1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Добар гинеколог?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Anonymous, 30 декември 2009.

  1. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Јас зборував за правење на ПАП државно или приватно.
    Никој не рече дека не треба да се прави ПАП. Икусен доктор забележува секакви промени на ехо, освен присуство на ХПВ кое се докажува исклучиво со ПАП и сексуално преносливи болести се докажуваат со брисеви.
    ПАП-от мора да се прави еднаш годишно.
    Муабетот беше дека, кај мене беше се супер со ехото и докторката ми рече дека не мора ПАПот да го правам приватно, да не трошам пари, туку да го направам државно поради тоа што нема специфични промени.
    Инаку да, преканцерогените состојби се гледаат на ехо, искусен доктор ќе ти го каже тоа одма.
    Сум имала милион примери на другарки и познајнички кои на ехо им откриле секакви промени, преканцерогени состојби, инфекции, бактерии, запушени канали, промена на јајници итн...
    Пак ќе кажам многу е важно колку докторот е стручно поткован и искусен.
     
    На Arja и buba4e89 им се допаѓа ова.
  2. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Со тебе се согласуваме делумично :)
    Предканцерогена промена е на цервикс е ЦИН. Со колпоскопија може да се види. Со ехо не .
    Не дај боже, тумор може да се види да. Но нели поентата на ПАП-от е да не се стигне до тој степен. Затоа велам дека ехото не е меродавно во овој случај. Целта е превенција, затоа се и препораките за редовен ПАП скрининг.
     
    Последна измена: 23 јуни 2020
    На Annath и Kitten им се допаѓа ова.
  3. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Др. Черепналковска на моја другарка и ги забележа промените на ехо, затоа и зборувам колку е важно каде одиш на преглед.
    Колпоскопија се прави за поблиску да се видат абнормалните клетки и докторот да го одреди натамошниот третман.
    Врз основа на ехо се врши дијагноза, а дополнителни испитувања се прават за одредување на третманот.
    Не збориме за важноста на ПАПот, едноставно се прави задолжително.
     
    На Arja му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно тука мешаме термини...
    Ехото има една намена, ПАП-от има друга. Врз основа на наодот од ехо се прават едни испитувања, врз основа на наод од ПАП сосема други.
    ПАП-от е наменет за откривање клеточни промени на грлото на матката. Клеточни промени на грло на матка не можат да се видат на ехо. Уредно ехо не значи дека ќе нема промени на грло на матка.
    Какви промени и забележала на ехо?
     
    На Annath и Kitten им се допаѓа ова.
  5. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски
    Морам да ти се извинам доколку лошо пишувам или се изјаснувам, зошто пак истите работи ми ги кажуваш :) не се разбираме. Веќе кажавме кое за што служи.Го вртиме муабетот во круг за ехо и пап, сите знаеме за што служат и двете методи на дијагностика, да не се повторуваме, оној кој не знае ќе прочита, барем тоа може да го направи на интернет. Не верувам дека постои жена, која оди на гинеколог и не и објасниле зошто и прави ехо, зошто пап. Да не мудруваме.
    Она што праксата и практични примери го кажуваат непосредна преку работа со пациенти , не го пишува на гугл.:)
    Како дијагностицира др.Черепналковска не знам, но не се сомневам во нејзината стручност и спремност. Веројатно постојат видливи промени штом ги забележува, не знам.
    Можеш да бидеш убеден во мислењето само доколку си имал личен пример, но не можеш и да тврдиш дека не е така.
    Твоето искуство говори нешто друго, моето сосема нешто трето, што не значи дека тоа треба да се прифати како општ факт и сите што читаат да се водат според тоа. Ова е форум, секој споделува свое искуство и мислење.
    Јас го кажав моето искуство, што не значи дека не е исправно, а па и не значи дека треба да се водите според него.
     
