1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

  1. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Која храна можат да ја јадат дијабетичарите?
    моментално на мајка ми и е 10 до 15 за разлика од пред една недела кога и беше 32.
    ме интересира каква храна може да јади, што да и подготвувам за јадење.
     
  2. Plejg

    Plejg Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Во главно дијабетичарите можат да ја јадат секоја храна, само секако треба да се избегнува големо количество од истата. А за твоето прашање, можиш да и подготвуваш се она што јадете вие само гледај да избегаваш нормално шеќер, сол (немој презасолена храна) и избегавај леб и слични производи. Овојчето и Зленчукот се секогаш добредојдени. :)
     
    На Umbrella22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Amore*

    Amore* Нов член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки да ве прашам каде се наоѓа билната аптека Роса во Скопје ? И колку чини чајот за дијабетес ? Фала
     
  4. meri93

    meri93 Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Na majka mi deneska i rekoa deka sekerot i e 14 i dadoa edni lekarstva no sakav da ve prqsam dali moze osven lekarstvata da jade aronija cimet so voda da pie i sl.. a i jas sum od Strumica dali go ima toj caj za dijabetis ovde ?
     
  5. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    14 не е мала вредност. Освен лекарствата, треба да внимава и на исхраната, никако благо. Може да си приготвува и каша од ленено семе, многу помага.
     
  6. pip

    pip Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    многу сум загрижена денес ми открија скриен шекер кој е доста висок 15 кома 20 но немав никакви симптоми ниту жед ниту глад може ли некој да ми објасни повеке околи оваа болест????
     
  7. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Ќе водиш здрав начин на живот, нервози и стресови на минимум, сол, шеќер, леб на минимум, јајца 1-2 неделно, мрсна храна на минимум, повеќе овошје и зеленчук...уствари треба доктор да ти даде диета има за дијабетичари за да ти се нормализира шеќерот за да не ти пишуваме тука реферати.
    Дијабетисот е многу подмукла работа, за жал во мојата фамилија доаѓа наследно :?:
     
    Последна измена: 14 јуни 2015
  8. pip

    pip Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    mozno li e toa da e samo momentalna sostojba bidejki mnogu sum isplasena se drugo mi e vo red drugiot seket e vo red ama toj skrieniot sto prv pat slusam za nego mnogu e pokacen i vo klimakterium sum dali e mozno da varira
     
  9. <3 pleza4e <3

    <3 pleza4e <3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2015
    Пораки:
    770
    Допаѓања:
    3.442
    Пол:
    Женски
    Шеќеρот е состојба κоја ваρиρа, во сеκој случај 20 не е ноρмално туκу е висоκо и тρеба да почнеш диета да ти се симне или во спρотивно аκо не делува тоа постојат апчиња...ќе тρеба да си внимаваш на тоа штом веќе си во κлимаκтеρиум не ме чуди обично κај постаρи се појавува, стρашно е доκолκу висоκиот шеќеρ се игноρиρа подолг пеρиод тогаш може да има последици.
     
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    шекерот ми беше 8,6
    па го симнавме на 7,6
    па на 5,8
     
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Ве молам за одговор. Испитував шеќер на гладно изнесуваше 5,4 додека по 120мин по испиена течност 8,3. Има ли причина за загриженост бидејки се мачиме за бебе 3'5 години?
     
  12. Jovanaaa0301

    Jovanaaa0301 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Zdravo do site pred 6 meseci mi go otkrija dijabet 2.Pokacen mi e mnogu 27.6 mi e pijam apcinja i sum na stroga dieta bev pred 1 mesec i mi e 27.4 skoro i ic da ne padnal ve molam za pomos nekoj ako imal nekoj slicni simptomi ili poznava nekoj kako mene ..
     
  13. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Kolku godini si?so tolku seker se lezi vo bolnica duri da se stabilizira..
     
  14. Jovanaaa0301

    Jovanaaa0301 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    21 godina...mi rekoa so pravilna ishrana se stabiliziralo ali nema nikakvo podobruvanje neznam sto ponataka majka mi sekoj lek sto go procita na internet za dijabet tip 2 mi go napravi ali zaludno e se ....
     
  15. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    27.6,so zdrava ishrana?ova nekoja sala da ne e?ako ne e sala,moj sovet da si odes kaj drug lekar,da napravis kompletni ispituvanja..
     
  16. Jovanaaa0301

    Jovanaaa0301 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Mislam deka nikoj ne se sali so svoite zdravstevni problemi pa taka i jas...Samo pobarav pomos ...
     
  17. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Na forumot mozes sekakvi da najdes..tatko mi ima sekjer i imam iscitano mnogu knigi i statii okolu toa i poznata mi se nekoi raboti..i bas od sto sakam da ti pomognam ti sovetuvav da pobaras pomos od strucno lice duri ne se iskomplicirala rabotata.ako ne pomagaat tie lekovi,se pripisuvaat drugi.Koi lekovi gi pies,i po kolku pati?treba mnogu da se dvizis,ili trcaj ili pesaci..ako ne,na kraj i insulin ke primas,toa ti e mnogu visok sekjer,nema sala so toa..
     
  18. Jovanaaa0301

    Jovanaaa0301 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    J
    Jas ako sakam da go izmeram sekerot kako site ostanati nema nisto da mi pokaze deka mi e pokacen no ako mi zemat krv od vena togas samo mozam da vidam deka mi e pokacen insulinot t.e celiot insulin mi se sobira vo pankreasot i ne mi go rasporeduva niz celiot organizam,inaku bev na klinika i vo sistina endokrinolog mi rekoa deka do pravilna ishrana i so siofor od 1000mg da gi pijam 2×1 posle rucek i vecer kje mi se stabilizira no nema nikakvo podobruvanje...za dve nedeli sum na kontrola se nadevam deka kje mi e spadnat malce...inace nemozam da vezbam imam problemi so kolenoto
     
  19. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    Se poveke mladi luge so ovoj problem..mora da vnimavas,da ja imas situacijata pod kontrola dur ne ti napravi i drugi zdrastveni problemi..ako imas visok kg.moras da gi namalis,i vnimavaj na ishranata,na internet ke najdes mnogu soveti okolu toa,znam deka sveza zelka bes sol da jades pomaga mnogu,i vo aptekite imase nekoi kapki koi pomagaa mnogu,imase edni kapki kako na prirodna baza bea,ednite bea po skapi drugite poeftini ama ne znam kako se vikaa,poeftinite bea mnogu efikasni,za eden mesec imase vidlivi rezultati..privatnite kliniki se poskapi no mislam obrnuvaat poveke vnimanie, ako si vo moznost od vreme na vreme tamu se proveruvaj..ti posakuvam sto pobrzo da si ja sredes situacijata..
     
  20. Jovanaaa0301

    Jovanaaa0301 Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2016
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Ni kazaa za eden doktor vo sistina bil profesor bas za ova i on istot mi go rece so siofor i pravilna ishrana demek kje se namali pak no stvarno ne znaeme so da pravime vekje bidejki nema nikakov vidliv rezultat...da ne znaete da mi preporacate nekoj dobar doktor sto bi mozel da mi pomogne i da mi ja dade tocnata terapija