1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко со факултет

Дискусија во 'Врски' започната од femina90, 27 ноември 2011.

  1. f.girl

    f.girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 октомври 2015
    Пораки:
    2.157
    Допаѓања:
    32.460
    Пол:
    Женски
    Ако за тебе е банално некој да те потценува и деградира во ред, немој да зборуваш во наше име.
    Ќе напишам по стотти пат. НИКОЈ не рече дека луѓето без факс се прости, или не знам какви. Кажав конкретен пример, што не значи дека сите се исти. Го запознав дечко ми и толку, немав потреба да одам на дејт со други, бидејќи го пронајдов тој што се поклопува со мене карактерно. И да немаше факс пак ќе го изберев него, не одев на дејтови само со луѓе со диплома. Знам дека сега секој може да добие диплома и тоа не ми е никакво мерило.
    Не знам кај прочита дека сите ги ставам во ист ќош :|
     
    На Nightwish11, Billy Idol и Dream-Girl им се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Едно ме интересира....Запознавате дечко со кој имате многу заеднички работи. Супер ви е со него. Ве гледа како капка вода на дланка. Вреден е. Трудољубив. Ама нема диплома. Дали заради тоа би го откачиле?:wasntme:
     
    На cresa-jagoda, WildMk, piksooki и 5 други им се допаѓа ова.
  3. ZeldaSF

    ZeldaSF Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Ај и да се надоврзам на тема диплома кога се разврзаа муабетите.
    На која диплома и давате повеќе тежина кога веќе мора дечкото да ја има?
    На факултети каде што испитите им се во пишана форма и каде што меѓу студентите се вртат дадени прашања така наречени комбинации? Најредовно прашање е имате комбинации од испиотов? И излегуваат од испит и ти викаат ми се погодија прашањата, је рајт. Друго и не е се до студентите кривица кога има професори кои децении исти испитни прашања даваат во пишана форма од што ги мрзи да искуцаат други и најбитно да ги имаат точните одговори на другиве, нови прашања. Вака тој е тестот тие се одговорите, кој си е поизверзиран во овие работи само да има од кај комбинации да набави поточно од кого и да не се замери со некој професор и оп ете ти ја дипломата во рака.
    Епа повеќе ќе вреднувам поштен дечко со средно кој работи и заработува како знае и умее, а нема во раце диплома стекната со пратија, врски ли, комбинации и што годе таму.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, nevermet18 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Порано на темава поинаку размислував.
    Пораснав, видов не вреди.
    Сѐ ќе си бира чоек спроти себе.
    Инаку ќе бидеш користен за лечење комплекси.
    Со факултет ќе биде, ама не кајшо проаѓа мито туку кајшо треба загреано столче.

    И убав и паметен и пари и школо.
    Или ништо.
    Оти од шо правевме компромиси си патиме и опоравуваме од набиени комплекси.
     
    На Nightwish11, candy.cane, Unicornus и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Dragonfly88

    Dragonfly88 Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Различно и индивидуално е кој со што и со колку е задоволен во животот.

    Првиот што си го сретнала било некое разгалено дете без амбиција.а вториов ете и со 18.000 би бил задоволен што пак да речам е индивидуално...
    ,
    Имам екс дечко што исто е со средно немаште факултет само курс за мрежен инженеринг на Александрија академијата. Работеше Скопје како Систем инженер,4 години.

    Во 2016 доби понуда за работа од Микрософт и замина да живее во Даблин,послем работеше за ирската берза исто на добра позиција.и еве веќе 4год живее таму,и многу добро се снајде.

    Така да не знам зошто се меша амбиција со образование!!!
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, black-angel и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.608
    Допаѓања:
    36.882
    Пол:
    Машки
    Таков курс ти е 1500-2000 евра и не е лесно да се земе Cisco сертификат за мрежен инженер. Потежок е од секој испит на факултет. Интернационално е признает исто така и затоа нашол работа во Даблин. Да го немал, а да бил самоук, немало да го примат, оти на истата позиција ќе имале предност тие со диплома/сертификат. Уствари да го немал немало ни кај нас да го примат ако немал врски, а и знаењето ќе го немал тоа ако бил самоук. Единствено врски ако имал во некоја компанија ќе го земеле како практикант/почетник, и пак ќе го прателе подоцна од работа на курс да се надоградува.
    Амбицијата нема да се оствари сама ако некој не седне и се посвети на образование.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane, tessie и 2 други им се допаѓа ова.
  7. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Значи.....пак се враќаме на она старото....тие со факултет се амбициозни, а оние со средно не ги бива. (facepalm)
     
    На Nightwish11, piksooki, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  8. rokmibejbi

    rokmibejbi Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2020
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Машки
    А колку вреди диплома од наш факултет во странство? Посебно од оние прватните факултети каде се купува диплома?
     
    На SummerGirl и tinka-mace им се допаѓа ова.
  9. ZeldaSF

    ZeldaSF Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2020
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    На државни полагаат со комбинации па ти приватните факултети ги спомнуваш:D Тие се некст левел едукација.
     
