1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Децата и градинките

Дискусија во 'Дете' започната од coca, 23 декември 2009.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    Се заболуваат едно од друго.

    Прво сите на престава биле заедно. По 5 дена имаше болни. По 5дена од нив имаше пак. По 5 дена пак. Тоа е оти првите ги заразиле вторите додека биле во инкубација, вторите додека биле во инкубација ги заразиле третите и така... Сега овие деца кои се болни од денеска, ако ги носеле по игротеки, заразиле и други за кои ќе дознаеме по некој ден.

    Само не знам кои се тие што носат во овој период невакцинирани деца во игротека. Седни го дома, аман. Знам дека е мачно, ама тоа е. И мене ми е. И страв ми е. И цело време дете поднастинато и не е за вакцина.

    Иначе, наиот педијатар вика да седи дома после вакцина, за да се бори само со тој вирус, да не се рзболи од друго плус, па да се комплицира. Во никој апсолутно никој случајне е дека се пренесува од вакцината болест. Тоа треба да се ептен отиден да речеш. Ако е така, тогаш сите ќе беа болни од морбили :)
     
    На elena.mak, Sexybaby86, ivi1987 и 7 други им се допаѓа ова.
  2. TarantulaA

    TarantulaA Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 март 2011
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    20.854
    Пол:
    Женски
    kako be?! bog da ja prosti
    A bas sakav dete da odnesam nesto da se konsultiran za uste edno mislenje...Bog da ja prosti
    izvinete sto.sum nadvor od tema
     
  3. elcezelce

    elcezelce Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    3.116
    Допаѓања:
    20.936
    Пол:
    Женски
    Знам за 4 заболени дечиња кои имаат префатено од инфективна клиника околу нова година додека биле таму на прегледи поради некој други здравствени проблеми.
     
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Јас сабајле бев да пополнувам формулар за градинка за малото.
    Тргнав со намера да барам од 1.5 год. Па таму некако жал ми падна, пишав 1год. и 9 месеци до 2 год. како период кој би сакала да почне. Од јануар до март 2020. Пуштив пријава и за средното, ако не ја примат кај сестрата и кога ќе наполни 3, тука да ја префрлам.
    Им објаснив ситуацијата, дека кај средното моравме да прекратиме вакцинирање а најмалото нема ниту една.
    Рекоа нема врска, одлука на родителите е, дека повеќе деца не се вакцинирани.
    Друго не препрашав. Ќе ми одговорат до март дали се примени.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Повели одговор! Делумно. Иначе многу добро знам дека кога имаше епидемија Дани не ја носеше големата 2 недели, а ние колку време сме во неизвесност? Еден месец?
     
  6. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    @AngelOfArh ова е за редовно примање, дека вакцинацијата не е услов за упис. Не знам кои мерки би биле во тек на епидемии.
    Претпоставувам, а и сама би инсистирала, дома да седи доколку има епидемија во нејзината група/градинка. Еднаш веќе седеше дома големата две недели поради варичела во групата. Имаше забрана за невакцинираните.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Вчера го зборев тоа, дека во нашата градинка скоро 1 месец нема појавено случај, нема ниту во другите во населбата. Поразговарав со родители од другите држави и секаде е така, ако на ниво на општина или населено место има епидемија се затвараат воопшто градинките, не невакцинираните да не одат, зборувам за градинки во Австрија и Австралија, со мајки кои живеат таму разговарав, но ако после 2 недели не се појави нов случај се враќаат децата во градинка. И сметам дека тоа е сосема во ред, ама после месец дена, нема ново случаи во дотичната градинка, а ни во цела општина, мислам дека не треба да се прави повеќе паника. Ама јасно е која е целта на оваа паника, да се вакцинираат децата, а тука градинките не се воопшто криви и нажалост не се слуша дури ни гласот на оние кои се одговорни.
     
    На gjoker4e и karak им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Не знам како е во другите. Кај мене е вака.
    Македонија е одлуката на ниво на држава или град Скопје?
    Ама не на ниво на секоја градинка посебно. Тоа е разликата ваљда.
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    На ниво на град Скопје бидејќи само во Скопје е појавена епидемија, но и другите градови ја превземаа оваа пракса.
     
  10. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Затоа се гледа дали има нови заболени на ниво на град, не поединечно по градинките.
    Им држи вода одлуката...
     
