1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијабетес - покачен шеќер во крвта

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од snezance, 20 ноември 2009.

  1. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666

    Ми рекоа ќе одиш во болница те боцкаат, пиеш некоја течност наводно блага неколку часа мируваш и повторно те боцкаат. Така се откривало дијабетес.
     
  2. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Можеби во болница е така не знам, јас дома имам такво апаратче за мерење и си го мерам сама.
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  3. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    Веројатно, да видат како организмот се справува со вишокот шеќер и кој тип дијабет е. Дома сам дијабет не можеш да утврдиш. Апартчето за дома е за контролирање - да знаеш пр. која храна како делува на покачување/намалување.
     
  4. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Да, треба да напомениш дека ја прајш за шеќерот па имат и уште неколку други анализи освен моменталниот шеќер во крвта ако уште не среди пиши ми ќе се потрудам да ти помогнам...
     
    На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Pea

    Pea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2019
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    666
    Ти благодарам на одговорот, на резултатите од крвна слика нормален беше.. сега не знам дали да правам уште испитувања.
     
  6. Sanii4

    Sanii4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Невервам да требит зошо еднаш ако одит горе тешко без инсулин да е нормален така да без грижи... само ако ти е шубе запази на симптоми како жед или пак тресење проследено со ладна пот..
     
  7. Ikita

    Ikita Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Добар ден на сите, оваа анкета е академски проект поврзан со истражување на потребите на посебно пазарно нише- ДИЈАБЕТИЧАРИТЕ. Диабест е измислена слатарница за дијабетичари која нуди различни десерти без шеќер. Анкетата можете да ја одговарате во свои име или во име на ваша роднина/познајник што е дијабетичар. Анкетата е анонимна и кратка. Ве молам доколу имате минута-две одговорете на прашањата да ни помогнете поквалитетно да го разработиме проектот. Ви благодарам однапред, убав ден! https://docs.google.com/forms/d/e/1...Q0k5g_SZu0U4SXksLEMdnXKUbIwzzvaxlW1t5BY6q9_tI
     
  8. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Здраво,
    Мислам дека имам 2 симптоми на дијабетес (полидипсија и полиурија) Веќе неколку години пијам премногу вода и многу уринирам, буквално на 5 мин. ми се оди во тоалет, а веднаш после тос имам потреба од вода.
    Дали мислите дека постои можност да имам дијабет?
     
  9. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Нашето мислење не е важно во случајов.
    Неколку години не си испитала крв или само шеќер ?
     
  10. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Немам испитувано шеќер никогаш, а крв испитувам на 5 6 месеци и во ред е.
     
  11. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Пиењето многу вода е знак за покачен шеќер ама и не мора да значи, ама кога веќе се сомневаш оди на доктор и испитај, подобро на време да откриеш и да почнеш да избегнуваш и храна што пречи за шеќерот, и ако треба инсулин да примаш, и сл.
    Лек за шеќерот нема уште одма да го знаеш тоа, може да се живее и со него ама треба многу внимавање и претпазливост.
     
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.643
    Пол:
    Женски
    Пиењето вода е симптом за покачен шеќер над 10 ова ми е од мојата докторка.Јас се водам како дијабетичар тип 2 и немам потреба од пиење вода.Најголемата вредност не ми била над 6,7.
    Најдобро испитај си шеќер во крв и ќе знаеш.Мене веќе 3 години ме испитуваат и со не знам какви испитувања ,генецки не можат да кажат, да ти си дијабетичар мораш терапија.Мене во бременоста ми се појави.Ама јас сум во Германија и тука многу испитуваат да бев мк ќе бев без дијабетес:)
    Дијабетесот не е пречкаа за нормален живот,ама ако не се контролира прави разор во организмот, од срцев и мозочен удар, рак и ампутација на нозе и други"полесни" болести.Пази на храна со трансзаситени масти што особено ги има во благото.
    Се надевам дека немаш:)
     
  13. Ane 99

    Ane 99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво ,
    Во понеделник правев крвна слика и беше се ок само ми покажа 7 шекер ,и кетони ++ позитивни пред два месеци исто така правев к.слика шекерот ми беше 5 , денес проверував пак шекер и скриен шекер , шекер ми покажа 6,8 , а после течноста блага 5,6..
    Дали е нешто страшно , дали сум деабетичар млада сум 26 год ..
    Фала многу
     
  14. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Не си, не се плаши. Од 5.5 до 6.5 се смета за нормален. И овој 7 што ти бил можеби си јадела нешто благо вечерта, или си пиела сок или кафе пред да проверуваш па затоа се покачил малце.
     
  15. Желба

    Желба Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    3.992
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете кои апаратчиња за мерење шеќер ги дава Фондот, односно сега Мин. за здравство, од која фирма?
    Исто така имате ли некоја препорака, дали некои апарати се посигурни и кои?
     
  16. Yellow456

    Yellow456 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2016
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Јас имам 2 симптоми кои мислам дека укажуваат на дијабет тип2: сува уста и кркорење во стомакот после јадење. Мислам дека претерав со благото не само овој месец туку веќе неколку години, но според мене кулминација достигна на почетокот од месецот кога имав тежок вирус проследен со дијареа и кога веднаш откако помина се частев со мноогу благо. Инаку имам скроз нормална телесна тежина. Па, прашањето ми беше дали обична крвна анализа со сигурност би го детектирала проблемот[ зашто два дена каде држам диета и не јадам благо освен она што природно го има во овошјето и зеленчукот]
     
  17. Panda@_-

    Panda@_- Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали знаете нешто повеќе за или ви се има случено да падни шеќерот и да паднете во кома?
     
  18. trejsi

    trejsi Активен член

    Се зачлени на:
    10 септември 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Пијам Глукофаж еднаш на ден од 500, но чувствувам пецкање во устата, на јазикот и по целото тело. Дали е од таблетите ими нешто друго. Ве молам за одговор
     
  19. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.692
    Пол:
    Женски
    Јас колку што знам најчесто ноќно време им паѓа шеќерот на дијабетичарите, што и не мора да значи бидејќи на моја проф. среде бел ден и падна.
    Знам дека за тоа е пожелно секој дијабетичар со себе да си носи некое чоколадце или Кока Кола за секој случај.
    Еден од симптомите знам дека е зборувањето на неповрзани работи, треперење, потење, збунесот.И колку што знам најчесто се јавува кај дијабетичарите со д. тип 2 односно оние кои употребуваат инсулин.
    https://mk.wikipedia.org/wiki/Хипогликемија Еве нешто повеќе.
    @trejsi се надевам веќе си отишла на лекар и си ги кажала симптомиве.
    На упатството на лекот во контраиндикации не пишува ништо такво..
    3FBA15D5-F823-4C57-B5A6-97653D595652.png
     
  20. MilaЗ

    MilaЗ Активен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2019
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво татко ми има висок шекер,
    Па сакав да ве прашам дали го користел некој овој лек ни го препорачаа една роднина од русија демек било многу ефикасен
    http://redjalb.com/jckV
    Ве молам ако има некој пробано да ми каже не минсе даваат 2000 денари туку така