1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Долга врска

Дискусија во 'Врски' започната од Lepaaa, 20 јуни 2011.

  1. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Јас да се изјаснам како девојка во долга врска :)
    Се фативме на мои чинам 18 години.И заедно сме 8 годинки ^_^
    Имало и убави и лоши моменти.И монотонија и возбуда.
    Ако некого вистински сакаш,поминуваш низ се со него.
    Еднаш раскинавме,мал период,и ми со тој период само си докажав дека неможам без него.А и тој без мене :wasntme:
    Во почеток беше да не речам онаа детска љубов.Така велам зошто на мое време-смешно звучи но така е,малку поинаква беше филозофијата со врските.Го немаше она опуштање од старт,имаше заруменети обравчиња :$ ,а и срам како да кажам дома, :sweat: И денес има вакви девојки и момци,но ме сфаќате дека се е отидено во овој век :|
    Значи да се навратам,детска љубов.Не сакав да сфаќам озбилно,да се врзувам да речам.За разлика од денес,чувствувам како врската со годините и многутте работи низ кои поминала ,стана позрела,поцврста.А таква е поубава и послатка,отколку онаа наивна детска љубов,или прва љубов-простете но ова е мое мислење.
    Сега заедно живееме и да не урочам ама супер функционираме.Нема никаква врска стеротипот-долга врска,врзување,бла бла :talk: Барем во мојот случај не.Љубовта е таа.И останала и знам дека ќе остане.
    Нити пак ако имаш долга врска,ќе страдал бракот :^) Јас верувам дека би имале прекрасен брак :wasntme:
    Секогаш се случувале и денес се случуваат некои мали слатки изненадувања.Не сме од оној тип на врскаџии кои напуштаат се околу нив,и сами си дремат пред телевизор ,со огромен чипс и си легнуваат без бакнеж ,прегратка а камоли друго,сакав да кажам-заедно по навика.
    Е дури тогаш-би имало проблеми со бракот.Лошо е кога станува навика.
    А и денес слушам многу размилувања дека долгите врски не се ништо друго освен навика.
    простете,но ова е најголемата глупост што сум ја чула.
    Навика,хм ,да навикната сум на тоа секој ден да му дарувам љубов и истата да ја примам.]Навикната да љубам и да ме љуби.
    Се ми се чини дека тоа го велат оние кои се уште не ја почувствувале вистинската љубов,па се малку љубоморни на нас :wasntme:
    Сепак вие сакајте и не живејте со стереотипи и од нив.Љубов,без неа не се може.
    Долга и кратка врска-нема,има само љубов .Љубовта не познава простор, граници,време....
     
    На Jane.Birkin, Hopeful, srcuskata55 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    По долга врска вреди едно убаво и долго кафе да се напиеш :!:
     
    На mari-mari му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mysterious

    mysterious Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    1.491
    Допаѓања:
    2.661
    По долга врска,зрелоста ти доаѓа како инстант кафе. Веднаш,ја чувствуваш како ти се шире по вени,артерии и разни други крвни и некрвни садови и тавички..

    По долга врска периодот ти е устари ко една сцена од К-15. Паџаш од дрво,стануеш и се понашаш ко нишо да не било. Баш така.

    По долга врска,сваќаш дека машните се попрактични.


    Мала шала. :)

    Некако,како да можеш да се оптегнеш оноа убаво,да се извикаш на цел глас,да плачеш до утре заради икс причини ( заради потрошеното време,заради тоа што можеби нема да ви се повтори таква врска,заради тоа што нема да најдате таков уште еднаш) ...

    Донекаде и бев у право за глупостите во спојлерот. Барем за мене. Навистина после него си немам фатено дечко за озбилно,а помина веќе година и нешто време. Сваќаш дека сепак си научил многу работи,дека нема залудно потрошено време,нема за што да жалиш во тоа време си го сакала тој човек и тоа е тоа. Работи се учат и по една вечер помината со некој,а не пак по долга врска.

    И мислам дека повеќето не сте ја разбрале темава,вели после долга врска,а не да си ги опишувате вашите сегашни врски. Како вие сте се чувствувале после долга врска која сте ја прекинале. Што се научиле и така натаму и од таму наваму.
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.654
    Допаѓања:
    121.699
    Сепак доаѓа двосмислена темава,Лепа се предомислила.
    А јас се раскуцав,ама ако :)
     
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Искрено по мое, нема никаква врска. И да е месец-два. Не прави разлика. Како што може човек да те излаже после 15-20 години брак, така е исто можно да успееш да запознаеш некого со (не сите), ама главните негови доблести и маани, зависи до комуникацијата и отвореноста во два или три месеци. Не е времето мерило, туку степенот на познавање со партнерот.

