1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дискус хернија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maia, 21 јануари 2010.

  1. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.533
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20181108-141555.png Screenshot_20181108-141603.png
     
    На DAngel и WildMk им се допаѓа ова.
  2. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Значи физиотерапија и рехабилитација.

    Фала Даст.
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    I jas sakam da go potvrdam istoto. Otidov isto za diskus hernija. Dadov okolu 300 eur, a efekt nemase nikakov. Tretmanite mu se ekstra skapi. Isto mi garantirase deka ke bidam kako nova so samo 8-10 tretmani. Golem lazgo. Inaku ne e doktor, mislam deka ima zavrseno fizicka kultura.Ne odete kaj nego.

    Da se nadovrzam na prethodnata poraka, za diskus hernijata mi pomogna Turan. Mn.se zalat od nego ama kaj mene imase efekt. Jas prethodno cela godina maka macev, de akupunktura, fizikalni, masazi, angel dzambazovski, tair itn. Turan mi ja podobri sostojbata so 4 idenja. Blagodarenie na nego bremenosta mi bese pesna, a eve i posle poragjaj ok sum :)
     
    Последна измена од модератор: 8 ноември 2018
  4. Dragica5100

    Dragica5100 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    27
    Jas bev kaj Tair denta odma posle "kontrolata" kaj lazgovo. Iskreno mi e podobro posle 2 dena od samoto krckanje. Pa sea ke vidime mi rece da se mackam so konjska mast zelena sto ladi, da pijam neurobion 1 apce navecer i da stavam mraz pola saat na cela noga opas i kicmata.
    Kaj se naogja Turan i broj ako imas da mi dades, moze ke mi pritreba. I kazi mi te krckase, /te masirase so ti praese ovoj Turan?
     
  5. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Vo taftalidze e, vo blizina na gimnazija Gorgi Dimitrov, posle kruznuot tek, desno. Ne raboti so zakazuvanje, odis i cekas. Pa krcka, pritiska, ne e bolno. I mn.kratko trae.mene tair mi ja vlosi sostojbata, ali kaj sekoj e razlicno. Treba da se proba.jas ne ocekuvav ni turan da mi pomogne posle trista raboti isprobani, ali ete imalo care :D ne veruvam ni ova deka e trajno, ako mi se vlosi pak, ke idam uste nekolku pati.
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Јас не знам како одите при Таир, Туран и такви надрилекари и им дозволувате со кичма да си играат...
     
    На Saso dimovski P, Glowy, Elenpelen и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Dragica5100

    Dragica5100 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    27
    A pred kolku vreme bese kaj nego i za kolku vreme ti pomina ?
     
  8. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Едно погрешно "крцкање" и може инвалиди да останете, ама вие си знаете.
     
    На Glowy, cresa-jagoda, GirlLove и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Dragica5100

    Dragica5100 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    27
    iskreno poveke mi se rizikuva da probam da se izlecam zoso od doma nemam izlezeno 2 meseci od koa mi se vlosi sostojbata epten. Se mrdnav psihicki doma i od bolki i od se. nemozam da ti opisam, ludilo. I ne nadrilekar i neznam so da e bi odela poso ova ne se trpi. A nedaj boze invalid ne bi sakala da ziveam poso zivotot mi nema smisla da sum ziva a da nemozam niso da izvrsuvam. A spremna sum se da napravam za da ozdravam, duri i operacija ako e potrebna.
     
  10. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Пазење многу, физикална обавезно да се смират болките. 3-4 недели по физикалната ќе почнеш со јога и ќе вежбаш СЕКОЈ ден, СЕКОЈ можен ден. Нема "ме боли", "ме мрзи", "уморна сум".
    И магнезиум, д витамин и нешто јако против болки.
    Не знам како планираш да ја излечиш, мислам со здравје да си ја носиш подобар збор е.
    Дискус хернија немам, ама имам други проблеми со кичма. Сум плачела од болки, не сум спиела со денови и во кревет немам легнувано, на под само. Само редовна физикална и вежби му е спасот.
     
  11. Dragica5100

    Dragica5100 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    27
    Probav so masaza so kakvi ns terapii bev kaj Tair i sea posle 2 dena podobro mi e mozam da se navednam barem mi rece toj za 15 ke ti projde pa ke vidime.
     
  12. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Klasicnata medicina moze da ti pomogne samo so fizikalni i operacija. Fizikalnite ne sekogas pomagaat. Mene na pocetok mi deluvaa, posledniov pat ne.

    Pred godina i pol. Neposredno pred da ostanam bremena. Jas bev 4 pati. Tuka na forumot citam deka na nekoi ne im pomognal, ne znam sto da kazam.
     
