1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Доживотен затвор за Јаким Трифуновски

Дискусија во 'Политика и настани' започната од RainBow, 23 февруари 2013.

  1. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Прашање: дали постои можност да се обжали пресудата? на пр. да има второ судење, апелационен, уставен и тн...
     
  2. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.649
    Пол:
    Женски
    Секако дека може да се обжали пресудата, нашата држава го има прифатено начелото на двостепеност, така да дозволен е правен лек жалба во речиси секоја постапка.
    По жалбата одлучува апелациониот суд кој може да го врати предметот на повторно судење, да ја преиначи самата пресуда, да ја отфрли или одбие жалбата итн.
    После следи и крајната истанца - Врховен суд, за жалбата против одлуката на апелациониот суд одлучува Врховниот суд и неговата одлука е конечна т.е против таа одлука не може да се поднесе жалба.
    А уставниот суд е суд за оценување на уставноста и законитоста на правните акти кои ги носи Собранието и нема допирни точки со останативе судови.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  3. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    ќе бидам малку офф топик ама морам нешто да споделам боа што рече ме потсети.

    пред некој ден зборев со еден колега и ми вика уставен суд го врати предметот бидејќи било погрешено името односно работното место на тужителот во еден од документите. и јас таква го гледам викам како е можно уставен да гледа факти кога уставен треба да ја гледа само законитоста на правниот акт. е сеа незнам дали он не сватил или ме лаже ама според мене ова не е можно ... или кај нас се е можно? боа мислење ?
     
  4. Greeen

    Greeen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    568
    А што ако тие го утепаа него?
    Тоа никој не се прашува.
    Многу други луѓе заслужиле доживотен затвор,а овој човек НЕ.
    Зарем требаше да дозволи да му го утепаат детето,а и него да го утепаат?
    Срамота.
    Па кој родител би седел смирен додека некој се обидува да му наштети на неговото дете?! :x
    Неможам да верувам што се случува во нашата држава.
    Просто македонче....Со крстот на чело.Чесен народ кој секогаш го влече подебелиот крај. :doh:
     
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.139
    Допаѓања:
    4.112
    Да, врховен суд сакав да речам.
     
  6. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.067
    Допаѓања:
    11.215
    Тука проблемот е во судството кое одсекогаш било катастрофа, а сега се сведе на селска задруга. Кај е власта тука да изврши притисок на судиите како што направи за Љубе, Велија, и ред други. Ние имаме на власт антиманкедонска влада, немојте да мислите дека сум некоја загреана сдсм,овк,а напротив сум гласала порано за ВМРО, моите беа загреани за оваа партија, ама ова е пропаст, не партија. Збир на лажговци кои се како деца од предшколска возраст, толку им е одговорноста.