1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијазепам за љубовни проблеми - штетен тренд меѓу младите

Дискусија во 'Психологија' започната од baba Rada, 20 ноември 2016.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.513
    Пол:
    Женски
    Лоша ρабота е ова со дијазепамот. На младиве им е полесно да се тρујат со апчиња, отκолκу да посетат психолог. Општеството ни е таκво што те сметаат за будала аκо отидеш на психолог. Сум поминала низ многу тешκи ситуации, па ниκогаш не сум помислила да пијам дијазепам.
     
    На LudaJakimovska, Victorian, celineparis и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    2.563
    Јас предложив сега скоро да посетам психолог, а дома ми кажаа дека само некој будала ќе ми се изнасмеел и ќе ми ги земел парите. (facepalm) Епа заради нив и ќе заминам на тој психолог како тргнало..
     
    На LudaJakimovska, Victorian и Summerlover им се допаѓа ова.
  3. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    @celineparis Селин, доколку навистина чувствуваш потреба, иди и воопшто не се мисли. :hug:
    А за твоите родители немам коментар. Мислам штом, што ќе кажат другите и дали некој ќе се смеел, го стават пред менталното здравје и психа на своето дете, поради затуцаност нивна и на околината, што има повеќе да се коментира.
    :d::drunk:
     
    На Someonespecial и celineparis им се допаѓа ова.
  4. foreverMATH

    foreverMATH Активен член

    Се зачлени на:
    5 август 2015
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    дијазепам оправдувам да пијат луѓе кои преживеале ГОЛЕМИ психички трауми и на кои може да им се влоши менталното здравје. Оние кои пијат лекови за да не добијат инфаркт во моментот според мене е исто така оправдано. Ама девојчишта кои пијат лексилиум и слично за некој што им раскинал или за слични глупости..!?:fubar::fubar::fubar: Чекај малце...?! А ако нема пари за да купи дијазепам? Секој од нас има проблеми и големи и мали, ама може да се потруди да најде решение наместо да пие апчиња. Баш па за љубов никогаш не би пиела, бил поминал, ќе го заборавам, он за мене стопосто не пие
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  5. manja666

    manja666 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    17.998
    Тема во која се пронаоѓам, одма да кажам, и не сум горда на тоа.
    Не знам дали е позитивно тоа што сум свесна дека имам проблем со седативи затоа што џабе свесност кога си терам така без да преземам нешто.
    Не можам да кажам дека сум зависна од лексилиум/диазепам, но знам дека при првиот проблем прво што правам е да посегнам по апче кое да нагласам веќе со години не си дозволувам да снема, значи може и да не пијам цел месец ама тука да ми се при рака, и редовно купувам.
    Се почна наивно кога поради анксот се затворив дома и не можев да отидам на факултет а ни било каква обврска своја да завршам зашто ми беше страв да излезам од дома. Отидов на психијатар ми препиша АД и седативи и од тогаш почна се. Ми стана подобро и не ги пиев редовно како што требаше туку само кога имав потреба да излезам од дома, затоа што ме опуштаа и на некој час немав толку изразен страв, се чувствував подобро. Тоа за мене во тој период значеше многу, си го гледав спасот во апчињата, сакав повторно да бидам старата и да функционирам нормално.
    Престанав на некој месец, добро лажам, не престанав. Пиев 2-3 пати по потреба. Таман кога решив да ги прекинам ми излезе работа во странство, сама далеку од дома, си носев табли диазепами и хелекс, еве додека го пишувам ова ме фаќа страв за мојот однос спрема овие лекарства.
    Помина и тоа, се вратив. Не престанав. Години поминаа, повеќе од 5 а јас сум млада, се трујам знам, При најмал проблем посегнувам по нив, при обична нервоза и караница со некој јас чувствувам потреба да голтнам апче и не знам како да го запрам ова. Сеуште се борам со анкс, може за повеќето е будалаштина ама всушност тоа е озбилна психичка состојба, кој поминал низ тоа знае, кој не едноставно нема право да суди.
    Пробав разни психијатри, прашував и за одвикнување, некако никој не се замара овде, никој не сака да помогне, сите само дигаат раменици и ми викаат добро е ти си свесна самата ќе ги откажеш со тек на време.
    Еве со анксот сум подобра, ама не престанав со седативите, ми треба помош а не знам како да почнам. Всушност, мислам дека секогаш ке пронаоѓам изговори и дека откажувањето од хелекс ке биде борба дури поголема од онаа со анксиозноста.
    Ама се повеќе ми се врти оваа мисла во глава, и се повеќе се плашам за себе, не сакам да сум зависна ама утеха пронаоѓам во нив за жал.
     