    Последна измена од модератор: 9 ноември 2018
  13. Dragica5100

    Dragica5100 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2018
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    27
    A sega nemas nikakva bolka ili ponekogas postoi mala bolka?
     
  14. Deni87

    Deni87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2018
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Ах таа дискус хернија.
    Иако јас лично не верувам но во секоја литератута што ја имам читано за оваа проблематика, како еден од начинити за лекување е препорачано и алтернативна медицина (трлачи, местачи си сл.).
     
  15. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    345
    Пол:
    Женски
    Ne deka nemam ic, ama izdrzlivo. Plus i so spinalna se porodiv.Detevo cel den mi e vo race, klekni, stani. Jas diskus hernija imam odamna moze 7-8 godini, i na vrat i na kicma, si odev na fizikalni redovno na sekoi 6 meseci i ok bev. Pred dve i pol godini pocna da me boli listot na ednata noga i stapaloto mi otrpna. Racete mi trpnea isto. Bev kaj Nospal uste dodeka bese vo Filip II i toj od odma mi rece deka e od diskus hernijata. I pocnav akupunktura so masazi kaj edna vo Taftalidze skoro 6 meseci, fizikalni, tair, angel itn. Se sto ke cuev. Posledno otidov kaj Turan i od togas se opraviv. E sega si vikam da ne deluvalo se opethodno sto pravev cela godina, ne znam.
     
  16. Milobebence

    Milobebence Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јули 2016
    Пораки:
    4.314
    Допаѓања:
    91.422
    Пол:
    Женски
    Јас имам дискус хернија L 5 одев на физикална 10 дена носев појас и пиев лекови и сега е добро болките ги снема одвреме на време ме заболува но не како што беше.
    Е на физикална др ми рече дека ова е старо од многу одамна но никогаш до пред два месеци не сум имала такви болки.
    Барав магнетна ортопедот рече нема оотреба од магнетна.
    Е сега се мислам кога докторите не препорачуваат операција дали и јас да си седам и да ги послушам или да побарам мислење и од неврохируг не знам ни сама сега сум супер ама да не се пиврори.
     
  17. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Од мое искуство консултација со др Чепреганов во неуромедика , да не се експериментира со надрилекари сум пробала полошо беше , инаку операција никој не препорачува , физикална терапија барем еднаш во годината , неуробион наутро ,магнезиум , при болки консултација со доктор ако треба и инекции , многу веднење не, кревање тешко не ,ортопедски појас од медикус плус, малку смешно делува ама овие совети ги практикувам колку можам за да избегнам компликации, креми за загревање не , на оток само ладно периодично , @Milobebence побарај си магнет точно да се види каде е проблемот на ренген не се гледа
     
    На MaxMara и Milobebence им се допаѓа ова.
  18. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Правев КТ и пишува дорзален надув на нивото L5/S1, се другое ОК, ми кажаа дека не е ништо страшно, само треба мн да внимавам да не премини во дискусхернија, не треба да кревам тешко, не смеам да вежбам секакви вежби, не смеам да пешачам повеќе од 6км.....во моментов имам само некоја слаба тапа болка кога седам подолго, од време на време како струја низ колкот, денес тоа како струја како да ми иде и кон ногата.....болките не се страшни, не пијам аналгетици, но умирам од страв,се преопседнав како ќе функционирам, имам 28години, планирам бременост, се плашам да не се влоши состојбата, ве молам за совет, препорака за добар ортопед....исто така искуства со др.Туран
     
  19. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Исто го имам L5 -S1,bolki vo desna noga,uzas...snimav i mi rekoa fizikalna.Aktivna sum dosta no mn.me boli...dvizam velosiped vozam i custvuvam mn.kako da mi e vdlabnata gore nad kolenoto t.s
    butinata odnosno mudlulit tkivoto ko vdlabnato i gol.bolka.ne pominuva
     
  20. GABRY

    GABRY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    17
    Jas deneska dobiv dijagnoza stenuvanje na prostor l5-s1, bev pred ova i na rendgen i na CT, na hidzama, na maseri, kaj Turan (on mi rece ne ti e kicma nema potreba da doagjas), nikoj ne mi davase dijagnoza, bolkite se uzasni, ni 50 metri ne mozam da izodam ni da stojam na noze povekje od 2-3 min, duri deneska dr.Tolovski i toa na snimkite od obicen rendgen mi ja kaza dijagnozata i mi preporaca banja vo Debar. E sega dali nekoj ste bile tamu i dali pomognalo za ova ako znaete da mi kazete?!