1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дилема: Да се гласа или не?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од DivineChaos, 9 мај 2011.

  1. EdithPiaf

    EdithPiaf Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    74
    Мислам дека гласањето треба да се направи задолжително . Нема совршена политичка партија и нема да има . Ние живееме во Македонија и тоа е изборот помеѓу партиите .Мора да се гласа.ТОј што не гласа нека не кажува после оваа влада не чини или другата или ниедна партија не чини .Едноставно тоа е , бирај една од партиите што се на листата. Ако не сакаш да се мачиш да одиш на гласање прекини да се жалиш.
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Ќе гласам, затоа што несакам да се злоупотреби мојот глас
     
  3. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    ДА се гласа
    изборисе со твојот глас за подобра иднина треба да се гласа ако многумина мислат дека со тоа нема многу да смениме седејќи дома нема воопшто ништо да смениме
    ДА се гласа
     
  4. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Во секој случај мојот глас ќе биде искористен на ваков или онаков начин.
    Ливчето 99% го правам неважечко, 1% можеби за да се здобие некоја партија со плус глас, што не мора да значи, бидејќи однапред ја знаеме искривената реалност и регуларноста на сите можни избори што се одржале во државава.
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Aко дојде грујо и ми даде 100е ќе гласам, ако дое бране и ми понуди 110е, тогаш неговата понуда се брои, ако дое Aмди кока кола и ми дае 120че, тогаш за него се одлучувам :lol:
    без пари не гласам, така да :devil: Kој било да го сака мојот глас нека ми дае :cash: и тогаш ќе гласам
    бар и јас некој кар да видам
    Aло мојот глас злато вреди, не го давам гратис :!: :rofl:
     
  6. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    ќе гласам па макар и невалидно. Секогаш си гласам баш ми е интересно и понекогаш на еци пеци пец ако не ми се допаѓа никој кандидат :lol: :lol:
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Се знае, кој ќе ми понуди работа за тој ќе гласам. Не дека ги сакам ни едните ни другите. Мразам политика!
     
  8. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    ќе гласам макар и самата да се допишам и се` заокружам c( :
     
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.026
    Допаѓања:
    20.693
    Пол:
    Женски
    Ќе гласам и тоа како, и добро знам за кого :P не одам по митинзи веќе 1 година на џабе :D Сакам промени :sun:
     
  10. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    за кого бе да гласам...пушти А1 ги напагат вмро...пушти сител ги напагат сдсм....за љубчо на крај памет не давам глас...за Бошковски или како беше такоџе...и кога ке видиш најубаво ми е што нема да гласам....плус па татко ми една партија зетот спротивна...уште од април почна со тие нивни за овој гласи за оној гласи....алооо 25 години сум знам за кого треба да гласам...ама НЕ гласам....да давам 100 евра за пат да дојдам да гласам за друг да се пуни со пари? ЈОК....или ако некој се нафати да ми плати патни трошкови и плус 100-че у џеб е тогаш може да разговараме...:) Тогаш и за ром би гласала....или албанец
     
  11. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    И што? ќе речам океј, ќе гласам за вас. И идам на избори и фино и тајно си заокружувам друг. Излегувам и велам: да да, за тебе гласав

    Никако не ми иде ова во глава заканувањето, кога се е тајно и никој нема да знае дали јас сум го изгласала или не. Може само да верува на моите зборови
    Ајде некое појаснување што толку дигаат фама и се закануваат кога јас имам толку едноставно објаснување :D Изгледа треба малку да размислувам out of the box. Сепак политичарите се поискусни од мене во измами и интриги и сигурно имаат начин да го средат и ова, али како, м?

    Инаку јас ќе гласам, успат и ќе ја видат мојата креативност....а може и до јуни некој ќе ме убеди во неговите идологии
     
  12. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Алиса, јас знам случаеви кај што ги терале да гласаат и да сликаат со мобилните дека гласале... Да не ширам многу, само ќе ви кажам дека не е се тајно како што изгледа...За жал.
     
