Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

 1. jasmina00

  jasmina00 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2012
  Пораки:
  961
  Допаѓања:
  1.354
  Пол:
  Женски
  -баш и матичниот ми рече исто да провериме, фала на совет

  можеби не на ацетон, ама чувствувам мирис - јас мислев дека е непријатен мирис од храна, мешање на храна и слично (кога водам поздрав начин на живот - помалку осеќам)
   
  Последна измена од модератор: 5 јуни 2017
 2. didush

  didush Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  293
  Пол:
  Женски
  Добар доктор за дијабетес да ми препорачате?
   
 3. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  29.668
  Претерано слабеење без причина и прекумерно мокрење (станувам дури и по двапати навечер) Дали се ова симптоми на дијабетес? Наведени се на интернет но не знам колкумина од вас ги искусиле? Премногу сум загрижена:(
   
 4. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.420
  Допаѓања:
  109.561
  Пол:
  Женски
  Може да бидат, но не се ексклузивни симптоми за дијабетот. Дали ја имаш проверено тироидната жлезда?
  Мислам дека претераното слабеење е симптом за хиперфункција на истата.
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 5. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  29.668
  Во ред ми е тироидната. :)

  Исто така чувствувам и огромна глад, постојано, колку и да јадам, без разлика колку и калорична да е храната...
   
 6. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  12.326
  Пол:
  Женски
  Кај е таа билна аптека за чај за дијабетичари?
   
 7. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  674
 8. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  3.651
  Допаѓања:
  12.326
  Пол:
  Женски
  Не знам на којприватно мислам :)
  Читав погоре коментари, па ваљда за овој станува збор
  Фала ти :)
   
  На jok му/ѝ се допаѓа ова.
 9. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  73
  Ве молам за одговор. Се плашам дека постои можност да имам дијабетес бидејќи ги имам повеќето знаци и навистина се уплашив. Ме интересира дали за проверка треба се прави посебен тест или може да се види дали постои болеста и преку обична крвна слика бидејќи таква правев пред 2 недели па дали можам да дознаам преку неаа односно ако може како да ја прочитам.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.420
  Допаѓања:
  109.561
  Пол:
  Женски
  Обичната крвна слика може да укаже доколку постои проблем со гликемијата. Нормална вредност треба да се движи од 3.5/4 до 6. Ако вредноста е над 6 и после 12 часа нејадење, тогаш се пристапува кон детално испитување. Има опција за испитување на гликолизиран хемоглобин, т.е следење на гликемијата во последните три месеци, и според таа вредност може да се види дали има некој проблем со шеќерот.
  Ако се сомневаш дека можеби имаш дијабетес, советувај се со матичен лекар за понатамошни испитувања.
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. kala21

  kala21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2013
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  14.873
  Пол:
  Женски
  На резултатот гликемија е шеќерот,види дали е во граници на нормала,во некои лаборатории нормално е до 6,некои до 6,5.Ако ти е покачен може да побараш од матичната да ти даде упат за хемоглобин А1Ц,како што пиша Ана.Ако и тој е покачен директно на ендокринолог.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 12. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  73
  @Annath @kala21 Ви благодарам на издвоеното време Ќе одам на матичен и одтаму ќе барам упат за натамошни испитувања. Фала уште еднаш
   
 13. Puppy1

  Puppy1 Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Dali licata so visok seker smeat da jadat morska hrana, mislam na skolki, lignji, sveza morska hrana ne zamrznata? Nikade ne mozev da najdam podatoci za ova a ne mozam sega da se konsultiram so lekar. Kako vlijaat omega 3 kiselinite? Blagodaram se izvinuvam za latinica od tel sum
   
 14. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.249
  Допаѓања:
  7.092
  Пол:
  Женски
  Некаде прочитав дека за шеќер помага овес,ама не можам сега да го најдам тоа.
  Да не знае некој?
   
 15. jok

  jok Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  674
  Во литар вода се вари 200 гр овес , зрно, слама, плеви, цел клас. Треба да стои еден ден, па се пие.
  Ова е рецепт од книгата '' Све од природе."
   
  На anaja1 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Snowflake97

  Snowflake97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  536
  Допаѓања:
  1.721
  Пол:
  Женски
  Кај мене у фамилија знам и свесна сум дека ни е наследно тоа, и кога бев последно на некои испитувања нешто како систематски преглед и кажав дека и дедо ми имаше дијабетес и од тоа му ја исекоа ногата, пред неколку години и на татко ми му се појави и докторката ми кажа обично е наследно и големи се шансите и ти да имаш. Јас лично од никогаш не сум била љубител на благо, а од тогаш и го избегнувам, сакам да можам да се откажам од газираните сокови ама тоа ми е порок :$ постојано си го мерам шеќерот и секогаш ми е океј, а често ми е и под нормалната граница. Така да сите што се борат со дијабетесот ви посакувам многу среќа и внимавајте премногу, бидејќи од невнимание може многу лошо да се искомплицира.
   
 17. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  545
  Здраво девојки, како може да си го измерам шеќерот?
   
 18. Pea

  Pea Активен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2019
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  5
  Што да направам за да откријам дали имам дијабетес? Каде да го проверам тоа, само од крвна слика дали е доволно? Ве молам објаснете ми?
   
 19. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.120
  Допаѓања:
  43.287
  Пол:
  Женски
  Може преку крвна слика.
   
  На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
 20. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.716
  Допаѓања:
  22.235
  Пол:
  Женски
  Има посебен апарат за мерење во домашни услови, кој е пожелен да се има за редовно следење на шеќерот. Има едно делче со кое се прави перфорација на кожата да пушти точка крв и таа крв се става на лентичка која се става во апаратот и веднаш покажува резултати.
  EE0596D4-EF2E-4DF9-A0B5-47BA8C51DE87.jpeg

  Дијабетес не се открива со едно мерење. Треба состојбата да се следи одреден период зошто многу фактори влијаат на зголемување на шеќерот во крвта. Стресот, физ. замор, прекумерно јадење се фактори кои имаат најголемо влијание.
   
  Последна измена: 5 февруари 2019
  На Pea му/ѝ се допаѓа ова.