    Прв случај: Една моја другарка кажуваше за нејзините. Тие биле во мн долга врска, но не живееле заедно ни еден ден пред да се земат. И кога се зеле дури почнале да си ги гледаат разликите. Едниот бил по-педантерија од другиот, едниот не се вртел дома, другиот не можело да се извлече од дома и тн. Иако пред тоа оделе 9 години, очигледно не се запознале добро. Развод нема, ама само заради трите деца.

    Втор случај: Една моја познаничка се омажи за човек со кого се знаеја само 3 месеци. И да и ден-денес им оди затоа што се отворени, не се плашат да се запознаат еден со друг, не се плашат да прашаат било што што ги интересира во врска еден со друг, гледаат евентуалните проблеми да ги решат ВО бракот а не ВОН него и тн и тн. Се зедоа во доцните дваесетти, значи и двајцата донекаде зрели и знаеја што сакаат и што бараат од партнерот и што ги интересира. Кога сето тоа им одговара, зашто да чекаат? Сега чекаат второ дете и таа во една прилика ми рече: „Во тие 3 месеци дознавме се што требаше да дознаеме еден за друг, да почекавме безвеза уште некоја година можеби сега немаше да можеме да имаме две деца.“ И нека им се живи и здрави.

    Едит: не велам дека овие случаи се закон, познавам и луѓе кои после долга врска си се зеле и им е супер ден-денес и оние со кратки врски што влегле во брак и се зезнале. Поентата ми е дека нема правило, барем не поврзано со должината на врската.
     
    На Hopeful, NoellePage и eli25 им се допаѓа ова.
  6. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Јас досега сум немала којзнае колку долги врски... Година ипол ми е најдолгиот период. Искрено незнам дали стануваше збор за монотонија, но дефинитивно секој човек има потреба од промена. Иако многумина се плашат од промените. Долгата врска може да биде убава, но не секогаш,. Треба да се внимава да не стане само навика.
    А разделбата после долга врска е тешка, тоа никој не го оспорува.
    Се зависи од карактерот на човек. Некој лесно ги преболува разделбите. На некого му е тешко, а се прави како ништо да не било. Некој неможе долго време да се опорави.
    Ви секој случај животот оди понатаму, па дури и по долга врска. :!:
     
  7. Vikibarbi

    Vikibarbi Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas imam vrska veke od 2 godini i kako so procitav od nekoi nekogas imam nagoni na onaj tinejdzerski zivot izleguvanje so drugarki zabava do besvest bidejki prerano pocnav so seriozna vrska no ne planirav ni jas samo taka ispadna ova mozam da go smetam za nekoja losa strana, no poveketo se dobri strani kako sto vo najlosi migovi toj bil do mene da me ispravi i da me nasoci, a jas ke go posluzav znaejki deka ne mi kazuva od ljubomora tuku iskreno nikogas mislam mene ne mi bilo dosadno sekoj nov den koga ke se vidime so radost go cekam sakajki da go vidam gusnam itn. Se smenija nekoi raboti kako toa sto sega sme poopusteni i poiskreni edni sprema drugi a romantikata i nas ne ni odi bas najdobro hehe.Se razbira ne se gledame sekoj den kako na pocetokot se slucuva 4,5 dena da ne se vidime normalno i dvata imame obvrski vo zivotot i toa go svajkam ne panicam kako nekoi oti od 2 do 3 sato ne mi se javi i slicno.
    [mod-kirilica:Ppjl208q][/mod-kirilica:Ppjl208q]
     
