1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Домаќинката се почитува, швалерката се сака?

Дискусија во 'Брак' започната од Anon, 9 февруари 2013.

  1. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Ми мириса на страв од врзување :^)
    Што е нормално да се јави кај младите машки додека ги гонат девојки со престилки и сукала :wasntme:

    Тој страв од врзување ви ги поттикнува и верувањата од типот дека брак после неколку години неминовно се сведува на навика, до толку да натера човек да размислува на швалерки додека уште да на жена не кажал. Баба од навика да не рече дека сака во истиот кревет да си умре во кој дедо почина?

    Дајте со тоа 21 век сме, аман! Ќе не прочита некој после во 23 век и ќе ни се смее, колку се сметале овие за напредни примероци, а види ги со ајфони си играле :x :D
     
    На Lovely93, Li0ness, snejk35 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. lepadama

    lepadama Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    157
    Ех колку прости луѓе да ти живееле дури и во 21 век?
    Оној кој ја отворил темата очигледно е дека е најголем папучар дома,а овде глуми ебачиште некое,како не би можел да издржи во една долга,тешка,макотрпна моногамна врска.
    Значи толку просо мислење се очекува само од напалени тинејџери кои ете можам да ги разберам и од перверзни старчишта.
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.831
    И мене ми личи на страв од врзување,па затоа изговори од типот дека еден маж не може да опстои во една моногамна врска.
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mama32

    mama32 Активен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    9
    Насловов на темата е бааги контрадикторен, каде е почитта ако си имаш швалерка ??? Кого почитуваш? Швалерката? Жената сигурно не
     
  5. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    Бракот е институција во која двајца се венчаваат со цел да го продолжат потомството.Ама зошто? Зошто ако о9станам бремена морам да се венчам со некого? Не верувам многу во моногамија.Во природата на луѓето е порано или покасно да посакаат нешто друго.Доаѓаат моменти кога посакуваш само секс со некој друг го оставруваш тоа и се враќаш дома,по старо.Тоа е веќе дел од нашето секојдневие.Секој ден го гледам тоа.Теоретски е многу поразлично од праксата и секојдневието
     
    На Anon и snejk35 им се допаѓа ова.
  6. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    Го гледаш она само што сакаш да го видиш!!! |(
     
  7. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Со ова ги побиваш сите теории па и Чарл Дарвин не ти е равен. Не бе златна, во генот ни е запишано да се размножуваме а тоа посакување на нешто друго е само љубопитност и радозналост како карактеристика на некоја личност.
    Ако сексот е потреба која треба да се задоволи тоа значи дека треба веднаш и одма со првиот кој го најдеш на патот?!?!
    Да, за жал е се повеќе дел од наше секојдневие. Џабе ти е сува теорија кога немаш пракса :lol: ок ама пракса различна од секојдневие :?:


    А насловот е како ,,заводник на малолетници,, мајке ми :wasntme: му фали уште ,,или најголемите швалерки станаа најголеми домаќинки,,
    Ма даааај... :angel: :D
     
    На Lovely93 и Annath им се допаѓа ова.
  8. Crvenarosa

    Crvenarosa Активен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Edno ne mi e jasno zasto tolku na lugeto im e tesko da donesat zakljucok"razvod"zasto e tolku los razvodot? Mene mi se cini e mnogu podobro razvod otkolku glupiranje otvorena vrska pa svalerka pa ova ona abe sakas da si e.... Razvedi se covece pa uzivaj si ne mora na site okolu tebe da im go kompliciras zivotot samo poradi tvoite "zivotinski"potrebi!razvodot e od boga daden ako si se vencal so nekogo ne mora cel zivot da ostanes so taa osoba nikoj na nikogo ne mu e veten zasekogas kraj kraeva bog dal brakama dal i razvod!!!
     
