1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дискус хернија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maia, 21 јануари 2010.

  1. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Страшно, страшно! Јас едвај одам, од кревет или столица едвај станувам, боли корне!
     
  2. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Пробај со диазепам и аналгин, него доста го опушти. Он не ни можеше да стане со саати буквално укочен од болка.
     
    На Elenpelen му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Може некој паталец да ми пише приватна порака да се посоветувам за дискусов? Леле отров било ова :(
     
  4. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Nekoj da predlozi dobar doktor za diskus hernija potreben ee za hirurshka intervencija
     
    На Teamih му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Дали е сигурно за хируршка интервенција, дали сте се консултирале со повеќе доктори? Дали е пробано се друго, не успеало, па мора хируршки? Прашувам зашто и јас сум паталец, зборев со едно 10 доктори, без шала...
     
  6. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Site do sega kazaa deka e za hirurska intervencija bidejki e vo poodminat stadium.Kazaa deka dokolku ne se sredi so hirurska intervencija ke dojde do nemoznost za dvizenje i nevolno mokrenje
     
  7. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Може приватна порака да ти пишам?
     
  8. Teamih

    Teamih Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Samo kaj dr Branko Blazevski vo Re Medika.Od lucno iskustvo ti kazuvam,najdobar e
     
  9. Lola122

    Lola122 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    68
    Пол:
    Женски
    Da
     
  10. Мm222

    Мm222 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2021
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Здраво би сакала доколку некој има искуство да сподели за операција на дискус хернија Л4-Л5, станува збор за млад човек со константни болки повеќе од 3 месеци, ниту еден конзервативен третман не даде резултати.
    Размуслуваме за некој од неврохирурзите во Систина и секоја препорака е добредојдена :)
    Тип на операција : https://acibademsistina.mk/spetsijalen-paket-za-operatsija-na-lumbalna-diskus-hernija/
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. yahoo123

    yahoo123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    39
    За операција немам искуство, ама бевме на преглед со татко ми во Систина кај проф. Др Кирил Лозанче, и искрено, не сме задоволни. Прегледот траеше 3 минути, со се гледањето на магнетот. Ништо конкретно кажано, само да се направи ЕМГ, ако сакаме таму во Систина, ако сакаме на државно. Толку.
     
    На Blago и Мm222 им се допаѓа ова.
  12. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Што се пробавте од конзервативни третмани? 3 месеци е со неиздржливи болки, легнат? Прашувам зашто и јас сум со дискус хернија, 3 месеца бев со болки, ама функционирав, па 2 и кусур месеца у кревет со гааадни болки, 300 апчиња, депресивни удари, таман почнав да преговарам за операција во Загреб, попушти болката. Прашувам за да не избрза. Има и опција озон. Многу се фалат и од доктор Врчаковски, ја прочитав последната негова книга за дискуси и тој вели најкрајна опција е операција.
     
  13. Мm222

    Мm222 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2021
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Благодарам на одговорот.
    4 + месеци е со болки, апчиња против болка, витамини... Пробано со физикална, екстензии во Превентива 99 по препорака на Врчаковски, киропрактичар од немај каде веќе, Амбене инекции... Генерално имаше некогаш денови со помали болки и пешачење до 3км ама никогаш не попушти болката доволно. Седење не доаѓаше во предвид повеке од 15-20 мин колку за јадење, премногу време и мака испадна, затоа и оваа одлука...
     
  14. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    @Mm222 страшна работа е, и јас не сум скроз средена, се уште се плашам што и како ќе биде. Мене ми се влоши откако посетив киропрактичар, а потоа 15 декомпресии беа без ефект, врескав од болки. И ПРТ правев во 8 Септември. Има протрузија или екструзија на дискот? Видете и со доктор Бранко Блажевски, многу е темелен.
     
  15. Saso dimovski P

    Saso dimovski P Нов член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Mene mi izgleda za sarlatan i so nekakvi finti i nametnati sugestii(leci),i ne prima lugje nad 50 godini bez nikakvo obrazlozenie.kao bil na tibet ili kina ucel zanat i toa 8 godini,abe sto sve nema na svetov.ima finti so krckanje sto se custvuva covek podobro sto neznaci deka se olecil.na turan alalda mu e kako smislil nacin bozem doktir so bel mantil seta,kazuva satro fori,i na legalen nacin eden kup pari prai so dva saata komedija
     
    На Lemon му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Да е само еден, едно 500 шарлатани "лечат" дискус хернија и живеат од тоа, си играат со маката на луѓето, буквално. Јас се изгорев еднаш и покрај тоа што реков дека не одам на местачи, демек кај вистински терапевт отидов, мхм. Сега уште одам на струи, ласер, ултразвук да се доопоравам, фала му Господ што се вратив во функција.
     
  17. gogimica

    gogimica Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    146
    Zdravo, sakam da prasam...imam 45god i neopsilivi bolki vo oredelot na karlica.pravev i ginek.pregledi vo red e se no so kicmata maka imam mnogu...potocno dole kaj karlicniot del, imam L 4 i L 5 i plus lordoza...mi se kocat nozete od bolki i mi treperat...sakam da pradam iskustvo i daki i koi simptomi gi imate.Stim usisuvam ili stijam vo mesto ne mizam da opisam kolku me boli
     
    На Blago му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Мm222

    Мm222 Активен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2021
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    37
    Mislam deka e najdobro na magnetna da se vidi dali e diskushernija. Suprugot imase bolki centralno okolu prslenite i bolki po levata noga kako sto se protega nervot. Imase periodi koga ke imase vklestuvacka bolka i po 10-12 denovi edvaj stabuvase od krevet
     
  19. Elenpelen

    Elenpelen Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    825
    Пол:
    Женски
    Магнет за точна дијагноза, ако немате направено. Мене, со протрузија на Л5 С1, ми забранија правосмукалка, дури сега откако се подоправив и тоа без наведнување, споро... И мене не ми беше сфатливо и не ги слушав додека не се укочив и завршив 3 месеца во кревет со неподносливи болки од кичма до стапало, колкови, опашка. Имам и лордоза и сколиоза иначе.
     
    На gogimica му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Imam I jas diskus hernija l5 s1 odamna ama ublazena forma...sega mi se koci leva noga ..pozadi zadnikot me stega ..
    Ne znam dali bolkata ti se reflektira dole vo stomakot od taa strana vo preponite...ginekoloski ispitano se ok I eho na abdomen ok...bidejki I kolkot me boli tamu od kucmata ne znam I ovaa bolka dali e od toa