1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечкото или другарката?

Дискусија во 'Врски' започната од girl.23, 4 февруари 2012.

 1. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Другарката Х има дечко веќе подолго време. Честопати излегуваме навечер нашето друштво (од женски) и неговото (од машки), а поретко денски на кафе.
  На другарката У и` пречи дечкото, па честопати не доаѓа со нас, се лути ако излегуваме заедно, ја уценува другарката да не ја бара ако дојде и дечкото (без разлика дали сме групно, или само тие две излезени). А, кога е и таа со нас, се однесува многу диво, не прави муабет. Многу излегувања ни ги уништила. |(

  Дечково е навистина културен, пристоен и прибран. Многупати на У ја има носено со колата дома (бидејќи таа живее подалеку), ако е со Х и У заедно, секогаш тој им плаќа, итн. :!:

  Се потрудивме да и` објасниме дека тоа што го прави не е фер, да не се однесува како тинејџерка, но не сака да слуша. Многу е тврдоглава и себична. :^)

  За што се работи овде? Што и` е во нејзината глава? Дали љубомора спрема другарката што е во врска? Сепак има 25год., и тоа однесување е чудно.

  Се извинувам со Х, У, ама сакав подобро да објаснам.

  Темава може да стои за сите проблеми околу дечко и другарка.
   
  На Aleksandar1212 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.033
  Сте седнале ли некогаш да поразговарате во што е проблемот?
  Јас го имав овој проблем, но кога седнав и разговарав со другарка ми, сфатив дека она дечко ми не го сакала од нејзини лични проблеми(односно, работите низ кои има поминато дечко ми ја потсеќале нанеубави спомени во нејзината фамилија), меѓутоа се објаснивме дека неможе така, дека секој човек си ја приказна за себе и дека секој на свој начин го живее животот , ги искусува работите, без разлика колку и да изгледа тоа слично со животот на некој друг.
  Дечко ми за целото тоа време беше многу трпелив, не глумеше никогаш ништо, баш беше свој, културен до крај и муабет со нејзе и се, па така еве со тек на време ситуацијата се промени.
  Искрено мене ми беше многу мачно, дури и сега не ми е секогаш сеедно, меѓутоа тоа е тоа, помина.

  Поентата ми е дека со другарката У треба да седнете и да поразговарате, да видите од каде потекнува нејзиниот проблем, во што е работата и што е тоа што го поттикнува ова нејзино понашање.
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.719
  Можно е таа едноставно да е таков карактер. На некои луѓе едноставно ништо не им е погодено.
  Но секако, можно е во позадина да постои и некој проблем. Единственото решение е да седнете и да поразговарате, ама искрено и отворено, да каже што точно и пречи кај него. Сепак никој не е должен да го трпи тоа нејзино однесување, се надевам дека ќе се разберете.
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.804
  Другарката У има 25 години и така се однесува? Аууу... Не знам што би можело да е проблемот, сепак вие подобро си ја познавате каква е на карактер. Дали и кога сте сами женски е таква? Ако и со вас сами така се однесува тогаш можеби едноставно си е таква. :D А ако со вас е подобра, тогаш можеби и е љубоморна на другарката Х. А таа У нема ли дечко, ако нема како се однесува кога има? И како се однесувала со твоите дечковци? Многу е чудно ова, како дете некое се однесува. |( А убаво и е кога ја части и кога ја вози дома така? Тогаш е добар дечкото. Седнете и поразговарајте со неа во врска со нејзиното однесување. Прашајте ја зошто прави така, да не има некој проблем со некој од машкото друштво. Бидејќи ова е чудно... И како така ја уценувала Х да не ја вика ако излегува и дечкото. Па јас за инает дечкото би го одбрала бидејќи многу ме нервира кога некој ме тера да бирам! |(
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  908
  Сепак мора да постои причина за таквото нејзино однесување, можеби е заљубена во дечкото на другаркати па пробува да ги раздели на таков начин, бидејќи нејзиното однесување не соодветствува со вашето затоа мора да постои причина, инаку зошто би се однесувала така :?: . Разговарајте со неа па ќе ја откриете причината на нејзиното такво однесување. Штом ти велиш дека дечкото е културен фин и нема простор таа да не го поднесува тука нешто се крие.
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.264
  да не има праено У со дечково нешто или е заљубена во него?
  само на тоа ме асоцира ситуацијава искрено.
  а може и во другарката е заљубена, се е можно. :)
  додека не ја седнете и напнете да ви признае, ништо не правите.
  ќе се чешате за глава само што би можело да биде, а сигурно никој без причина не се однесува така.
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bumbuleya