    Последна измена: 23 јуни 2020
    На cresa-jagoda, candy.cane, tinka-mace и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Дечко со факултет? Зависи каков факултет затоа што со диплома од филолошки , филозофски и тие таму на тие факултети може дипломата за хартија за у вц да му користи па ни таму. Јас не бирам дали има факултет или не гледам да е амбициозен и да има големи примања .
     
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Извини, знам еден куп луѓе и од филолошки и од филозофски што не седеле ден без работа, знам и доктори по маркети на каса.
    Без генерализации, молам.
     
    На cresa-jagoda, Nightwish11, Принцезичка1 и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Јас знам еден куп луѓе од филозофски и филолошки и таму тие што работат по маркети така да...
     
  13. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Јас знам првенец на генерација на факс работи во маркет и сега ?

    Темава е лечење комплекси ако нема факс не е на мое ниво муабетов , и јас ja имам дипломата за украс по дома ми стои и сега ?

    Многу ме потсеќа муабетов на една познаничка кога бевме студенти дечкото мораше да има факс , кога се вработувавме дечкото мораше да има позиција со огромна плата , кога почнаа да се мажат / женат луѓе околу нас беше мора да има обезбеден стан , кола , куќа , а самата таа беше невиден просек заврши нешто колку да се рече дека е факс , работи во маркет , ниту кола , ниту куќа своја има , бара премногу а она што нуди за возрат ? Лечење нејзини комплекси што не успеала сама во животот да си создаде. Критериумите само се множат и доаѓаме до уште поголем комплекс.

    Не рипајте многу не знаете до каде ќе ве однесе животот, вие што сте на сред студии не сте ги ни завршиле здравје ви посакувам да си дипломирате и да си најдете работа по струка ,а ама во северна не е се така црно бело , не сите што завршиле го работат тоа што го сакаат туку мораат да работат нешто што ќе им донесе опстанок. Не се генерализира од еден , два примера , погледнете ја големата слика што се случува во државава и пазарот на труд
     
    Последна измена: 27 јуни 2020
    На tinka-mace, cresa-jagoda, GirlRose и 11 други им се допаѓа ова.
  14. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Ја знам докторка шо ја видов у магацин како растовара. Бегаме од поентата, таа ми е генерализација е излишна.
     
    На cresa-jagoda, candy.cane и Just.do.it им се допаѓа ова.
  15. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Добро ајде сега да не се лажеме и да бидеме реални , поголеми се шансите да работи во магацин или маркет некој со филозофски,филолошки и тие факултети отколку на пример со ФИНКИ , има разлика од факултетот до факултет да не се лажеме,не можеш да споредуваш факултети како фармација ,медицина , стоматологија или ФИНКИ со филолошки и филозофски.
     
    Последна измена: 29 јуни 2020
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  16. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не е толку до разликата на факултетот колку што реално е дефицитот на одредени струки на пазарот на трудот. Моментално информатичари се најбарани затоа и успеваат да најдат работа по струка за разлика од педагози, психолози или правници, економисти. Секој втор заврши Правен или Економски и дојде до трупање на кадри, треба да се следи ова и да се намалува или зголемува квотата за упис у зависност од потребите на пазарот.
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Од кој факултет ? Има разлика од факултет до факултет . Не е работата само заврши било кој факултет и после кукај зошто не можеш да најдеш работа.
     
    На Nightwish11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.352
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Е да бе, па цела МК на ФИНКИ да одиме после да не сме кукале што нема работа. За секоја струка може да се најде работа, тоа зависи и од среќата.

    Јас и дечко ми на ист факултет. Јас уште студирам тој уште недипломиран си најде работа по струката. Се е релативно.
     
    На cresa-jagoda, Abracadaver, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Не реков цела мк да се запише на ФИНКИ не ми превртувај зборови. Еве ајде ќе ти објаснам поедноставно ,има разлика од факултет до факултет не можеш да споредуваш медицина со книжевност на пример. Не е релативно, за секоја струка може да се најде работа? Delusional much? Кога се оди на факултет не се оди само колку да се запишеш и да завршиш туку треба да се види опции да видиш дали е перспективен факултетот , не е само заврши било што па после дипломата ми служи за фаќање прашина по дома.
     
    На SummerGirl и Annora им се допаѓа ова.
  20. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.608
    Допаѓања:
    36.882
    Пол:
    Машки
    Не се сложувам.

    Секој факултет нуди перспектива, некој повеќе, некој помалце. Но, ако си подобар во твојата струка од мнозинството можеш да најдеш работа и да си успешен без разлика дали си на медицински или на филозофски. Секој ќе е најдобар ако го изучува она што сака и вложи во себе максимум.
    Промашен факултет носи промашена струка, помала желба, а со тоа следи и неуспех.
     
    На cresa-jagoda, Nightwish11 и candy.cane им се допаѓа ова.