1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доживотен затвор за Јаким Трифуновски

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 23 февруари 2013.

  1. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Доживотен затвор за полицаецот Трифуновски за двојното убиство во Гостивар
    [​IMG]
    Казна доживотен затвор за полицаецот Јаким Трифуновски, попладнево пресуди Основниот суд во Гостивар за двојното убиство.
    Образложението на Судот беше дека Трифуновски со умисла ги убил Бесник Шехапи и Имран Мегди. Според предудата, Трифуновски на 28 февруари минатата година најпрво имал вербалана расправија по што следела физичка пресметка, по која се разделиле. Откако Шехапи и Мегди се оддалечиле, како што стои во пресудата, Трифуновски се доближил до нивниот автомобил и со неколку истрели ги убил.

    Одбраната најави жалба, а семејствата на оштетените се задоволни од пресудата и сметаат дека со тоа правдата е задоволена.

    Трифуновски: Го штитев мојот и животот на моето дете


    Не, не се чувствувам виновен. Го штитев, мојот и животот на моето дете. Она што го направив, би го направил секој нормален човек, одговори полицаецот Јаким Трифуноски на последното прашање од судијата на денешното рочиште во Основниот суд во Гостивар, каде тој беше прогласен за виновен и осуден на доживотен затвор, пренесува Дневник

    Доживотен затвор. :x Каде живееме?
     
  2. offspring1

    offspring1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    180
    Да беше шкљонтар ќе го осудеа на 2 години и цела багра шкљонтари ќе излезеше да протестира поради висината на казната. А за бабите од 60 и кусур години што на 1ви мај им најдоа оружје во подрум колку што јас кога служев војска немав видено, и за чесните фризери и бербери што незнаат дека полицијата ги бара, ако знаат ќе се вратат, камо казна?
     
  3. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    За семејството на човеков срце ме боли искрено!
    Да беше шиптар, до сега ќе го извадеа на сила од судница, немаше да дозволат никаква осуда да има, а ние кај сме?
    И за овој човек и за тој лихварите што ги уби, за да си ги заштитат семејствата, би излегла на протест доколку има! Срамота е семејство да си браниш и да те осудат на доживотен затвор!
    Да ми извините на израз, ама ова се луѓе што имаат М*ДА и тоа колкави! Ова се прави мажи!
    Никогаш не сме биле сложни нема ни сега, затоа и ќе си ја изгубиме државава!
    Сообраќајка имав во Гостивар со шиптар, он беше крив та најкрив, се собраа неговите како му одговара записник да пишуваат заедно, среќа имавме па ги зае*авме инаку ќе си го кркавме ни криви ни дужни!
    Пу за гадовите гадни!
    Се мразам себеси, го мразам народов во вакви ситуации што незнае да изреагира и да каже доста е!
    Нека пукне веќе, да се решиме или ние или они, друг излез не гледам!
    Што и да е, само нека се деси, ме јаде се ова, ми го труе мозокот, ме боли душата, во своето туѓинец!
     
    На inna89 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Незнам како можеа да го осудат човеков на доживотен затвор :x :x
     
  5. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    За ќерка му се бореше да ја одбрани, а сега пак ќе расте без татко. Каде е правдата?
    Ужас, ужас... Не ми се веруваше кога прочитав...
    Да го осудеа на помалку одма ќе почнеа со нивните протести, со нивните права ѓубрињата.
    Колку подолу може да одиме?!
     
    На April87, Sunchild, Hipster и 2 други им се допаѓа ова.
  6. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Ех кај нас се е можно за жал.Не ми се верува како може да одиме само се понадолу и понадолу. Албанците прават што сакаат и нема правда бе,нема :x .Се надевам најискрено дека ова ќе ни биде поука за во иднина да не дозволиме да не газат и да си молчиме. Нивните права се веќе исполнети,но каде се нашите :worried: ? Како може нив за тешки кривични дела каде што извршиле повеќекратни убиства да ги осудуваат на 2,3 години,а некои ги пуштаат на условно а нашите гнијат по затвори доживотно.Никогаш нема да ми е јасна "правдата" која што се води кај нас.
     
  7. inna89

    inna89 Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Страшно...Срамота за Македонија :x :x
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Beautiful-Princess

    Beautiful-Princess Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    372
    Пол:
    Женски
    За нашиот народ само така треба. Дури и ова му е малце. Незнам што треба да се случи во државава, за МАКЕДОНЧЕТО конечно да се освести.Прават што сакаат со нас, ги тепаат нашите деца, браќа, дечковци по автобуси, ги е**т нашите девојчиња, ладнокрвно убиваат и никому ништо. Треба уште да не поробат и ние така убаво и среќно ќе си живееме зошто поинаку и незнаеме. За петкратното убиство кај Смилковци ќе се влечка работата 10тина години и на крај ќе биде застарен случај, а ваков случај во кој родител си го брани детето завршува со доживотен. И сега што треба ние да направиме: да ги чекаме да не тепаат, да не силуваат, да не убиваат. а ние мирно ќе си седиме, зошто инаку доживотен затвор не ни бега. :@ :@ :@
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Па после оваа пресуда мислам дека појасно е дека нешто се случува у позадина...
    Срамно. Родител да не може да си го заштити своето дете од сигурна опасност,да не се земат предвид околностите во кои се случило тоа...
    Баш да видиме како ќе досудат за убиените деца кај Железарското езеро...
     
