1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Другарката и бившиот дечко

Дискусија во 'Врски' започната од tessie, 17 јули 2011.

  1. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Па мене не би ми пречело со оглед на тоа што ми е бивши, јас со бившите немам никаков контакт и плус тоа значи дека веќе не чувствувам нешто за него,ако и двајцата се сакаат зошто да им стојам на патот.. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  2. simona7

    simona7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    2
    jas imav takov sluchaj. i toa od najdobra drugarka, duri kako sestra ja smetam. ne mi smetashe,voopshto. osven toa shto prati drug za da me prasha dali bi mi smetalo ako se muva so nego, a ne da dojde lichno ona. i toa shto TOJ i beshe prv dechko, a non-stop kazhuvashe deka ne go saka i mnogu odbivno se odnesuvashe so nego,poradi toa i raskinaa. od edna strana ne se lutam zashto bila so nego, no od druga strana si razmisluvam: zarem toa beshe edinstvenoto mashko pa morashe bash nego da go odbere. eve ajde,okej. ako go odbrala nego,preminav preku toa duri ne ni mi smetashe preterano mnogu. no,zaaaaaaaashto tolku rizikuvashe na nasheto drugarstvo koga ne go sakala?! jas taka bi napravila samo ako vredi i ako navistina go sakam, a ona ne go ni svigjashe na pochetokot...
    no,ete nejzin izbor stvarno eve bilo-pominalo. ushte sum vo odlichni i sjajni odnosi so nea :)
    aa, inaku jas so bivshite nemam nikakov kontakt. ednash-zasekogash zavrsheno,vrakjanje nema taka da ne bi im prechela na niv dokolku povtorno mi se sluchi istoto. isto kako shto beshe i prethodniot pat :D
     
    На aprokovic му/ѝ се допаѓа ова.
  3. NiceGirlD

    NiceGirlD Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Мене ми се слуци несто слицно. Летово т.е пред да поцне летово се запознав со едно дете кое многу ми се свигјасе а и јас него. И поцнавме да излегуваме да се забавуваме едноставно ми бесе прееубо. После то јас морав да заминам Охрид и рециси цел месец бев таму. Кога една вечер се допишував со другарка ми и ми каза дека излегвуаат со неговото друштво. Нормално не бев ни љубоморна ни нисто, ни ни помислив со мозе да се случи. По некое време ми јавува друга другарка шо биле заедно и ми казува дека мојата најдобра другарка се измувала со мојата симпатијаа. Значи немозев да поверувам бев толку нервозна шо незанев со да прам. И на крај пак и простив, сватив дека не ми била вистинска другарка и сеа и односите не ни се како порано сепак со неа од мали од неколку години се знаеме и таја така ми забива ноз во грб ама со ке прајс то е а и тој сватив дека не бил несто само идиот. После тоа тој ме молеше да сме заедно демек ме сака и слично ама прекасно беше веќе.
     
  4. Ulata

    Ulata Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2011
    Пораки:
    369
    Допаѓања:
    100
    Па ако го сакам сеуште ааа таа за тоа знај..многу би ми пречело и ќе го прекинам секој однос со неа...но доколку не го сакам аа таа ми има на прав и поштен начин соопштено дека го сака слободно нема шо да ми пречи
     
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Иако не ми се случило до сега такво нешто,им имам кажано на моите другарки дека имаат одврзани раце кога станува збор за мои бивши,без разлика дали било некое мување или посериозна врска. Може на почеток ќе биде малку чудно, но не и непребродливо. Си знам дека од кога ќе раскрстам со некој,стварно не оставам ни една емоција несредена, така што не би ме повредувало тоа.

    Избор на машки има ама и нема :D Од каде да знам што им се врти на нив во глава и дали има некои посилни чувства од едно обично свиѓање. На крај краева која сум јас да забранам? Не ја разбирам потребата на поседување некој дури ни кога сум во врска...ме гуши,а пак од кога ќе заврши се, веќе ми е и смешно на помислата дека јас имам некое си право да кажувам кој што да прави понатаму.
     
  6. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    со сигурност тврдам дека ниту една од другарките не би ми направила такво нешто(знаат колку се имам вложувано во изминатите врски) а во случај да би се сплеткала има да ја убијам на лице место безмилосно
    ниту јас не би паднала толку ниско за да се сплеткам со некој нивни бивши, никогаш
    за машко да срушам другарство градено со години наназад-нема шанси,и другарка што знае да цени другарство никогаш не би се спеткала со на друга другарка бившиот
     
  7. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Чуму да се руши другарство кога не ви се умешале во врска луѓето? Во другине теми се труби како тоа мажите се безобразни што жените ги третираат како сопственост. Па зарем е понормално така да ги третираме бившите дечковци?

