1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долга врска, раскинување... и БРАК со сосема нов дечко?

Дискусија во 'Врски' започната од Trendafilka, 19 мај 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Па ако не си задоволна од својата врска, што тогаш се измачуваш? Те читам во последниве неколку постови, и постојано го изразуваш незадоволството од долгата врска. Едно ќе ти кажам, ако сакаш нешто да менуваш, менувај сега, не кога ќе биде доцна. А да се плашиш - нормално е, сите имаме страв, кој повеќе, кој помалку...
     
  2. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Да бидам искрена не знам што сакам... не знам дали си била во таква ситација ама некако и депримирано се чувствувам... не е дека не го сакам, не е дека не ми е убаво, ама имам некои бубачки ух
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Сум била во таква ситуација... и тоа во претходната врска што ми траеше околу 6 месеци (а како што напомнав, не практикувам долги врски, најмногу до година дена)... а тоа беше 2008 крајот... почетокот на 2009 - го сакав многу тој тип и ни беше ептен супер, иако врската ни беше на далечина, и колку и да се трудевме, нешто не штимаше и решивме да прекинеме колку и да не сакавме, ама и двајцата знаевме дека не е тоа тоа... и јас претходно имав бубачки некои, т.е запознав друг тип - идниот ми сопруг - и нешто не ми даваше мира :wasntme: па затоа и раскинав.
    И друго ќе ти кажам - ако мислиш дека ова ти е само некој период, ако не трае долго време, причекај... може само си се заситила, во врската ти е малку монотоно. Разбијте монотонија малце, шетнете некаде само вие двајца, направете си да ви биде како првите месеци, првата година... и тогаш ќе видиш како ќе се чувствуваш, дали уште ќе ги имаш бубачките, дали уште ќе сакаш нешто ново, или пак уште повеќе ќе ви се зацврсти врската.

    Се извинувам ако мојот пост е офтопик :)
     
  4. Djk

    Djk Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Размисли многу добро пријателке, немој цел живот да се каеш и да го бараш, ако си сугурна во љубовта (нормално и од негова страна) биди упорна - издржи го тој глупав период, вложи повеќе за врската и ќе се исплати.
     
  5. faca

    faca Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    3
    Знам многу такви примери кои не можам да ги објаснам. Тоа можат да кажат оние кои лично го доживеале. Имам еден другар кој раскина 4-5 годишна врска и после тоа цело време збореше дека многу брзо ќе се ожени. И стварно така се случи. Запозна девојка постара 3 години од него, беа заедно 2-3 месеци и сега се во брак околу една година. Очекуваат и дете, а тој вели дека е посреќен од било кога. Немам објаснување, а вие?!
    Мене малку темава и ме исплаши затоа што утре со момчето прославуваме 6 години од нашата врска, а се знаеме од деца иако не сме се дружеле. Мене ми е прва долга врска, но на него не. Пред повторно случајно да се сретнеме не ни помислував на долга врска. Важно ми беше само излегувањето и другарите. Но тоа се смени откако се најдовме. И по 6 години можам да кажам дека сум лудо заљубена во него и не сум помислила на друг. Ама сега јас размислувам за брак и за формирање семејство иако сеуште немаме услови за тоа. Сме зборувале на таа тема ама не многу сериозно. Не знам уште колку ќе можам да чекам. Ако имате некој совет слободно пишете ми.
     
