1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијализа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 30 април 2010.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.707
  Допаѓања:
  150.442
  Немаше да ја отворам темава ако навистина не ми требаше помош.Трауматично,ново искуство за кое ми треба помош,совети,ако не дај боже некој има искуство со истово...
  Дури не можам соодветно да ја поставам темава...имено,се што имате да кажете,да советувате околу ова е добредојдено,но најповеќе ќе ми помогнете ако ме упатите на некоја клиника (освен во државна каде се е пребукирано,а да не зборувам за лошите услови и несигурните,целосно амортизирани апарати) која може веднаш да прими пациент без одолговлекување,листи на чекање и слично,затоа што навистина не смее да се чека,макар и да чини цело богатство...

  Благодарам на сите што ќе допринесат со совет,искуство,а истоворемено можете и меѓусебно да си помагате и информирате на темава.
   
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Баба ми правеше дијализа, Баба и на една другарка исто.
  Им беше многу мачно ги гледав, беа многу ослабени, вените им се знаеа.
  Секој 3 дена на Дијализа.
   
 3. mar17

  mar17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2010
  Пораки:
  234
  Допаѓања:
  107
  ајде малку да ја освежиме темава..И јас имам ваков проблем
  Не сум конкретно јас,но на еден близок роднина наеднаш му се покачи креатининот(отровите) и неговите бубрези се намалија.Всушност му кажале дека функцијата му е намалена уште пред 3 години ама оттогаш не отишол на контрола и наеднаш од нормален креатинин 200 му се качи на 800.Докториве му рекоа дијализа одма,но среќа со врски стигнал до еден доктор од Франција што му рекол трансплатација на орган,т.е хитно да си најде донатор на бубрег,дека така ќе си живее,а дијализата е мачна,секој 2-3 ден се оди по 3 до 4 часа па после ти се врти,не си спсобен за ништо,неможеш одмор да си истераш,а човекот има и фамилија и деца малечки и е 40 години...
  Ако има некој искуство нека пише на темава,некој совет...
  Прашање до Лилит,дали тебе ти дијагнозираа дијализа или за некој друг? Видов темава е стара па да ја освежам.
   
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  738
  Лилит може ли да дадеш повеќе информации, како за кого е дијализата, дали е трајна или привремена, и поради што треба да се прави. Значи има случаеви, кога дијализа се прави еднаш, така се корегира некоја акутна состојба, кај воспаленије на бубрезите понекогаш има потреба за дијализа 1-2 пати, но тоа не значи дека цел живот остануваш на дијализа.
  Единствено пациенти со хронична бубрежна инсуфициенција се на долгорочна дијализа, ете како што кажуваат во крајни стадиуми на болеста и до 3 пати неделно се оди. Сепак кај млад човек, и да има хронична бубрежна инсуфициенција, дијализата е привремена тераписка мерка се додека не се најде соодветен трансплантант. Значи кај млади особи обавезно се советува трансплантација на бубрег.
   
 5. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  716
  Пол:
  Женски
  вчера во автобус до мене седна пристара жена која само што излегла од дијализа беше изцрпена и се вртеше... беше страшно за гледање како таа изгледаше..па се заинтересирав што всушност преставува дијализата,како се внесува во организмот?каков вид терапија е тоа?и за какви бубрежно болни се препорачува?
   
 6. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  867
  Допаѓања:
  13.216
  Пол:
  Женски
  Кога бубрезите од најразлични причини ќе ја изгубат својата функција, единствена алтернатива за живот е хронична дијализа (или трансплантација).
  Бубрезите знаете дека имаат повеќе витални функции - го исфрлаат вишокот течности од организмот, ги отстрануваат штетните продукти од метаболизмот.
  Ако бубрезите ја изгубат својата функција, пациентот започнува со лекување со дијализа. Се приклучува на апарат или вештачки бубрег кој ја заменува функцијата на органот. Крвта излегува преку посебен систем, се прочистува, и се враќа во организмот.
  Но, за разлика од здравите бубрези кои работат нон-стоп, дијализата се врши трипати неделно во траење од четири часа.
  Значи за четири часа треба да се отстранат отровите и течноста кои се собирале во претходните два дена.
  За време на една дијализа може да се исфрлат 3-4 л. течност. Затоа после дијализата се чувствуваат исцрпено.
  Инаку, освен обврската да дојдат на дијализа, најголемиот број болни кои почитуваат хигиено-диететски режим, живеат квалитетен живот, активни се, си ги вршат вообичаение обврски и активности.
   
