1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дечко со факултет

Дискусија во 'Врски' започната од femina90, 27 ноември 2011.

  1. Alisa22

    Alisa22 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2017
    Пораки:
    2.171
    Допаѓања:
    13.124
    Пол:
    Женски
    Секој си има желба за некоја струка ама не зезај да не се лажеме и да се тапшаме по рамо као у реду ке ќе успееш. Еве пример каква иднина имаш со "родови студии" , "семејни студии" ? Има многу голема разлика од медицински до филозофски .
     
  2. Nightwish11

    Nightwish11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.998
    Пол:
    Женски
    Сепак ,ги подржувам тие со факултет.Не дека ,не секогаш се наоѓа работа ,но интелектот и разговорот со тие личности ,е поразличен.
     
    На Dream-Girl, DenaM и Hurikanke20 им се допаѓа ова.
  3. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Не би се сложила со тебе. Дека има некој што не работат по струка, има, јас сум таков пример, не дека не сум можела да најдам, работев, но од финансиски аспект се насочив кон нешто друго. Исто така, не е точно дека за се ти треба партија, да, во државна институција, но пример грото приватни фирми не им е баш гајле дали си вмро, сдсм, дуи итн. Барем јас каде што имам работено, ни еднаш не ме прашале, ниту пак ги интересирало. Исто, фабриките во бунарџик, знам многу луѓе што се имаат вработено, само и само врз база на cv. Препорака е едно и впрочем многу ја практикуваат, врски се друго. Така да, не е се така црно како што мислиме.
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Јас кога бев средно и немав некои посериозни врски. Откако се запишав на факултет, во друг град, искрено, кога помислував каков партнер барам, една од карактеристиките ми беше да е веќе на факултет или да има. Кога велам факултет не мислам само факултет туку да е учен човек или човек што веќе учи ама стварно.
    Ова ми беше многу битно, бидејќи и јас самата се трудев премногу околу факултетот и голем дел од времето го посветував на тоа. По извесно време го најдов партнерот со кој што сум и сега, тој беше на доста потежок факултет од мојот, но цело време си дававме поддршка додека да ги завршиме факултетите, разговаравме за учењето како ни оди, за целите, никогаш не сме си правеле напор и да се лутиме кога не сме можеле да излегуваме, а се случуваше да не можеме да се видиме по месец дена заради обврските.
    Знам доста случаеви каде што дечковци на другарки, ги барале за шетање кога не можеле, по телефони разговори по не знам колку саати, па лутење како не им посветувале доволно време и така натаму. Не сакам да кажам дека сите се такви, сигурно постојат и други примери, но ете јас овие ги забележав и тоа некако многу ми влијаеше.
    Исто така, колешка моја, пред завршувањето на факултетот се запозна за дечко кој е со средно. Дечкото во карактерот беше супер ептен фин, културен сето тоа и работеше како келнер. Колешкава на факултет направи добар просек, имаше големи амбиции за работа по струка и се трудеше околу тоа сите години додека се едуцираше. Откако се запозна со типов, девојката се смена 360. Почна и таа да работи како него и буквално сите амбиции ги фрли во вода.
    Не е толку битна дипломата,
    (според мене, за друг не знам) колку што е битно со некој да си на иста должина и да те разбира и да се поддржувате кон целите. Не само во однос на образованието туку и во други сфери.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Mene od doma me ucea da gledam ucen so fakultet drug tip na covek bilo sigurno ne zborat za gjabe.ne znaci deka e pameten ama sigurno ne e glup a vo odnos na rabota so toa pempele barem mozesh da se nadash vaka nemozesh ni toa. I jas licno smetam deka najgolema glupost e eden nepismen a drug pismen. Ne treba intelektualci da idam so nepismeni. Steta e toa. Ali so ogled na toa so kaj nas e se stanato za pari. Ne bi me cudelo da ima i vakvi parovi. Jas licno ne bi bila nikogash so nepismen. I toa e toa pa kolku saka neka e ubav ili bogat. Fala bogu i drugite kvalitet gi poseduvam pa nema potreba da kombiniram nego cel paket da imam :)
     
  6. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Мама и тато ако ти кажале нешто не значи дека е вистина.
    Обично децата сфаќаат дека мама и тато не се целиот свет ама околу 5 години веќе имаат сфатено, ти малце касниш :)
    Многу во темава не разликувате зрелост од диплома. Ти на пример можеш да имаш диплома ама сигурно нема да можеш да бидеш со некој партнер кој е созреан односно било кој зрел човек не би бил со таква личност ко тебе. Бидејќи си со такви ограничени родители, уште под влијание на мама и тато. Денес нема кој не заврши факултет. Ко демек некој успех е да завршиш факултет. Ќе најдеш со диплома сигурно. Ама зрел човек, интелигентен за таков ќе треба да излезеш малку од меурчето на мама и тато.
     
