1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијализа

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Lilit, 30 април 2010.

  1. Guns N` Roses

    Guns N` Roses Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    3.661
    Допаѓања:
    16.129
    Пол:
    Женски
    Јас ти кажувам затоа што знам за и ти да научиш дека при транплантација на бубрег се дават имнуносупресиви, затоа што тврдиш на форум каде што читаат многу членови и не-членови дека такви лекови не постојат и самата си кажа дека не си доктор ама упорна си во тврдењата.
     
  2. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Обобоо ама знаете да испревртите зборови браво, врати се назад неколку мислења како започна дискусијата, некој што е на дијализа да чита ќе мисли дека нема потреба да јачат имунитет
     
  3. Larson

    Larson Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2017
    Пораки:
    844
    Допаѓања:
    1.936
    Пол:
    Машки
    Имуносупресија не значи "намалување на имунитетот"
    Звучи малку глупаво затоа и грешно е сфатено. Кога се трансплантира орган или ткиво кое на површината има туѓи антигени пациентите примаат имуносупресивна терапија која го стивнува имуниот одговор кон пресадокот со цел организмот да не го отрфли и да имунитетот под дејство на овие лекови е поранлив и затоа треба да се води здрав начин на живот, хигиена на максимално ниво.
     
    На 1234567890111234 и elimkd им се допаѓа ова.
  4. Iguanaboy

    Iguanaboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Машки
    Здраво, може здосадив но стварно ми е итно и цело време сум под стрес па пак морам да прашам во случај некој некогаш да имал вакво искуство или што познава некој што поминал низ ова да ми каже. Дедо ми во петокот вечерта го однесовме во државна болница (ама они сабота прв ден рачунаат). Двата бубрега му скоро целосно му се откажани и е на дијализа и со катета и со што уште не. Секој ден прашуваме како е што е, докториве викаат дека нема што да кажат за сигурно уште, изгледа рано било, ама нас на сите ни се чини векови дека поминале. Кажаа дека добро било што мокрел ама не ги исфрлал многу од отровите ама полн бил, па сеа со дијализа пробуваат неколку дена да го исчистат. Он бил како во полусвесна состојба и реагирал нешто кога ке го прашаат. Што мислите во кој правец би одела ситуацијава и колку според вас е можно да остани на интензивна нега?
     
  5. 1234567890111234

    1234567890111234 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Зависи од анализите на крвта, нивото на калиум, креатинин, фосфор... Доколку се премногу високи и не реагира на дијализата, потребна е трансплантација. Доколку реагира можна е дијализа со фистула, односно спојување на вена со артерија за поголем проток. Доколку се работи за цистична фиброза, дијализата е незаменлива, сѐ до трансплантација. Татко ми оди на дијализа, овие информации ги знам повеќе од што треба...
     
  6. Iguanaboy

    Iguanaboy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2017
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Машки
    Фала за одговорот. Да те прашам во случај да знаеш... Дедо ми имал и мозочен удар и бубрезите му откажувале ама ни рекоа дека сепак едниот бубрег работи и нема потреба од дијализа. До петокот бил добар, стабилен, свесен и зборел јасно ама денес му се влошила состојбата. Почнал да има пролив и како полу заспан бил. Дали знаеш от прилика што можам да отчекувам?
     
  7. 1234567890111234

    1234567890111234 Активен член

    Се зачлени на:
    1 април 2021
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Повторен мозочен удар, не многу јак... Можна е серија слаби мозични удари при ваква ситуација. Инаку, да може да се функционира со еден бубрег
     
  8. Dragispagax

    Dragispagax Нов член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Najpoveke zavisi od odmorot i ishranata +vitaminite i red drugi okolnosti...