1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дохрана кај бебињата: Искуство со кашичките Лино

Дискусија во 'Бебе' започната од Emilija, 8 март 2017.

  1. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.821
    A jas mislam deka toj sto ja otvolil temava treba da kaze svoj stav :)

    I ne veruvam deka ima majka sto ne cita deklaracija. Ne moze da buta senesto u deteto.
     
    На Еме 22, Antebellum, Bozica1980 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Emilija

    Emilija Истакнат член Член на тимот

    Се зачлени на:
    9 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Дохраната доаѓа во период кога бебето забрзано се развива и секое лажиче е важно. Нормално е мајките да го сакаат само најдоброто и да го проучуваат составот на кашичките.

    Лино имаат бебешки кашички без додаден шеќер, без глутен, направени 100% од овошје. На видно место на тегличката се наведени тие карактеристики:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Еме 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.128
    Допаѓања:
    147.134
    Пол:
    Женски
    Јадам Чоколино редовно. Камо награда? :D
     
    На Еме 22, kukla21, Summerlover и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.821
    Значи кашичкиве се океј, а прашоциве у кутија имаат премногу шекер и не се за деца кои сега развиваат запчиња?
    Јас чоколино не сум пробала никогаш, ни како дете, дома само готвено сме имале. Може затоа никогаш немавме проблем со дебелина (освен кога станав студент) и ретко сме имале мака со заби.
     
    На Еме 22, Bozica1980 и Mari* им се допаѓа ова.
  5. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    За првото синче кашички не се сеќавам дека имаше Лино, но од типот на рижолино,фрутолино....јадеше. Иако има 3,5 годинки и ден денес како десерт јаде чоколино.

    Сега за второто синче 4,5 месеци е, јадеме од јаболче и бананче - толку смееме. И секако рижолиното. Но откако почна со кашичкиве некако ми се мршти на рижолинотот.

    Верувам во нивниот квалитет,верувам дека се со реноме. И едно големо БРАВО :clap: за посетите во градинките и хуманитарните акции!

    п.с. Предлог ... никаде не видов солени кашички на Лино
     
    На Еме 22 и sanjaeva им се допаѓа ова.
  6. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    На големата ( 4,5 години) некогаш и давав Футолино,Кексолино,Чоколино па после тоа прекинавме.Дошле во градинка скоро за хуманитарни цели,им поделиле оброк и сега постојано бара Чоколино.СДК дека јас и да не давам дома ,голема е,ќе јаде во градинка или другарчето ќе и каже дека јадело и одма дома ми бара.Малиот па е 10 месеци и не сака готови каши,скоро никакви па некогаш ми е тешко да излезам од дома зошто неможам зготвено да мкнам со нас во секое време.
     
    На sanjaeva му/ѝ се допаѓа ова.
  7. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.857
    Допаѓања:
    18.985
    Пол:
    Женски
    Отвораш фејсбук истото, отвораш фемина, истото... веќе ми се снеможува од муабетиве.
    Од една страна мајки што припаѓаат во несвес ако го слушнат зборот шеќер, сок, или чоколадо.... од друга страна мајки со муабетот - ние сме пораснале така па што ни фалело, и да се во состојба со наполитанки да ги ранат децата секој ден. И едните ми одат на живци и другите. Не знајте бе да си ги нараните децата и да го правите тоа заради себе и заради нив, а не за пофалби по форуми и фејсбуци? Па пола од најгласните што ги знам лажат корнат. Од 4 месеци со чаеви и со Плазма ги ранеа децата пред мене, а на ФБ и на Фемина светици се прават, и уште ги вреѓаат другите. Ајде ви се молам, кој што сака нека си дава. Овие па другиве, да докажат поента дека храната не влијае на здравјето, ако треба за инает најлошото ќе им го дадат, само за да речат, ете ништо не му е. Алоооо, јадете си дома сите како сакате, и олабавете.
    Не ви се смачи бе???

    Едит: Да одговорам на темата, Лино кашичките се супер, само тие со ориз не чинат, жив е оризот внатре. Од кутии само Ванилино имаме пробано 2-3 пати, кога немавме ништо друго дома. Имам и Чоколино Лешник, ни го дадоа поклон, и ќе го чувам неотворен за искучителни ситуации, како што ни се наоѓаше Ванилиното. Ајде, плис спремајте јамката да ме бесите оти имам дадено Лино кутија.
     
