Добро и зло

Дискусија во 'Психологија' започната од lalezzz, 9 април 2010.

 1. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.798
  Пол:
  Женски
  Ние сме потомци на злобните луѓе. Тие порано ги убиле добрите. Сакаме се што има другиот, а ние го немаме. Зошто некој да е поуспешен од мене, зошто некој да има повеќе од мене, а јас тоа да го немам... ова се само дел од прашањата што предизвикуваат завист и љубомора кај луѓето. Таа завист подоцна ќе прерасне во опсесија која ќе со зароби умот и ќе дава некои неадкватни мисли, нешто несекојдневно и чудно. Смрт! Смрт за тој што има повеќе, за тој што е подобар или тој што ми е конкуренција. Така било и порано. Ликвидирај ја конкуренцијата за ти да дојдеш на власт. Ете гледаш ова одма асоцира на зло. Денес нема добар човек. Без разлика колку и да донира, колку и да се труди да направи нешто подобро за сите не може да помогне. Тоа е ситуацијата во светот. Мора да има одреден баланс. Ако се сите среќни и добри, богати и задоволни сето тоа ќе е совршено. Совршенство нема.
  Злото да се победело... не може злото да се победи. Злото го победи доброто илјадници години наназад.
  Сочувствителен добротор... девојче денес никој не сака да ти ги слуша проблемите... сите си имаат свој. И да те ислуша нема да ти помогне, само ти ќе се чувствуваш подобро што си му кажала.
  Ми се допадна темата и знам дека ќе има многу оптимисти што ќе мислат спротивно ама тоа е јас сум реална и сум песимист :)
   
 2. hermosa

  hermosa Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2011
  Пораки:
  2.487
  Допаѓања:
  3.350
  Пол:
  Женски
  Во нас луѓето владее гревот,бидејќи сме наследиле од нашите претци.ВО СЕКОЈ ОД НАС ИМА БОРБА ПОМЕЃУ ДОБРОТО И ЗЛОТО :rock:
   
 3. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.705
  Нема добро без зло и обратно. Како би ја почувствувале и среќата ако не ја искусиме тагата? Мислам дека во секого од нас се кријат две страни, постојано се борат една со друга, некогаш победува едната некогаш другата, но не конечно... Сигурна сум, значи никој неможе да ме разубеди, дека постои човек што во животот не направил некое зло. Или ако ништо друго, барем почувствувал негативни емоции, што е и сосема нормално. Различни ситуации во животот не тераат да се однесуваме различно, лошо или добро, зависи. За се си има причина. Злото ќе постои засекогаш, исто како што ќе постои и доброто, затоа што едното без другото нема смисла.
   
  На Shortie му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Shortie

  Shortie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2011
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Im a soldier.Thug Life baby.....
   
 5. machhe

  machhe Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  950
  Колку и да е тешко треба да се трудиме за добрите работи на овој свет и да бидеме оптимисти да веруваме во Бог и да имаме надеж дека секогаш ќе биде подобро бидејќи сеуште постојат добри луѓе но тоа е тешко да се виде од страната да лугето кои долдо време биле опкружени со лоши луѓе и мислат дека сите се како нив но не е така на овој свет има многу добри луѓе кои се надеваат на подобро утре за сите луѓе и веруваат во семоќниот Бог
   
  На love93 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  527
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Колку и да има натпревар меѓу доброто и золото, зарем не сваќате дека секоја старан смета дека го прави најдорото! Споманвте историјата, точно е имало многу крвопролевање, но секој се борел за доброто на својот народ, ретко биле себичните, барем така ги претставуваат, дали верувате дека некои кралеви сакале се засебе, не тоа било за нивниот анрод, ако не повеќе за да влеат старв на анродот (тоа пак за народот)... Сите ги сметаат своите противници за негативци, тогаш што е доброто а што злото? :?: Многу нешта не се јасни ако ги разгледате и двете страни на паричката! Зар не? :!:
   
 7. Katerinceee

  Katerinceee Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  1.230
  Пол:
  Женски
  Секојденевно луѓето се бориме со доброто и злото.Многу ретко во животот не опкружува доброто,но за жал владее злото.Злото владее заради луѓето,незнаат да почитуват,не знаат да сакат,не знаат да помагааш,не знаат за ништо друго освен лошо да ти направат.Доброто во животот може само да ни го подарат нејблиските,освен нив никој друг...
   
