1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

  1. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Аронија...http://doktori.mk/element/view/4f3be243 ... -hrana-lek прочитајси ке висиш.
     
  2. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    ^^И цимет :)
     
  3. livingluxury

    livingluxury Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Имам 16 години и се плашам дека имам дијабет.Денеска многу пиев вода, устата ми беше многу сува, многу мокрев, учам медицина и ова се неколкуте знаци кои покажуваат дека има можност од дијабет.Сепак утре ке направам тест, се надевам дека немам, но многу се плашам...Незнам зошто, никој од моето семејство ја нема оваа болест, а и чудно ми е малце на 16 години дијабет да имаш, да се боцкаш секој ден(што ме највеќе плаши), но се трудам да мислам позитивно....Дали вие познавате некој кој има дијабет на тинејџерска возраст и како се справува со тоа?
     
  4. accipiter82

    accipiter82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    И јас слушнав дека аронијата има многу позитивни ефекти на самиот организам а особено дека се покажала добра за оние кој што имаат дијабетес. Дали некој на форумот има некои искуства со аронијата?
     
  5. Snowww

    Snowww Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Денес бев да се испитам и шеќерот ми беше покачен 16 што е премногу....совет некој имал слична ситуација ?
     
  6. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Девојки ако може помош!!!
    Мајка ми има шеќер 9,5 веќе ме фати паника. Пред еден месец и беше 8 и не јадеше благо ништо требаше да и се симне но тој и се качил.

    Ве молам кажете ми како да и помогнам?

    Фала
     
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Пред се,оние кои имаат покачен шеќер во крвта треба да се придржуваат на диета.Исто така треба редовно да пијат апчиња кои ке им ги препише лекар.Помага циметот,аронијата и помага чај за дијабетес од билната аптека Роса од Куманово,а имаат и дуќан во Скопје.Мој близок пие од него и е многу задоволен,секако треба редовно да се пие. И најбитно,да не се лажете да пиете сокови 100% или coca cola zero бидејќи имаат шеќер.
     
    На Mei му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lady27

    lady27 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    10
    mene skrieniot mi e 8.11 mi prepisaa gluformin i pogrdo nikogas ne sum se osekala ,od niv gubev sila ,mislev deka sekoj moment ke se srusam i gi prekinav ... mesecov sum pak na kontrola ke vidam sto ke mi kazat.inaku mi go najdoa zatoa sto najprvo mi otkrija deka imam zaboluvanje na tiroidnata zlezda hipo -namaleno lacenje
     
  9. Mei

    Mei Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    70
    Исто така и магнезиумот е добар за дијабетесот,а може и овесни снегулки потопени во јогурт со ниска масленост. :)
     
  10. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Абе што сте се уплашиле толку. Има луѓе и со 40 шеќер.
     
  11. Snowww

    Snowww Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Да ама 16 е премногу за 25 годишна девојка
     
  12. Snowww

    Snowww Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Некои природни лекови за намалување на шеќерот во крвта?
     
  13. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Дај не зезај..нрмалните вредности на шеќер во крвта се максимум 6,5 а;со 20...човек може да падне и во кома...А овие со 40 ЖИВИ СЕ????
     
  14. Yeahh88

    Yeahh88 Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imam 12 god. na 11 mi bese dijagnosticiran dijabetis 1 8) sekerot se legurira so pravilana ishrana i so odredena terapija pozz ;)
     
  15. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Па таа информација ми е од самиот човек што има толку многу дијабетис. Така да жив е.
     
  16. Peperutka-bt

    Peperutka-bt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    350
    Допаѓања:
    2.095
    Пол:
    Женски
    [quote/]

    Абе што сте се уплашиле толку. Има луѓе и со 40 шеќер.[/quote]
    Дај не зезај..нрмалните вредности на шеќер во крвта се максимум 6,5 а;со 20...човек може да падне и во кома...А овие со 40 ЖИВИ СЕ????[/quote]

    Па таа информација ми е од самиот човек што има толку многу дијабетис. Така да жив е.[/quote]


    Не можам да верувам дека со толку висок шеќер човекот живее. Може навистина да се покачи, мајка ми пред да ја дијагностицираат како дијаберичар на болница ја однесовме со шеќер 29 и лекарите се преплашија зошто може да падне во кома. Има луѓе што високиот шекер не го осекаат, каков што беше случајот со мајка ми, ама за 40 прв пат слушам.
     
  17. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Секогаш анализи на гладно до 10 часот, а и ноќта да не јадете касно, за да го испитате правилно. Мерете почесто, ако е повеќе пати висок, тогаш на специјалист, да се провери подолгорочно (само тие смеат тоа).
     
  18. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lujge mi treba sovet nekoj utesitelen zbor.majkami denes padna vo koma od visok sejker i se kacil 33.Momentalno e na bolnica pod sistemi eve vejke 5ti sistem teci sejkerot ne pajga .Sto mislite ke se namali ke bidi povtorno istata ili seto ova ke si ostavi posledici ve molam za odgovor.
     
  19. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.967
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
    Шеќерот би требало да се нормализира, ќе и стават и инсулин и после ќе се среди, инфузиите исто ќе помогнат и да се прочисти телото малку, а за последиците не може да се знае, зависи колку долго време била така и како целиот организам ќе го поднесе тоа. Дај Боже да помине без последици.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Ajde uste nesto da prasam nekoj koj koristi insulin na temava.Koja e razlikata mejgu levermir i novomiks insulin?I kazete mi sto da pravam majka mi i tatko mi se lecat privatno bidejki se od stranstvo(da ne obrazlozuvam okolu toa)i sega preku fondot trebalo potvrda za da se zemi insulin nas ne ni ja davaat potvrdata prasuvame vo aptekive za na privatno da si go kupime go nema ne se prodaval insulin.I sega sto treba da ja ostavime majkami da i se kaci pak 35 i zenava da umri?????????????kako da dojdime do insulin jas neznam kade vejke da odam da baram??????/