    На kravce, theowndemon и baba Rada им се допаѓа ова.
  6. LudaJakimovska

    LudaJakimovska Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    ај и јас на кратко Пијам лексилиум зошто ме фаќа нервоза од се живо љубов другари финансиската состојба и се останато...добро понекогаш и пивце знае да ме смири во последно време се почесто!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.421
    Пол:
    Женски
    Ниту за љубовни проблеми ниту за било какви други, не би посегнала по вакви дроги... сметам дека само повеќе штета би имала од нив.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Ако требаше за љубовните мои проблеми да пијам дијазепам , требаше да се предозирам и да бев цркната до сега .... Но никогаш не сум помислила да пијам дијазепам за некој проблем не пак за љубов .. НЕ ВРЕДИ!
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  9. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    site sme minale najmalku ednas (a nekoi i povejkepati) nis tie ljubovni problemi i ako pri sekoe takvi razocaruvanje sme piele apcinja sme svrsile rabota.jas niti nekogas sum se napila nesto a uste pomalku sum pomislila da posetam psiholog.prvo diazepamot ne deluva kaj sekogo isto.eve mene anesteziolog nojk pred operacija mi dade da se napijam diazepam pa si napraviv uste poloso,povoznemirena bev ne zaspav cela nojk mislev samo na operacijata.... uostalom diazepam ako se procita vo upatstvoto najmalku pomaga vo psihicki peroblemi,ili pa za pritisok kako sto koristat nekoi
     
  10. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Мој седатив за љубовни проблеми во минатото :D :

    Се јавуваш, му кажуваш се што ти лежи на срце, му спушташ слушакла и не си веќе достапна за него, одиш во ВЦ, се затвараш и плачеш додека имаш солзи како дупната. :D Сега ми е смешно, ама тогаш не било. Ќе си поплачеш така некој период па ќе се измориш од плачки.
    Ако не реагира и не проба да издејствува он/а , си го продолжуваш животот како пред него/неа.
    Си се дотеруваш од глава до пети и си шмекаш што ти сака око. :mm:
    Мене ова ми беше Дијазепам, пропратно и разговор со другарки во слична ситуација. :emo:
    Зборам за врска, брак е веќе друго.
     
    На SnowWhite8, marchi-cool, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.587
    Допаѓања:
    34.111
    Тој Дом за јавно ми ти си здравје, и тие лекари, и тие квази психолози по школиве слободно можат да ЛАЖАТ и да се тешат дека децава се клукаат со апови поради љубов...
    Јебала их љубов.

    Прво, у ова робовласничко општество, родителите немаат кога да си ги видат децата, а тие деца не можат да се обратат кон другарчињата, оти и тие се у иста ситуација, па и се деца на крајот на краиштата. У школо на тие одговорните им е баш гајле, и секако дека децава ќе си голтаат Дијазепамчиња. Кога им треба најголема поддршка, кога градат личност, се пуштени сами на себе, па уште и у глупава Држава.
    Друго, и да знае некој возрасен, ќе му рече дете не се лигави, ти си имал проблеми. Или пак ќе го пратат на психо, и овој ќе го наклука со апчиња, и така се врти магичниот круг на капитализмот у сиромашна држава.

    И ја да не се од грижев од 7 години за брат од 4 години и неподвижна баба, да готвам секој ден, да чистам, да го носам на школо, ја да се носам, па да го враќам, да учам, оти мајка ми со недели по терени идеше за леб да иаме да јадеме, и да имав слободно време и живот, ќе бев сеа фикус кој дува секој ден по три 500тки или ќе се клука со апчиња оти ќе бев повеќе психички нестабилна него шо сум сеа, оти ќе имав време да укапирам шо ми се дешава. Вака, се замајував и не приметив... Тоа години подоцна се деси.
     
