семејство - татко пијаница кој ја тепаше жена си секоја вечер и ги истеруваше да спијат на тераса, и преку мене си лечеше комплекси. Вака правеше бидејќи родителите на го научиле да се понаша со други живи суштества и бидејќи никој не го научил на почит. Друго дете со кое си имав проблеми беше мамин син, разгален и тие го поддржуваа во се што прави, не го сфаќаа проблемот сериозно. Затоа, по моево искуство, мислам дека проблемот во највеќето од случаите е во родителите. Јас да дознаам дека моето дете тепа, психички малтретира и се изживува врз некој, се што треба ќе направам за да престане да прави така бидејќи знам дека децата можат да бидат многу злобни и да повредат некој за цел живот.

    Јас кога бев дете, наставниците не се замараа за ништо, а и јас нејќев да им се доверувам бидејќи првиот и единствен пат кога се пожалив пред класната, педагогот и психологот ништо не се смени после тоа. Што оти зборуваа кога од дома го поддржуваа или не се замараа со него?
    И мислев дека се ќе заврши кога ќе тргнам во средно, па дека се ќе заврши кога ќе појдам на факултет ама не беше баш така. Кога тргнав на факултет, првата година бев на ист кат во студентскиот со истите тие што ме замараа од порано. Кога излезе првата листа за распределени по соби дури и бев ставена во соба со нив. Ќе требаше коси да си искубеме, и за два месеци да бидам во лудница ако не се познавав со човек што успеа да среди да не бидам со нив. :D Сега смешно ми е ама тогаш...:@
    Кога бев сама за викенд првите 2 - 3 месеци праќаа машки да ми тропаат во ниедно време, на цимерките мои им зборувале лошо за мене, дури и на оние во мензата им зборувале за мене ама не им попуштав, не давав да ме погоди многу тоа што го прават. Си најдов среќа, слобода до некоја мера што барем малку се ослободив од нив, се сконцентрирав на ново друштво, на факултетот и отприлика беше како почнување нов лист. Друга среќа е што братучед ми седеше во студентскиот, па тој и неговите цимери ми помогнаа многу да се среди се бидејќи сама ќе требаше да се степам со сите па да ме истераат од студентскиот. :D
     
    Последна измена: 11 август 2016
    На MilaP и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Не знам колку може жичките да ми се спојат, кога би дознала дека мојата керка некој ја малтретира. Абе луѓе не знам стварно не знам. Не во полиција, судови, затвор, абе до пеколот ке одам, ама таквите има да ги суредам

    Да ви раскажам случка од 5 одд. Јас бев подпретседател во класот, а претседателот тој ден не беше во школо. Втор час Англиски а на малиот одмор пред часот соученик го пукна прозорот. Иде наставничката и прашува кој ко скршил и сите молчат. Рече да стане претседателот и да каже, ама тој не беше тука, па рече потпретседателот и станав јас ама гледам во клупа и молчам, дека не сакав да кажам. Се изнервира таа и ме однесе кај директорот, а тој со позаканувачки глас скоро развикан ме натера да кажам кој е. Кажав. Го повикаа и соучеников и директоров му залепи шамар. Се уплашив и ми падна жал. Ни рекоа да си одиме назад, а наставничкава уште остана кај директорот. Детево со брзање одеше во училница пред мене, а кога сигна сите му се насмееа поради прстите на образ и јас кога влегов тој мене ми удри шамар и тоа ме закачи добро по око. Цел клас занеме. Наставничкава дојде, примети дека окото и образот ми се црвени и се направи луда. Побитно беше стаклото отколку јас. После 2ри час имаше голем одмор од 15 мин. Јас истарчав до училницата од брат ми и кажав. Ама и брат ми и двајца братучеди мои учеа во ист клас, а едниот ја имаше скршено раката и беше во гипс. Слегоа доле и го фатија соученикот како што јадеше, ама го лупаа од земја, шутираа и го газеа БУКВАЛНО. Тој побегна некаде,а веке почнуваше часот по географија. Ете го дедото од детево кое беше уште тогаш повисоко од мене добро 15 цм и потешко сигурно 10 кг и ми се закани на час пред наставникот. И додека тој ломотеше јас од паника истрчав кај служителот и побарав да се јавам дома. Уште тогаш ги имаше оние старите 5то цифрени броеви а јас од преплашена не ми текнуваше бројот од дома. Се јавив кај татко ми и му кажав. За 5 мин се нацрта, па и дедото си доби клоци и боксови, а класниот, директорот и останатите што беа во наставниката соба молчеа додека татко ми се дереше “или превземете мерки за вакви дебили, или има на душа да ве носам сите до еден“ Им ја тресна вратата и си замина. Предходно брат ми и братучедиве ги однеле кај директорот ( на почеток на 3от час)и тој ги истепал. После тој настан никој никогаш не не погледна на страна, а не дека сме имале проблем некој.
    Ама касно кажа брат ми за тој настан, а сигурно и директорот ке добиел некое изместено ребро.
     
