1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дијаспората добива гласачко право

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Madam-A, 11 февруари 2014.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Корто Малтезе, се што сретнувам од тебе секогаш е:
    1.Ма скандал, ти навредуваш жено,како не ти е срам вештерке една, на клада!!!
    2.Брдо контра (мислам зошто контра кога нема потреба зошто и немало никакви претходно)навреди завиткани во свилени ракавици, ама пак од некаде ѕирка она неубавото, прилично неџентлменско, не дека е важно да е такво, туку сакаш да го прикажеш па не ти успева.

    На кого да му привлечам внимание? Тоа ли е таа стратегија на твојата партија па што веднаш мојата реакција ја проценуваш како обид за привлекување на внимание?
    Твоето внимание никако, тебе лесно е човек да ти привлече внимание, доволно е да не биде за твојата или ниедна партија и тука си ти.

    Со самото тоа што се воодушевуваш на Северна Кореја...и при тоа зборуваш за парите за пропагандата, повеќе од јасно ми е кои се твоите ставови. ;) А зборуваш за демократските права, така и жените во парламентот се аргумент...

    Јахај по брановите и фантазирај. Токму тој одговор го очекував за Утопија. Фантазијата е здрава, ама кога ќе стане болна опсесија да се наметне како жива вистина за сите е веќе нешто сосема друго.
     
    На bubamara12345 и makedonkamak им се допаѓа ова.
  2. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Олади малку и погледни дека ти беше таа која направи обид за паметување со тоа што ме уфрли во скроз непотребен муабет.
    Вештерките кај мене не одат на клада, грешиш. Ги оставам мирно да си се вратат во нивната чоколадно-бисквитно-шеќерна куќичка. Нека привлекуваат и импресионираат мали дечиња со нивните зборови богато филувани и со чоколадно полнење, а кои не носат ништо добро, освен кариес. Грешиш и за навредите, не се навредите завиткани во свилени ракавици. Ракавиците се боксерски, а завиткани се во најскапа кожа, фина, мека. Знаат да упатат фер удар за поздрав, но и поинаков за нокдаун, но никако под појасот или после ударот на гонгот, како во твојот случај.

    Стратегијата на мојата партија е светлосни години далеку од онаа стратегија која ме води низ животов. Можеби стратегијата (не знам дали и ја има) на твојата партија е причината за твоја опсесија за омаловажување и сузбивање на личности со политичка определба спротивна на твојата.

    За Кореја пренесов вистинска случка. Не ми е ни малку важно твоето мислење за мојот став.
     
  3. fighter

    fighter Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    1.249
    Допаѓања:
    2.485
    Е ова е дијаспора!
    http://a1on.mk/wordpress/archives/321650
    ние може само у гради да се удираме и на зборови да се фалиме и очи да си вадиме....не не бива
     

    Прикачени фајлови:

    На Gerbera и bubamara12345 им се допаѓа ова.
  4. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Еве една приказна од фб. Па секој сам нека си заклучи што да мисли околу ова прашање.

    :)
     
    На theowndemon и sajonaramucaca им се допаѓа ова.
  5. oblando

    oblando Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    446
    Мене мислењата од типот дека иселениците не треба да гласаат ми се смешни затоа што се покажа до сега(со дневно политичките битки и обвинувања) дека всушност тие што имаат мнозински удел во гласањето до сега, константно гласаат и бираат грешно.
     
  6. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    И мене смешно ќе ми биде да дојде некој од Романија да ми каже шо да вечерам.
     
  7. oblando

    oblando Активен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2015
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    446
    Епа од Романија не доаѓаат да кажат за менито за јадење, ама за оноа политичкото и те како доаѓаат од странство да го сервираат во Македонија.:D
     
  8. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Нека сервираат, наше е да им дадеме одјеб.
     
