1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долга врска, но без љубов. Што би направиле?

Дискусија во 'Врски' започната од ludoooto, 26 август 2010.

 1. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  вака сеа значи многу ми е потребен вашиот совет :worried:
  во врска сум со дечкоми 2ипол години пред тоа се мувавме и се фативме ама ја не го сакав,првите месеци го варав ама му кажав он ми прости од тогаш го немам изварано типот мноогу ме сака ама ја се плашам дека не го сакам дека ми е само навика,по цели денови сме заедно само на спиење се делиме што се вика,во последниве 4 месеци ја спрема него не чуствувам ама баш ништо се обидов да му раскинам но он нејке да ме изгуби,едноставно жал ми е да му раскинам има зборено дека ако ме изгуби мене не би знаел што да прави и тие сите работи,од една страна многу работи има направено за мене и кога ми беше најтешко он беше само со мене а сите ми го завртеа грбот "другарките",ама не го сакаам...незнам што да правам..сме немале односи до сега затоа што ми има речено дека ме сака и ке ме чека колку и да е потребно(знам дека се ретки ваквите машки)ама ја ништооо не чуствувам спрема него едноставно многу повеќе го сакам само како другар ....Незнам што да правам се надевам дека ќе ми помогнете :worried:
   
 2. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Па подобро ако не го сакаш да му раскинеш.Не само што ќе го мачиш него,туку ќе се мачиш и себе.И плус тоа веќе 4 месеци си оладена спрема него значи сепак не е краток период за да мислиш дека е само привремено.А кога си во негово друштво како се чувствуваш?Сигурна си во тоа дека нема повеќе љубов?Епа ако си стави крај на врската и не мора да прекинете скроз ако можете останете пријатели!
   
 3. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  Сакам да му раскинам но никако не дозволува јас го сакав ама последниве 4 месеци незнам што ми се случи,во негово друштво некогаш ми е ок ама кога ме гушка едноставно го одбивам 4 месеци му немам речено те сакам и му пречи на него тоа што кога ке сака да ме баци ја едноставно му се тргам и секогаш смислувам некој изговори а жал ми е да му раскинам и некад се однесува многу детинесто а има 18 години, аза пријатели му имам спомнато ми вика неможеме да останеме пријатели и да те гледам јас со друг ..Ааааа стварно незнам што да правам многу се измачувам и размислувам секоја вечер и незнам ,еднаш му раскинав не се глеавме 4,5 дена и он се појави на врата со 4 огромни поклони за да се смириме и едноставно он нејке да се помири со фактот дека ние некогаш ке раскинеме :worried:
   
 4. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Едноставно ќе му кажеш како се чувствуваш.Дефинитивно ова не се знаци за љубов.Подобро така одколку да бидеш со него од сожалување.
   
 5. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  му имам и кажано и се ама утре пак ќе се обидам и ке пишам што сум направила,он го има почуствувано тоа дека не го сакам и ми има кажано дека знае дека не го сакам јас секогаш одрекував,сепак фала многу за советот и утре ќе зборам со него и ќе видиме што ќе направам :)
   
 6. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Мислам дека треба да му ја кажеш целата вистина колку и да е болна. Направете пауза од еден месец... или ти ќе сфатиш дека сакаш да си со него или тој ќе сфати дека сепак може да живее и без тебе.
  Како што кажа чика, подобро е да му раскинеш, со тек на време ќе те преболи (тоа што не не убива, не прави посилни), отколку да бидеш со него само затоа што ти е жал за него.
   
 7. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  И јас мислам дека треба да му раскинеш . Не е фер да идеш со него а не го сакаш . Да е период на заситување не е , мислам 4 месеци не е само период , и повеќе е . Не може од цел живот да те задржува а немаш повеќе чувства кон него . Кажи ни што си направила :)
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.868
  Допаѓања:
  198.126
  Пол:
  Женски
  И јас мислам дека треба да ставиш крај на врската, не е фер ни спрема тебе, но ни спрема него. А тоа што тој го кажува, дека не знаел што ќе прави без тебе, нека не те спречува. Ќе те преболи, ќе најде друга. Исто како и ти, ќе најдеш некој што ќе го сакаш.
   
 9. aNy-to

  aNy-to Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јули 2010
  Пораки:
  1.047
  Допаѓања:
  394
  Обиди се да разговараш и да му кажеш што навистина чуствуваш за него.Кажи му дека го чуствуваш како многу близок другар.Мислам дека ќе те свати никој несака некој да биде од сожалување или добрина со него.Потруди се што побрзо да го решиш проблемот,не давај само лажна надеж,не го залажувај него ,а не се залажувај и самата себеси.
   
 10. lady19

  lady19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  12
  I jas sum vo nekoja slicna situacija. Vo vrska sum veke 3 godini, so decko so koj cas se karame cas se mirime..ednas go sakam, drug pat mi e zdodeven me gusi i sakam da sum sama..mi falat drugarkite, slobodata, ne znam dali go sakam ili ne. :( ne znam dali e poradi dolzinata na vrskata ili sto e problemot. pred nego isto imav dolga vrska( i toa so eden negov poznanik-da ne kazam drugar zasto ne se imaat mnogu druzeno ama pak se znaat)..me maci i pomislata na toa, deka ne sum storila ubavo so trgnav so nego, a uste pvekje me plasi sto pomina tolku vreme. na pocetokot ne go sakav, trgnav so nego zasto bev razocarana od prethodnata vrska(so mislam deka mi e najgolema greska, trebase da si prosetam so drugarkite, da uzivam vo zivotot)..no postepeno go zasakav..vo pocetokot toj se odnesuvase mnogu grdo so mene-dobar e , me saka ama karakterot mu e nula, pravi raboti so me povreduvaat a posle se kae za toa i me moli...sega e dosta smenet, se povekje mi pokazuva kolku me saka,ama jas se plasam deka pak ke bide istitot, deka nema da zivveam ubavo so nego..site mi velat en znam kako go imas podnesuvano tolku vreme , ne e toj edinstveniot. a ne znam ni jas..:( :( :(