  8. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Моментално сум во долга врска, но бидејќи друга е темата ќе кажам за една од претходните врски која не беше екстра долга но мене ми беше прва подолга. Беше врска од 8 месеци и искрено бев многу заљубена и занесена во ептен погрешен дечко, мислам карактерно за мене погрешен. Беше исто на моја возраст, кога веќе се фативме имавме 16 години мислам. Врската прерасна од другарство, едноставно кога се случи нашиот прв бакнеж се изгубив тотално :sweat: Не се согласувавме воопшто добро, бевме премногу различни и не знам како издржавме и толку. Кога раскинавме првиот пат почнав да не јадам, ништо не ми се правеше и тоа не поради него, не бев толку заљубена веќе затоа што ми дојде преку глава, а и јас на него едноставно не се сакавме веќе како порано. Не знам што ми се случи тој период, едноставно не можев да се смеам, не можев ни да плачам. После 2-3 недели се смиривме , идевме уште месец дена можеби ама тоа повеќе беше очигледно негов начин да се покаже пред другите дека не е тоа за што го сметаа. Немаше никакви емоции, не ни излегувавме како порано, не се слушавме. Ние всушност и не раскинавме официјално само се скаравме и секој си продолжи по свој пат. Многу брзо после таа врска имав шанса да бидам со едно момче кое долго време ми се свиѓаше ама од некакви си принципи не сакав бидејќи само што раскинав и се осеќав глупаво, а сега се осеќам уште повеќе затоа што сум ја испуштила таа прилика :headbang: Добри 7-8 месеци немав дечко, нити ми се допаѓаше некој. На почетокот воопшто не ми беше важно, не ми фалеше бившиот, после почна и мислев дека сум сепак уште заљубена ама не беше така, мене ми фалеше тој како другар! И искрено многу подобро ќе беше доколку останевме другари но, тоа е што е. Сега не сме ништо, само познаници :D Сега кога сум голема :angel: не можам да разберам што е тоа што ме привлекло кај него, нити можам да ја осетам истата емоција према него, не памтам едоставно што точно чувствував. После 7 месеци си фатив дечко со кој бев кратко, 2 месеци. А после 2 месеци од тогаш се фатив со сегашниот дечко :D И сме заедно 2 и нешто години. Ако имам шанса да го вратам времето можеби малце повеќе ќе почекав пред да си фатам пак дечко, но како и да е не се жалам :D
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Ни должината ни врската ни никој друг критериум нема толкаво влијание врз одржувањето на бракот колку карактерниот склоп и цврстината на ставовите на партнерите во поглед на трајноста(условна или безусловна трајност). И не е најважен успехот на оној иницијален период на запознавање бидејќи треба секогаш да се има мотивација да се одржи бракот и кога ќе настапат кризите на средното доба и финансиските кризи од големи размери и евентуалните болести, бидејќи едно е да се запознаваме година или пет или па месец ил два во добро т.е во прилично монотони или нетурбулентни евридеј околности, ама не се знае како ќе го поднесеме тестот на зло добата, затоа заветот е и во добро и во зло. Плус, овде постои и еден друг важен сегмент има луѓе што и доколу врската или бракот тргнат и по најдолна линија свесно одат на тоа да останат во таа заедница до крај без оглед на се‘ или по секоја цена, додека за други ова е незамисливо. Успехот на аутпутот на траен брак е резултат на инпутот на миксот од карактерите+нивната определба за негово (не)траење во ризични услови...Така некако.

    Различни сме и различно реагираме, вистински успешните бракови со навистина прави вредности и огромна непоматена љубов и почит од почеток до крај се реткост, а одржуваните во живот за некои луѓе се определба, други не можат да останат во состав на истите.

    Во мојата долга врска дојде момент кога си велев е не знам како би одреагирала на ваква крстосница да бев во брак, немаш толку голема слобода на избор бидејќи не бираш само од свое име и интерес тогаш. И не знам дали некогаш ќе бидам, не од разгаленост, напротив од преголема одговорност која не ме опфаќа само мене туку цели две големи семејства и плус централно нашето како заедничко, а јас сум реална и едно, наместо да затварам очи и да мислам како тоа нас ќе не одмине или не е можно да ни се случи ќе тргнам дека може и тоа како иако ќе се молам да не одмине секако, нема ексклузивност во одбегнувањето на зло во било кој облик и друго, ако дојде до тоа тој брак да ги има сите белези на несреќен нема да можам да ја одржувам агонијата вештачки, си се познавам, макар што оставам и тука дел за евентуална промена на став иако не верувам, во ред прилично се оддалечив ама веројатно требало да го исфрлам сето ова од мене и нека оди така во виртуелното бесплатно катче на слободната мисла.
     
