1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домаќинката се почитува, швалерката се сака?

Дискусија во 'Брак' започната од Anon, 9 февруари 2013.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    I za zenite imam isto mislenje kako i za mazite ne ti dobro vo brakot nema harmonija ljubov, razbiranje, pocit, strast abe razvedi se pa plesni se kolku sakas a ne vaka izneveruvanjeto e mn strasna i bedna rabota jas sum protiv toa
     
  2. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Не ми е јасно како може изневерувањето да го одржи бракот. Што е фората во тоа „Домаќинката се почитува, а швалерката се сака“? Според мене, тој што изневерува,ниту ја сака и почитува сопругата,ниту пак ја сака и почитува љубовницата. И обратно. Реално со кој си таков си. Ако мажот ја изневери жената,ќе ја изневери и љубовницата. Или пак жената ако го изневери мажот. Според мене не може швалерката да се сака,а домаќинката да се почитува. Имањето шважерка =/= почитување на сопругата.
     
    На Цунами, hermosa, TashSefton и 6 други им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски

    Vo makedonskoto malogragjansko opshtestvo, tie shto izneveruvaat toa go pravat od neizhiveanost (ova e narod so malku zaostanati sfakjanja, pa koga kje vidat malku shto znachi svet i sloboda, se javuva kontraefekt - odat vo druga krajnost i se odnesuvaat kako pushteni od lanec), potoa kompleksi (demek videte me, jas mozham da imam shvalerka) i pred se, emotivna neuramnotezhenost (pak, prichineta od okolinata)... Nema vrska toa so ljubov.
     
    На Цунами, baby-star, Cvekarka и 5 други им се допаѓа ова.
  4. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.082
    Допаѓања:
    3.078
    Пол:
    Женски
    To, majstorke, to. Tocno taka. Ama ima i edna druga strana na parickata. Zenskoto gleda deka na nekoj mu mrda gazot po drugi zeni uste pred da stapi vo brak. Ok. Stapuva vo brak. I sto ocekuva takvata zena?? Deka samo nea ke ja gleda? Istoto vazi i za obratniot slucaj, da ne me razberite pogresno. Neizziveani tipoj ili zenski se znaj deka ke ``ziveat`` do maksimum, ako se svakame. I posle lele lele me izneverva. Pa i pred toa si zatvoral oci, zatvoraj i ponatamu.
    Znam i slucaj, zenskata mu prosti izneveruvanje na deckoto i duri i si go zede za maz. Ako i sega ne ja izneverva, eve odma da me izbrisite od femina. Taa si znaese na sto se ``pretplati``. I zaminaa francija zaedno. Ke si brka bateto francuzinki ohoooo i taa ke kuti. Eve kuti i prikazva kako doticniot i kupva skapi pokloni, kako imaat harmonicen zivot i sl. A jas bev megu svedocite na negovoto svalerisvanje, kako rasplakana sedese i cmaese.
    Takvite zenski ili tipoj, seedno, neka ne se falat lazno deka cvekinja im cutat vo vrskite - em se providni em si znajme otprilika (barem za tie sto gi poznavame) kakva manga sakaat kako puding da ni ja prikazat.

    A ima uste eden podatok - si imame 3 svalerski paroj kaj nas na rabota. Dva so godini, eden ``vo podem``. I bas ne se sekiraat nikoj, si imaat brakoj, deca, zenski ova ona....Svaka mu cast. A dali vo barem eden par ima ljubov ili sve e samo ligavenje i glumenje, toa ostavam na ``STOVANIOT PUBLIKUM`` na femina da si proceni.
     
    На winter flower му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Sum slusnala za mn zeni koi mazot gi izneveruva, oni znaat i velat: ee pa sea so da praam ke seta ke seta so nejze na kraj pak kaj mene ke dojde( doma ili v krevet da speie seedno) aman mori kaj vi e pametot pa toj si se vraka v svoja kuka a ne kaj tebe i vo svoj krevet da si se odmara od mn "rabota" i pritoa merakot si go naprail so drugata, a tebe ne te ni ferma ko kukna pomosnicka da si mu(facepalm)....a ona se fali demek sovrsen brak se slagast i pocituvaat ccccc:clap:
     
    На hermosa, Petar80 и winter flower им се допаѓа ова.
  6. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.082
    Допаѓања:
    3.078
    Пол:
    Женски
    i za da mu rodi deca mu e da dopolnam
     
  7. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Naslovov treba da pretrpi promena.
    Nemoze domakinkata da se pocituva ako se ima druga zena pokraj nea.
    Malku smesno zvuci.
     