    На snejk35 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    сакаш да кажеш твоето мислење е во ред и ти си во право ,а ја не знам што зборувам?
    ок е супер е тоа што ме спореди со Дарвин фала ти.Инаку што ? ти си некој научник па тврдиш дека во генот ни е запишано да се размножуваме и не е нормално да се сака друго? Да во генот ни е да се размножуваме,а можеме да се размножуваме преку секс.Тука си мнооогу во право.
    И не е жално тоа што некои имаат муда и имаат секс со некој кој сакаат,жално е што некои немаат муда а имаат желби кои ги потиснуваат
     
  10. snejk35

    snejk35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Lelele glupi muabeti.......pa nikoj osven na balkonot i muslimanite ne vleguva u brak....partneri i otvoreni vrski...posebni bugeti i zaednicki trsoci......toa e 21 vek.....monogamni vrski...da zatucani debeli zeni u toa veruvaat...izlezi niz grad....toa e denesnicata.....a mozes da zboris i mislis sto sakas.....
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Ти стварно веруваш дека институцијата брак постои само на Балканот и меѓу муслиманите ???
    Дека на запад така функционира животот, секој на страна со своето купче пари и при прва прилика чао моногамијо???
    И пак ова со дебелите жени |(
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. snejk35

    snejk35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    Danichip....koa ke vidam komentar od tebe...eptem mi e keif...dostoen protivnik...za razmena na teoriii i mislenja.... :D ...ako nalikuvas i malku na slikata od profilot...extra coek si....tie crti se kazuvaat...pa sto znam...brakot...od kup prijateli sto gi imamm.vo avstrija...svedska...danska...uk...us....bas taka funkcioniraat...edinstveno...e u turcija...spanija...grcija...sto mi se prijateli...bas onaka...brakovi...tradiciii.cuda....

    jebiga de...znaes ja i punickite zeni....ne funkcionirame na ista planeta.....a da znars vcera i denes sum potrosil iljadarce za onaa domasnata...sum i kupil top obleka....se brend...i konduri...i me interesira dali ke ja kefne da se stedi......ke i zakazam i nekoj top frizer....ke ja iskesiram nejzinata frizerks...celo vreme da ja odkacuva.... :D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Те лажат :rofl:
    И јас сум во брачна заедница таму некаде и секојдневно сум во контакт со лица во брак или стабилни врски, и од мое искуство да ти кажам дека твојава теорија не држи вода.
    Бракот и неговото значење ниту се менуваат ниту се адаптираат според религијата и државата.

    Баш таму се нештата поедноставни.
    Кога си вљубен вонекого не секогаш ти треба тоа парче хартија. Обостраната потреба за делење на секојдневието со партнерот е присутна и тоа им е доволно, а не поради потребата да бидеш флексибилен и во исчекување денот утре да донесе подобро нешто.

    Тие долги и стабилни врски се на исто ниво и со иста светост како бракот.
    Од друга страна е бракот. Финансиската независност на партнерите и способноста секој и индивидуално да си ги задоволи потребите поврзани со најразлични средства, препарати, парчиња облека..не значи дека на крајот на денот или месецот не се става се во едно купче. Дека не се инвестира во заеднички коли, куќи, одмори...

    Сваќањата како твоето или на тие со кои си разговарал немаат врска дали си на запад или македонија, туку до човекот.
    Не мораме да живееме со парнерот, но со себе си мораме.
    Не секој може да живее со сам себе при евентуалното постоење на таков поглед на нештата.
    Принципите, моралот, грижата на совест се индивидуелна ствар.

    Доброто и лошото, правилното и неправилното...сепак секој од нас длабоко во себе знае да ги препознае.
    А кај некои, телесните задоволства го надвадуваат телото и секојдневно го поттурнуваат границите и постепено учат да си се прифаќаат такви какви што се.
    Но тоа сеуште не значи дека и во сечии други очи постапките се исправни.
    Под илјадарче се надевам мислеше на евра, оти брендови за денари нема ;)
     
    На tessie, eleni23, ilipili и 5 други им се допаѓа ова.
  14. snejk35

    snejk35 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2013
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    33
    од илјадарче се надевам мислеше на евра, оти брендови за денари нема ;)


    E dade...koj se zanimava so mkd....

    drzi voda i tvojata teorija.....mislam...oni da investiraat ...odmori...kuki...koli..ama e ...neveruvaaat u pisan dokument.....i deca sto imaaat...neli se priznaeni i se....

