1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домашно милениче - мачка

Дискусија во 'Дом' започната од Arriety, 22 март 2012.

  1. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Во просек за мачката на годишно ниво трошам околу 300-400евра.
     
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Мачето ми го немаше 2 дена, доаѓаше само за јадење. Сега приметувам дека кога оди шантра со ноџињата, како да му се врти, отсутно е цело време спие.
    Од што може да му биде така? Можно е некој да ми го тепал?
     
  3. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ова се сериозни симптоми, ја веднаш би носела на ветеринар. Ако шета наоколу никогаш не знаеш дали можеби изело нешто што не треба.
     
    На edna_malecka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Носете ги на ветеринар.
     
    На edna_malecka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. savageu

    savageu Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2015
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    blagodaram na informacijata :)
     
  6. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Другари и другачки, има ли некој правено од вас DIY гребалки? Пробав со коноп ама многу лабава ја направив, не ме бендисува како испадна. :devil:

    Мачкава највеќе сака хоризонтални гребалки (на пример, цврст теписон), а има една гарнитура што ни во сон не смее да помисли да ја пипне, а осеќам дека ќе ја бендиса за острење ноктиња. (lalala)

    Покрај гребалкиве, да не покривал некој гарнитура со нешто дополнително да ја заштити?

    Ќе ги тагнам другачките со мачки @tigerlady @Yowannty @CameliaMiller @kristina.k и кој друг испуштив, слободно нека пише 8-|
     
    На CameliaMiller и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  7. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.976
    Допаѓања:
    166.511
    Пол:
    Женски
    Имам. Да. :D Ама исто обвивав тешки даски со теписон. Мојата исто не сакаше типични гребалки. Коноп не препорачувам, тоа многу мнооогу ѓубре прави додека не ја изгребе асално. Еднаш пробав со коноп да извртам ногалки од маса, ми изгледаше практично, ама не беше.
    Чим ти сака хоризонтални гребалки, не се мачи со коноп, дај и она што сака и таа среќна и помали шанси да ти гребе друго по дома.
    Најдов линк од претходно исто имам пишувано
    https://forum.femina.mk/threads/Домашно-милениче-мачка.11380/page-75#post-5411360
    Всушност даскиве се дрвени вратичиња за кујна, кои моите никогаш не ги искористија. Стоеја со години во подрум и јас им најдов намена на две-три. :D Едно и стоеше до кукичка, а други низ ходник. Ги реобложував кога веќе ќе ги упропастеше.
    Имав кожна гарнитура дома, ниеднаш не ја изгреба.
     
    На CameliaMiller и Doozy им се допаѓа ова.
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Е ова мислење го барав и не го најдовввв, фала Јовантииии :clap::l:

    Одлично, јас купив такви груби стазички од Џамбо, сега ќе ги замотам на некоја даскичка и нека гребеее :devil:

    Уствари, по многу читање, сфатив дека финтава е да ги редиш стратешки гребалките низ дома... пример, во секој ќош, за да може да си бележи територија.

    Сега размислувам дали да домкнам и 2-3 трупчиња, во секој ќош по едно трупче + хоризонтални гребалки + број од мајстор за ретапацирање :rofl::whew::wasntme:
     
    На CameliaMiller и Yowannty им се допаѓа ова.
  9. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    9.976
    Допаѓања:
    166.511
    Пол:
    Женски
    Со самото тоа што таа во одење, знае да се истрие негде, оставила мирис. Гребалка најпрактично е да стои во близина на места каде што спие. Ако си приметила, по спиење одма се тегне и гребе нокти. Мојата мачка спиеше на самите даски што ги праев, уживаше да се трие и чеша целата од нив и стварно беа ептен погодок.
    Ама со мачкиве никако не си. Тоа се карактери и секогаш различни. Дур им погодиш нешто да им се бендиса на нивниот истенчен вкус за удобност е права тортура. :D
    Среќно (fingers) па сподели импресии. :)
     
    На CameliaMiller и Doozy им се допаѓа ова.
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    @Doozy се ти објаснила Yowannty, исто искуство мање више. Ја имав направено на трупче долниот дел неколку реда со коноп ама од оној дебелиот, како јаже више умотан. Едниот мачор ептен го сакаше и не се правеше лом наоколу (мислам на пазар ги има овие дебели јажиња, одамна беше ова), мачката не го ни погледна.

    За гарнитура, истата мачка имено без оглед на трупчиња прскани со спреј за мачки да ја привлече и што се не ти ја знам, од ќошот на троседот за жива глава не се откажа. Бидејќи тој дел беше скај, мајка ми зема на парче кожа (турска чаршија кожарите, милион бои, неправилни парчиња, цени од типот 50 денари) и го залепи со супер лепак. Ја погоди бојата скоро иста, не се ни познаваше дека не е моден детал.:D:D:D
     
    На CameliaMiller и Doozy им се допаѓа ова.
  11. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас и сопругот во подрум имавме трпезариска маса со 6 столици но не ја користевме така стоеше и ги видов дека на мачорот и мачката им се допаѓа и извадивме една и на нејзе ги оставивме да гребат а друго ништо немаат чепнато само столицата.
     