  bumbuleya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  259
  Допаѓања:
  105
  1. А девојкава У има дечко ? Да не е љубоморна ?
  2. Или можеби и се свиѓа дечкото па така реагира ?
  3. А кога излегувате заедно, доаѓаат и други момчина или само тој е ? Ако е само тој машко, можеби и пречи, сака да сте само девојки во друштво за да е послободна.
  4. Можеби знае нешто за дечкото што вие другите не го знаете па затоа го нејќе..
  5. Или мене ми се случи вака да се понаша мојата најдобра дугарка поради тоа што мислела дека повеќе време поминувам со него, повеќе ми значат неговите мислења, итн. Станува збор за љубомора..

  Јас мислам дека е нешто од горе наведениве примери. Сепак најдобро е ти или некоја друга другарка, не Х, да разговарате со неа и да видите кај е проблемот :)
   
  На girl.23 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.770
  Нема дечко. Никогаш немала подолги врски, секогаш само краткотрајни авантури.
  Не верувам дека има нешто со него или дека го симпатизира. Да не должам со примери, едноставно тоа отпаѓа како можност.
  Поверојатно е дека е таква по природа. Секогаш е намчор со сите.
  Никаков разговор не помогнал. Се прави на 3 ипол и тера по свое. :^)

  Еве пример:
  За Бадник, на големо се спремавме цело друштво каде ќе одиме. И истиот ден другарката насамо и` рекла на другата: ако доаѓа дечко ти со другари, јас не идам. Или тие или јас. :fubar: А, се` беше договорено. На крај другарката Х (таа што има дечко) не излезе, а сите други излеговме. :x

  Дечко и`, најчесто доаѓа со двајца другари, образовани, културни дечки, крајно прибрани и супер пријатели.
  Сите и` одиме по ќеифот на другарката У, дури одиме во тој кафич каде само таа сака. На никој начин не е лишена од нешто, за да се осети запоставена.

  Не знаеме што да правиме, како да се поставуваме за да се смени оваа непријатна ситуација????? Крајно детски, некултурно и неправедно е од нејзина страна. :x
   
 9. Danilela

  Danilela Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  1.804
  Па тогаш не ја викајте за излегување и готово. Или кога ќе каже или јас или дечкото Х нека каже- дечкото! Штом и со убав разговор не се разбира тогаш така и треба. Па нека се запраша самата дали и е во ред однесувањето. :fubar: Ц ц ц ц
   
 10. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.852
  Леле па вие воопшто не личите на девојки со по 20 и кусур години, ние вака во осмо одделение се каравме кој ќе иде кој не :D .
  Јас со таква У-лава нема ни да се дружам ако дечкото на Х е таков каков што го опишуваш. Ако не и се иде нека седи дома, вие па гледате да и угодите, башка намќор. Елиминејт што е можно поскоро.
   
 11. Kasha

  Kasha Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  1.724
  Допаѓања:
  3.264
  јаc искрено не знам ни до сеа како сте ја трпеле, јака ви душа.
  за мене ова се ептен детски работи, ако ме сакаш мене нема со него, мислам стварно глупости.
  не ве разбирам и вас што толку се трудите да и удоволите кога гледате дека тера инат баталете ја, па после она ќе нема со кого, сама ќе ве бара, мада најискрено ваква ``другарка`` не ви ни треба.
  она треба да е среќна што Х има супер дечко и е среќна со него едноставно, а не да гледа да им уништи и да ве условува. не знам што и се мота по тоа главчето, стварно не можам да ја сватам, ама очигледно не и е лесно. :D