  nemozam ni so nego ni bez nego...si mislam ako mu raskinam sto bi pravela, go imam probuvano i toa..super mi e 10-15 dena i pak se navratam na nego, ne znam zosto..ziveam vo eden magicen krug od koj ne znam kako da izlezam i da imam mir na dusata :(:(:(:(:(:(:(:(

  Helppppp
   
 11. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Твојот проблем девојко веќе стана актуелен на повеќе теми!Доволно беше во една....мислам дека доби одговори!
  Преиспитај се самата себе си што сакаш во животот и дали сакаш тој да биде дел од него.Моменти на несигурност се јавуваат кај сите.А тоа што го кажуваш дека карактерот му е нула колку и да се трудиш ТИ нема да го промениш.Тој сам треба да биде свесен дека треба да се промени.А ако се сака се се може.Не знам што повеќе да ти кажам!
   
 12. lady19

  lady19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  12
  Jas dovolno se potrudiv za da go smenam..mislam deka toj vekje samiot e svesen za toa i deka iskreno saka da se promeni..a pisav i vo ovaa tema zasto e nova a devojkata so pisala ima mnogu slicen problem so mojot..taka da nema nisto loso vo toa..mozebi drugi devojki ke se raspolozeni da dadat nekoj odgovor i da spodelat svoe iskustvo. sepak fala. :)
   
 13. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  Фала многу девојки за советите сега чекам уште да се видиме и ќе зборам со него и ќе ви кажам што сум направила..И уште еднаш фалаа :)
   
 14. lady19

  lady19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  12
  ti sigurna si deka nisto ne cuvstvuvas za nego? I jas mu raskinav ednas 15 dena ne se vidovme i nemmozam da ti opisam kolku mi nedostasuvase...zatoa mi e strav pak da ne pogresam i da ne izbrzam..
   
 15. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  ас

  Имаш веќе неколку совети,јас ги прифатив зашо стварно се во право,пробај збори и ти со него ако не го сакаш :) Јас тој чекор ќе го направам вечер,ќе видиме што ќе биде :?:
   
 16. lady19

  lady19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  12
  problemot e sto ne znam dali go sakam ili ne go sakam..sepak ne mozam da se resam da go ostavam tuku taka...mozebi ke ostavam da pokaze vremeto kako ke bide..
   
 17. ludoooto

  ludoooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  1
  Епа бидете на пауза неколку дена и тогаш ќе сватиш дали го сакаш :)
   
 18. lady19

  lady19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 август 2010
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  12
  nie sme celo vreme na nekoj nacin na pauza :) zasto jas imam obvrski pokraj faxot, a toj inaku e mediumska licnost i ima svoi obvrski taka da se slucuva da se vidime ednas nedelno i slicno :)) koga ne sme zaedno povekje vreme mi fali i sum uzasno ljubomorna zasto znam deka i drugi devojki go smekaat iako znam deka me saka mene..ima mnogu faktori so mora da gi razmislam za da se resam definitivno.. :worried:
   
 19. chicka

  chicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 мај 2010
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  97
  Па може ти е само период тоа ти го напишав во друга тема.Секој си има периоди на презаситеност,нервоза и многу други фактори кои влијаат врз самиот човек.Не се измачувај со тоа прашање и не мисли на тоа.Колку повеќе мислиш толку полошо.Тоа ти е и на психичка база,ако си постојано со таа мисла.Почекај уште малку и ќе видиш!
   
 20. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  2.745
  Вака сега...не ми се случило никогаш вакво нешто,но бев сведок на потполно иста ситуациаја...мојата цимерка беше во врска 3 години,со идеален дечко(еден од оние врсти што треба да бидат заштитени со закон :) ) слично нешто ко твојата ситуација,но не го сакаше...со тек на време престанала да го сака,и проба да раскине со него...раскинуваше со месеци,тој неможеше да се помири со тоа,буквално спиеше пред врата,му се заканувавме со полиција,несакаше да се откаже никако...тоа траеше неколку месеци...еден период се помири и рече дека сака да останат другари,а всушност се надеваше дека ке се смират и киснеше кај нас буквално по 24 саати на ден...и тоа траеше уште неколку месеци,се додека девојчево не си фати нов дечко,е дури тогаш тој сфати дека нема стварно е крај...и тој збореше дека неможе без неа,дека неговиот живот ке заврши без неа и слични патетични глупости,па еве го сега си има нова девојка,среќен,заљубен...топ му е...е сега добро размисли во ситуацијава дали стварно не го сакаш,или се понашаш типично женски-несакаш премногу добри машки,сакаш гадови (од непозната причина поголемиот дел од женските сме такви),затоа што мојата цимерка сега се мава од земја и криво и е...таа мислеше дека тој засекогаш ке ја сака,она ке биде една и единствена за него...ама не излезе така...затоа размисли добро...позз
   
  На redred и veri им се допаѓа ова.