    На CameliaMiller и Doozy им се допаѓа ова.
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Оу ноууу, ваков луксуз нема да има кај мене :worried: Али јбг, ќе плаќам ако треба да се претапацира цела гарнитура, што да и правам. Ќе средам и гребалки и трупчиња и ќе покријам, па сега... како што е тврдоглава, ако и речам не, за инат таму ќе оди.

    Малку ми е мисла дека на нова територија ќе биде ама ајде, ќе се припитоми змајот 8-|

    Нема избор. :wasntme:
     
    На CameliaMiller, tigerlady и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  13. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Не ја пуштај во таа соба :D А, можеш и да напрскаш околу гарнитурата со некој мирис што не го сакаат мачките.
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.965
    Допаѓања:
    260.925
    DIY не сум правела, им купив високо дрво (види во слики од миленичиња) и највеќе на тоа се закачени, плус рандом хоризонтални и вертикални имам низ дома помали.

    Е сега, тоа не ги спречи да ја намерачат спалната (еко кожа) и кога ќе се селиме ќе ја претапацирам, нема спас.

    Ако некој знае нека каже и мене ми треба :D
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  15. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.965
    Допаѓања:
    260.925
    Пробано, лимон, оцет, освен што нас ни киселеше под нос, нив просто не ги ни двоумеше.

    Малово па најново се закачи за фасадата на тераса :worried:
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.965
    Допаѓања:
    260.925
    Постариот мачор на почетокот го пуштав надвор и си гребеше дрва колку му душа сака низ двор. Затоа кога стана indoor only беше... забавно учењето на играчки. Нормална гребалка нејќеше ни да погледне, па мкнев трупци дома, ги ставав на чаршав, ама џабе, пак беше се' струготини. Постепено го учев, јас ги гребев гребалките дур сфати :D

    Ако ти е само внатре, ич не и' покажувај вистинско трупче. Секако повеќе го сакаат, ќе си имаш мака нема да ги сака другите гребалки.

    Малово никад не допрело вистинско растение, затоа многу полесно го учам што да прави, големиот уште памти дека постојат вистински растенија и му треба време да прифати супститут :)

    Едит: столиците на трпезарија ми се вистинска кожа, не ги пипаат. Еко кожата им е удобна за брцање нокти, вистинската им е дебела и тврда.

    Ич не сакам вистинска кожа, штоф преферирам, ама најверојатно ќе мораме да купиме кожна гарнитура оти само тоа немаат ќеиф да гребат.
     
    На tigerlady, Doozy и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  17. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Не е дома цело време, шетка во дворот т.е. во тревата, сега ќе биде indoor only и ќе ми ебе матер и мене и на гарнитурата и на спалната :D

    Највеќе ги гребе диплите за чевли и теписоните, дефинитивно хоризонтала оди. Сега ќе го изредам цел стан у круг со дипли и теписони.

    Каме ова мене за кожена ми стои гарнитура, ме утеши сега. Јас мислев тоа дека највеќе пуздер ќе направи, дека е кожена. :whew: Ама ако ја изгриза/изгребе биче забавно :worried:

    @x.Daisy.x у спална планирам да не ја пуштам ама не можам и во дневна да ја лимитирам, греота е :(
     
    На x.Daisy.x, tigerlady, CameliaMiller и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.965
    Допаѓања:
    260.925
    Со среќа, дур сфати дека нема надвор веќе, ќе биде забавно :)
    Ние ок сме сега, ама не му верувам ич :)

    Ако се селиш во стан, види терасата е зезната, кокошарник направи ја :D Ми се смеат мене комшии, ама јбг :)
     
    На Doozy му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Знам, затоа се спремам психички и материјално :D

    Нема кокошарник тука правење, треба куќен совет да барам (lalala) Ама ај јас сум дома сега па можам да ја ѕиркам, натаму ќе видиме... :drunk: Би зела уште едно маче за друштво ама аждајава е многу љубоморна, ќе го изгриза и мачето.

    Ако е улава да рипне... :envy: Седи на терасите и дома, досега не се изглупирала. Гуд лак ако рипа, 6ти спрат висина :(
     
    На x.Daisy.x и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  20. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.965
    Допаѓања:
    260.925
    Има начини бе, не можат да ти забранат комарник да си ставиш :^)

    Или пази ја со тебе само, а ако се глупира ќе си седи во др. соба кога тераса ќе отвараш.

    Баш зашто излага надвор ќе е мн сигурна во себе, големиов ми скокна од тераса овде, среќа сме на високо приземје, а малово ни низ влезна врата нема желба да помине. Кога ја ставивме мрежата големиот бараше дупче, малово не се замара. Тие што се шеткале сами многу им фаќа аклот :D
    Малово го ставив еднаш на трева и се укочи, не знае што е. И подобро така, во незнаење нека си живее 8)
     
    На x.Daisy.x и Doozy им се допаѓа ова.