    На DAngel, ivi1987, An-na и 2 други им се допаѓа ова.
  11. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.481
    Пол:
    Женски
    @AngelOfArh ваљда одлуката е затоа што тие деца доаѓаат во контакт со други деца и од други општини. Скопје не е дотолку голем град. Небитно. Нема да ја коментирам одлуката. За другите градови немам информација.
     
    На Sexybaby86, ivi1987, An-na и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Каков одговор? Тоа што на Дани и кажале дека повеќето се невакцинирани не е статистички податок па да го земеме како точен. Официјалните податоци говорат поинаку.

    Колку си напорна(facepalm) градинка, та градинка. Тоа што во вашата градинка нема нови случаи, не значи дека треба да ти го примат детето. Може токму твоето во меѓувреме е заразено, па ќе ги зарази останатите во градинка?! Хипотетички според твојава логика околу пренесувањето на сипанициве, ти може си собрала вирус на работа од некој кој бил во контакт со заболено дете, а е носител на вирусот :drunk: И voalá, твоето ќе се зарази.
    Мислам... логикиве ви се :^)
    Не за џабе е меркава, пак ќе кажам. И треба да е на сила се додека нема нови случаи. А вие, повелете жалете се :|
     
    На DAngel и ivi1987 им се допаѓа ова.
  13. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Дискусијата за сипаниците е преместена овде.
    Ве замолувам таму да продолжите со цитирање, оваа нека стои за информации за градинките.
     
    На Lizi и Artemida81 им се допаѓа ова.
  14. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    @An-na само мала корекција, не сме се разбрале.
    Ми рекоа повеќе деца, во смисол не е единствена, има и други. Дали две/три/или икс, на ниво на цела градинка, не знам.
    Повеќето некако ме асоцира дека процентуално се позастапени, не ми рекоа такво нешто.
    Слично, ама некако како поинакво значење како да има, па да дообјаснам.
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    И ПО ЗАВРШУВАЊЕ НА ЕПИДЕМИЈАТА НЕМА ДА СЕ ПРИМААТ НЕВАКЦИНИРАНИ ДЕЦА ВО ГРАДИНКИТЕ И УЧИЛИШТАТА, ВЕЛИ ФИЛИПЧЕ
    https://sdk.mk/index.php/makedonija...a-vo-gradinkite-i-uchilishtata-veli-filipche/

    Добро, океј, ама кога да вакцинирам дете кога по трети пат ме враќаат за вакцина оти не смее сега да прими оти кашла?! Детето си ги бара другарчињата, секој ден кажува како се гушкале :(
     
    На gjoker4e и DAngel им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.617
    Допаѓања:
    170.481
    Пол:
    Женски
    А зошто не проверите од што е кашлицата? Мора да има проблем штом толку долго ја мачи.
     
  17. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    Проверивме.
    на почeток на јануари имаше мрсули, од нив кашлаше и шлајм од нив.
    Kaj 15ти закачи вирус, од него мрсули кашлање и малце на гради, смао си помина.
    Вчера се океј, се чисто, ама загаденото смета.

    Се е проверено, ама зимно време е и прва година градинка, нормално :)
     
    На gjoker4e, Bozica1980, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  18. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.648
    Допаѓања:
    95.733
    Пол:
    Женски
    Моево да го видиш како жално оди покрај градинка, ја избегаваме, не го носиме од таму. Мада и не излегуваме многу многу ради тоа. Дојдоа другарчиња вчера и завчера абе радостии. Сега тоа ќе правиме, ќе викам гости по дома. Жално е кога конечно ќе се привикнат на градинка и жалат по неа. Кај нас во градинка нема пријавено нов случај, а ни во другите градинки од општината, така да сметам дека ова е небулоза.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.995
    Допаѓања:
    279.294
    Лани, и кај моиве, рекоа дека е нормално пола година да кашлаат, посебно прва година градинка.
    Така, само од себе, односно со свеж воздух помина. Вторава година е стварно многу подобро.
    Кај вас воздухот дополнително отежнува ситуација.
     
    На gjoker4e и EuHenIa им се допаѓа ова.
  20. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.239
    Допаѓања:
    124.402
    E да, воздухот е. Да можам би ја однела на планина 15 дена. Иако ние каде што живееме не е толку многу загадено, ама пак се осеќа.
    Плус неам намера да влечам дете по болници у овој период за испитувања, кога матичниот вика дека е се океј.