1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Договор за подарок на имот

Дискусија во 'Правни совети' започната од dimitarivanovski, 9 јули 2014.

  1. dimitarivanovski

    dimitarivanovski Нов член

    Се зачлени на:
    9 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    dali e vozmozno da se ospori dogovor za podarok na imot. dali e toa samo teoretski ili ima sansi da se dobie procesot. ostaven sum na ulica.
     
  2. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
  3. VeRyCa

    VeRyCa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    dogovor za dar

    po dolgogodisen sudski spor,bidejki kukata ne bese deliva,odnosno na tatkomi mu pripagaa 4/6..i na dvete deca po 1/6...kukata.e dadena na prodazba...delot od 1/6.. e platen na mene kako negovo dete...podocna...kukata e dadena na mojot brat...,so dogovor za dar...megutoa ,pri prodazbata na kukata..bese napraven izvestaj za procenka na kukata..za utvrduvanje na vrednosta na kukata...so napomena od procenitelot deka na parcelata postojat pomosni delovi, odnosno dogradeni delovi od kukata so nepoznat karakter odnosno nelegakizirani.. i tie delovi ne se predmet na procena na kukata...sega kukata se vodi na imeto na mojot brat,so imoten list..no istovremeno ima i drug evidenten list so so podatoci, na nositeli na pravoto na sopstvenost..odnosno onie delovi od kukata koj ne bea predmet na procena,odnosno bea divo gradba sega se javuvame i trojcata kako sopstvenici tatkomi 4/6 jas i bratmi po 1/6...dali mozam jas, od bratmi da pobaram vons udski i na koj nacin da pobaram da mi bide doplaten delot , sto e nelegaliziran..a e veke vo negova sopstvenost..bidejki jas tamu ne ziveam....i dali,imam pravo na del, pd taa kuka, so ogled na toa sto traa 1/6 e od majkami...a tatkomi celiot negov del mu go prepisa NA bratmi...pozdrav
     
  4. pross

    pross Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
    dogovor za dar

    Ајде малце попрецизно, за каков "долгогодишен" судски спор се работело, дали се работело за имот стекнат во брак помеѓу мајката и таткото и дали тие 4/6 се стекнати по спроведена оставинска постапка на делот од една половина на мајката каде нејзиниот дел се дели на три дела?
    Како тоа куќата прво била дадена на продажба поради тоа што не била можна физичка делба па се пристапило кон т.н цивилна делба т.е делба по пат на продажба, за потоа да се пристапи кон склучување на Договор за подарок????? Што се случило со започнатата продажба????
    Како тоа нелегализиран помошен објект, кој се смета за дивоизграден поради непостоење на урбанистичка согласност може да се дели или пренесува врз друг....истиот се води во посебен евидентен лист кој не е јавна исправа и во истиот не може да се вршат промени и да се стекне право на сопственост!