1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домазет

Дискусија во 'Брак' започната од Unfaithful18, 27 август 2010.

  1. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    што да мислиме си ја загазила ти
     
  2. fifi16

    fifi16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    моник, најдобро што може да направите е да одите под кирија, штом и маж ти не сака да живее со нив ( доколку имате финансии ), и маж ти нека се буни,нека разговара, како така, вие си живеете таму на тој спрат тие нека одат долу, ем и ќерката до мама ќе си биде, и како така мајката си го дели синот од ќерката :^) а за домазетот, нема веза кој што е, битно е да се оди таму каде што се има повеќе услови, каде што животот би ти бил поубав, поудобен ;)
     
  3. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.984
    Пол:
    Женски
    Единствено решение е надградба,доградба како сакаш кажи ја.Се разбира ако се има услови за тоа.Многу е тешко 2 генерации во ист простор,секој треба да си свој мир.
     
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Познавајќи го дечко ми никогаш нема да се согласи да биде домазет, а и јас едвај чекам да си заминам од тука :wasntme:
     
  5. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    moite ziveat vo kuka,jas se omaziv vo stan potocno garsonjera 35kvadrata,mazmi mnogu saka kuka pa nekogas tatko mi mu pusta voda,a mm zagrean da go prodademe stanov i kaj tvoive da napravime kuka t.e.da ziveeme zaedno so moive,a kucata ni e stara i te kako i treba renoviranje,jas nesakam ni pod razno domazet da donesam doma,zosto tatko mi e limon-tabiet,ednas zbori vaka,ednas taka,pa pu-pu ne vazi,pa malku vrega, mu vikam na mm,ako sakas da se razvedeme ajde ke odime kaj moite
     
    На iki26 и ***nekoja*** им се допаѓа ова.
  6. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Ако си направите башка спрат со свој влез или башка куќа во дворот нема да е домазет. Кога зетот (или снаата) си вложуваат во домот (реновираат, градат, доградуваат, си прават спрат), а не доаѓаат на готово, тогаш не се нити тој домазет, нити таа дојдена во туѓа куќа. Ако си сте на свој спрат и со договор секој да си ѕвони на ѕвонче пред да влезе кај другиот и секој да си плаќа свои сметки, тогаш ќе бидете како комшии :)
     
    На cresa-jagoda и Скопјетесакам им се допаѓа ова.
  7. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Abe podaleku..ako imate sredstva kupete si plac i izgradete si kukjicka..bez razlika dali stanuva zbor za majka- tatko ili svekor- svekrva mesanje so postari jok..
     
    На VladeMila и irenna им се допаѓа ова.
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со твојот став.
    Е сега малку е различно, ако ти велиш да градите куќа близу куќата на твоите родители тогаш не гледам зошто не би можело, сепак тоа ќе биде ваш дом изграден од ваши пари.
    Во случај плацот да не го плаќате и тоа како е изводливо за вас двајца, но ако плацот е туѓ тогаш е друга приказна.

    Сепак останувам на тој став да си биде секој на своето, многу придобивки и похармоничен живот и тоа како.
    Мирот и приватноста си го прават своето.
     
  9. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    e dobro da bese da imavme uste 1 plac do kukata na moite,ama nemame,se raboti za kukata na moite,kao bajagi da ja srusime i nova da napravime na istoto mesto,ama jas ne sakam. bas radi tatko mi
     
  10. VladeMila

    VladeMila Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    8.515
    Пол:
    Женски
    nema toa kaj tatko mi,i sami da vlozime,i sami se da napravime,pa i poseben vlez toj pak ke bide komandantot,i toj sto ke kaze taka da se pravi,retko skoro nikoj ne izlegol na kraj so tatko mi,zatoa nikako kaj moite
     
  11. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Jaс те разбрав погрешно најверојатно. Ти си знаеш најдобро каков е татко ти, па затоа подобро спречи неголи да лечеш. Ако човекот си е таков по природа "терсене" тогаш подобро и би било да побарате некое друго чаре, за да не си правите проблеми онаму каде што ги нема нели.
     
    На VladeMila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.882
    Допаѓања:
    19.086
    Пол:
    Женски
    Е во тој случај, поарно настрана... секој си знае какви му се родителите, ние од страна друго е да кажеме по свое. Нека си седи мадро мт, нека не си бара проблеми со сила тогаш :)
     
    На vitamina и VladeMila им се допаѓа ова.
  13. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Поздрав и убав ден.

    Гледам на последнава страна во неколку наврати го спомнувате зборот "домазет".
    Се оградувам од членките кои го употребиле и нивната конотација за истото.

    Ме интересира кој е вашиот став кон овој термин, со оглед дека 90% од активните членови во оваа тема се во брачна заедница.
    Лично јас сметам дека е контрадикторна употребата на зборот, со оглед на борбата за еманципација, рамноправност, односно тотално спротивно од стремежот да се напушти таа зона на патријахалност и конзервативност од вишок мера.

    Во последно време го слушам и од познати овој термин, од другарки, кои за жал не се кредитоспособни со партнерите, а ниту еден од нив има некое решение кога е станбеното прашање на тапет, па најлесно е да се плука по оние кои имаат, а во случајов е тоа од страната на девојката.
    Што е тука проблемот, и инстантното етикетирање со домазет?
    Зарем е грев ако родителите на девојката се во состојба пред се да му помогнат на своето чедо, а после и на партнерот нејзин кој ќе и е животен сопатник?
    Зарем немаат исти обврски и права како и родителите на парнерот?
    Зарем при свое, треба младите да одат во заедница и да се ограничат во една соба, или пак да бидат потстанари или задолжени во банка?
    Зарем залудни се паролите за рамноправност, и сепак ќе останеме до девизата дека "тато носи, мама само меси"?
    А како се нарекува кога девојката оди во домот на партнерот? Доманевеста???