    Последна измена: 11 август 2016
    На Indiegurl и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  8. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Окензи,знам дека ке згрешам што ке се умешам ама ете,несоница.
    А тогаш не постоеше опција за разговор?
    Ај вие деца, ами возрасните?
     
  9. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Епа не бе душо. место директорот да го праша детево зошто го скрши- напукна прозорот, па да го советува, па да ги повика родителите да дојдат, тој одма го исшамари. Детето гневно на тоа, ми врати мене, ама како што кажав, не изгледаше на 11 год дете, туку на 15 и навистина од што толку лошо ме удри окото ми беше цвено, како да немав белка. А не бев виновна. Епа јас како да се одбранам поинаку, а и никој од класот не ме одбрани, отидов кај брат ми. Кога тој ме вида таква со пелтачење едвај кажав што ми направи, и брат ми на насилство постапи така. И детево место да допре тука, отиде по дедо. Ај детево ок го викна дедо, ама дедово ненормален, па сакаше мене да ме тепа. И пак се чудам што бев јас виновна што тој беше палав, а не му беше прв пат да стори глупост. И клупи превртувал и столчиња фрлал и таблата ја трескал. Епа татко ми ке реагира така како што другите реагирале на мене. Што не рече ништо наставничката за да ме одбрани или пак директорот а? Ако таа не можела, тогаш требало родители да повика, а не прозорот да е побитен од мене. За тоа велам, кај нас сеуште зверски се постапува и кажувам ако моето дете некој го нападне а да не е виновно, а постарите и одговорните да не го одбранат, тогаш и јас ке постапам како татко ми.
     
    На kjukli и WarriorAngel им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    И наставничката и директорот спаѓаат во возрасните. Ама сите овие возрасни само во години. Сите до еден.
    Јас би удрила ако удрам мада се сомневам,прво по директорот па наставничката,па дедото и на крај по татко ти.
     
    На MilaP и okcenzi им се допаѓа ова.
  11. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    И јас би по тој редослед
    Ме интересира како ти би постапила во мојава ситуација?
     
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Си го редактирала првиот пост. Кој ги истепал брат ти и братучедите,татко ти?
     
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Директорот, додека јас бев кај служителот да се јавам дома. Дедово прво бил кај директорот да се жали, а додека тој им лепел воспитни на моиве, дедово дојде во клас да ми се заканува и да прискокнува за да ме тепа. Срека геогафија наставник имав, а да беше наставничката ке си го добиев сигурно
     
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Значи на него треба да се вратам три четири пати.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    дообјаснив за појасно
     
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.308
    Јас кога бев мала, моите се разведоа. Во новото маало децата се дружеа од одамна, и групно не исмеваа и тепаа со брат ми ( јас 7, брат ми 4 години ). По неколку разговори на мајка ми со родителите, ништо не се промени, демек деца биле.