    Samo ne ja iskomentirav temava ic.....ja sakas svalerkata ama sexualno....nisto poveke...momentot ke ja premines taa granica razmisljas ko ja sto bev...sto ponatammu.....a deka ke ja pocituvas domakinkata ili ne.....da ja ja pocituvas ...no od dvajcata zavisi do koga.....se dodeka nekoj ne oseka pritisok e ok....no koga pritisokot raste...i se gubi zelba za komunikacija ikompromis.....se gubi i postovanjetoooo....i know...i ve been there.....
     
  15. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    ма јок бре! Ништо нема стабилно,сите само глумат моногамно лудило,а позади се "размножуваат "ко луди,така да не верувај во тие муабети.А доброто и лошото за к0ое зборуваш ти,се многу индивидуални работи,за мене лошо е кога деца умираат во војна,за некој најлошо е на пример неверството.
    Домаќинката се почитува ,да така е .многу е точен насловот.Се почитува како мајка пред се,нон тоа не мора и да значи дека се сака,имаш илјада такви примери.
    Луѓе се заљубуваат во други ,ама им е страв до муда се остават оти такво ни е општеството ,гнасно.

    Зошто љубовницата мора да биде тајна и да го штити мажот?Ако некој има доволно храброст да води двострук живот,нека има храброст и да сноси се што тоа носи.А сопругата? Она сигурно е светица,која сите ја жалаат.Зашто? Она трпи све,ама ќути зада го спаси бракот...Да го спаси бракот за што?Од љубов демек?И да биде уште пострашно таквите бракови стануваат модел за децата.Обично жените као светици се прават демек ништо не гледаат,зашто никако не е луда да се разведе па да ја оговара чаршијата,зашто на таквите сопруги најголема цел што ја имале во животот е носењето на презимето на сопругот...бљак.Е баш тие таквите фини сопруги,нема никако да се разведат,ама ако дознае чаршијата одма го оставаат сопругот само за да не ја зборуваат.
     
    На okcenzi и snejk35 им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Никој не ме лаже мене. Јас си кажувам за себе и своето искуство, и она на моите најблиски со кои сум во секојдневен контакт.
    Како што веќе беше утврдено дека од страна на некои личности постои склоност кон изневерување и задоволување на телесните потреби надвор од бракот, зарем е толку тешко да се верува дека некои луѓе го направиле вистинскиот избор и се задоволни со истиот?

    Подобро ли се чуствуваш со себе си доколку веруваш дека сите се сериски изневерувачи и дека тоа е така предодредено од наше раѓање?
    Доколку се наоѓам во хармонична врска во која секоја моја потреба е задоволена и секојдневието мине со размена на љубов, одлична комуникација и го чуствувам оној внатрешен душевен баланс не гледам причина зошто да го нарушувам сето тоа.
    Не значи по дифолт дека станува збор за личност со прекумерна тежина, старовремски сваќања или недостаток на атрактивитет. Станува збор за созреана личност што ги знае и цени вистинските вредности во животот и благодети во бракот.
    И овие девојки добиваат невин поглед, мал флерт или некаков сигнал секојдневно...но се повлекуваат при првичното идентифицирање на истиот. Не е дека не можат, едноставно немаат потреба да го пумпаат егото со такви ствари и не им е до тоа дојдено.
    Тука морал игра улога ;)

    А кажавме нормите на однесување и моралот се индивидуелна ствар. За некого само не убивај е лошо, за друг не го лажи, не го изневерувај, не прави будала од партнерот и семејството, не се празни кај ќе стигнеш...
    Општествово наше било гнасно бидејќи гледало напорки на луѓето што се оставаат, па истите мораат да се впуштаат во вакви активности :^)

    Ти сериозно?
    Има само гнасни души кои се дел од ова општество, јас одбивам да бидам ставена во иста корпа со сите тие единки кои шетаат и го бараат изговорот во општеството за секој свој неморален акт.

