1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

  1. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    -баш и матичниот ми рече исто да провериме, фала на совет

    можеби не на ацетон, ама чувствувам мирис - јас мислев дека е непријатен мирис од храна, мешање на храна и слично (кога водам поздрав начин на живот - помалку осеќам)
     
    Последна измена од модератор: 5 јуни 2017
  2. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Добар доктор за дијабетес да ми препорачате?
     
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Претерано слабеење без причина и прекумерно мокрење (станувам дури и по двапати навечер) Дали се ова симптоми на дијабетес? Наведени се на интернет но не знам колкумина од вас ги искусиле? Премногу сум загрижена:(
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Може да бидат, но не се ексклузивни симптоми за дијабетот. Дали ја имаш проверено тироидната жлезда?
    Мислам дека претераното слабеење е симптом за хиперфункција на истата.
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  5. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Во ред ми е тироидната. :)

    Исто така чувствувам и огромна глад, постојано, колку и да јадам, без разлика колку и калорична да е храната...
     
  6. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Кај е таа билна аптека за чај за дијабетичари?
     
  7. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
  8. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Не знам на којприватно мислам :)
    Читав погоре коментари, па ваљда за овој станува збор
    Фала ти :)
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  9. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    Ве молам за одговор. Се плашам дека постои можност да имам дијабетес бидејќи ги имам повеќето знаци и навистина се уплашив. Ме интересира дали за проверка треба се прави посебен тест или може да се види дали постои болеста и преку обична крвна слика бидејќи таква правев пред 2 недели па дали можам да дознаам преку неаа односно ако може како да ја прочитам.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Обичната крвна слика може да укаже доколку постои проблем со гликемијата. Нормална вредност треба да се движи од 3.5/4 до 6. Ако вредноста е над 6 и после 12 часа нејадење, тогаш се пристапува кон детално испитување. Има опција за испитување на гликолизиран хемоглобин, т.е следење на гликемијата во последните три месеци, и според таа вредност може да се види дали има некој проблем со шеќерот.
    Ако се сомневаш дека можеби имаш дијабетес, советувај се со матичен лекар за понатамошни испитувања.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    На резултатот гликемија е шеќерот,види дали е во граници на нормала,во некои лаборатории нормално е до 6,некои до 6,5.Ако ти е покачен може да побараш од матичната да ти даде упат за хемоглобин А1Ц,како што пиша Ана.Ако и тој е покачен директно на ендокринолог.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. unlucky

    unlucky Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2010
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    79
    @Annath @kala21 Ви благодарам на издвоеното време Ќе одам на матичен и одтаму ќе барам упат за натамошни испитувања. Фала уште еднаш
     
  13. Puppy1

    Puppy1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2017
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Dali licata so visok seker smeat da jadat morska hrana, mislam na skolki, lignji, sveza morska hrana ne zamrznata? Nikade ne mozev da najdam podatoci za ova a ne mozam sega da se konsultiram so lekar. Kako vlijaat omega 3 kiselinite? Blagodaram se izvinuvam za latinica od tel sum
     
  14. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.530
    Допаѓања:
    7.421
    Пол:
    Женски
    Некаде прочитав дека за шеќер помага овес,ама не можам сега да го најдам тоа.
    Да не знае некој?
     
  15. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Во литар вода се вари 200 гр овес , зрно, слама, плеви, цел клас. Треба да стои еден ден, па се пие.
    Ова е рецепт од книгата '' Све од природе."
     
    На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Кај мене у фамилија знам и свесна сум дека ни е наследно тоа, и кога бев последно на некои испитувања нешто како систематски преглед и кажав дека и дедо ми имаше дијабетес и од тоа му ја исекоа ногата, пред неколку години и на татко ми му се појави и докторката ми кажа обично е наследно и големи се шансите и ти да имаш. Јас лично од никогаш не сум била љубител на благо, а од тогаш и го избегнувам, сакам да можам да се откажам од газираните сокови ама тоа ми е порок :$ постојано си го мерам шеќерот и секогаш ми е океј, а често ми е и под нормалната граница. Така да сите што се борат со дијабетесот ви посакувам многу среќа и внимавајте премногу, бидејќи од невнимание може многу лошо да се искомплицира.
     
  17. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Здраво девојки, како може да си го измерам шеќерот?
     
  18. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Што да направам за да откријам дали имам дијабетес? Каде да го проверам тоа, само од крвна слика дали е доволно? Ве молам објаснете ми?
     
  19. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.431
    Пол:
    Женски
    Може преку крвна слика.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  20. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Има посебен апарат за мерење во домашни услови, кој е пожелен да се има за редовно следење на шеќерот. Има едно делче со кое се прави перфорација на кожата да пушти точка крв и таа крв се става на лентичка која се става во апаратот и веднаш покажува резултати.
    EE0596D4-EF2E-4DF9-A0B5-47BA8C51DE87.jpeg

    Дијабетес не се открива со едно мерење. Треба состојбата да се следи одреден период зошто многу фактори влијаат на зголемување на шеќерот во крвта. Стресот, физ. замор, прекумерно јадење се фактори кои имаат најголемо влијание.
     
    Последна измена: 5 февруари 2019
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.