    Не ја разбирам логиката на овој термин, а ваквите изјави кои допреа до моите уши ги окаркатеризирав како љубомора во најголема мера, злоба, мака и простотилук.
     
    На BrainDamage, Martka, Роберт 7 и 8 други им се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Јас не гледам ништо лошо да се живее со родителите на жената.
    Други времиња се сега, не е како некогаш тоа - ,,домазет,, за шега
    ПОзнавам многу парови кои се ,,прибраа,, кај родителите на жената.

    Од друга страна...што ако живееш во стан кој го купиле неговите родители, а Ве издржуваат родителите на сопругата?....поладомазет?:D
     
    На WildMk, Martka, Tan4ence и 9 други им се допаѓа ова.
  15. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    А кога е станот само за младите, но е купен ете од родителите на девојката, кои не сакале ќерка им да глави под кирии, и за свадбен подарок е станот?
    И во овој случај пак е мажот домазет?

    Навистина се чудев на своите уши, ограничен и завидлив народ сме.
     
    На WildMk, dunika, Someonespecial и 5 други им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Руби, ама мора да признаеме дека е битно и какво однесување имаат сопругата и родителите.
    Ако постојано придаваат значење на станот, ако постојано го ставаат на тапет (како ете тие купиле, тие дале...), ако невестата постојано му тинка дека е кај неа на ,,гости,, нормално дека ќе се осеќа домазет-ски.

    Ако не се придава значење на тоа кој го купил, тогаш е поинаку.

    И родителите многу грешат.Секогаш исто збориме-имам две деца, иако се машко и женско, и за двете ќе купам по еден стан.Ќе делат од уста, ќе работат цел живот и на крај и на снаата и на зетот на глава ќе им ги качат.
    Уствари, место да им обезбедат среќа, на своите деца им уништиле живот.

    Ако дадеш нешто-дај го од срце и не го приговарај на секој збор
     
    Последна измена: 5 јули 2018
    На WildMk, mira.mira, anaja1 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Тоа не знам со сигурност, сеуште не се вселени, но не верувам дека такви префрлања ќе има.
    Знам само дека девојката од скромност реши да не се шири тој муабет зошто е непотребен и за да го заштити партнерот, па се доверила на "најблиските" и баш ги погодила....
    Од нив сите разбраа.
     
    На WildMk, cresa-jagoda и referentka им се допаѓа ова.
  18. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Тој што сака да зборува, ќе збори за се, тоа е факт. Ако го купиле станот родителите на мажот, ќе зборат како тие на невестата немале да и подарат на својата ќерка. Ако спалната ја купат тие на невестата, епа чим купиле стан овие, што не им купиле и спална. Ако живеат кај родителите на мажот, еден ден ќе се скараат па свекорот ќе рече во МОЈА куќа, и обратно кај невестата. Кој нема добра намера, за се ќе најде замерка и да оговара. Ако си се чисти со односите меѓу себе и меѓу родителите, другите се апсолутно небитни. Битен е ставот на партнерите меѓу себе, затоа што ако едниот се чувствува неубаво во таква ситуација, утре тоа ќе се развие во уште поголем проблем. А нема потреба да се чувствува така, тешки времиња се и секоја можност за живот "на страна" треба да се искористи.
    Случај имам другарка која е пред чин брак и со дилема за место за живеење. Дома е сама со мајка и, во голема куќа, а ваму кај дечкото во стан живеат 4рица. Залудно и глупаво е да се форсира да се живее во тој стан, при толкав простор во куќа, САМО поради нечии муабети и туѓ интерес.
    Се убаво напиша Рефка. Се додека си се они во ред самите и со родителите од двете страни, другите не се битни, и не ни мислат добро штом се осмелуваат да се вмешаат. Другарки хах, да имаат самите можност и тие веднаш така би постапиле, ама пуста завист.
     
    На WildMk, Rubiii, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
  19. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.755
    Допаѓања:
    137.557
    Пол:
    Женски
    Терминот и мене ме нервира...
    Кое е тоа непишано пеавило оти мора да се живее кај мажот...и оти само тие родители се должни да обезбедат живеалиште?

    Ние со мм живеевме 6год.во стан на моите ...потоа ја изградивме куќата...никогаш не му беше преречено ни во еден случај (додуша свекрва ми да..во неколку наврати ама немаше основни услови да живееме заедно таму)

    Еве имам и машко и женско...куќа на 2 спрата..не е палата ама 2 двособни стана има со одделни влезови...ако утре нема ќерка ми кај да живее зошто заради зли јазици да се тутка под кирија или на куп негде?!
    Не ме делеле родителите од ништо оти сум женско...а нема ни јас моето...

    Некои творевини од нашата традиција се надвор од умот и логиката
     
    На WildMk, TutiFuti, Martka и 12 други им се допаѓа ова.
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    Mazh domazet e betar od snaa :)Temana snai i svekrvi e samo eden pi*kin dim prema ova sto go imam jas slushnato od bivshijot si moj mazh i segasniot :) taka da drzhete se devojki vie sto planirate momcheto da si go zemite kaj vas doma :)
     
    Последна измена од модератор: 5 јули 2018
    На baby-star и TutiFuti им се допаѓа ова.