  6. orinoco

    orinoco Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    80
    еве и јас се вбројувам меѓу оние со долга врска , имено кај да е ќе правиме 7 години откако се запознавме (а јас се си мислев 6 дека биле?!). Да така е ама не по моја вина, јас на некој начин неколку пати му реков да се земеме арно ама тој не сакаше. Макар да ми се обратеше со еден лош збор досега ќе имав причина да го оставам, затоа сеуште сум со него. Читав за долгиве врски на форумов но исто така читам дека сите почнале на 15 години +7 години одење сега имаат отприлика 22 години, што би рекала сепак се млади за нова врска и животот е пред нив, ами јас која имам 29 години а сите само ме прашуваат што сум чекала и кога ќе сме се земеле, како гром да ме мава. Да, мене ми е монотоно веќе, на моменти ми се чини дека се би ставила под нозе и крај,тогаш многу гледам рамнодушно на врската и не ми е гајле ни за него ни за времето поминато со него. Кога се е во границите на нормалното ок, но сите врсници имаат и по две деца а јас не можам ни да се свршам. Си велам што судбина ќе имав јас или сама сум си виновна. Понекогаш сум крајно депресивна и тоа не го кријам од него. За сите оние кои се омажиле треба да знаат дека и некоја друга пред нив може имала долга врска како што имале тие, дека нивните мажи ги усреќиле нив за неколку месеци одење а натажиле други кои оделе претходно и по 10 години. Иронично звучи нели? Еве заминувам на одмор ама не сум целосно среќна.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mishovska

    mishovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    I jas sum vo vrska skoro 5 god i potpolno se soglasuvam so tebe
     
  8. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Многу убаво кажано,потполно се согласувам
     
  9. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    И јас така мислев , а сега после две години брак се прашувам како можев така да избрзам.. и згора на тоа со бившиот пак стапивме во контакт (тој го ншол мојот бр) и сега за каде сум.??? Имам убаво семејство со едно прекрасно детенце а сепак ми фали лјубовта (не дека не го сакам маж ми, но кога би можела би се вратила на бившиот). Затоа девојки таа опција според мене не е најдобра.. :worried:
     
  10. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    Devojki ve molam za pomos. Imam vrska od skoro 3 godin(inace imam 20 godini) . sme imale mnogu krizi vo vrskata, raskinuvanja, ladenja pa pak strasti...a najcesto se karavmezasto toj bese nezrel i nemase razbiranje za nisto( se mislese deka e toj vo pravo , nmeavme normalna komunikacija, me nervirase se isklucuvase vo sred razgovor). posle rakinuvanjeto-pred 2 meseca, me molese porkolnuvase da se smirime, placese, velese deka se bi storil za mene- i se smirivme. jas za ovie 2 meseca go zasakav kako nikogas dosega, no poslednava nedela pocnaa karanici od nisto, i pak negoviot inat i nezrelo razmisluvanje..(inaku toj ne e tuka , treba da si dojde vecerva-ovie karanici se slucuvaa preku msn telefon i slicno). vcera se strasno ispokaravme, i sega nz pak na sto sme. Drugarkite me sovetuvaat da ne prodolzuvam so nego, deka nasata vrska nema idnina i deka bi bila posrekjna so drug, a ne da si igram toplo ladno so nekoj 3 godini oti mi mine zivotot.
    od druga strana vo mene postoi nadez , sekjavanja na preubavi momenti so nego (iako znam deka drugarkite se mozebi vo pravo), jas ludo go sakam, a znam deka i toj mene me saka..ama karakterot mu e za nikade, a jas 3 godini se obiduvam da mu go smenam vo ime na nasata ljubov.
    ve molam za sovet, ocajna sum :(
     
  11. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    sto se odnesuva do temava -moite odele 6 godini, nikogas ne se skarale i sega se srekjni i vo brak, normalno ima nedorazboranja se potskaruvaat, no se sakaat i pocituvaat..i milo mi e koga den deneska mi zboruvaat za toa kolku mnogu se sakale i deka uste se sakaat ..presrekjna sum koga go slusam toa :) taka da nema pravilo- moe mislenje.
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Не се замарај да му го смениш карактерот, како таков или прифати го или не. Убаво си кажа и самата - сеќавања на преубави моменти, ти девојче живееш во минатото или во иднината. Да не забегувам зашто ке бидам надвор од темата...
    Имаш тема за љубовни проблеми и совети малку си го утнала постирањето.
     