    И така еден ден јас идам плачејки дома, и мајка ми ми вика ќерко, од сега кој те мава, мавај и ти. Волот кој го давеше брат ми со една рака додека овој беше црвен во лицето, доби клоца у кичма, и клоца додека лежеше на земја ( постар од мене 4 години, од брат ми 8 ). А сестра му, која додека ми скокаше на грб како низ ,, игра ,, , па мајка и излезе и ми мавна мене шамар , си остана со косата кај мене во раце. Имаше и еден кој возеше со скутер во мене па така шајки му ги дупнаа гумите. Па да видите како се се смени, од најолеми мањаци, мачиња биднаа. Веќе никој не им ќутеше, и никој не се дружеше со нив, додека не се сменија.

    Исто така, но вербално ми беше и во новото основно. Но Гош веќе не трпи. На секоја навреда и исмев, она враќа, нема страв. Брани и други деца и овие гледаат дека не се сами и враќаат. Педагозите кур ги болеше, па оние кои ќутеа и ќутек јадеа, ама се надевам дека поинаку ќе ги воспитаат своите деца.

    Никогаш не почнувај прв. Не малтретирај никого, дури и другарите ако те тераат. Сопри ги. Но ако некој те навреди, врати - ако те удри, исто. А од кога ќе кажеш на родители и одговорен, и ништо не се промени, продолжи да се браниш. Никогаш не ќути!

    А ако моето дете бидне такво, значи јас сум крива. Ќе пробам со разговор и преку примери, но ако продолжи, ќе го измлатам еднаш за сите пари, а потоа и сама ќе си акнам добар шамар оти така сум го воспитала и израснала.

    Sorry, not sorry.
     
    На kavadar4anka, eloves, eliesaab и 8 други им се допаѓа ова.
  17. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    @okcenzi po moe mislenje pravilno postapil tatko ti. Kakov razgovor, pa toa se cudovista. I decata i onie sto gi vospitale. Da ne go istepase ubavo majka mi toa edno dete sto me tepase ke si prodolzese so toa. A za drugite deca sto mi pravea, ne znam zosto ama si kjutev, dete. Plus, pomala bev od site deca i mi bese strav. Druga interesna rabota vo mojot slucaj e sto koga probuvav da se odbranam, ako se stepav na primer, na mene ke mi viknea psiholog i pedagog bidejki otsekogas si bev mirno i povleceno dete, pa zosto sum imala promeni vo odnesuvanjeto. A koga ke ja kazev pricinata nikoj ne ja sfakjase ozbilno. Srekja sto na fakultet imav povekje pomos bidejki se osmeliv da kazam. Tie sto idea vo niedno vreme i tropaa i ne me ostavaa da spijam, dobija ubav kjotek, a kokoskite koi bea zad seto toa ne dobija kjotek, ama ubavo gi isplasija. Samo toa mu e resenieto. Da pokazes sila i da ne im se plasis. Uste poubavo e ako ima nekoj da zastane zad tebe. Povozrasen, bilo koj, za da se plasat i od nego.
     
    Последна измена: 11 август 2016
    На I I, kjukli и okcenzi им се допаѓа ова.
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Значи вака,
    ако мое дете утре малтретира друго дете, има господ да го види, од мене. Но, ако, не дај боже, возрасен се обиде прст да стави врз моето дете, стапувам јас на сцена со безбол палка! Точно, не сум родител, не знам како боли некој да ти го тепа детето ама знам дека недозволиво е возрасен физички да се пресметува со дете!

    И да, без разлика на причината воопшто не е во ред тројца постари, од кои едниот има гипс на рака, да згазат од тепање друго дете, помало од нив. Тројца на еден, страшно! И како тоа дете ќе се одбрани во таа ситуација? Никако! И после деца носеле ножеви во школо и имало инциденти.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  19. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    taka si e
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Сакаш да кажеш твојата безбол палка е во ред доколку некој го тепа твоето дете, а не е во ред 3 деца да истепаат едно кое е само 1 год помало од нив, а тоа исто дете измлатило девојче послабо и понемокно?
    За себе сме секогаш најдобри адвокати, за другите најголеми судии. Интересо.
     
    На WarriorAngel и Nausicaa им се допаѓа ова.