 8. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.482
  Допаѓања:
  47.164
  Пол:
  Женски
  Разни теории постојат.
  Спрема едни, луѓето се раѓаат по природа зли па родителите имаат задача да го искоренат злото од нив додека се уште деца.
  Според други, луѓето стануваат лоши од наследни гени.
  Спрема трети, злото потекнува од растење со насилници, алкохоличари, наркомани, крадци.
  Според четврти, тоа е резултат на психичко малтретирање.
  Петти велат дека физиономијата на човекот има големо влијание врз неговата наклонетост кон злото.
  И сите тие имаат право донекаде.
  Денес светов полуде. Луѓево брутално убиваат без око да им трепне. Но потрагично од тоа е што, барем кај нас, не ги казнуваат како што заслужуваат.
  И како што гледам, злото е пораспространето од доброто. Светов оди во пропаст...надеж не гледам. Доброто е толку многу ретко и тие луѓе се светлина во оваа темница околу нас.
   
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.215
  Допаѓања:
  13.183
  Пол:
  Женски
  За да се одговори ова прашање, треба да имаме универзална дефиниција за тоа што претставува зло, а што добро.

  Злото може да се објасни како дејства кои се анти-човечки или анти-социјални, како што се силување, измачување и убиство. Големо мнозинство на човечките култури биле обзервирани како ги прават овие работи и инаку обични луѓе од современи цивилизации кои биле обзервирани како ги прават овие работи под одредени околности. Ова сугерира дека во нашата природа е да бидеме злобни, но и дека не е неизбежно да го манифестираме овој аспект на нашата природа.

  Од другата страна, доброто може да се објасни како дејства кои се про-човечки или про-социјални, како што се помагањето на другите и жртвување на себеси за нечие добро. Исто и овде големо мнозинство на човечки култури биле обзервирани како ги прават овие работи и инаку обични луѓе од современи цивилизации кои биле обзервирани како ги прават овие работи под одредени околности. Но ова би сугерирало дека во наша природа е да бидеме добри, но и дека не е неизбежно да го манифестираме овој аспект на нашата природа.

  Сметам дека ова зависи од развивањето на нашето однесување кое ги зголемува шансите за преживување и репродукција. Кога во стабилна и безбедна средина со доволно храна , имајќи ја биологијата на моралот го одржува нашето место во заедницата на луѓе кои помагаат во обезбедувањето на нашите биолошки императиви. Додека во многу стресни, сиромашни ситуации ние сме подготвени да згаснеме преку било кој ако тоа ни помогне да преживееме.

  Ова докажува дека ние се колебаме преку доброто и злото и дека на некој начин сме слични како Dr. Jekyll and Mr. Hyde - нема поента да се прашуваме дали во суштина сме повеќе добри или повеќе злобни. Постои спектар на човечки однесувања а ние ги нарекуваме екстремностите на овој спектар ,, добро ,, и ,, зло ,,

  Ние сме навистина комплициран вид, веројатно поради тоа што имаме поголема интелигенција од останатите видови на оваа планета и размислуваме на поинакво ниво и поради тоа размислуваме и на морален и на неморален начин, како што диктира нашата околина и нашата физиологија. Од околностите зависи дали едното или другото ќе доминира.
   
  На Lianna Anna и Someonespecial им се допаѓа ова.
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.233
  Допаѓања:
  17.947
  Пол:
  Женски
  Верувам во добро и во зло.Постојат и двете и се секојдневно околу нас.
  Затоа и верувам во Јин Јанг.
  Сликава дава убав опис:
  C97D294F-7D39-40DF-93D5-E69D8A461336.jpeg