  13. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    Точно,волкот го менува влакното,но не и карактерот... :(
     
  14. lady19

    lady19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 август 2010
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    12
    znam deka sum ja utnala temava, a mozebi i ne sum zasto tokmu toa e prasanjeto, dali da prodolzam so nego zasto posle 6-7 godini koga ke pominat vaka ne sakam duri togas da se svestam kade sum i kaj mi minale godinite. .. kako i da e, da ne go postiram problemov vo druga tema, ve molam da mi pomognete kako mozete..nekoe vase mislenje ili iskustvo.
    pozdrav
     
  15. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    И јас така мислев , а сега после две години брак се прашувам како можев така да избрзам.. и згора на тоа со бившиот пак стапивме во контакт (тој го ншол мојот бр) и сега за каде сум.??? Имам убаво семејство со едно прекрасно детенце а сепак ми фали лјубовта (не дека не го сакам маж ми, но кога би можела би се вратила на бившиот). Затоа девојки таа опција според мене не е најдобра.. :worried:[/quote]

    Ллелел и сега?!Колку време одеше со тој бившиот?
    Инаку во врска со темата јас не знам како би постапила во однос на тоа......мислам дека воопшто не би ни можела да се решам за таков чекор!
     
  16. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Ллелел и сега?!Колку време одеше со тој бившиот?
    Инаку во врска со темата јас не знам како би постапила во однос на тоа......мислам дека воопшто не би ни можела да се решам за таков чекор![/quote]
    И со сега... Сега ништо ке си мислам како сум можела да бидам таква кокошка ;) и ке се надевам дека се ке помине, ама како што тргнало тешко.. секоја ден ми звони ми пишува пораки неможел без мене и такви работи... сакал да ме украде.. Инаку одевме околу 4 години и на матурата ме побара за зена, а јас одбив... ццццц е сега сама си се смеам на глупоста моја..
     
  17. kuc

    kuc Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    2.077
    Допаѓања:
    81.907
    Пол:
    Женски
    paperutkaa nemoj da si go rasipis brakot zaradi nekoj sto nema popametna rabota osven da pisuva poraki da ti kazam mojot soprug odese 7god. so svojata bivsa se skaraa i eve sega sme vo brak uste malku 5 god.i imame kerka od 4god. i da go prasas vika kako mozel taka da si go upropasti vremeto zatoa ne brzaj dobro razmisli za najmala sitnica mozes se da izgubis a tvoeto detence najmnogu ke strada pamet vo glava pozdrav cao
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Пеперутка, ради твој ќеф, ќе расипеш повеќе животи, а најтрагичното е што незнаеш ни дали ќе се исплати. Т.е. секако дека нема да се исплати, замисли ти тоа дете колку ќе страда. Зошто? Заради твоите каприци.
    Секогаш викам, кој што надробил тоа ќе си срка.
    И најдобро би било да прекинеш да контактираш со бившиот. Тука не се работи за врска, туку за БРАК со дете!
    Смени го бројот, или на интернет сеедно како контактираш со него.
    Не го сакаш ТИ бившиот. Туку твојата потсвест, која неможеш лесно да ја контролираш. Самоконтрола треба, ништо повеќе.
    И те како можеш да им се спротивстапиш на чувствата.
    Кога спомнав потсвест, би ти препорачала да си ја прочиташ МОЌТА НА ПОТСВЕСТА, многу работи ќе ти се разјаснат и ќе ти помогнат во иднина :)
     
  19. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Па јас и онака не планирам ништо со него, тоа било и поминало, само ми е криво што не сум на чисто со моите чувства, и што минатото ме демне кај и да сум, се се врти во круг,мора тој секогаш да се појавува..
     
  20. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Епа те демне бре златна, затоа што ти сакаш да те демне. Како прво, зошто контактираш со него? Абре, дете имаш свести се, прекини дури имаш време, додека не си направила нешто посериозно. Што ти е гајле за чувствата, глеј си таму детето не туку си прави екскурзии со мозокот.
    Кога ќе прекинеш контакт со него, ќе заборавиш и готово.