    На simonka93, francais и Sunchild им се допаѓа ова.
  10. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Никако Лилит, нема никогаш да се вратат убијците, така ќе се спасат! Позади нив којзнае колку луѓе стојат, тоа е смислено, не дека од чисто онака некои си отишле и ги убиле... жалосно!
     
  11. sanjaeva

    sanjaeva Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.389
    Допаѓања:
    87.636
    Мене ми боде очи ( и срце) она УМИСЛА, небаре човеков пиел кафе по сабајле и си правел план кого дента ќе упука. Страшно. Малоумни ли се судииве, системов, ние?
    Нема да ме чуди ако и некој возач го осудат со “убиство со умисла“ ако усмрти пешак од невнимание (не дека оправдувам невнимателно возење, но не е умисла).
    Искрено се надевам дека ова нема тука да заврши.
    ... а до тогаш со умисла кажувам дека секој родител истото би го направил за да го заштити своето дете.
     
  12. bananamen

    bananamen Активен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Парите се пресудниии, се се врти околу парата! тие плаќаат дебели суми преку стројници на судиите без двоумење и за да извадат нивни луѓе од казна а исто и за да биди подебела казната за некого особено за ако обвинетиот е македонец христијанин.
     
  13. swrcii

    swrcii Нов член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    723
    Допаѓања:
    270
    Невозможно значи.. не сакам да коментирам за вакви случки зошто ако почнам незнам дали би имала крај... ги оствавивме шиптарите што сакаат да прат и ете, се прели чашата. Ние сме криви, и никој друг. Умрена држава Македонија, да нека слушнат сите!!
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.251
    Веста многу ме разочара. Сега само ми се врти идеја дека овдека од нив немаме иднина. Тие се диви луѓе и нема да се цивилизираат никогаш. Тоа не чека, ќе не тепаат кај стигнат. Жално зачовекот за двајца смрдливи шиптари си уништи живот. А имаше случај двајца шиптари во Тетово претеаа до смрт Македонец, го осудија по 2 год. Каква правда бе да ти се плукнам во државата.
     
  15. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.599
    Допаѓања:
    23.119
    Пол:
    Женски
    Колку жално, ова е неверојатно. Било каде на друго место во светов би се зеле во предвид околностите... доживотна казна добиваат сериски убијци и психопати на тоа ниво, а не луѓе кои очигледно го направиле тоа во самоодбрана или одбрана на близок кој бил во опасност.
    Значи има различни казни, а не како од ракав дај му доживотна казна на човеков, за што? Само затоа што е македонец, за ништо друго.
    Жално...
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Доживотен затвор, ццц.
    Мислам дека се заменува тоа со 20 години затвор, нема дожвотна казна кај нас(па со нашине услови и 20 е многу, ќе испоумрат сите)
    Али нејсе, да ви се плукнам у судиите и цел правен систем.
    Не викам да помине неказнето, ама доживотен??
    Да се надеваме дека ќе смени нешто второстепен суд, или дека ќе го помилуваат барем.
     
  17. Sunchild

    Sunchild Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    361
    Работев како докторка во Идризово и ги знам условите таму-МИЗЕРНИ! Се надевам дека барем командирите таму ќе имаат подобар третман за него( не се сомневам во тоа). Но сепак жалосно,каде оди државава! Ма цела држава да им ја дадеме на т.н. малцинското мнозинство, сите да се изгубиме од тука, на страна, и така како народ не не бива. Место протести за осудата, луѓево седат пред ТВ и гледаат турски серии. А во реалноста во Македонија-полека умира демократијата, правдата, правината.....Ужас!
     
  18. Chimera

    Chimera Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    1.694
    Неможам да распознаам што е правдина во нашата држава а што не. Ова сигурно не е правдина. Искрено, ако размислиме за сите убиства кои се случуваат,иако не зборувам за самоодбрана како во овој случај кога се спомнало доживотен затвор па ајде!?! :swear: Никогаш. Ова ми е баш како за инает.
    Единствено можам да кажам дека овие луѓе кои одлучуваат вакви НАМЕСТЕНИ РАБОТИ, што е очигледно се копилиња гадни. Ги мразам.
     
  19. Camellie

    Camellie Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    107
    На него доживотен затвор и наводно правдата била задоволена. А за децата од Смилковско Езеро на народот очи ќе му мачкаат со цркви, демек видете што правиме за нив, а убицијте затвор ни на поминување нема да видат. Бог да чува!!!! Бескичмењаци невидени сме ние!!!!!
     
    На simonka93 и Hipster им се допаѓа ова.
  20. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Не го мешајте случајот Монструм со овој, барем додека не се донесе пресудата. До тогаш, имам трошка надеж за државава. И ако покрај невалидна пресуда повторно премолчиме, си заслужуваме, и никој не ни е крив!

    За конкретново, ако е вака како што тој тврди-самоодбрана и одбрана на СОПСТВЕНО ДЕТЕ, немам коментар...ама сепак вистината ќе си остане таму некаде, недостапна и изгубена.