  6. Nade-sunrise

    Nade-sunrise Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    1.455
    Допаѓања:
    4.689
    Пол:
    Женски
    Знам дека не се разбираме, затоа истото го пишувам цело време :)

    Општ факт е дека на ехо не можат да се видат клеточни абнормалности. Ова не е мое лично мислење. Ова медицината го тврди. Исто како што на ехо не можат да се видат и запушени канали, како што пиша погоре. Колку сака нека биде стручен докторот, едноставно невозможно е да види со ехо. Друга дијагностичка метода постои за утврдување на проодноост на канали, ХСГ се вика. И ова не е мое лично мислење. Медицината го вели ова.

    И ХПВ не се докажува со ПАП, како што кажа исто погоре. ПАП-от дава само сомневање за постоење на ХПВ. Со типизација се докажува присуството на вирусот.

    Општа пракса е едно, практични и лични примери се друго, но она што е факт не може да се промени.

    Целта на муабетов не ми е докажување, туку соодветно и точно информирање, затоа што сум сведок на тоа колку погрешни информации имаат личности во мое опкружување.

    Ни нејсе, убаво кажа, кој сака може да прочита на интернет :)
     
    На Annath и ZeldaSF им се допаѓа ова.
  7. joyful

    joyful Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2017
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    2.556
    Пол:
    Женски

    Океј е, пак истото го пиша, секоја просечна жена што оди редовно на гинеколог го знае ова. Убаво викаш медицината ова го тврди, како што можам да забележам, ти си длабоко убедена дека си информирана за секоја проблематика
    во гинекологијата.
    Остај гинеколозите да си ја вршат својата работа. Колку и да читаш не можеш вака да се докажуваш во одредена облас освен ако не ти е потесна специјалност.
    Не ни докажувај те молам, темава беше добар гинеколог и ние разменивме искуства за својот гинеколог.
    Ако сакаш нешто да споделиш за твојот пиши ни ;)
    Овде разменуваме мислења и искуства, не се докажуваме кој е попаметен.
    Секое добро
     
  8. Mmi

    Mmi Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2016
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Doktor Radica Bojceva, kaj grcka ambasada.
     
    На Firegirll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lina*1

    Lina*1 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2020
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Zdravo jas sum nova I bi sakala ako moze da mi preporacate dobar ginekolog vo Strumica sto prima novi pacienti I e pod fondot za zdravstvo. Fala vi odnapred
     
  10. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    Гинекологија во Штип, дали имате искуство со царски таму и кои гинеколози би ги препорачале?
     
  11. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Mislenje za doktor lazarevski vo sistina?
    Utre imam zakazano Ali prv pat idam kaj nego...
     
  12. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Лазаревски најдобар... Доколку имаш било каков проблем со зачнување... Благодарение на него терам 9 та недела.... А се мачев за бебуш....
     
    На joyful, Acka22 и tina2018 им се допаѓа ова.
  13. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Neee imam 3 sonca, ama ima problem so dobivanje -
    Imam kolku da se kaze nisto poveke imam topli branovi i sum mn nervozna
     
  14. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Ако нека те види ке те упати за понатамошни испитувања и брзо ќе си најдеш решение.
     
  15. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    12.565
    Пол:
    Женски
    Колку е преглед во систина, знаете ли? И кој доктор е најдобар?
     
  16. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    2350.... Сум била кај повеќето зависи за што.... Сите имаат различна специјалност
     
  17. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    810
    Допаѓања:
    12.565
    Пол:
    Женски
    Онака рутински преглед, за бактерии, инфекции... :)
     
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    над 4000 брисеви, ехо скоро 2500. Скапи се многу.
     
    На krofnicka27 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne se dokazuva hpv so pap tuku so HPV tipizacija
     
  20. ivani30

    ivani30 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2014
    Пораки:
    1.597
    Допаѓања:
    2.631
    Пол:
    Женски
    Топла препорака за Јорданчо Иванов, позитивен секогаш расположен и полн ентузијазам.... Топло ти го препорачувам
     
    На LadyC и krofnicka27 им се допаѓа ова.