    Последна измена: 10 март 2017
    На Еме 22, sofi2107, CameliaMiller и 21 други им се допаѓа ова.
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.393
    Пол:
    Женски
    Мислам дека сеуште немаат солени кашички во тегличка, само овошни... :)
     
    На Еме 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.007
    Пол:
    Женски
    Абре луѓе,темава е дал сте ги пробале производите на Лино и кои би ги издвоиле како фаворит а не кое дете го храниме здраво а кое нездраво.На сите теми и по форуми и во живо мора да се испревртат работите и да се докажуваме дека нашите деца се најдобро и најздраво хранети,дека се најнапредни,највака,најтака,кои се најмајки а кои најнемајки итн.
    Држете се до темата и готово.
    П.С.Ова исто ко со кравјото млеко шо се копаат очи,јас давам,ти недаваш,зошто даваш најнемајка си...мислам,немам зборови некогаш...
     
    На Еме 22, CameliaMiller, Macmac89 и 6 други им се допаѓа ова.
  10. Shortie

    Shortie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2011
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Nie imame 8 ipol meseci. Gi imame probano site kasicki na Lino, dobro bi bilo da imaa povekje na izbor, kako so zelencuk. Prvata kasicka na Lino ni bese od banana. Do sega ne sme odbile nisto, kesickite na Lino spored mene se vo red, sodrzat visok procent na ovosje i vitamini. Pokraj kasickite imame dosega probano frutolino i keksolino.. ☺

    Se izvinuvam za latinicata, nemam mak. poddrska
     
    На Еме 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.805
    Секогаш има чоколино дома.
    Кога ми е веќе преку мака од се, кога сум преуморна и ме МРЗИ да спремам уште еден оброк замешам чоколино и сите среќни.
    Ова за малата.
    А син ми обично тогаш јаде житарки од кутија во такви моменти, обично навечер, или некои Лино или други.
     
    Последна измена: 11 март 2017
    На danichap, LaDyDoLl и mariz им се допаѓа ова.
  12. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Лино производи што добро би ми дошле на оваа немаштија, па и вчера ми соопштија после трудничко нема враќање на работа .
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.547
    Допаѓања:
    95.417
    Пол:
    Женски
    Јас користам за бебето Лино бисквити, бебе ги прифари и воопшто не се благи за разлика од отанатите беби бисквитки. Утрово појадуваше кашичка од беби бисквитки една шака, малце топла водичка и една пасирана банана, заспа потоа среќно и задоволно.
     
    На augustd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Emilija

    Emilija Истакнат член Член на тимот

    Се зачлени на:
    9 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Бидејќи се разви дискусија за шеќерот во дохраната кај бебињата и исхраната на децата, сите мислења поврзани со тоа се префрлени во нова тема. Линк

    Ве замолувам да се фокусираме на искуства со БЕБЕШКИТЕ КАШИЧКИ на Лино. :)

    [​IMG]

    [​IMG]
     
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.821
    Sega veke ne e temava i za prasocite vo kutii tuku samo za kashickite?

    Ne sum probala. Dosega samo edna imame probano od drug proizvoditel ama kako sto e prebirliva mojava mi e strav da ja smenam. Ima shansi da se proba
     
  16. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.179
    Допаѓања:
    7.869
    Пол:
    Женски
    Sea na net bas gi citav sostojkite na kasickive me interesita zosto ima koncentrat od limon i askorbinska kiselina a se 4+, a za za kutiite :x.
     
  17. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.814
    Пол:
    Женски
    i na kasickite na hipp isto ima, osobeno vo onie so banana. a askrobinska kiselina e vitamin c, prirodno sodrzan vo ovosjeto.
     
  18. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.179
    Допаѓања:
    7.869
    Пол:
    Женски
    Vo nekoi nema, jabolko krusa sliva brokula nema vo niv, bar niv sum gi procitala, a banana ne jademe. Hipp kupuvam samo sliva zos sega nema, a drugo se doma mu gotvam bar znam sto jade i deka e zdravo.
     
  19. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.814
    Пол:
    Женски
    pa ako kupuvas od pazar ne bi rekla :) se e toa prskano i so pesticidi, a ako imas svoe domasno super, pozdravo od toa nema.
     
    На majdaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Сите си ги кажавме ставовите сега дај некој нека каже нешто за кашичките. Вашите деца кој ги обожува и бла бла да не набројовам.