    На Strumfeta93 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Slatko-Malo

    Slatko-Malo Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    12
    имам врска 1год.се сакаме но мене ми е здосадено. имам 17год.и ми фали тој слободен живот,да не се врзувам за едно машко, досадно ми е цела год.со еден ист. :worried: имаме правено муабет на оваа тема, ама мислам дека нема да ми биде паметно да му раскинам само за мување со друг. такада гледам да не мислам на тоа и правиме интересни работи за да ни биде интересно и понатаму. :)
     
  11. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Јас пред неколку дена излегов од двегодишна врска. Причината што раскинавме стварно е апсурдна, но се се случува со причина. Искрено последните неколку месеци не фати голема криза. Сите ми зборуваа дека сите парови го поминуваат тоа, но јас не можев да го поминам. Врската ни стана толку монотона,банална што кога требаше да се видиме морници ме лазеа. Не велам за секој ден, но имаше денови кога ми беше стварно досадно. Св.Валентин го поминавме кај него дома гледајќи Љубов и Казна. :lol: Убаво беше се.. Вино,свеќи, романтиќи,но не беше тоа што сакав да биде.
    И ај да не избегам од темата..
    Секогаш мислев дека нема да можам да живеам без него, но еве ме сега без него и жива сум. :D Бидејќи врската ни беше таква и не смеев да застанам скоро со никое машко сега како конечно да почувствував слобода..
    Но има еден проблем.. Малку ми недостига. :wasntme: И тоа ќе помине. :D
     
    На Jane.Birkin, Hopeful и mari-mari им се допаѓа ова.
  12. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Јас имам врска од 2 години и многу ни е убаво.... Се сакаме многу,исто како на почетокот само што од ден на ден се повеќе и повеќе :) .... Досега да чунам на дрво, не сме имале криза ...се надевам така и ке продолзиме, на сите им посакувам среќа и љубов во врската :)
     
  13. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Jas imam vrska od 4 godini. Na pocetokot bese super no so tekot na vremeto vrskava stana monotona.. Nemame sto da si kazeme vejke od sto se si znaeme eden za drug... Duri ni seksot ne e toa sto bese.. vejke ne mi se pravi keif ni za toa :( Vo posledno vreme se prasuvam dali mozebi toj e vistinskiot i se zamisluvam so nego cel zivot no mene sega vejke mi e zdodevno a sto ke bide ponatamu neznam! Ne mozam da se pozalam na nego toj e super me sfajka ,me saka.. nemozam da mu raskinam od strav deka nema da najdam podobar od nego .. No vo mene e problemot.. me fajkaat krizi odvreme na vreme neznam sto da pravam ne sakam da go povredam ama vejke i se naviknav na nego. Dajte nekoja ideja kako da vnesam svezina vo vrskava.. da ja razbieme monotonijava. :*
     
  14. owl-ribbon

    owl-ribbon Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2012
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    678
    Се осеќав како пеперутка коа раскинавме , среќно слободно дете :angel: многу ми беше убаво и веќе врска нема да ми текне :D
     
  15. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Отиди некаде сама на 5-6 дена. Најди некој изговор, ви треба малку да бидете подалеку еден од друг. Да почнете да си недостигате.

    Понатаму можете да почнете со излегувања на забавни места,каде што не сте биле до сега, ново диско,кафич во друг град, во некој специфичен ресторан(кинески,мексикански). Може да спортувате заедно, да готвите,да одите на излет,да одите на курс за танцување,цртање и сл.

    Пробај да измениш нешто во секојдневната рутина. Ако секогаш се гледате навечер , викни го на појадок некаде рано. Пробувајте нови работи и поретко гледајте се.

    Пробај да внесеш новини и во сексот. Изненади го кога најмалку ќе очекува. Не се разбирам баш од ова,ама на Фемина можеш да најдеш некои предлози.

    Ако после ова уште чувствуваш дека не е тоа тоа. Остави го. Немој да бидеш со некој само од страв дека не можеш да најдеш подобар.
     
    На princess92 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. jancii

    jancii Активен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    И јас се чувстувам исто како принцес92. Имам врска од скоро 3 години и веќе ме фаќаат нервози, се ме нервира што прави, многу ми е монотоно, нз што да направам за да внесам некои промени во врската.
     
