1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Диета со зелка

Дискусија во 'Канта' започната од Sunchild, 25 декември 2012.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Sunchild

  Sunchild Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  197
  Допаѓања:
  361
  Не сум поборник на диетите, никогаш не сум била на некој режим на исхрана, освен ако не се смета предвелигденскиот пост пред многу години. Но дојде време и јас да се замарам со ова. :sweat: Наидов на една диета, не знам можеби веќе и ја има тука а не сум ја видела. Пишете ми што мислите? Дали некој ја има пробано? Какви беа резултатите?

  Диетата е онаа со зелката:

  главица зелка
  две пиперки,
  6 кромида,
  целер,
  6 лупени патлиџани
  сето тоа сварено (може и зачини)
  тоа се прави како чорба и се консумира барем еднаш дневно, а може колку ви душа сака.

  Но,
  1 ден - овошје, само да не е гроозје и банани
  2 ден, свеж зеленчук, само не мешункаст
  3 ден микс од ден 1 и 2
  4 ден до 1 литар млеко и до 8 банани
  5 ден до 250 грама телешко печено без сол/зачини
  6 ден до 1 кг телешко печено без сол/зачини, патлиџани до 3
  7 ден интегрален ориз и зелен зеленчук

  сето тоа е без зачини, леб и лебни нутриенти
  од пијалак, кафе без шеќер, чај без шеќер, вода

  Ако се ослабне повеќе од 5.5 кг за 7 дена, се прави пауза од два дена, ако не тогаш од 1 ден.
  Алкохол се консумира 24 часа по прекин на диетата.

  Кој може, бујрум. Се чисти организмот, се топи само сало и масни наслаги, се подобрува крвоток и притисок. режим на срцевата работа.
  Диетава е од Sacred heart болниците за предебели пациенти кои треба да имаат тежок хируршки зафат. Нагло ги слабеат.
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.095
  Допаѓања:
  199.416
  Пол:
  Женски
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.