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Tie koi zhiveat nadvor, a se zainteresirani za izborni procesi vo dupkava, samite ne se normalni. Koga jas kje ja napushtam drzhavava moe oko nema da se svrti nazad nikogash, nitu so misli nema da naminuvam tuka, ne pa da go gubam skapocenoto vreme shto nikoj nema da mi go vrati na mk izbori.
    Bozhe moj.
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Тие од дијаспора освен што знаат да кажат дека сме огорчени и опседнати со политика во Мк, и "MAKEDONIA VECHNA!", нешто саглам ќе кажат во животот?
    И јас дур пијам кафе у Виена или Прага нормално ќе кажам што се замарате со политика или "комуњари предавнички".
    Нека се вратат тука со мастер диплома да работат во магацин за минималец, и после нека ми продаваат патриотизам, Груевизам и преродби.
     
    На fighter му/ѝ се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Makedonija vecna dae. Nikola carot makedonski nas junak nekae zif i zdraf da ja vodi drzafata uste mnogu godini junako nas. POZZ MAKEDONCI KAJ I DA STE ZA MNOGU GODINI SAMO NIKOLA JUNAKOT MOZE DA JA IZVADI NASATA ZEMJA NA PRAF PAT.POZZ. OD OSTRELIJA.

    Овие од ддијаспората не треба кур да ги боли што се дешава овде во пеколот кај нас. Ако толку им е жал, ако сакаат да гласаат тогаш што барале да си одат?
    Не треба да гласаат пошто не знаат како е тука, и воопшто нека не ги засега. Нека си бркаат работа
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Андроген

    Андроген Активен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    72
    Да, треба да гласаат затоа што се законски даночни обврзници со својот имот во Македонија.
    Исто како и во мнозинството земји каде што важи правилото законско дека секој што поседува валидно државјанство без разлика на тоа каде се наоѓа во моментот( на привремен или постојан престој во странство), има право на глас.
    Колку за споредба, од кои и од какви мозочиња доаѓаат идеите и мислењата дека сите македонци не треба да имаат право на глас, следново...

    Исклучок од овие меѓународно признаени правни законски регулативи се Венецуела и Кина(можеби и некои други).

    Но таму кога ке емигрирате и добиете нов ке мора да се откажете од постоечкиот пасош, што не носи до фактот дека секој што поседува валиден пасош сепак треба да има право на глас.
    А, и таму нема зошто да се расправаат по тоа прашање(прашањето е решено затоа што се работи за владеење на тоталитарен комуњарски режим во државата).

    Браво за сите што мислите така, во погрешно време живеете и на погрешно место.(facepalm)
     
    Последна измена: 10 јануари 2016
  13. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Не е лоша идејава. Само што за неа треба иницијативност и единство. Луѓе ќе се испокараат и со фамилија и со пријатели ради политика. Постои и група на луѓе кои се спремни да ја промовираат идејата за такво единство (зборам за чисто и искрено единство со цел добробит буквално на сите) и мислам дека истата треба да биде повеќе охрабрена. Постојат народи кои не ни имаат сопствена држава, но ги одржуваат врските со сонародниците во други земји и така имаат посилно лоби и влијание да ги менуваат нештата на подобро и се помоќни од некои народи кои се избориле за да имаат сопствена држава. Така што, не ми изгледа на потполно лоша идеја иако малце и го проширив тоа заедништво во одлучување да биде како некоја навика и да не се ограничува само на избори. И нормално, да бидат резултат на целосна информираност и заинтересираност за тоа како сонародниците живеат на другата страна, мада тоа би требало да доаѓа и со таа сложност и единство за кои зборев.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Според мене е апсурдно да гласа дијаспората.Еве од мене тргам-се интересирам и сум засегната за се што се случува во Мк но сметам дека немам право да одлучувам како ке живеат македонците,се додека овде кај шо сум плаќам данок и здравствено осигурување и некој друг ми ја мисли.Тоа е ко да им кажам дома на моите како да живеат а јас никако не придонесувам:/.Нека си изберат некој претставник и готово,не во цела политика да се мешаат коа не се директно засегнати.Испракале пари-па никој не ги тера,лесно е од страна да оправаш и на лето да тераш софри еден месец и да се сликаш со спомениците..