    Последна измена: 25 ноември 2017
    На SnowWhite8, kravce, Dennings и 10 други им се допаѓа ова.
  12. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.940
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Досега немам зимано апчиња за љубовни проблеми ниту за било какви други проблеми.
    Проблемите можат да се решат и на друг начин, а не со пиење апчиња, апчињата само моментално ќе помогнат не засекогаш.
     
    На EraBon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Зависно од љубовниот проблем.
    Ако те одбила - чаша вотка.
    Ако те одбила и по 2-3 пат - серија текили со друштво.
    Ако те изневерила - дијазепам или џоинт
    Ако ти скршила срце - хелекс и еден другар што ќе ти вика дека она губи, не те заслужуе, дека и онака не ја биваше :D
     
  14. lipstickmadness

    lipstickmadness Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2014
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со дел од работите што си ги напишала меѓутоа не со се. Сметам дека голем дел од младината е и незаинтересирана. Тврдам дека знаење може да добиеш ама треба да сакаш да добиеш. Кога бев јас во средно голем дел од моите соученици учеа колку да добијат двојка а на професорите кои се трудеа им се смееја. Моментално сум на факс каде имам прилика да учам од вистински експерти и знаење дали ќе имам зависи од мене.
    За користење на антидепресиви проблемот според мене е доста комплексен, како лице кое има страдано од анксиозност можам да кажам дека разговор со вистинска личност многу помага и јас немав потреба од антидепресиви. Дефинитвно им фали едукација на младите на ова поле.
     
  15. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Те нервира џенксата? Си зел ова?
    Да знам да му предложам на мојов, за време ПМС.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Знаете сите деца што посегнале по дијазепам , треба да се одземат децата од нивните "родители" !!!
    Постојат такви незаентересирани родители , што само ги интересирало да склепаат деца а притоа да не се заентересирани за нивно гледање , да не се заентересирани дали имаатт проблем , за помагање на домашна да не прам муабет , апсолутно незаентересирани т.е јас би рекла неспособни родители , доколку би биле во развиена држава би им се одземале децата !!
    И овај проектот што беше роди 3 и 4 дете апсолутно не го подржувам !!! Какви све испородија дечиња , само заради парите (за цигарче и пиво да им се наога) , тие деца ке имаат потреба од љубов и внимание , но со такви неспособни родители ке посегнат да пијат дијазепами и такви срања , бидејки никој не им дал прав патоказ на тие деца!!
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Дијазепам за "љубовни проблеми" ... :D
    Wow, а баш кога мислев дека работите не можат да станат попатетични, го прочитав овој факт (facepalm)

    Луѓе во цутот на својата младост и најдобри години се трујат поради проблеми кои теоретски не ни постојат.
    Бидејќи љубовта е само хемиска реакција на хормони која се случува во мозокот, ова може само да значи дека мајка природа не успеала во обидот да ви пронајде соодветен партнер со кој ќе се размножувате и ќе го продолжите векот на постоењето на човештвото и притоа ќе ја успорите еволуцијата.
    Каква грчка трагедија ... |(

    Whatever, not my problem;
    Ваше тело = ваш избор да се труете за без потреба кога не можете рационално да размислувате во фазата на привлекување.
     
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Чувствата во тинејџерски години тешко се контролираат, стави плус фактор неискуство, драматизација, турски серии, хормони... Јас издржав "машки" и фино лепо си ги малтретирав сите околу мене наместо да се "трујам" со апчиња. Ја чиста, они со апчиња од мене :D Џ'ст кидинг. Само се потсетив на едно време и знам дека колку и да изгледа сега смешно, тогаш не било лесно. Повеќе едукација можеби на тема -љубов, односи, секс, хемија, хормони, живот...
     
    На theowndemon, Petra777 и YoungandBeautiful им се допаѓа ова.
  19. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    a i realno denesnive mladi ne se ko pred 20 godini. uvo ne im trepnuva za ljubov a ne pa uste apcinja da pijat.gledas sekoj so sekogo izlegol sekoj so sekogo legnal ni l od ljubov nema a kamoli pa diazepam
     
    На Briar Rose му/ѝ се допаѓа ова.