    На Gosh, MilaP, galapce и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    А малку да get over yourself?
     
  9. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.082
    Допаѓања:
    3.078
    Пол:
    Женски
    Dali sum jas edinstvenata sto ne znam sto ti znaci ova.....ili da?
     
  10. winter flower

    winter flower Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2016
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    12.212
    Пол:
    Женски
    Домаќинката се почитува ли?!
    Па колку жени има невработени што едвај чекаат да исчистат некој стан за да земат некој денар?!
    Ете му домаќинка нека си ја вработи и нека си ја,, почитува,,, а на страна нека си врши работа колку сака и со која сака,никој не го држи!
    Туку нив нешто поинтересно им е во брак да изневеруваат,не знам дали луѓево се осеќаат помоќно така,поспособно,појма немам, ама кога веќе си избрал животен сопатник другар или другарке ќе си ги задржите во гаќи и ќе си ги причувате за дома!
    Ако некој се смета за неизживеан подобро и на 40-50 години да се омажи/ожени,отколку недозреан фамилија да ствара!
    Најголемо и најгласно НЕ ЗА НЕВЕРСТВОТО!!!
     
    На Miss666, Acka22, Glasna и 3 други им се допаѓа ова.
  11. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    А мажот и швалерот како да ги класифицираме,кој што?
     
    На H.VAGA и joy1 им се допаѓа ова.
  12. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Svalerot se saka, a mazot se cuva kako rezerva:rofl:.
    Sto saka mazot poveke od toa?
    Vo sekoja kombinacija doaga vo obzir:D
    Ne se reko dzabe, zlatna rezerva:lol:
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369
    QUOTE="Trendafilka, post: 1879269, member: 7945"]
    Апсурдно ми е што тука се напаѓаме жени од сите карактери и профили, а никој не го напаѓа тоа муле што се довело во ситуација да има швалерка... некој да го расчачкаше неговиот психолошки профил за промена.
    Тие што изневеруваат си имаат други, сосем поинакви issues, нема врска со (не)домаќинлукот не една жена.
    Крај краева, некои го преферираат, а на некои воопшто и не им е битен тој дел.
    Јас имам друга радикална теорија зошто мажите општо изневеруваат, а нема врска со тоа дали пеглаш или переш или готвиш како Џејми Оливер или пак ти загорува и обично јајце на око, ама ајде да не ја кажувам, и онака одамна сум прогласена за бесрамна и неморална... :D


    QUOTE="Anon, post: 1525351, member: 46291"]
    Практиката покажува дека не сме баш моногамни. Можеби е време да се соочиме со нашата природа. Досегашниот пристап ни е: потиснување на желбите или криење и правење зад грб. Љубовта во бракот кога тогаш ќе ја снема, но желбите и нагоните не баш. Оттука подобро е парнерите да се согласат на отворена врска отколку на развод.


    @WildMk




    П.С. Трендафилке, многу фалиш ;(, останаа само светици на форумот, чест на исклучоци со поразлични мислења и сфаќања.
     
    На Mr. Right, Petar80 и WildMk им се допаѓа ова.
  14. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Темава нејасна. Секогаш мојот став е најстрога осуда за неверство. Но после неколку прочитани книги од ОШО можеби малку променив мислење. Се уште сум против швалерај, но отворен брак/врска не звучи толку лошо.
     
  15. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Машки
    Тешко е да се задржи , лесно е да се растури
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.042
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Бракот го растура тој што изневерува.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Машки
    Бракот е институција , изневерувањето е само мал дел до него
     
  18. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.042
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Како само мал дел?
    Со изневерувањето се завршува.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mandrace

    mandrace Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2023
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    266
    Пол:
    Машки
    Така како што напишав , во право си , но сепак има многу елементи шти треба да се земат во предвид
     
  20. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    5.010
    Пол:
    Женски
    Не, после изневерување има само крај, тие што сакаат пак неполит или ако можат да спијат повторно покрај некој што ги погазил, слободно нека си прават бајрам на мозокот
     
    На Anyshka и Just.do.it им се допаѓа ова.