 7. hellowooorld

  hellowooorld Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  298
  Допаѓања:
  107
  Гледам темава не е баш активна, па би сакала да прочитам како се справуваат тие што одат на дијализа? Дали размислуваат за трансплатација бидејќи тоа е најпотребно во таков период.
  Татко ми оди на дијализа веќе 1 година, може и повеќе, му откажаа двата бубрега, па би сакала да ми кажете како се чувствувате по дијализата, напорно,исцрпено...каков е животот кога ти зависи од дијализата?
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  А како може превентивно да се одржува нивото на креатин во бубрезите? Исхрана, ова, она... боље спречити него лечити.
   
 9. DjinTonik

  DjinTonik Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  399
  Допаѓања:
  110
  Кога некој оди на дијализа најбитно е да се придржува кон диетата и правилната исхрана наменета за луѓето што одат на дијализа. Лошо е тоа што се што е здраво за нормален човек, за луѓето кои одат на дијализа не е здраво, зеленчукот, овошјето, водата, овие работи треба да се внесуваат во минимални количества за да може дијализата болниот да ја поднесе полесно, да има помалку течност за вадење и помалку отвори во себе. Нормално е по дијализата да си исцрпен, да имаш проблеми со притисокот, болки во коските и слично. Трансплатацијата е убава работа, но и тогаш не си сосема здрав, треба да пиеш лекови постојано за намалување на имунитетот, да се пазиш од вируси и настинки, и никогаш не можеш да бидеш сигурен колку време ке ти трае бубрегот, дали 1 или 10 години, но секако го олеснува животот, зошто животот со дијализа не е воопшто лесен, МОРАШ да одиш 3 пати неделно на дијализа, со што не можеш да отидеш негде да отпатуваш, да се релаксираш, сето тоа е доста комплицирано да се изведе и бара доста пари.

  Доколку дојде до инфекција на бубрезите, џабе се сите превентивни мерки кои се зимаат, може обична бактерија од грлото да ги нападне бубрезите и тие да престанат да работат, се е судбина... човек кој најздраво се храни и се чува може да се разболи од болест која не може да ја контролира. Секако за да самите не предизвикаме треба да пиеме доста вода (што и јас самата не го правам :( ) и да се храни здраво, да не јаде премногу солено и сл.
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 10. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.528
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Нај тешка тема за мене...татко ми издржа само 1год. и 3 месеци....страшно е!:(
   
 11. Domakica

  Domakica Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  544
  Допаѓања:
  397
  Пол:
  Женски
  Каква диета се препорачува за луѓе кои одат на дијализа?
   
 12. 1234567890111234

  1234567890111234 Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2021
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски

  ЛЕКОВИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ Н ИМУНИТЕТОТ? ПА ТОГАШ ПАЦИЕНТОТ НЕ СМЕЕ ДА НАСТИНЕ, А НЕ ПА ДА МУ СЕ НАМАЛИ ИМУНИТЕТОТ, СВЕСНИ СТЕ ШТО ПИШУВАТЕ? ПРЕИСПИТАЈТЕ СЕ
   
 13. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  Мислам дека станува збор за ненамерна грешка од страна на членот, не постојат лекови за намалување на имунитетот, се остнато му е на место пишано
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  Не е грешка.
  Сите со трансплантирани органи примаат имуносупресори, бидејќи има шанса организмот да им го отфрли новиот орган.
  Ќе го третира како страно тело.
   
  На Lavender4 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  Што не е грешка читаш убаво или само колку да коментираш на сите можни теми? Убаво имаше членот пишувано треба многу чување од висруси настинки, треба внес на витамини за појачување на имунитетот, а не за намалување таман работа
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  f.png
   
 17. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.661
  Допаѓања:
  16.129
  Пол:
  Женски
  Убаво имаше пишано членот при трансплантација на бубрег се даваат имуносупресиви за имуниот систем да не го отфрли трансплантираниот орган.
   
  На WildMk и elimkd им се допаѓа ова.
 18. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  И по трет пат, се даваат витамини за појачување на имунитет било да е на дијализа а посебно на трансплантиран за да не настине, да не закачува вируси, бара многу пазење на организмот
   
  На 1234567890111234 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Guns N` Roses

  Guns N` Roses Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  3.661
  Допаѓања:
  16.129
  Пол:
  Женски
  Јас никаде не пишав дека не се даваат витамини, пишав дека се даваат имуносупресиви при трансплантација, затоа што ти имаше пишано дека такви лекови не постојат.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 20. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.850
  Допаѓања:
  47.947
  Пол:
  Женски
  Јас не сум доктор за трансплантација ниту верувам дека вие две сте, не знам какви лекови им даваат на тие што се трансплантирани за да им се прифати бубрегот ниту читам гугл кажувам од искуство за среќа не мое