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Не ме интересира ни најмалку политика а посебно не за тука ама единствена причина зошто се согласи на предвремени избори ВМРО е поради поминувањето на законот за гласање на дијаспората.
    Само заради тој закон сите што се странски државјани(меѓу кои и јас)им беше оневозможено да ја напуштаат државата со странски пасош туку мораа да вадаат македонски,за да можаат да гласаат.
    Сите што ја напуштиле пред 30-40 години државава,ја напуштиле поради комунизмот и се знае за кој ќе гласаат,сите до еден за ВМРО ќе гласаат,можеби мал процент од тие во последно време што ја напуштиле ќе гласаат за СДСМ,така да ВМРО има обезбедено најмалку 150-200.000 гласа а можеби и повеќе од дијаспората.

    Јас лично не се согласувам со тоа дијаспората да гласа,да бев дома сега немаше шанса да гласам,нема што јас да одлучувам кој ќе биде на власт во држава во која што не живеам,сметам дека е тоа неисправно.
     
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Мислам дека секако ќе излезам на гласање, нема да дозволам да го злоупотребат моето ливче, а најверојатно нема ни да го употребат...
     
  15. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Jaс сум секогаш за гласање од неколку причини.
    Прво ако вие не излезете да гласате, самите знаете колку ни е манипулаторска државава и дека од лесно полесно можат да го стават вашиот потпис во избирачкиот список и да гласаат во ваше име.
    А и второ често слушаме од неутрални лица кои не гласаат како се разочарани од власта како се разочарани од одредени лица, ако се разочарани или пак задоволни нека гласаат. Според мене тие што не гласаат, значи немаат ни право да се бунат за власта. Сите лажат, сите се жива превара, ама па и да не се гласа а да се збори само против нив пак не иде. Гласај па барем имаш резон да си задоволен или разочаран. Ако не гласаш ќути си немаш право на збор.
    Колку само слушам муабети абе големо чудо за еден глас, ме мрзи да одам. А такви има илјадници. Можеби баш глас некогаш е решавачки.
    Така да подобро да се оди да се гласа, ако ги мразите сите барем направете го ливчето неважечко, подобро отколку други да гласаат за вас.
     
  16. garudamon

    garudamon Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    61
  17. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.256
    Допаѓања:
    101.058
    Пол:
    Женски
    Годинава ќе гласам, како и секоја година. Па тоа си е мое право.

    А за кој... е годинава баш и не знам, ама вчера така ми дојде добро пакетчето на СДСМ со локумчето и обландата зашто ми се јадеше благо а дома ни за лек.... така да освен ако ВМРО не поделат нешто боље гласам ја за локумчето :)))

    Шала на страна. Излезете луѓе гласајте!!!! Па макар и неважечко ливче.
     
  18. baby.90

    baby.90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    197
    Секако дека ке гласам, зошто ливчето да биде злоупотребено?
    Ако народот не гласа кој друг? За народот се избориве не се за Бранко или Грујо :)
    Секој треба да искочи и да гласа!
     
  19. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Нено мори оти кај мене не дојдоа од СДСМ со тоа локумчето бреј, кога ги гледав баш на тоа помислив, локум немам јадено од дете леле хахаххахаха
    Само од кај брат Љубе беа и тоа пензионери што рекоа ваше право за кого ќе гласате важно е да излезете да не ви злоупотребат глас :) поштувам тоа, така и ќе направам и годинава.
    За сега сум за никој, како и претходно што бев. Да видиме до последно дали ќе ме предомисли некој или нешто, мада сумљам. Корист ни од едниве ни од другите немам, пак кога нема нешто за што јас да си дадам глас, нека победи кој сака, секако истите проблеми ќе ми се и по изборите.
     
  20. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    се радувам од дното на мојата душа кога има избори и кога треба да се гласа,знаете зошто?затоа што секогаш ама баш секогаш кога одам на гласање не гласам ниту за партија ниту за персона,туку на ливчето си цртам смајлиња како се криват и разни первезни работи :lol: :lol: :lol: :D ,и само си замислуваам каква е рекацијата на оние кои ќе го отворат ливчето за пребројување? :?:
     
    На DivineChaos, faye, nena2010 и 1 друга личност им се допаѓа ова.