  17. danceniki

    danceniki Активен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    и јас имам долга врска 3 ипол години и сме имале криза и еве пак имаме јас чувстувам дека ми е само навика и премногу ме лади со тоа сто ме притиска за се него се што правам му е проблем дури и кога седам повеке време со другарки ме напнува за се јас сум била некултурна недоговорна сум сакала да бидам маското у врската а сум требала да го прасам прво него пред да одам некаде па ако он дозволи да одам да се договарам со другарките се мисли у дискотека на базен на кафе и слицно , сега размислувам дали да продолзиме го имавме тој муабет денес сме дошле мн пати до раскинуванје ама секогас ке почне да плаце као демек ке се сменело се ке се смени еден месец и после се по старо ,мислам дека ако се омазам за него дека нема да имаме добар зивот не иде усте од сега вие сто мислите ке го направам ли вистинскиот чекор ако раскинам PLEASE HELP
     
  18. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    Како што читам, гледам дека повеќето мислат дека долгата врска воде само кон едно нешто - навика-
    Демек се навикнуваш да бидеш со таа личност и затоа сте во врска. Луѓе, врска со една личност не е миење заби, читање весник пред појадок...
    Тоа е сосема погрешна перцепција на нештата, не е можно да бидеш со некој во љубовна врска од НАВИКА. Ако немаш чувства кон таа личност џабе мисли си дека од навика ќе останеш со него/неа. Точно дека врската може да стане монотона и да сакаш да пробаш и други работи и слично, но тоа е далеку од нешто што ќе те натера да се навикнеш на некој.
    Не треба да се плашите од долгите врски. Напротив, штом толку време го сакаш некој и чувствуваш потреба од некој, тоа е знак дека таа особа ти одговара и можеби е онаа вистинската.
    Јас сум во врска 4 години и имам некој кој ме разбира, кој знам дека е подготвен да направи се за мене, кој ме сака и почитува, сето тоа не се стекнува преку навика...
     
    На Anabelle му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anabelle

    Anabelle Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    458
    Врските прераснуваат во навика само затоа што луѓето кои ја изградиле го дозволиле тоа.
    Милион пати имам разговарано на оваа тема со многу луѓе. И секој пат им го кажувам истото. Врската не се базира на страст и број на сексуални односи. Врската се базира на нешто многу подлабоко. Пријателство, љубов и пред се почит. Почит кон оној кој си го одбрал за животен сопатник!
    Сето тоа станува навика кога не се трудите доволно и кога го немате правиот човек до вас. Добрите врски не се случуваат сами од себе. Се градат. Постепено со голема грижа и посветеност.

    На пример јас имам прилично долга врска, имам потреба од нешто ново секој ден. Но под нешто ново не спаѓа мојот партнер туку активностите што ги правам со него. Секогаш прубваме да наидеме на нов начин како поинтересно да го поминеме времето заедно. И тоа е доволно.
     
    На eliesaab, Jane.Birkin, nela.oh и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Потполно се сложувам со мислењето на Anabelle! :!:

    Значи врската се гради цело време.
    Јас имав подолга врска, пред оваа сега што ја имам која трае 3 години. Таа претходната. траеше скоро 2 години.
    Значи, воопшто не ми беше тешко после се‘ да го поздравам и да си продолжам сама, без него во животов иако дур бев во љубов со него мислев дека ако раскиниме крај на светот ќе биде. :D
    Дечкото стварно ми стана навика, зошто ептен ме гњавеше, беше опседнат со мене, а со се‘ тоа ми стана одбивен, па лесно ми беше да ставам крај на се‘ зошто ме мачеше, психички!
    И бев спремна за врска и после... Слободно можев да влетам во уште една врска, ама чисто ради мене, правев пауза, за да поуживам слободна, зошто ги имав баш тие години, 17/18.
    После, кога наполнив 19 години го запознав сегашниов дечко и почнавме врска. Значи, буквално бев иста како бившиот мој. Го гњавев, овојпат јас на мојот сегашен дечко. Бев љубоморна. себична, посесивна...го барав на секој саат и се тешев дека сакам да го слушнам, а уствари мене ова се‘ ми беше од претходната врска, имав потреба од некој, а тоа беше катастрофална последица за мене, зошто свесна бев што постигна бившиот мој кај мене со таквото негово понашање.
    Помина време, цела година, помина кај мене и тој период! Ама требаше време и труд, да ја тргнам таа навика која ми ја вметна бившиот.
     
    На Jane.Birkin му/ѝ се допаѓа ова.