Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

 1. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.024
  Допаѓања:
  10.626
  Пол:
  Женски
  Незнам за доктор,но штом така те советувале така терај,па ке видиш на контролата до каде си..
   
 2. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски
  Здраво, веќе еден месец пијам метформин 500 мг два пати на ден и треба да пијам 6 месеци паралелно внимавам на исхраната и движам повеќе намалив малку и со килажата. Докторот од еднокринологија не ми кажа конкретно дали шеќерот ми е многу покачен и каква ми е состојбата во кратки црти ми објасни на што да внимавам и ми рече слободно можиш да останиш бремена. Имав миссед пред 5-6 месеци гинекологот ми рече прво попијај ги два три месеци па после бременост малку да се регулира. Дали некоја имала сличен проблем и како ја има поминато бременоста дали има некој терапии соодветни и дали можи шеќерот да има направено миссед еве ги резултатите: инслун на 06TG мислам беше
  Инс- 0" 13.00 гликемија 4,8
  -60' 88.95 - 4,9
  -120' 86.23 - 6,2

  Ќе имам проблем во бременоста и како да го регулирам шеќерот и како би ми ја воделе бременоста?
   
 3. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  5.276
  Пол:
  Женски
  И јас имам проблеми со шекорот али ретко ми се случува.До сега не сум имала случај како тебе али познавам некој .Женаму преку ин витро остана трудна али она си има проблеми со шекерот некогаш и бил 8,10 што е многу.И нормално има како ризична бременост и нон стоп со контроли.
  Како што разбрав тебе ти е 6 што е скоро веќе граница.Отвори на интернет за тоа и сигурно има мн за шеќерот или побарај второ мислење од др доктор.
  Не јади многу компир,благо и леб има мн шеќер во нив и не се нервирај.Шеќерот знае да се качи многу од нервози тоа е едната причина за појавување шеќер.
  Внесувај повеќе природни состојки -зеленчук и овошје.
  Ти посакувам среќа за остварување на сонот - бебче :inlove::sun:
   
  На Snowflake97 и Snow white им се допаѓа ова.
 4. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски


  Внимавам на исхраната ќе попијам уште некој месец од метформин па на акција се надевам дека овој пат ќе ми биди се во ред :))
   
  На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  5.276
  Пол:
  Женски
  Биди борец и ќе ја добиеш борбата :inlove:
  Дојде тешко време со многу болести,нервози и стресови.
  Биди повеќе активна пешачи доколку можеш вози и точак и нормално вода пиј.
  Внесувај повеќе влакна,а одбегнувај масти.
  Ќе биде се во ред не се откажувај.
  И има апаратчиња за мерење на шеќер,можеш да го најдеш во секоја аптека.Се мери на гладно и ти дава точен резултат.
   
 6. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски

  Ќе земам а тој шеќер ми варира една ми беше 2,8 а после 3,6 најверојатно овај шо е 89,95 можи е нешто како скриен шеќер мислам оти не беше гликемијата пишана се привраќав да ја пишат врз основа на првово ми ги даде метформин.. Кај мене баба те и дедоми имаат шеќер до 24 му оди на дедоми а на бабами до 19 мајками нема испитано ама и таа има знаци дека има само не сака да оди да испита.. Можно е да е наследен..
   
 7. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  5.276
  Пол:
  Женски
  Како што имам разбрано дека е наследен.
  Бабами имаше шеќер и примаше исулин по некое време доби тетками и на крај таткоми.
  Мене пред 2 години ми се качи шечерот и почесто се случува да ми се качува осеќам како железо во уста,сува уста лошење и одма таткоми ми мери.Не јадам многу благо и вода пијам многу.
  Ако ти бил 2,8 тоа е многу малце лошо е тоа секој човеќ шекерот му е 4,5 или 5 тоа е нормално.
   