    Ако не ми одговара некој чао пријатно, не правам будала од себе, од него ниту од цела фамилија.
    А најмалку ќе барам бедни изговори за да ги оправдам моите дејствија.
     
    На tessie, eleni23, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. anaantonia

    anaantonia Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    122
    ама темава работи на едно друго прашање ок? Зашто пример љубовницата секогаш по дефолт е материјалистка која трча само по парите на господичниот? Тоа е генерализација која кај нас постои на големо и е жална.Што е она на пример што сопругата ја прави часна сестра а онаа другата курва невидена.Голем простотилак и излитени сфаќања.На луѓето полесно им е да осудат некого,отколку да сфатат дека во 50 посто од таквите случаи не се работи за пари и скапи поклони туку љубов,заљубеност ,страст.
    примитивизмот не зависи од нашата едукација.Човек може да има и две дипломи и пак да биде примитивен.
     
    На snejk35 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.152
    Јас не сметам дека љубовницата по дифолт оди по парите на женетиот. Всушност најголемиот број се млади девојчиња кои сеуште не ја искусила вистинската љубов од сингл дечко и се желни за малку внимание, нежност(телесна и емоционална).
    Ова нивно неискуство дури и наивитет во најголемиот број случаи кога станува збор за тинејџерки е злоупотребено од повозрасни мажи кои даваат лажни ветувања и слатки зборови.
    Не го поседуваат искуството(и животно и со партнери) за да сватат што се случува со нив па се користени како кукла за играње.
    Ќе ја зедат нова неотпакована....и на крај ќе ја остават цела на парчиња и раштрафена ;)
    Они пустите веруваат дека он ги сака, дека они дишат и постојат за него, дека ќе сторат се и ќе трпат се за да бидат негови.
    А во однос на делот за со сопругите нема потреба од генерализација дека само мажите се склони кон неверство. Сето тоа што предходно го пишав, кога некој си има низок морал и потреба да лае по туѓи дворови може да биде и во машка и во женска форма.
     
    На mims-89, pepita82, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    А шо е работава уствари? Ако викате дека сите се како вас, ќе ви биде полесно? Викајте си и јас ги замолувам останатите членки да ги игнорираат затоа што очигледно не им е потребно враќање во реалноста туку олеснување и провокација.

    Може некоја убаво да изгледа, ама да има доволно гордост да сака да изгледа убаво само за очите на оној кој таа го избрала и установила дека вреди. Постојат жени, доволно достоинствени и горди на кои не им импонира секој напален мајмун да пушта лиги по нив.

    Толку од мене и препорака до останатите: НЕ ги хранете троловите ќе ве молам.
     
    На eleni23, Annath и danichap им се допаѓа ова.
  20. Ethrnity

    Ethrnity Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2013
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    557
    Пол:
    Женски
    сакаш да кажеш твоето мислење е во ред и ти си во право ,а ја не знам што зборувам?[/quot
    Овде секој има право да го каже сопственото мислење а,кој е во право а кој не...тоа оставам другите да кажат.Твоево промискуитетно мислење не држи вода и те молам не ги ставај сите луѓе во ист кош...фала богу не сме сите исти.Доволно се познаваме,почитуваме и вреднуваме себеси за да не си дозволиме да трчаме од еден во друг кревет!!!За разлика од тебе јас гледам на посветлата страна од улицата...гледам љубов,верност и посветеност....моралната депонија не е место за мене!!!
     
    На Abeja и Annath им се допаѓа ова.