    Мислам, што и да ни` згрешиле кога сме раскинале, ваљда заслужуваат некогаш да се смилуваме и да им ја дадеме слободата од нас во секоја смисла... сешто. Ако вам не ви одело како што треба, оставете го со некоја да му оди како што треба. Ако се погодила баш таа со којашто му е убаво да ви биде другарка, Боже мој. И се` другарката е крива, дечкото не. Но, како оди онаа: 'Homo homini lupus est, femina feminae lupior'. :D
     
  8. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Што се мене тиче нека им е со срека.маж како маж мисли само со долната глава ама таа што ми била мене најдобра другарка нека и е на чест.Го имам ова доживеано ми беше болно ама машки го поднесов.нормално првин и вратив нејзе ја болеше повеке него мене а сега си имаме здраво како си за мене он е минато ама нејзината постапка не се заборава :D
     
  9. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.711
    Допаѓања:
    150.519
    Зошто бе секогаш се вика- маж како маж размислува со долната глава?!
    Опростете ама не се согласувам. Зошто да нема емоции за таа личност?

    У реду е , погодени сте и нормално е и разбирам, ама зошто мора веднаш да има само сексуална конотација? Значи и вашите дечковци/мажи се - маж ко маж, мислат со долната глава и не ве сакаат, туку ете на пријателот им така му текнало.

    Смешно е како ние жените правиме сексуална дискриминација и тоа ете така си поминува.

    Мене лично нема да ми биде сеедно кога би се случило ова. Ќе се чувствувам предадено и од обајцата, ќе кажам дека сум повредена и фино ќе раскрстам и ќе си одболувам достоинствено. Ни враќања, ни бутури, се ќе си дојде во баланс во свое време.
     
    На Daydream, cheetah.girl, calliope и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    И мене коса ми се дига кога ќе речат "машко ко машко" или ајде "тој е машко" као демек оправдано е.
    Не. Не е оправдано....Колку што е виновна другарката/пријателката што заминала со него толку е и тој виновен. Па зар нема други девојки па мора вашата/нашата најдобра другарка?
    И да...ми се има случено нешто слично на ова, не со другарка туку со братучеда. На почетокот не ми беше сеедно но продолжив понатаму. А тие? Како заедно се како се да е океј со исклучок на тоа што ТАА нема лице да ми се испули во очи и од тогаш нашата комуникација се сведе на здраво како си.
     
  11. Emily Dora

    Emily Dora Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    затоа што ја како женско никогаш нема да погледнам во дечкото или во бившиот на другарка ми.ма каков сака нека е нема да го погледнам со тие очи како што би меркала некој слободен фраер. и мене нема да ми биде битно а ни вкусно а нема да се чуствувамм ни како фраерка ако се из***м со бившиот на другарка ми.а машкото баш му чуе.ако некои си извадат очии заради него ,он ке си има девојка плус во неговиот список,ке има свртено две најдобри другарки.апа и да не праиме муабет ако другаркава е ептен секси или посекси од другата.жалосно ама такво време дојде.и ова го кажувам затоа што го имам слушнато од мн мн другари
     
  12. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    Јас ако сум расчистила со некој, тоа било засекогаш. Крај сум ставила и тоа е тоа. Повеќе од него немам апсолутно никакви очекувања. Ама од другарка ми и тоа како имам очекувања. Не би се чувствувала убаво кога таа би била со мој бивши. Од сите машки на светот, баш за тој за кој што јас сум се нервирала и плачела да се фати? Затоа кога би се случило вакво нешто, за мене таа ќе биде крива, а не ѓубрето кое и онака сум го откачила зашто и само тоа бил, ѓубре. Е јас така ја сфаќам реченицата "машко ко машко", од тој аспект, а не дека машкото може да прави што сака и за него се' е оправдано.

    И, секако дека би ми сметало. Би ми сметало само за дечко со кој сум била долго во сериозна врска, со кој сум имала односи, планови, вистински чувства, заеднички патувања, сме биле едно некогаш, сме делеле се' итн. Не би ми било баш најпријатно "утре" да отидам на некоја прослава кај мојот бивши и мојата другарка и да седнам на истата маса каде јас и тој сме ги смениле сите можни пози и сето тоа да биде као супер, најнормално, ништо страшно... Мислам... :shake:

    А момци кои не ми значеле ништо, биле онака, детска љубов, повеќе фантазија, само едно цмок, цмок сме имале, буквално, воопшто не би ми било гајле, одма ако сакаат некa бидат со некој од тие. Ама баш ич нема да допре до мене. Искрено ќе им посакам да бидат среќни. Нема воопшто да ми смета. Исто како никогаш да не сум била со него. Јас ни тогаш не сум имала никакви чувства за нив, а камоли пак сега. :)
     
    На Emily Dora му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.121
    Допаѓања:
    76.430
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против.