 8. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски

  И јас пијам многу вода ама јас и јадев благо многу имав вртоглавици ми беше лошо подолг временски период ми се замаглуваше видот притисокот ми менуваше високи ниски откучаи на срцето гушење и напрајв хормонско испитување излезе антрогени хормони покачени а женските малку намалени во гинекологија скопје а после во ендокринологија нормални беа и ко кажав што чувствувам и како ми е ми даде докторот да испитам скриен шеќер а веќе имав ослабено 4кг до тогаш па можно е и да се има намалено и за тоа време ко внимавам со исхраната.. Како и да е до крај ќе издржам не сакам да имам понатаму проблем и да мора да регулирам со инсулин..
   
 9. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  5.276
  Пол:
  Женски
  Шеќерот е многу лоша болест дури и ја мразам.
  Не што доаѓа до вртоглавици доаѓа и до постепено губење на видот.
  Доколку можеш ослаби уште и заборави го благото.
  Доколку не сакаш мила п роблеми издржи и избори се.
   
  На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски
  ќе идржам морам.. Знам дека е многу лоша и јас ја мразам јас напрво оти бабате двете и дедоми ја имат а сега и за мене..
   
 11. orevka

  orevka Популарен член

  Се зачлени на:
  17 август 2016
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  5.276
  Пол:
  Женски
  најверојатно е наследна.
  Животот е борба ... и мораме да се помириме со тоа и да се бориме
   
  На Snow white му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Snow white

  Snow white Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 февруари 2016
  Пораки:
  1.015
  Допаѓања:
  1.754
  Пол:
  Женски
  Така е.. а и реално нема победа без борба. Сите на некој начин имаме свои цели за кои се бориме... Само со повеќе верба и во Бога и во самите себеси ќе успееме... :l::l::l::l::l::sun::sun::sun::sun:
   
  На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. blackdeath

  blackdeath Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2011
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  5
  Здраво на сите, сакам да прашам дали на некој му се има случено да варира шеќерот значи на пример од 20 после неколку саати да падне до 2мол. и што би превземале? Ке ви бидам благодарна ако споделите некоа слично искуство. поздрав :)
   
 14. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.505
  Допаѓања:
  5.057
  Вишoк шеќер вo крвтa т.е. згoлемен шеќер вo крвтa
  Кaкo прирoднo дa се нaмaли?
   
 15. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Во текот на неделава дефинитвно одам на контрола за шеќер. Но ми треба мислење од паталец...
  Поминав низ тежок период, стрес нервоза...
  но секако имам и други проблеми, малку се движам имам вишок килограми и сигурно и тоа има влијание

  но последнава недела се чувстувам многу изморена, без волја за ништо, само ми се спие, имам тресење на телото, раце нозе ми се сечат, благи вртоглавици, бел јазик....

  дали освен на шеќерот, треба и на нешто друго да обрнам внимание??
   
 16. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  22.235
  Пол:
  Женски
  Зависи колкава е референтната вредност?!
  Дали е покачен на граница (предијабетес) или е значително покачен.
  Зголемено внесување на слатки работи неколку дена пред мерење придонесува кон покачување.
  Мислам дека постои опција да се направи анализа на крвта и да се утврди дали шеќерот бил константно покачен или само одреден ден.
  Еве ти и табела за исхрана.
  IMG_6220.JPG
   
 17. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.216
  Допаѓања:
  10.461
  Пол:
  Женски
  Ќе чуствуваш жед, сувост во устата што ни вода неможе да ја изгаси ако имаш шеќер исто и потење навечер при спиење.
   
 18. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  Утре правам крвна слика па ке видиме, на сабајле само што ќе станам одма вода ми се пие.... на сабајле жива вода сум....
   
  На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  20.456
  Пол:
  Женски
  Прочитав дека си била под стрес и нервоза минатиот период, а тоа знае да го покаче шеќерот. Направи си комплет крвна слика, можеби хемоглобинот и железото ти се намалени.
   
  На jasmina00 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.013
  Допаѓања:
  678
  Licata so dijabet imaat neprijaten zdiv nautro t.s.zdivot im mirisa na aceton,dali i kaj vas e slicno?