    На tinka-mace, flawless., cresa-jagoda и 11 други им се допаѓа ова.
  7. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Uzasno dosadna osoba si pred se . Plus Jas im veruvam na mama i na tato iako sum malku povozrasna osoba i niv si gi slusam oni se sekogash se vo pravo i ne greshat nikad. Oni se moeto se. roditelite nemaat starost. inace samo intelegenten i bogat zavrsuva fax pa i advokaturi doktorati isl. Nema sekoj fax, kako sto nema sekoj kultura i vospitanie. Od doma site raboti poteknuvaat. Jas sum im mnogu blagodarna na moite roditeli za se a pred se za toa sto sum dobar covek. Ne treba da ima golemi razliki pomegju partnerite dali za obrazovanie dali za izgled godini materijalen status obrazoven rasa pol itn. samo kazav moe mislenje mozete da me smetate za kakva sakate. Ama vaseto mislenje ne mi e bitno znaesh zoso? Zatoa so koga imash pempele si svoj covek. Sigurno si plus i polupismena cim se fakjash za moite zborovi ali i toa e ok. Pozz i sekoe dobro
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Што значи 'неписмен' за тебе?
    Да не знае да пишува и чита, или...?
     
    На cresa-jagoda и bicycle им се допаѓа ова.
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    На форумов, на 90% у темава факсот не им е битен.
    Во живо слушаш како колега што одел со женската од средно со години, ја терал да запише исто општа медицина годинава, зошто ако останела со средно и не станела доктор немала да му биде повеќе на ранг ниво, ќе си нашел докторка ко него, она си знаела.
    Мислам не викам дека лажете ама во живо други муабети и ситуации се во околинава, на форумов друго читаме.
    Не викам дека и ова е океј, не може некој со сила да го тераш да студира или со години да си со него од мал и за ваква работа да се разотидете. Во ваква врска треба да се прифатат.
    Ама еве ако ко постар бараш партнер да е студент или да има факс е веќе друго. Ова на колегава не го оправдувам секако.
     
    На xnotyourbabex, Moon.Girl, MrenaRiba и 3 други им се допаѓа ова.
  10. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Kako mene na latinica da pishuva ahahaha mala sala
    So ogled na toa sto do sredno skolo kaj nas e zadolzitelno to e nepismen. ne mi e namerata da vregjam nikogo samo moe mislenje.
     
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Пишав претходно на темава.
    Јас сум со три години средно, маж ми е магистер.

    Чаре?
     
    На flawless., cresa-jagoda, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Se menuvaat rabotite ako nekoj zavrsil dve diplomi a nekoj nemoze ni edna drugo e nesaka. Znam parovi taka sto raskinuvale ali vo prasanje se i drugi raboti ne samo toa. Uste nesto mu smeta i toa e plus. I ne im e vrskata tolku dobra i ubava odnosno dolga ko so kazuvash vo sprotivno ke ostanele zaedno. Iako i toj mozel porano da i kaze dodeka ucel. Ali im i drugi minusi i toa e. Gjabe gubeno vreme za zal.
     
  13. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Pricinata za prasanjeto? ne te razbiram
     
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Па нели не треба да се мешаме луѓе со различен степен на едукација?
    Нели јас сум неписмена, а тој е писмен?

    Како не доживуваш, баш ме интересира?
     
    На flawless., cresa-jagoda, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.195
    Како можи некого да го тера да прави нешто, посебно медицина да запиши, можи сака информатика, или не сака ништо или нема финансии?
    Зошто тогаш воопшто почнувал врска со неа.

    Твојот колега е толку вообразен и спрема кажаново не треба толку да се преценува типот, жално.
    Шо сака нека биди и заврши, со таков карактер јас да сум никогаш нема да го погледнам и ќе го подберам убаво. Па не една диплома, пет нека има.
     
    Последна измена: 17 јули 2020
    На IRBBB, tinka-mace, flawless. и 9 други им се допаѓа ова.
  16. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Abe jas sum so dve diplomi a deckomi so ic go teram da uci barem privaten so ima zapisano da go dovrshi ne saka a pameten e me nervira
     
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е остај го де.
    И јас не сакам да учам, и маж ми не ме тера.

    А ако толку ти е битно да има диплома, најди некој што сака да студира.

    Со терање, само фрустрации ќе си направите.
     
    На cresa-jagoda, bicycle, DenaM и 3 други им се допаѓа ова.
  18. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Е како тоа сега идеш контра твоите што те учеле???
    Чим е без факултет и нема абер да го заврши значи не е за тебе бре. откачи тоа.
    Може твоите знаат некој у маало што е со факс а нема уште девојка па да зборнат да ве запознаат. Вака не ми е ок да си со некој што нема абер да го заврши факултетот а ти со две дипломи.
    Не знам, еве види си, ама се мислам оти мама и тато нема да се согласат за ова дечко ти да не ги заврши студиите.
     
    На S.W.A.G, темјанушка, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
  19. DenaM

    DenaM Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2017
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Kjuti so ke praam
    Pa neli vie bevte za ljubav kako sega da go ostavam stvarno ste dvolicni znaci. Sram da vi e
     
    На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
  20. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    Абе види, ја за тебе се секирам.

    Јас решив оти сакам со неписмен да сум. Не за друго, оти да се правам паметна наоколу, а ако и он е со факс ке треба да си го мериме кој попаметен е од нас двајца, а ја не сакам така некој да ми е конкуренција.

    Туку за тебе ми е така што ги разочаруваш твоите. Не е убаво така, еве размисли си убаво :|
     
    На IRBBB, cresa-jagoda, DojaCat и 4 други им се допаѓа ова.